fbpx
Kategoriler
Obezite

Hızlı Kilo Vermenin 16 Yolu

Zumbadan yogaya, egzersizden abur cuburlardan uzak durmaya kadar, yapacağınız bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri 10 kilo, 30 kilo hatta 50 kilo kaybetmenize yardımcı olabilir.

Fazla kilolar pek çok kişiye rahatsızlık veren bir durum olurken, tüm çabalara rağmen fazla kilolarından kurtulamamak da pek çok kişinin ortak sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu doğrultuda, fazla kilolar kişiyi strese sokarken, bu stresten kurtulmak için yapılan başarısız diyet girişimleri ve verilemeyen kilolar stresi daha da arttırmaktadır.

Kimi insan kilo vereceğine olan inancını kaybederken, bazıları ise diyet programlarını yarıda bırakmakta ve fazla kilolu olduğu gerçeğine alışmayı ve bu şekilde rahatlamayı seçmektedir. Bu durum ise sürekli devam eden bir kısır döngüye dönüşmektedir.

Eğer sizde fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz ve hızlı kilo vermenin etkili yollarını arıyorsanız, sizin için hazırladığımız bu makale ilginizi çekebilir. 16 maddelik bu liste ile hızlı kilo vermek için küçük ama etkili yöntemlere ulaşmanız mümkün olacaktır. Diğer yandan, tüm bu önerilerden önce, sabırlı ve iradeli olmanız gerektiğini de unutmayın.

1. Dışarıda Yemek Yeme Sıklığınızı Azaltın

Dışarıda yemek yemek keyif veren bir durum olsa da, çoğu zaman kolaylıkla alınan kiloları beraberinde getirebilir. Özellikle de bu rutini sürekli uygulayanlardansanız, dışarda yemek yeme sıklığınızı azaltarak işe başlayabilirsiniz.

Dışarda yemek yediğinizde ise, tercih ettiğiniz menüyü değiştirmeyi deneyerek kilo verebilirsiniz. Bu defa koca bir tabak makarna yerine sebze ya da ızgara tavuk salatası yemeyi seçerek, kilolarınızdan daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

2. Tuzlu Yiyeceklerden Uzak Durun

Cips, kraker ya da çikolata gibi yiyecekler, kilo almayı büyük ölçüde tetikler. Alışveriş yaparken, bu ürünleri düzenli almayı bırakmak, evde her an elinizin altında olmalarını önlemeye yardımcı olur.

Ayrıca canınız istediğinizde bu yiyecekleri almak için markete gitmek zorunda kalmak, o anki isteğinizi görmezden gelerek, bu atıştırmalıklardan vazgeçmenizi sağlayacaktır.

3. Her Sabah 300 Kalorilik Bir Kahvaltı Yapın

Kahvaltı günün en önemli öğününü ifade eder. Bu doğrultuda, gerek sağlıklı ve fit bir vücut, gerekse istenen enerjiye sahip olmak besleyici bir kahvaltıyla mümkün olacaktır. Tabi kahvaltının içeriği kilo verme sürecinizi doğrudan etkileyecektir.

Ortalama 300 kalorilik protein ve tahıl ağırlıklı bir kahvaltı rutini oluşturmanız, günün geri kalanında daha az yemenize yardımcı olacaktır.

4. Egzersiz Yapın

Sağlıklı ve hızlı kilo vermek için, mutlaka hareket edin ve egzersiz yapın. Boş kaldığınız her an yapacağınız 5 dakikalık ufak bir yürüyüş ya da egzersiz bile kilo kaybı için etkili olur.

Televizyon karşısında reklam izlemek yerine, ufak spor hareketleri yapmak ya da bulaşıkları dans ederek yıkamak gibi aktivitelerle, egzersiz için fırsat yaratarak fazla kilolarınızdan kurtulmaya hemen başlayabilirsiniz.

5. Alışkanlıklarınızdan Kurtulun

Sigara, alkol, hareketsiz yaşam kilolu olmayı etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu açıdan, bugün sigara ya da alkol kullanıyorsanız bırakarak, bir spor salonuna kayıt yaptırmakla işe başlayabilirsiniz.

Bu durum, hem yaşam kalitenizi arttırırken hem de fazla kilolarınızdan daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olur. Yanı sıra, kendinizi daha iyi hissedeceğinizden gereksiz yeme hissinizi de frenlemeniz kolaylaşır.

6. Mutfağınızdaki Fazla Kalorileri Temizleyin

Fazla kilolarınızdan daha çabuk kurtulmak istiyorsanız, mutfağınızdaki yiyecekleri yeniden gözden geçirmeniz gerekir. Buzdolabı ya da kileri yeniden düzenleyebilir, dondurma, çikolata, dondurulmuş yiyeceklerin yerine sebze, meyve ve diğer sağlıklı atıştırmalıklar koyabilirsiniz.

Bu sayede, yiyecek seçimleriniz otomatik olarak bunlara yönelecek ve kilo kaybetmeye başlayacaksınız.

7. Molalarınızı Sağlıklı Hale Getirin

İşyerinde mola ve iş çıkışlarında, rahatlamak ve stres atmak için fast food restoranlarda yemek yemeyi tercih ediyorsanız, bu alışkanlığınızı bırakmanız kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bunun gibi mola ve iş çıkışları ya da herhangi bir dinlenme zamanınızı daha sağlıklı alternatiflerle değerlendirebilirsiniz. Tempolu bir yürüyüş ya da koşu yaparak hem daha sağlıklı hem de fit bir vücuda kavuşmanız hiç de zor olmayacaktır.

8. Kendinizi Müzikle Motive Edin

Kilolarınızdan kurtulmak için spor salonuna gitmek ya da yürüyüşe çıkmak canınızı sıkıyorsa, bu aktiviteleri müzikle daha eğlenceli hale getirerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Örneğin, yürüyüşe çıkarken, sevdiğiniz şarkılardan oluşan bir liste hazırlayıp, yürüyüş sırasında bu şarkıları dinleyerek, hem keyifli bir gün geçirip, hem de spor yaparak kilo vermiş olursunuz. Bu sayede, size sıkıcı gelen spor ve yürüyüş, sizin için bir yük olmaktan çıkıp, keyif aldığınız bir eyleme dönüşecektir.

9. Yiyeceklere Sebze Ekleyin

Sağlıklı ve kilo vermenize yardımcı bir beslenme rutini mutlaka sebze içermelidir. Tek başına sebze yemeyi sevmiyorsanız, yediğiniz diğer yiyeceklere sebze eklemeyi deneyebilirsiniz.

Örneğin, pizza ya da makarna yiyecekseniz, içerisine sebze ekleyerek, daha sağlıklı bir öğün tüketmiş, bu sayede, fazla kalorilerden de kurtulmuş olursunuz.

10. Düzenli Koşu Yapın

Sizi strese sokan fazla kilolarınızdan bir an önce kurtulmak için, günde en az 20 dakika koşmayı alışkanlık haline getirin. Özellikle orta ve yüksek tempoda yapacağınız koşularla kilolarınızdan daha hızlı kurtulduğunuza şahit olacaksınız.

11. Yoga Yaparak Kontrolü Ele Alın

Yoga, genel anlamda, vücudun esnekliğini arttırarak daha sağlıklı ve fit bir görünüm sunan bir egzersiz olarak bilinir. Kilo vermek isteyenler için oldukça faydalı olan bu spor, aynı zamanda açlığı kontrol edebilme gücü ve farkındalığı kazandırarak, bu sayede fazla yeme isteğini azaltır.

Yanı sıra, selülit problemini çözmek ve kas dengesini ayarlamak konusunda da büyük ölçüde yarar sağlar. Sizde fazla kilolarınızdan kurtulmak için yoga yapmaya başlayabilir, fit bir vücuda sahip olmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

12. Büyük Boy Menülerden Uzak Durun

Fast food yiyecekleri seviyorsanız bile, kilo vermek için bu yiyecekleri mümkün olduğunca tüketmemeniz gerekir. . Yine de arada canınız istediğinde büyük menülerden uzak durarak, en küçük boy menüyü tercih etmeniz kilo verme sürecinde yararınıza olacaktır.

13. Tatlılara Yer Açın

Hızlı kilo verenin öncelikli kurallarından biri, hiç kuşkusuz, yediklerinize dikkat ederek, öğünlerinizi daha hafif ve sağlıklı tercihlerden yana kullanmaktır. Tabi, bu beslenme rutinine kendiniz için ödüler eklemeniz motivasyonunuzun artmasına yardımcı olacaktır.

Fast food yerine sebze yemeği ya da salata tercih ederek, sonrasında sevdiğiniz bir tatlıya yer açabilir; bu sayede kendinizi ödüllendirirken, sağlıksız yiyeceklerden uzak durarak kilo vermiş olursunuz.

14. Yeni Bir Kursa Kaydolun

Hızlı kilo kaybetmenin temel kurallarından biri hareket etmektir. Hareket etmeyi eğlenceli hale getiren kurslar ise bu konuda size oldukça yardımcı olan seçenekler arasında yer alır. Bu doğrultuda, hareket edebileceğiniz bir ortam sunan yeni bir kursa kayıt yaptırarak önemli bir adım atabilirsiniz.

Örneğin, zumba kursuna katılarak, hem kaslarınızı etkin bir şekilde çalıştırabilir, hem de keyifli bir müzik ve dans eşliğinde, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

15. Gece Yemek Yemeye Son Verin

Gece yeme alışkanlığı, çoğu zaman fazla kiloları da beraberinde getiren kötü bir alışkanlığa dönüşebilir. Özellikle gece yatmadan hemen önce yediğiniz yemekler, vücutta çok daha hızlı kilo alımına neden olmaktadır. Bu nedenle, fazla kilolarınızdan şikâyetçiyseniz ve daha fit bir vücuda shaip olmayı hayal ediyorsanız, gece yemeklerine mutlaka son vermelisiniz.

16. Bol Bol Yürüyüş Yapın

Hareketsiz yaşamın önüne geçmek için en kolay yapabileceğiniz egzersiz, hiç kuşkusuz, yürüyüş yapmak. Ayrıca, bu sayede sağlığınızı korurken, daha hızı kilo verebilirsiniz. Kısa mesafelerde dahi aracınızı ya da toplu taşıma aralarınız kullanıyorsanız, daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmak için, bu akışkanlığınızdan kurtulmalısınız.

Gideceğiniz yerlere yürümeyi tercih edebilir ya da kendiniz için belirlediğiniz bir saatte tempolu bir yürüyüş rutini oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, bir köpeğiniz varsa, onunla birlikte yürüyüşe çıkarak da hem keyifli zaman geçirebilir, hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kaynak:

http://www.health.com

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.