fbpx
Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi mi Normal Diyet mi?

Cerrahi mi diyet mi tercih edilmeli? Obezite cerrahisi yani mide küçültme ameliyatları mı yoksa doğal yollar ile normal diyetler mi daha iyi?

Obezite cerrahi mi normal diyet mi daha iyi?

Yaşanmış bir hikaye…

Lütfen kaderinizi başkalarının eline bırakmayın, kendi elinize alın…

Bugün gün boyu yaklaşık 5 ay önce Mide-Bypass’ı olan kuzenimdeydim. 30 kilo verdi fakat göbeğinde, kollarında ve bacaklarında sarkmalar var. Spor yapamıyor bu yüzden optimal kiloya ulaşınca yağ aldırması gerekecek.

Bana hep “Ben yesem de kilo almayacağım bundan sonra ama aslında senin gibi sağlıklı şekilde spor yaparak kilo vermeyi çok isterdim, başaramadım. Sen bu azimle eskisi gibi olmayacaksın. Hatta böyle bile kalsan çok iyisin..” der ve beni mutlu eder 🙏

Gençliğinden bu yana bir sürü şey denedi ama hep çabucak verip fazlasını geri aldı kilolarının, çocuk sahibi olunca da daha da zorlaştı işi...

Ben burada öyle insanlara rastladım ki, bilinçsiz şeyler tüketip türlü türlü hastalıklara sahip olan, “diyet” adı altında saçma sapan beslenip bir de üstüne “Manken-hastalığına” yakalanan… Onlardan olmadığıma, doğru yolda olduğuma o kadar mutluyum ve çokça şükrediyorum..

Geç olsun güç olmasın. Asla acele etmiyorum ben vücudumu sadece “yaz” ayına fit hale getirip senenin geri kalan kısmını kilolu geçirmek istemiyorum.

Ben sağlıklı, fit ve mutlu uzun bir hayat yaşamak istiyorum 😍 demem o ki kilo vermek uğruna sağlığınıza tehlikeye atmayın, diyet yapmayın.

🌟Spor yapın, dengeli beslenin herşeyden yiyin ama miktarına – yediğiniz vakite dikkat edin, bol bol su için etrafınızdakileri sevin, pozitif olun ve en önemlisi kendinize inanın.

🌟 Ben inandım ve yavaş da olsa 1 – 1.5 senede 25 kilo verdim yaklaşık yarım senedir kilomu +1/-1 ile koruyorum. Bazen paylaşımlarda görüyorum sürekli diyet düşünüp umutsuzluğa kapılan arkadaşları o yüzden böyle bişey yazmak istedim..

Ha bu arada eğer 3 ayda 30 kilo vermek için beni takip eden varsa rica edicem takipten çıksın. Çünkü yok öyle bi dünya 😂 neyse bu kadar laf yeter 😌 iyi geceler kuzular 🙌 💕

Hikayeye gelen yorumlar

  • 👏 aynen katılıyorum. 😄
  • Çok haklısın canım. Bunu başarabilmen gerçekten büyük başarı. 25 kilo vermek değil olay aslında dediğin gibi bunu hayatının merkezi yapmamak. Ben de 26 kilo verdim ama sürekli diyet düşünenlerden oldum. Maalesef tek düşüncem, yemek yemekle geçiyor sürekli. Hesap yapmakla, çok yiyip pişman olmakla, krize girmekle, tekrar diyet yapmakla, bozup bozup başa almakla bir türlü koruyamamakla, haftada yedi kilo aldığım bile oluyor.
  • Çok üzülüyorum bazen sabahlara kadar ağlıyorum. Doymama hastalığına da yakalandım. Midem doysa gözüm doymuyor. Bu gerçekten çok çok kötü.
  • Bazen eski kilomda olsam da, eski psikolojimde olsam diyorum. Gerçekten yürekten tebrik ediyorum seni. İnşallah hep böyle devam eder.
  • Teşekkür ederim tatlım 😘 belki haddime değil ama bi psikologla görüşsen, diyetisyene gitsen, belki bi faydası dokunur. Yardimci olurlar sana. Ben yaklaşık 2 ay önce bi ayrılık yaşadım. İlk haftalar, ben de öyleydim. Gerçekten yemek çıkmıyordu aklımdan. Sırf bu olayı düşünmemek için 7/24 yemek düşünüyordum.
  • Yiyordum da ama şimdilerde, yemek düşünmektense yine spor düşünür, spor yapar oldum. Emeklerimi çöpe atmak istemiyorum çünkü. Kendini oyalayacak, şeyler bul. Yedikten sonra pişman olmaktansa, yarin yeni bir gün de. Daha dikkatli olmak için kendine söz ver. Başaracaksın, inanıyorum sana. 🙏💕
  • Harika yazmissin canim benim 100% haklisin!! Bu şekilde düşünen insanları bulmak, her seferinde beni çok çok mutlu ediyor 🙂 ❤️❤️❤️
  • Teşekkür ederim. Beni de çok mutlu ediyor vallahi 😍💕👍

Son olarak;

Bu yaşanmış hikayeden de yola çıkarak görüyoruz ki, cerrahi mi diyet mi diye düşündüğümüzde; doğal yollar ile kilo vermek, obezite cerrahisi ile kilo vermekten çok daha iyi. Bizler de vücut bütünlüğünün korunmasından yanayız.

Obezite Cerrahisi Rehberi: Tüm Sorular ve Cevaplar (2019)

Normal sağlıklı diyet için önerdiğimiz site için tıklayınız…

“Obezite Cerrahisi mi Normal Diyet mi?” için 2 yanıt

Mide by-pass (Gastric by-pass olarak da geçer) ameliyatları ücretlidir, bunu yapan merkezler bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.