fbpx
Kategoriler
Obezite Diyetleri Obezite Haberleri

Akdeniz Diyeti Kalp Hastalığını Azaltıyor (En Sağlıklı Bilimsel Diyet, 2020)

Akdeniz diyeti, tüm dünya tarafından da kalp hastalıkları açısından, özellikle kalp krizini engellemede, başarısı kabul gören bir diyettir. Akdeniz diyeti; en sağlıklı ve sürdürülebilir diyetler arasında gösterilmektedir. 2019 yılı başlarında yayınlanan bu bilimsel makale ile yaklaşık 25000 kadın incelendi. Makale detayları aşağıdadır.

Sebze yemeye gerçekten ihtiyacınız var. Bu durumda, pastırmayı bırakın ve zeytinyağı tüketin. Çünkü yeni araştırmalar, Akdeniz diyeti uygulamanın kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabileceği iddiasını destekliyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırmaya göre, Akdeniz tipi bir diyeti yapan kişilerde; 12 yıl boyunca kardiyovasküler hastalık (kalp damar hastalığı) gelişme riski %25 daha az olarak bulundu. Diyetin bileşenlerini, beslenme haberlerini takip eden herkes aşağı yukarı tahmin edebilir.

Yazı İçeriği

Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır?

  • Balık ve kümes hayvanları gibi “iyi” yağların lehine beslenirken, kırmızı etlerden kaçının.
  • Otlar ve baharatlar tüketerek, tuzu değiştirin.
  • Tereyağı ve margarin tüketmeyi bırakın ve yerine zeytinyağı tercih edin.
  • En önemlisi, bir sürü meyve ve sebze yiyin.
  • Kuruyemişler ve kepekli tahıllar da tüketebilirsiniz.

1950’lerden bu yana araştırmacılar, Akdeniz diyetinin olası kardiyovasküler faydalarını belirtmişlerdir. Alzheimer hastalığı, astım ve hamile kadınların yüksek doğum ağırlıklı bebeklere sahip olmasına yol açan ve çocuklar büyüdükçe; obezite riskine katkıda bulunan faktörlerin kontrol altına alınmasına yardımcı olabileceği söylendi.

Akdeniz Diyeti Zeytinyağı

Ancak, bu güne kadar, bu diyetin uzun vadeli etkilerini belirlemek için ABD’de randomize bir çalışma yapılmamıştır. Bu araştırma, aynı zamanda bu etkilerin nedeninin moleküler temellerine ışık tutmaya çalıştı.

Akdeniz Diyetinin Sağlığa Etki Mekanizmaları

Brigham ve Kadın Hastanesi ve Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu beslenme bölümü araştırmacısı olan Shafqat Ahmad; “Akdeniz diyetinin kardiyovasküler hastalıkları azalttığı mekanizmalar, kara bir kutu gibi” dedi. Ahmad, “Kardiyovasküler riski azalttığını biliyoruz” diye ekledi. “Ancak zaman içinde bu etkinin kesin yolları iyi anlaşılmadı.”

Ahmad ve ortak yazarları, kan testlerinde dokuz biyobelirteç içeren bir panel kullanarak, diyetin kalp hastalığını neden azalttığını tam olarak ayırabildiler. En büyük üç biyolojik mekanizma; iltihaplanma, kan şekeri ve vücut kitle indeksindeki değişimlerdi.

İltihap, New Jersey’den 23 yaşındaki bir lisansüstü öğrencisi olan Meg Grigoletti’nin; 2014’te sırt ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde bir Akdeniz diyeti uyguladı. Doktorları, bunu şişliği azaltmasını, sırtındaki ağrıyı hafifletmesini ve migrenlerine yardım etmesini umarak tavsiye etti.

Grigoletti “Diyetten çok bir yaşam tarzı” dedi. “Bana hangi yiyeceğin benim için iyi olduğunu, hangisinin olmadığını öğretti.” diye ekledi.

Akdeniz Diyeti Araştırmasının Detayları

Araştırmacılar, 45 yaşından büyük kadın sağlık çalışanlarının bir anketi olan; Kadın Sağlığı Çalışması’nın bir parçası olan 25.000’den fazla kadını izledi.

Çalışmanın başında, katılımcılar diyetlerini değerlendirmek için 131 farklı yiyecekle ilgili bir anket doldurdu. Daha sonra Akdeniz diyetini ne kadar yakından takip ettiklerini temel alarak, 1-9 arasında farklı “MED puanları” verildi.

3 seviye vardı, 0 ile 3 arasında puan alan insanlar düşük uçta; 4 ile 5 arasında ortada ve 6 ve üzeri Akdeniz diyetinde yüksek gıda alımı şeklinde sınıflandırıldı.

Akdeniz diyeti kalp sağlığı

Katılımcıların kalp-damar sağlığı, 12 yıl boyunca izlendi. Her şey söylendiğinde ve yapıldığında, orta kategorideki kişilerde riskte %23 azalma görüldü. Üst kategoride ise %28 oranında, daha düşük kardiyovasküler hastalık riski vardı.

Kalp Hastalıkları ve Dünyadaki Son Durum

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre kalp hastalığı her yıl yaklaşık 600.000 kişinin yaşadığı bir durumdur. Hem erkekler hem de kadınlar için en önemli ölüm nedenidir. Koroner kalp hastalığı en sık görülen şeklidir ve yılda 370.000′ den fazla insanı öldürür. Her yıl yaklaşık 735.000 Amerikalı kalp krizi geçirmektedir.

Yazarlar bu bulguların sınırlamaları olduğunu belirtti. Örneğin, çalışma, özellikle diyet seçimlerini içerdiğinde, her zaman doğru olmayan, kendiliğinden bildirilen verilere dayanıyordu. Bunun yanı sıra, hepsi kadın sağlığı uzmanı olan katılımcılar, toplumun geri kalanından daha sağlıklı davranışlara yönelebilirler.

Akdeniz Diyeti Yorumları

Çalışmanın sonuçları, Denver’daki Ulusal Yahudi Sağlığı hastanesinde kardiyovasküler önleme ve sağlık müdürü olan Dr. Andrew Freeman için şaşırtıcı değildi. Dr. Freeman çalışmaya katılmamıştır, ancak yıllardır hastalarına Akdeniz diyeti veya sebze ve meyveyi vurgulayan benzer bir versiyonunu önermektedir.

“Dışarıda çok fazla bilgi kirliliği var. Ama orada en uzun süredir var olan umut verici sinyal, bu tür bitki bazlı diyetin en iyisi olduğudur.”

Freeman, ayrıca, sağlıklı beslenme alışkanlıklarını birçok tüketici için zor bir rejim haline getiren “çok fazla kandırmaca” anlamına gelen; bilgi dalgaları ve internet etrafında dönen pek çok rekabet edici beslenme bilgisinin olduğunu kabul etti.

Ve doktorlar da çoğu zaman net bilgiye sahip değildirler. Freeman, “Genel olarak kardiyologların ve sağlık sağlayıcıların büyük çoğunluğunda çok az beslenme eğitimi var.” dedi.

Kendi hastanede yatışından sonra, çoğunlukla bitki bazlı bir diyete geçti ve 18 kilo verdi. Şimdi Akdeniz diyeti yaklaşımını, kendi hastalarına da önermektedir. Hastalarının durumunun (kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabetin) iyileştiğini gördüğünü söyledi. Freeman, “Beslenme ve yaşam tarzı tıbbı, bir tedavi şansının olduğu yerdir.” dedi.

Kaynak:

https://khn.org/news/even-when-not-in-rome-eat-a-mediterranean-diet-to-cut-heart-disease-risk/

Sonuç olarak;

  1. Akdeniz diyeti, ülkemizde de sıklıkla duyulan ve birçok sağlık sorununa da iyi geldiği bilinen bir diyet çeşididir. Genel olarak, basit karbonhidratlar ve kırmızı etin sınırlandırılmasına dayanarak, kuruyemiş, sebze ve meyve tüketimini artırmayı hedefler.
  2. Bu diyetin, tüm dünyada kalp sağlığını koruyor olarak bilinmekteydi. Ancak 12 yıl boyunca izlenen hastalar ile %25 oranında kalp riskinin azaldığı kesin olarak tespit edilmiş oldu.
  3. En sağlıklı diyet, Akdeniz diyeti olarak gösterilebilir. Doktorunuza danışarak fikir alabilir ve uygulayabilirsiniz.

Yazı en son 29 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir. Bu arada, akdeniz diyeti için uygun olan yemek tariflerimizden bir tanesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Diyet Pizza: Diyet Pizza Tarifi (Resimli Kolay Anlatım)

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.