fbpx
Kategoriler
Obezite Obezite Diyetleri

Düğün Diyeti (Düğün Öncesi Zayıflama 2020)

Düğün için zayıflama konusunda çok önemli bilgiler bulacaksınız. Alışılmıştan uzak tamamen hedefinize yönelik. Hem de çok kısa bir sürede.

Düğün diyeti, bazı yerlerde gelin diyeti olarak da bilinmektedir. Fakat evlilik müessesesinde erkek tarafı da bulunduğu için aynı zamanda damat diyeti olarak da isimlendirilebilir.

Düğün için zayıflama konusunda değerli bilgiler hazırladık. Alışılmıştan uzak, tamamen hedefinize yöneliktir. Hem de çok kısa bir sürede… 2-3 ay öncesinden yapılabilen bir diyet ile 20-30 kiloya kadar kilo verimine yol açabilir.

2020 düğün sezonu yaklaşmasıyla beraber yaz döneminde nişanı, düğünü ve kınası olanların diyete başlaması için en iyi zamandayız. Sitemizin genel kilo verme prensibine riayet ederek kısa zamanı kalanlar için biraz daha sıkı bir program uygulama gerekebilir. 1 haftada 1-2 kilo kadar zayıflayabilmek için ufak tüyolar bulacaksınız.

Düğün diyeti ile zayıflama
Düğünden önce bir diyet yapan ve formuna kavuşan bu gelin adayı gibi olmak mümkün.

Yazı İçeriği

Düğün Diyeti Yaparken Yapılan 10 Hata

Kilo vermek, oldukça zorlayıcı bir süreç olabilir: Zayıflama ipuçları ile donanmış olsanız bile, delicesine meşgul olduğunuzda, zayıflama hedeflerinize odaklanmak zor olabilir. Diyetisyenler bu engellerin hepsini iyi bilirler, ancak bu da müşterilerinin onlardan kurtulmalarına nasıl yardımcı olacağını bildikleri anlamına gelir.

Onların uzmanlığından yola çıkarak, kilo vermek için uğraşırken karşılaşacağınız en yaygın 10 hatayı sizler için sıraladık.

1. Yiyemediklerinize odaklanmak

Bir kilo kaybı yolculuğu yapmaya başlayan pek çok insan, şeker yok, alkol yok, tatlı yok, ekmek yok, peynir yok gibi neye sahip olamadıklarına odaklanırlar. Düğün diyeti için okurlarımıza sahip olabileceklerine odaklanmalarını ve bu doğrultuda besleyici ve sağlıklı gıdaları tüketmelerini öneriyoruz.

2. Her şey ya da hiçbir şey tutumu benimsemek

Sevdiğiniz yiyecekleri tamamen ortadan kaldırmayın. Kilo vermeye çalışan çok fazla insan, her şey ya da hiçbir şey şeklinde bir tavır geliştiriyor. Oysa bu düşünce tarzı, uzun vadede zararlı olabilir. Düğün diyeti yaparken, sevdikleri gıdaların birinden kendilerini mahrum bırakmak yerine, onları sağlıklı bir şekilde diyetlerine nasıl katacaklarını öğrenmelidirler.

3. Düğün diyeti için sağlam bir plana sahip olmamak

Katı, gerçekçi olmayan bir plana sahip olmak bir hatadır. Bunun yerine, insanlar, başarı için küçük, zorlu ve erişilebilir aksiyon adımları atarak kendilerini geliştirmelidirler. İlk hafta için birkaç ulaşılabilir ve belirli hedeflerle başlayın. Onları başardıktan sonra, ek hedeflerle devam edin.

4. Bir gıda grubunu tamamen kesmek

İnsanlar kilo vermeye çalıştıklarında genellikle karbonhidrat ya da et gibi bütün bir gıda grubunu keserler, ancak bu genellikle dengesiz bir diyetle sonuçlanır. Bu tarz diyetler, makro ve mikro besin yapı maddelerinde eksikliklere neden olur.

5. Yemekleri sıvılarla yer değiştirme

Sebze suları ve smoothieler şu an çok popüler ve çoğu kişi bunları yemek yerine kullanıyorlar. Ne yazık ki, çoğu zaman bu içecekler doğru besin karışımlarından oluşmuyor. Sebze suları; lif ve protein içermez ve smoothieler genellikle meyve suyu, tatlandırıcılar ya da çok fazla meyve şekeri ile doludur.

6. Düğün diyeti yaparken çok az kalori tüketmek

Kalori saplantılı bir kültürde yaşıyoruz. Bu anlamda kalori takibi ile birlikte, çoğu kez daha sağlıklı bir yaşama yönelik değil, daha fazla kilo vermek için pek çok besin maddesini vücudumuzdan yoksun bırakıyoruz. Düğün diyeti için bu konuya dikkat edilmeli.

7. Sağlıklı yağlardan uzak durmak

Birçok kişi 70’lerin, 80’lerin ve 90’lı yılların yağ-fobik günlerine dayanan düşük yağlı ya da yağ içermeyen bir beslenme şekline bağlı olarak devam ediyor. Doyma hissi ve tatmini açısından yardımcı olduğu için orta seviyede bir yağ miktarı tüketmek önemlidir. Bu açıdan, her yemeğiniz, fıstık, tohum, sıvı yağlar, avokado, yağlı balık, soya ve süt ürünleri gibi şekillerde sağlıklı yağlar içermelidir.

8. Yeterince su içmemek

Bu alışkanlığın değiştirilmesi sağlığınıza yardımcı olmanın en kolay yollarından biridir. Araştırmalar, su içmenin ya da bir yemekten önce su bakımından zengin bir salata veya et suyu bazlı bir çorba tüketiminin, yemek sırasında ne kadar yediğinizin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ayrıca vücudun sulu kalmasında ve stresle beslenmeye yol açabilecek baş ağrılarını önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

9. Hafta sonlarını sağlıklı yeme rutininden çıkarmak

Hafta sonları işe gitmediğiniz zamandır. Bu nedenle, hafta sonlarını diyetinizden değil işinizden ayrı geçireceğiniz zamanlar olarak değerlendirmeniz gerekir.  Elbette, yine de eğlenip hafta sonları yemek yemeye gidebilirsiniz, ancak yiyecek veya içecekle en uç noktalara gitmemek konusunda kendinize özen gösterin. Hatta boş günlerinizde bile dikkatli bir şekilde yiyin.

10. Düğün diyeti için zayıflama haplarına güvenmek

Kilo verme endüstrisi çok başarılı çünkü hızlı bir şekilde iyi bir görünüme kavuşmak için çok umutsuz durumdayız. Düğün diyeti için zayıflama hapı kullanmayın! Uzun süreli etkili kilo verme becerisi, sadece bedenlerimizi uyandırma konusunda düşündüğümüz yolu değiştirmektir. Yiyecekleri günlük yaşam için yakıt olarak düşünmemiz ve onu en iyi şekilde yakmamız gerekir.


Gelin ya da damadın yakınlarından da acilen kilo vermek isteyenler olabilir; kayınpeder, kayınvalide, elti, görümce, enişte, baldız gibi. Tabii siz fit bir vücuda kavuşmalısınız ki düğündeki en öne çıkan kişi siz olabilin.

Obez bir gelinin babası
Obez bir gelinin babası.

Düğün diyeti yapan bir yabancı gelinin, öncesi ve  sonrası fotoğrafları… Kadınlar düğünlere her daim hazırlar. Bakalım imzayı attıktan sonra süreç nasıl olacak 🙂

Diyet yapan bir gelin
Diyet yapan bir gelin

Düğün yapan şişman bir çift. Her ne kadar biz bu halimizle mutluyuz deseler de sağlık problemlerinin baş göstermesi, çocuk düşünmeye başlamayalarıyla gün yüzüne çıkabilir. Bu çift için de gelin diyeti ve damat diyeti gerekebilir.

Şişman bir düğün çifti
Şişman bir düğün çifti

Tabii ki obez ya da şişman gelinler de yok değil. İlla ki zayıflamak zorunda da değilsiniz ama zayıflanması ilk izlenim açısından iyi olur.

Obez bir gelin
Obez bir gelin ve büyük beden bir gelinlik.

Özetle

 • Düğünde en çok göz önünde olacak ve sözü edilecek kişi gelinler olduğu için, bu dönemde inanılmaz azimli gelin adaylarını görebilirsiniz. Yüzlerce kişi belki de sizi ilk kez görecek.
 • Düğün bir hedeftir. Düğün, söz, nişan, kına kısa vadeli hedeflerdir. Bir olayın gerçekleşmesi için de kısa ve uzun vadeli hedefler gerekmektedir.
  Hedefi olan insandan korkun! Ülkemizin en büyük sıkıntısı hedefsizliktir. Ülkemizdeki insanların, yapılan araştırmalarda %95 oranında, ileriye dair hiçbir hedefinin olmadığı ortaya konmuştur. Ama hedef belli olduktan sonra da bizden daha iyisini bulamazsınız.
 • Çok su içmeyin! Düğün öncesinde çok su içmenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Bol bol terletecektir ve karnınızın gereksiz şişmesine neden olacaktır.
 • Erkeklerin, yani damatların boyutu ile de ele alalım diyet sürecini. Ona da tavsiyelerde bulunun.
 • Düğün için kilo alma kısmı da önemli. Bazı kişiler de çok zayıf olmaktan yakındıkları için düğün diyetlerinde, kilo alma hedefini kendilerine koyarlar.
 • Düğünden önce, salon görevlilerinin size verdiği yemeği çok fazla yemeyin! Özellikle kızlar dikkatli olun.
  Bu yemeği yemezseniz, hiçbir şey kaybetmezsiniz. Düğünün hengamesinde, yemek yemeye vakit kalmayacağı için sizlere düğün öncesinde yemek yedirmeye çalışanlara aldırmayın. O yemeği yemeyin!
 • Düğün işlemleri için zaten sürekli olarak koşturulduğu için, ekstradan bir egzersiz programına gerek duyulmaz. Kilo verme derdinde olmayan kişilerin bile bu süreçte kilo verdiği görülür.
 • Damat stresten, mali anlamdaki sıkıntılardan dolayı erir biter 🙂

Düğün diyeti ile ilgili sayfamızı sürekli güncel tutmak istiyoruz ve bu konuda destek isteyenler de bizlere ulaşabilir. Detaylı bir diyet programı hazırlanacaktır. Düğün diyeti 10 günde 10 kilo gibi bir iddiamız olmasa da düğünü halledebilecek kadar güzel bilgileri bulabileceksiniz. Bayanlara özel bir hediye yazımız bulunmaktadır. Gelin Diyeti, Gelin Diyeti Nasıl Yapılır?

Kaynak:

http://www.herworld.com/weddings/wedding-advice/wedding-diet-10-biggest-mistakes-brides-make

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.