Obezite.com Tavsiyesi
Obezite.com

Diyet Kısıtlaması (Açlık) Yaşam Süresini Arttırır

Diyet kısıtlaması ve açlık (oruç) yaşam süresine nasıl etki ediyor? Açlığın vücutta etkileri nelerdir? Açlık ve oruç araştırmaları, gençleşme üzerine etkili mi?

Diyet Kısıtlaması (Açlık) Yaşam Süresini Arttırır
  • 10 Kasım 2017
  • 0 YORUM
  • 399 KEZ OKUNDU

Önemli Noktalar

  • (AMP ile aktive protein kinaz) ve DR (Diyet Kısıtlaması), mitokondriyal ağ dengesini korur.
  • DR ve AMPK aracılığıyla için, mitokondriyal füzyon (kaynaşma) ve fisyon (parçalanma) gerekir.
  • Mitokondriyal dengeyi, yağ asidi oksidasyonu ile muhafaza etmek yaşam ömrünü uzatır.
  • Bu uzun ömür noktaları, mitokondri ve peroksizomlar arasında uyum gerektirir.

Araştırmanın Özeti

Kaynaşmış ve parçalanmış durumlar arasındaki mitokondriyal ağın yeniden şekillenmesi mitofajiyi, diğer organellerle etkileşimi ve metabolik esnekliği kolaylaştırır. , mitokondriyal ağ dengesindeki bir kayıp ile ilişkilidir, ancak nedensel olarak bu değişiklikleri organizma yaşlanmasına bağlayan hücresel süreçler, belirsizliğini korumaya devam etmektedir.

Burada, AMP ile aktive protein kinaz (AMPK) ve diyet kısıtlamasının (DR), mitokondriyal ağ dengesini korumak ve yağ asit oksidasyonunu (FAO) artırmak için peroksizomlarla fonksiyonel koordinasyonu sağlamak suretiyle Nematod solucanlarının uzun ömürlü olduğunu gösteriyoruz.

Kaynaşma ve parçalanmayı engellemek, AMPK ve diyet kısıtlamasının aracılık ettiği süresini özellikle engeller. Bununla birlikte, çarpıcı bir şekilde, füzyon ve fisyonun eşzamanlı engellenmesi yoluyla yaşlanma sırasında mitokondriyal ağ dengesini korumak, yaşam süresini uzatmak için yeterlidir; aralıklı sayesinde süresi için dinamik ağ yeniden modelleme (remodelling) gereklidir.

Son olarak, mitokondriyal ağ dengesini sürdürerek yaşam süresinin uzamasının FAO ve peroksizom fonksiyonunu gerektirdiğini gösteriyoruz. Bununla birlikte, bu veriler mitokondriyal dengeyi ve plastisiteyi (esneklik) teşvik eden mekanizmaların, sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmeyi hedeflediğini göstermektedir.

Açlık ve etkileri

Açlık ve nematod solucanları

Anahtar Kelimeler

Mitokondriyal dinamikler, Diyet kısıtlaması, AMPK, Yaşlanma, Uzun ömür, Peroksizom, , Aralıklı oruç

Kaynak:

http://www.cell.com/cell-metabolism/abstract/S1550-4131(17)30612-5

Öneri: Oruç (Açlık) ve Yaşam Ömrü başlıklı makalemizi okumanızı öneririz. Yazıda Açlık, Oruç ve Yaşam Ömrü konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

Scroll Up