Obezite.com Tavsiyesi
Obezite.com

Hakkımızda

2015 yılı ortalarında Obezite.com sitesini kurma fikri ortaya çıktı. Fikirler, hedefler ve hayaller heyecana dönüştü. Bu heyecan ile sitemiz ete kemiğe büründü.

Kuruluş hikayesi ve amaçlarımızdan kısaca bahsetmek isterim.

Bir doktor olarak obez olmak, sağlıklı ve etkili zayıflama yöntemini bilmemek kötü bir durumdu ve genç yaşta karaciğer yağlanması hastalığına yakalanmak da ilerisi için büyük bir risk oluşturmaktaydı. Gözlemlerimde, tıp camiasında da beslenme konusunda, eğitim sırasında pek bir şey öğrenemediğimiz sonucuna ulaştım. Stajyerinden, internüne, asistanından, uzmanına, doçentinden, profesörüne kadar hepimiz beslenme konusunda zayıftık.

Hatta bir profesör hocamızın, bacakları ödem toplamış neredeyse hiç kımıldayamayan obez bir hastaya, “Spor yapmadan zayıflaman mümkün değil. Bu halde de spor yapamazsın, zayıflaman çok zor…” sözünü duymam yoğun tıp gündeminin içerisinde, bu konunun kaybolduğunun ispatı niteliğindeydi.

Sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verilebileceği konusunda araştırmalarımı derinleştirdiğimde, bunun aslında kolay bir şekilde yapılabileceğini gördüm ve öğrendiklerimi uygulayarak deneyimledim. Medya, ilaç ve gıda endüstrisinin dev kuruluşlarının dayatmalarından bağımsız bir şekilde yapılan, bağımsız bilimsel araştırmalar ile sonuca ulaşmak zor olmadı. Kendimden başladığım bu değişime, yakın çevremi de dahil ederek ilerledim. Sonuçta, hem sağlıklı hem de zayıflamış bir şekilde amacıma ulaştım.

Tıp eğitimi sırasında halk sağlığı konularına ilgi duymaya başladım ve kendimi daha çok bu alana yönlendirdim. Bir yandan araştırmalarıma devam ederken bir yandan da bu konuda bir lisans eğitimi tamamladım. Şu an sağlık alanında Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinde yüksek lisans eğitimimi sürdürmekteyim. Obezite ve diyabet, çağımızın en büyük halk sağlığı sorunu olduğu için bu konu üzerinde daha da yoğunlaşmam gerekiyordu.

Halk sağlığı alanıyla uğraşmak, bir takım problemleri de içinde barındırmaktadır. Hiçbir halk sağlığı konusu ve koruyucu hekimlik çalışması, para getirmez (Çünkü bu alanda yapılabilecek ilaç çalışması yok. İlaç firmaları sponsor olmadan da büyük çaplı hiçbir araştırma finanse edilmiyor maalesef). Halk, koruyucu hekimlik adına hiçbir bilgiye ulaşamıyor (ki ulaşsa da belki iş işten geçmeden adım da atılmıyor). Bunun için Türkiye’nin en büyük obezite ve sağlıklı yaşam projesini hayata geçirmek istedik.

Çağımızın en kötü hastalığı kanser gibi görünse de, bir takım hayat tarzı değişiklikleri ile önlebilir olan obezite, diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi gibi hastalıkları önlemek ilk amacımız olmalıdır.

Hedeflerimiz arasına, obezite sorununu ülkemizden ve tüm dünyadan kaldırmak üzerine çalışmalar yapmak yer alıyor. Elde ettiğimiz veriler ile önce ülkemize, sonra da bu sorunu dert edinmiş tüm ülkere destek vermeye hazırız.

Mahatma Gandhi’nin şu sözü bize rehber niteliğindedir: “Dünyayı değiştirmek istiyorsan kendinden başla…”

“Sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorum fakat nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum.” dediğiniz anda biz devreye giriyoruz ve size bu yolda seve seve destek veriyoruz…

Tıp fakültesi hocalarımız olan akademisyen doktorlar ve diyetisyen hocalarımız ile halen geçerli olan, en son araştırma sonuçları ile zayıflama konusunda en büyük kaynak olma yolunda ilerliyoruz.

Milyonlarca kişinin hayatına dokunarak, sağlıklı bir biçimde yaşam sürmelerini sağlamaya çalışacağız.

Obezite.com olarak obezite ile mücadele etmek isteyen herkese, bilimin gücünü kullanarak, vücudundaki sistemlerin çalışma mekanizmalarını anlatarak, nasıl etkileşimlerin gerçekleştiğini öğreterek zayıflama ve sağlığına kavuşma imkanı sunmaya çalışacağız.

Sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmenin şart olduğuna inanıyoruz! Doğru bir şekilde, aç kalmadan zayıflamak isteyenlere seve seve yol göstermek istemekteyiz.

Amacımız sadece zayıflatmak değil bunu sağlıklı bir şekilde yapmak.

En son yapılan araştırmalara göre (TURDEP II – 2009) Türkiye’de obezite hastalığına yakalanan 15.237.019 kişi bulunmakta ve ülkemiz nüfusunun %31.2‘sine denk gelmektedir. Yine aynı araştırmada obez olmayan fakat fazla kilolu kategorisinde olan 17.088.246 kişi bulunmaktadır ve nüfusumuzun %37.5’ine denk gelmektedir. Bir başka deyişle ülkemizde normal kilo aralığında (VKİ 20-25 arası) olan kişilerin oranı sadece %31.3’tür.

Toplamda ülkemizdeki fazla kilolu ya da obez kişi sayısı 32.325.265’tir ve bu da nüfusumuzun %68.7‘sine denk gelmektedir.

2008’de 1.8 milyar olan fazla kilolu insan sayısı, 2015 yılında tam olarak 3 milyar (700 milyonu obez, 2.3 milyarı ise fazla kilolu olmak üzere) kişiye ulaşmıştır. Yani şu an 7 milyar 125 milyon insanın, 3 milyarı aşırı kilolu yaşamaktadır!

Yani Türkiye’de yaklaşık 32-33 milyon, dünyada ise 3 milyar kişinin faydalanabileceği bir site kurma hayalindeyiz.

Sırf bu ideale ulaşabilmek için sadece obezite.com alan adını satın almak için bile çok ciddi bütçeler ayırdık. Obezite sorununun çözümünü bulduysanız eğer bunu da en akılda kalıcı site ile yapmak çok mantıklı olacaktır. Kendimize ve internetin gücüne inandığımız için böyle bir yatırımda bulunduk. İnternetin sağlık konusunda en kaliteli ekibini kurmak niyetindeyiz…

Çeşitli anketler, araştırmalar ile ülkemizdeki, sonrasında ise dünyadaki obezite sorunları ve çözümleri üzerine çalışacağız.

Şişmanlığa bağlı ölümlerin, zayıflığa bağlı ölümlerden daha sık olduğu bir çağda yaşamaktayız. Modern Robin Hood’çuluk denebilir buna. Şişmandan alıp zayıfa vermek… Kendi kültürümüzden örnek vermemiz “Sanki Yedim Camii” ile mümkün olabilir.

Siz de obezite sorunu için adım atmak istiyorsanız, gönüllü olarak çalışmalarımıza katılabilirsiniz. Doktor, hemşire, sağlık memuru, akademisyen, yazar, editör, öğrenci, grafiker, web tasarım, yazılım, tanıtım, reklam, öğrenci, pazarlama, tercüman ya da her ne konuda katkı yapabileceğinize inanıyorsanız sizleri de bekliyoruz. İngilizce, Rusça, Çince, Hintçe ve Arapça dillerine çevirmek ilk amacımız olacaktır.

Sağlıklı yaşamı destekleyen kurum, kuruluş, dernek ve vakıflar da her türlü konuda çalışmalarımıza destek verebilirler.

Herkesi obezite ile mücadele adına bir adım atmaya davet ediyoruz. Eğer elinizden hiçbir şey gelmiyorsa bile o kadar emek vererek ürettiğimiz içeriklerimizi, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak, yazıların daha çok kişiye ulaşmasını ve obezite konusundaki bilincin artmasını sağlayabilirsiniz.

Ucundan kıyısından bile olsa obezite sorunu sizi de ilgilendiriyorsa, sizin de hayatınıza bir yerlerde dokunuyorsa, bir tuğla da ben koyabilirim diyorsan, seni de aramıza bekliyoruz…

Sana İhtiyacımız Var!Bu projenin amaçlarına ulaşabilmesi için en çok da gönüllüye, yani sana ihtiyacımız var! Onlarca gönüllümüz arasında seni de görmek isteriz. Gönüllü olmak için lütfen tıkla…

Sağlıklı yaşam için…

Obezite.com Ekibi

Scroll Up