Obezite.com Tavsiyesi
Obezite.com

Bölgesel Zayıflama Mümkün mü?

Son dönemlerde en çok sorulan soru, bölgesel zayıflama mümkün mü, nasıl bölgesel zayıflarım?

Genetik nedenlerle vücudumuzun belirli bölgelerinde daha fazla biriken yağlar, bölgesel fazlalıklar olarak karşımıza çıkarlar. Orantısız bir görünüme neden olan bu yağlar…

  • 03 Aralık 2015
  • 0 YORUM
  • 1.096 KEZ OKUNDU

Son dönemlerde en çok sorulan soru, , ? Bu sorulara yazımızda yer verme istiyoruz.

Genetik nedenlerle vücudumuzun belirli bölgelerinde daha fazla biriken yağlar, bölgesel fazlalıklar olarak karşımıza çıkarlar. Orantısız bir görünüme neden olan bu yağlar, göbek, basen, popo, kalça ve bacakların üst tarafında toplanırlar.

Bölgesel zayıflama mümkün mü

Vücutta iki tür yağ dokusu vardır; vücudumuzda beyaz ve kahverengi yağ dokusu olmak üzere iki türlü yağ dokusu vardır.

Beyaz yağ dokusu enerji depolar; kahverengi yağ dokusu ise enerji harcanmasını sağlar. Kahverengi yağ insanda sadece yenidoğan döneminde saptanır, daha sonra vücutta bulunmaz. Erişkin bir insanda çoğunlukla beyaz yağ dokusu vardır.

Yağ Hücresinden Salgılanan, İştahı azaltan ve Fazla Kilo Verilmesini Engelleyen Hormon: Leptin

Yağ dokusundan salgılanan leptin hormonu kana karışarak beyine gider ve orada yaptığı etkiyle iştahı azaltır.

Vücudumuzdaki yağ miktarına göre, kandaki leptin hormonu azalır veya çoğalır. Kilo aldıkça yani yağlarınız arttıkça kandaki leptin de artar. Kilo verdikçe ve vücuttaki yağlar azaldıkça kandaki leptin hormon düzeyi azalır. Yağlardaki azalma belirli bir noktaya gelince, daha fazla kilo verememeye başlarız. Bunu yapan hormonlardan biri leptin hormonudur. Yağ azaldıkça kandaki leptin azalır ve beyine yemek yenmesi gerektiğini bildirir. Böylece yemek yenir ve kilo alma başlar. Bu nedenle leptin’in çok düşmesi kilo vermeyi engeller.

Vücudumuz o kadar mükemmel bir yapıdadır ki, ilk önce neredeki yağ oranı fazla ise oradaki yağları yakmaya başlar… Bu da genelde sizin en rahatsız olduğunuz bölgelerdir. Bu yüzden , ancak genel bir zayıflama ile mümkün olabilmektedir.

Bir diğer deyişle, ilk başta nereleriniz yağlandıysa en son o bölge zayıflar.

Kısacası, bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur! 

Bölgesel zayıflama olmasa bile yapılacak egzersizler ile bölgesel sıkılaşma mümkündür.

Öneri: Merdiven Çıkmanın Faydaları başlıklı makalemizi okumanızı öneririz. Yazıda merdiven çıkma, merdiven çıkmanın faydaları ve merdiven çıkmanın yararları konuları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Scroll Up