fbpx
Kategoriler
Obezite

Obez miyim?

Obez miyim? Beden kitle indeksi hesaplama aracıyla nasıl hesaplanır? Obezite, günümüzün salgın hastalığı olduğundan dolayı pek çok kişi obez olup olmadığı konusunda meraklanıyor. Bunu test etmek için boy ve kilosunu bilenler, aşağıdaki en iyi hesaplama aracı ile hesap yapabilirler. Yazı, 2020 Ekim ayında güncellenmiştir.

Erişkinler için, sonuç 30’dan büyük çıkarsa obezite hastası yani obez olarak adlandırılırsınız.

UYARI: Boyunuzu santimetre (cm) cinsinden (Örnek: 160), kilonuzu da kilogram (kg) cinsinden (Örnek: 80) girmelisiniz.

Yazı İçeriği

Obez miyim?

Obez miyim nasıl anlarım? Nasıl ölçülür? Sorusuna bu araçtan çıkan sonuçla yorum yapabilirsiniz. Obezite testi ile hesaplama yapmak için, aşağıdaki hesaplama aracı kullanılabilir.

Beden Kitle İndeksi Hesaplama AracıÇıkan sonuçların değerlendirilmesi;

18.5 ve altı: Sıfır beden!
18.5 – 20.0 arası : Zayıf
20.0 – 25.0 arası : Normal
25.0 – 27.5 arası : Hafif şişman
27.5 – 30.0 arası : Aşırı şişman
30.0 – 35.0 arası : 1. derece obezite
35.0 – 40.0 arası : 2. derece obezite
40.0 – 50.0 arası : 3. derece obezite
50.0 – 60.0 arası : Süper obez
60.0 ve üzeri : Süper süper obez

İdeal kilom nedir?

Obez miyim sorusunun cevabı, vücut kitle indeksi değerlendirmesinin doğru yapılmasından geçer. İdeal kilo hesaplamak için, vücut kitle indeksi değerlendirilmelidir.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Basit şekilde açıklamak gerekirse; kiloya göre boyun belirli bir formüle göre hesaplanmasıdır. Kilonuzu (kg cinsinden), boyunuza (metre cinsinden) böleceksiniz. Çıkan sonucu tekrar boyunuza böleceksiniz. Bu hesaplama boy kilo indeksi olarak da anlandırılmaktadır.

Çocuğum obez miyim diyor

Çocuklarda obezite hesaplama, biraz daha farklı olmaktadır. Vücut kitle indeksi yaşa göre, cinsiyete göre değişmektedir. Özellikle 18 yaşın altında farklı ve yanlış sonuç verebilir. 18 yaş altında, bebeklerde ve çocuklarda obezite hesaplama sistemi daha farklıdır. Çocuğum ya da bebeğim obez mi, hesaplama yaparak kilosunu değerlendirmek istiyorum diyen, çocuklarda obezite hesabı yapmak isteyen pek çok anne baba bulunmaktadır. Bebek ve çocuklarda obezite, persentil değerine göre hesaplanır… Persentil sonuçları da aşağıdaki şekilde yorumlanır.

Persentil değerlerine göre kilo durumu değerlendirmek için, aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulur.

 • 0 – 5 persentil arası = Zayıf
 • 5 – 85 persentil arası = İdeal kilo
 • 85 – 95 persentil arası = Fazla kilo
 • 95 ve üzeri = Obez

Sonra aşağıdaki tablolardan persentil, değerini bulacaksınız. Bulduğunuz persentil değerine göre de, çocuğunuzun “zayıf”, “ideal kilo”, “fazla kilolu”, “obez” kategorisinde olup olmadığını bulabilirsiniz.

Not: Bazı kurumlara göre, 3 – 97 persentil arası çocuklar için normal kilo olarak kabul edilir. 3’ün altı zayıf, 97’nin üzeri ise obez olarak kabul edilir. İdeal olanı, 50 persentilde bulunmasıdır.

Çocuklarda persentil ile obezite hesaplama (Kolay yöntem)

Çocuklar için de obezite ya da aşırı kilonun nasıl hesaplandığını kısaca anlatmak istiyoruz. Birkaç farklı yolu bulunmaktadır. En kolay yöntem, aşağıdaki tablo ile beden kitle indeksi üzerinden yapılan hesaplamadır.

Gerekli bilgiler; boy (m), kilo (kg) ve cinsiyet… Yukarıdaki beden kitle indeksi hesaplama aracını da kullanabilirsiniz direkt olarak. Örnek olarak, 3 farklı çocuk ile hesaplama yapacağız. Lütfen aşağıdaki örnekleri ve tabloyu dikkatle inceleyiniz…

Bebek ve çocuklarda kilo değerlendirme

3 farklı örnek ile kilo durumunu kolay olarak hesaplama

 1. İlk önce en ortadaki sütundan ay ve yaşına göre, yaş sütunundan ilgili yaş seçilir.
 2. Erkekler için tablonun solu, kızlar için sağ tarafı kullanılır.
 3. Yukarıdaki “Beden kitle indeksi hesaplama aracı” ile boy ve kilo değerleri girilerek, beden kitle indeksi hesaplanır.
 4. Beden kitle indeksinin, ilgili yaş satırında (çocuğunuz kaç yaşındaysa) hangi aralığa geldiği bulunarak persentil değeri hesaplanır.
 5. Bu sonuca göre de çocuğun kilosu hakkında değerlendirme yapılır.
ÖRNEK 1 (Mavi renkle yapılan hesaplama)

– 4 yaşında, 120 cm boyunda, 25 kg ağırlığında bir erkek çocuk için yapılan hesap. Yukarıdaki araçta; “boyunuz” kısmına 120, “kilonuz” kısmına ise 25 yazdık. Hesapla tuşuna basınca, “Beden Kitle İndeksiniz” bölümünde 17.36 sonucu çıktı.

* İlk olarak aşağıdaki tabloda yaş sütunundan, 4 yaş satırını buluyoruz. Erkek olduğu için tablonun sol tarafını kullanıyoruz. Beden kitle indeksi, 17.36 çıkmıştı. Tabloda sol tarafa giderek o değeri buluyoruz ve yuvarlak içine alıyoruz. Yuvarlak içindeki değer, yukarıda en üstte 85’e karşılık geliyor. Bu da bize, çocuğun 85 persentil olduğunu gösteriyor.

SONUÇ: 85 persentile göre kilosunu değerlendiriyoruz. 85 persentil ideal kilo aralığında olduğu için, çocuğumuz ideal kilonun en üst sınırındadır diyebiliyoruz. Yapılan işlemleri, tablo içerisinde mavi çizgi ile belirttik. Lütfen dikkatle tekrar tekrar inceleyiniz…

ÖRNEK 2 (Pembe renkle yapılan hesaplama)

– 6 yaşında, 140 cm boyunda, 30.5 kg ağırlığında bir kız çocuk için yapılan hesap. Yukarıdaki araçta; “boyunuz” kısmına 140, “kilonuz” kısmına ise 30.5 yazdık. Hesapla tuşuna basınca, “Beden Kitle İndeksiniz” bölümünde 15.56 sonucu çıktı.

* İlk olarak aşağıdaki tabloda yaş sütunundan, 6 yaş satırını buluyoruz. Kız olduğu için tablonun sağ tarafını kullanıyoruz. Beden kitle indeksi, 15.56 çıkmıştı. Tabloda sağ tarafa giderek o değeri buluyoruz ve yuvarlak içine alıyoruz. Yuvarlak içindeki değer, yukarıda en üstte 50’ye karşılık geliyor. Bu da bize, çocuğun 50 persentil olduğunu gösteriyor.

SONUÇ: 50 persentile göre kilosunu değerlendiriyoruz. 50 persentil ideal kilo aralığında olduğu için, çocuğumuz tam ideal kilodadır diyebiliyoruz. Yapılan işlemleri, tablo içerisinde pembe çizgi ile belirttik.

ÖRNEK 3 (Kırmızı renkle yapılan hesaplama)

– 10 yaşında, 150 cm boyunda, 60 kg ağırlığında bir erkek çocuk için yapılan hesap. Yukarıdaki araçta; “boyunuz” kısmına 150, “kilonuz” kısmına ise 60 yazdık. Hesapla tuşuna basınca, “Beden Kitle İndeksiniz” bölümünde 26.67 sonucu çıktı.

* İlk olarak aşağıdaki tabloda yaş sütunundan, 10 yaş satırını buluyoruz. Erkek olduğu için tablonun sağ tarafını kullanıyoruz. Beden kitle indeksi, 26.67 çıkmıştı. Tabloda sol tarafa giderek o değeri buluyoruz ve yuvarlak içine alıyoruz. Yuvarlak içindeki değer, yukarıda en üstte 95’den daha büyük bir yere (kırmızı yukarı ok ile belirtilen yer) karşılık geliyor. Bu da bize, çocuğun 95 persentilden büyük olduğunu gösteriyor.

SONUÇ: 95 persentilden büyük olmasına göre kilosunu değerlendiriyoruz. 95 persentil üzeri, obezite aralığında olduğu için, çocuğumuz obezdir diyebiliyoruz. Yapılan işlemleri, tablo içerisinde kırmızı çizgi ile belirttik.

Bir diğer kilo değerlendirme yolu

İlk önce çocuğunuzun cinsiyet, yaş, boy (cm), ağırlık (kilo, kg), ve 3 yaşına kadar olanlar için baş çevresi (BÇ) bilinmelidir.

Tablo, ilk kez görenler için biraz karışık gelebilir. Bir örnek erkek çocuk ile obez mi değil mi sorusuna birlikte cevap arayalım.

Örnek bir hesaplama ve değerlendirme

ÖRNEK: Ayşe Hanım, “7 yaşında, 125 cm ve 25 kg olan bir erkek evladım var, çocuğum obez mi acaba?” diyor.

Örnekteki çocuk için aşama aşama bakalım. Obez mi değil mi birlikte karar verelim.

1. Aşama: İlk önce cinsiyetine bakalım, erkek. Aşağıdaki tablolardan üstteki tablo, erkekler için olduğundan, onu kullanacağız.

2. Aşama: Yaşına bakalım, 7 yaşında. Erkekler için olan aşağıdaki tablonun en sol sütununda “Yaş” yazan kısımdan aşağı satırlara doğru inerek, 7 yaş satırını bulacağız. Aşağıdaki tabloda 17. satırda 7 yaşı bulabilirsiniz.

3. Aşama: 7 yaşa karşılık gelen 17. satırda, sağa doğru ilerleyerek 125 cm ve 25 kg değerlerine denk gelen kısım bulunmalı.

4. Aşama: Denk gelen kısım bulunduktan sonra, yukarıya çıkarak tablonun en üstündeki sayı not edilmeli. Bizim örneğimizde, 75’e denk geliyor. Bu da 7 yaşındaki bir erkek çocuğun, 125 cm ve 25 kg olması durumunda, 75 persentil olduğu anlamına geliyor.

5. Aşama: Bulduğumuz sonucu, yukarıdaki persentil değerlerine göre kilo durumu değerlendirme kurallarına göre yorumlayacağız. 75 persentil, 5 -85 persentil aralığına denk geldiği için; bu aralık için tanımlanan ideal kilo kategorisine girmektedir. Yani örnekteki çocuk, ideal kilodadır.

Bir diğer örneğe hızlıca bakalım.

ÖRNEK: 15 yaşında bir kız çocuğu, 175 cm ve 75 kg. Acaba obez mi?

Sonuç: Kız çocuğu olduğu için aşağıdaki tablolardan, alttakini kullanacağız. 15 yaş için, en soldaki bölümden aşağı doğru ineceğiz, 25. satıra denk geliyor. Satırda sağa doğru ilerleyin. 175 cm ve 75 kg için ilgili aralığı bulun. Yukarıya doğru çıktığımızda 75-90 persentil arasına denk gelmektedir. 75- 90 persentil de ideal kilo ile normal kilo arasında bir değerde olduğunu gösterir.

Çocuklarda obezite hesabı için farklı bir yöntem

DSÖ (WHO) olarak bilinen Dünya Sağlık Örgütü tarafından, çocuk ve bebekler için hazırlanan persentil tabloları ile de hesaplama yapabilirsiniz. Sadece kiloya göre ya da sadece boya göre persentil tablolarına bakarak sonuç bulabilirsiniz.

DSÖ’nün ilgili sayfalara ulaşmak için tıklayabilirsiniz. (Az düzeyde İngilizce bilmeyi gerektirir.)

Ülkemizde bu tabloları referans alarak hazırlanmış, Sağlık Bakanlığı kitapçıklarını da kullanabilirsiniz. Çocuklar bu tablolar ile obez miyim sorusunda en kolay yanıtı bulabilirler.

Çocuklar için bir hediye: Tüm bunları uygulamaya çalıştınız fakat sonucu bulmakta başarılı olamadınız mı? Aşağıdaki yorum kısmına bebeğiniz ya da çocuğunuzun; cinsiyet, yaş, boy ve kilosunu yazarsanız sizin için hesaplama yapabiliriz.

Erkek bebek ve çocuk için persentil hesaplama ile obezite hesabı

(Erkek bebek veya çocukların obez olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki tablo kullanılmalıdır.)

Erkek bebek ve çocuklar için persentil tablosu

Kız bebek ve çocuk için persentil hesaplama ile obezite hesabı

(Kız bebek veya çocukların obez olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki tablo kullanılmalıdır.)

Kız bebek ve çocuklar için persentil tablosu

Obez çıktım. Ne yapmalıyım?

Eğer sonuç obez olarak çıktıysa, ilk olarak obezite nedir yazımızı okumanızı ve ne tarz bir hastalık olduğunu detaylı olarak incelemenizi kesinlikle öneririz. Ayrıca obezite testi, obezite testi nasıl yapılır yazımızı da inceleyerek, obeziteye yatkınlığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Boyunuz ve kilonuzu ya da beden kitle indeksinizi (İngilizce’de Body Mass İndex “BMI” olarak da bilinir.) aşağıya yazabilirsiniz. Obez misiniz değil misiniz, yorumlayabiliriz.

Sitemizi inceleyerek bu hastalık hakkında bilgilenebilirsiniz. Obezite hastalığı ve sağlıklı yaşam yazılarını bulabilirsiniz. Bu yazıları yazıları dikkatlice okumanızı öneririz.

Özellikle 2. derece ve üzerinde çıkan obezite hastalarının (morbid obez ve üzeri çıkanların) kesinlikle bir tıbbi destek almasını öneririz.

Aşağıdaki yorum kısmına, çocuğunuzun ya da kendi boyunuz ve kilonuzu ya da vücut kitle indeksi (VKİ) yazın. İdeal kiloda olup olmadığınız hakkında ücretsiz değerlendirme yapalım.

😌 Güzel bir öneri: Dostlarınıza ve sevdiklerinize güzel bir hediye vermek istiyorsanız, BKİ hesaplama aracı en iyi hediye olacaktır. Mevcut durumlarını bilmeleri, daha erken önlem almalarını ve obezite ile savaşmalarını kolaylaştıracaktır.

İdeal kilo hesaplama uygulaması: Obez miyim?

Sitemiz tarafından, android işletim sistemi kullanan telefonlar için hazırlanan ve Google Play Store’da sergilenen “Obez miyim?” uygulamasını ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

Uygulama ile neler yapılabiliyor? (Girilen boy, kilo ve cinsiyet verilerine göre)

 • Beden kitle indeksiniz hesaplanıyor.
 • Obez olup, olmadığınız görülüyor.
 • İdeal kilo hesaplama yaparak, ideal kilonuzun kaç kg olması gerektiği sorusuna cevap veriyor.
 • Hangi kilo aralığında normal kiloda olacağınızı belirliyor.
 • Hangi kilolarda olursanız, 1.derece, 2. derece ve 3. derece obezite olacağınıza dair kişiye özel değerler gösteriyor.
 • Kalça ölçünüze göre, obeziteyi hesaplıyor.
 • Bel/kalça oranınıza göre, kalp sağlığı riskini gösteriyor.

Uygulamayı ücretsiz indirmek için tıklayınız: İdeal Kilo Hesaplama ve Obezite Testi

Yurtdışında Amerika’daki Ulusal Kalp Enstitüsü’nün, body mass index (BMI) aracına ulaşarak obezite hesaplamak ve obez miyim sorusuna yanıt aramak için buraya tıklayınız.

“Obez miyim?” için 95 yanıt

13 yaşındayım 52 kiloyum boyum 150 obez miyim kendimi şişko hissediyorum ama herkes bana zayıf diyor

İdil 17.7 çıktı beden kitle indeksin. 5-15 persentil arasındasın. Zayıf kategorisindesin. Hekim gözetiminde biraz kilo almanı tavsiye edebiliriz.

Beden kitle indeksin 27.6 çıktı, Ramazan senin için. Yani persentil değerin çocuklar için 85-95 arası demek. Bu da obezite sınırına yaklaştığını gösterir. Acilen sağlıklı hayata geçmeye karar vermen gerekiyor.

Yiğit kilon yaşına göre çok ciddi oranda fazla. Bir çocuk endokrinoloji uzmanına görünürsen iyi olur.

Hocam ben 13 yaşında 173 boyunda 93 kiloyum erkekim. Obez miyim.Ailemden herkez kilomun boyuma göre normal oldunu söylüyor.Ben Bulgaristanlıyım burday diyetisyene gittim o da normal olduğunu söyledi ama bence değil hocam yardımcı olurmusunuz….???

Emircan maalesef ailenin dediği gibi değil durum. 13 yaşına göre obezite kategorisindesin. 95 persentilin üzerindesin ve BKİ 31 olarak çıkmış durumda. Bir çocuk endokrinoloji uzmanı ile diyet yapman ve beslenmene dikkat etmen gerekir. Kendine dikkat et bu genç yaşlarda…

ben 13 yaşındayım boyum 1,60 kilom 40 ben hesaplama yaptım süper obez diyor ama gayet zayıfım

Mustafa yanlış bakmış olabilirsin. Beden kitle indeksin 15.6 olarak çıktı, bu da persentil tablosunda aşırı zayıf kategorisine giriyor. Obez miyim hesaplama aracını tekrardan kullanmayı deneyebilirsin. Genelde doğru sonuç verir.

Özge 37.5 olarak çıktı beden kitle indeksin. Dolayısıyla 2. dereceden obez olarak kategorilendirilmektesin.

Merhaba. Adım Toprak
Cinsiyet :kadın (transerkek)
Yaş :23
Boy: 157
Kilo: 70
Bu durum obezliğimi gösteriyor? Bir an evvel ne yapmalıyım ? Eğer obez durumu varsa.

Ramazancım, boy bilgin olmadan 10 yaşındaki bir kişinin sadece kilosu ile obez olup olmadığı maalesef anlaşılamaz.

5 persentilin altında çıkıyor. Yani çok aşırı zayıf. Bir çocuk hastalıkları uzmanını görünerek, beslenme yardımcı alman gerekiyor Doğacan.

13 yaşındayım. Boyum 172 cm,kilom 71.7 kg. Okulda ölçümlerde obez kategorisine girdim. Sizce normal kiloda mıyım?
Eğer değilsem ideal kilom ne olmalı? Şimdiden teşekkürler…

Evet Furkan kilona dikkat etmen lazım. 85-95 persentil arasında çıkıyorsun, bu da obez kategorisinde gösterir seni. Çocuk hastalıkları uzmanına görünerek, sağlıklı kilona kavuşabilirsin. Geçmiş olsun.

BKİ 23.1 çıktı. Bu şekilde de persentili 95’ten büyük çıkıyor ve çocuğunuz obez olarak görünüyor.
Lütfen bir çocuk hekimi ile görüşün ve destek alın.
Geçmiş olsun.

Kızınızın beden kitle indeksi 20.0 çıktı. Persentil olarak 50-75 arası görünüyor. Yani kızınız obez değil

Mert 29.7 çıktı beden kitle indeksi senin için. 15 yaş için çok yüksek bir rakam. Persentilin 97’nin üzerinde olduğu için, obezite kategorisindesin.
Tıbbi destek alman gerekmektedir.

12 Yaş 160 Boy 89KG kaç kilo vermem gerek yoksa artık geri dönülemeyecek yeremi geldim?

Beden kitle indeksin 34.7 çıktı Faruk. 12 yaşında bir çocuk için bu çok çok ciddi bir obezite göstergesidir. Derhal aile büyüklerine durumu iletmelisin ve bir çocuk endokrinoloji ve metabolizma uzmanına görünmelisiniz. Obez miyim diye sormanın ötesine geçmiş kilon.
Derhal sağlıklı bir şekilde kilo vermen lazım. Unutma çocuklar daha rahat kilo verebilir.
Geçmiş olsun.

Furkan beden kitle indeksi 30,1 çıktı. Yani obezite sınırına yeni girmişsin. Yaşın genç, haftada 150-200 dakika kadar yürüyebilirsin. Bir de abur cuburları ve ekmek, hamur işini hayatından çıkarabilirsin. Kolaylıkla ideal kilon olan, 80-85 aralarına inebilirsin. Doğru diyet programını da seçmelisin tabii ki.
Geçmiş olsun.

30.4 çıktı vücut kitle endeksi dolayısıyla yeni bir obezite başlangıcı diyebiliriz. Birkaç kg vermen obeziteden kurtarır seni.
Geçmiş olsun

Sevgili Ahmet,
18 yaş altı çocuklarda, obezite beden kitle indeksi ile hesaplanırken, persentil dediğimiz daha farklı bir yol kullanılır.
BKİ 23.4 çıktı sende. Dünya Sağlık Örgütü persentil tablosuna bakarak, bu değerin 95-97 persentil arasına geldiğini gördüm ki bu da seni obez bir çocuk olarak tanımlar.
Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kilolarından kurtulmanı tavsiye ederiz.
Geçmiş olsun.

Kitle indeksim 28 çıktı (boy:168 kilo:80) ideal kilom nedir? Diyetisyene başvurmalı mıyım? Yoksa kendimce yürüyüşler yaparak ve karbonhidrat, yağ ve şekeri biraz kısarak kilo vermemi mi önerirsiniz?

Evet Zehra,
Karbonhidratları keserek ve günlük 30 dakika yürüyüş ile 65-70 kg arasına inebilirsin.
Henüz diyetisyene gitmeye gerek yok gibi.

BKİ 28.3 çıktı Burçin. Bu hali ile aşırı kilo bölümündesin. 20-25 arasına girmeni öneririz. 68.8 kg ile 55 kg arasında olabilirsin.

BKİ 22,5 olarak çıktı. Tam ideal kilodasın. 20-25 arasında olmayı tavsiye ederiz herkese. Sen tam ortasındasın. Şu kilo ile herhangi bir hastalık için risk taşımazsın kiloya bağlı olarak. Ancak sportif faaliyetlerin için istersen kilo verebilir ya da alabilirsin, tamamen sana kalmış.

25,5 çıktın Beyza, hafif kilolu görünüyorsun. 70 kg civarı olman daha iyi olacaktır.
Sağlıcakla kal

Emirhan 28.6 çıktın, aşırı kilo yani. Bu yaşta daha düşük kilolarda olmalısın. Sağlıklı beslenmeni tavsiye ederiz.

29.7 çıktı BKİ. 86 kg olursanız obez konumuna girersiniz.
Kilo vermeniz gerekmekte. Sizin için 70 kg civarı uygun olacaktır.

30.4 olarak çıktı beden kitle indeksi bu da obezite sınırlarına yeni girdiğini gösteriyor. 68 kg senin için normalin üst sınırı. Yani yaklaşık 15 kg fazla mevcut.

BKİ 25.2 olarak çıktı. 72.2 kg nin altına düşünce normal aralığa giriyorsun Felek, az kalmış

Ahmet 25.1 olarak çıkıyor. Tam sınırdasın, bundan yukarı çıkmamanı tavsiye ederiz. Yoksa ilerisinde obez olabilirsin.

23.0 çıkıyor beden kitle indeksi ile bu da normal aralığı gösteriyor. Fakat 18 yaşından küçükler için yani çocuklarda obezite tanısı için persentil eğrileri kullanılır. Onlar ile daha kesin sonuç çıkacaktır.

32.0 çıkıyor BKİ. 68.4 kg’nin altında obeziteden kurtulmuş olacaksınız. 50-57 kg arası da normal kilo ağırlığı.

Rozerin 30.7 çıktı beden kitle indeksin.
Bu da 1. Dereceden obezite demek oluyor, 73.9 kg olunca obeziteden kurtulacaksın.
61.6 kg olduğunda da normal kilo aralığına girmiş olacaksın.
Yani 10-15 kg kadar fazlan mevcut, dikkat et lütfen.

Beden kitle indeksi 17 çok zayıf oluyor. Yani biraz kilo alman lazım.

Eren 28.7 çıktı. Bu da aşırı kilolu sınıfında olduğunu gösterir. 75.6 kg ve altı senin için normal sınırdır.

162 boy 117 kilodayım 2.tip şeker ve tansiyon hastasıyım mide amaliyatı na uyugunmuyum.

Sevgi 44.5 çıktı beden kitle indeksin. 3. derece obezite anlamına geliyor. Bir an evvel kilo vermen gerekmektedir. Tehlikeli derecede yağlanman mevcut. Ameliyat işini de bir cerrah ile görüşmelisin. Ancak biz doğal yolla sağlıklı kilo verme yolunu tavsiye ederiz.
Geçmiş olsun

Masal, 24.6 olarak çıktı beden kitle indeksi. Normal sınırlarda olduğunuzu gösteriyor. Fit bir vücut için 60-65 kg arası ideal olacaktır.

Beden kitle indeksi 28 olarak gözüküyor. Bu da obez olmadığını gösteriyor ancak aşırı kilolu kategorisindesin. Boyun uzun olduğu için şanslısın fakat 100 kg olursan obezite sınırına dayanabilirsin. Dikkatli olup kilo vermeye çalışmanı tavsiye ederim.

Beden kitle indeksi 26.1 olarak görünüyor. Yani normal sınırdan çıkmışsın ve hafif kilolu kategorisine girmişsin. 60-65 kilo civarı senin için normal olacaktır.

Şu an aşırı kilolu kategorisindesin Ahmet. İdeal kilon da 83 olmalı, yani 15 kg kadar fazlan var.

İdeal olanı 20-25 arası olmasıdır. 1-2 kg verdiğinizde kendinizi daha rahat hissedersin.

Tebrik ediyoruz normal kiloda olduğunuz için. Kiloya bağlı sorun yaşamazsınız inşallah

Pink, biraz kilo verirsen 60 kg olabilirsen, normal sınırlara gireceksin. Biraz gayret sarf et

Merhaba Melahat,

Boyunun kaç olduğunu da yazmalısın. Bazı cerrahlar kilo olayına dikkat ediyor ve kilo vermezsen yapmam diyorlar. Bazen MR cihazlarına girmek için de kilo sınırı oluyor.

bende 100 kilodum 4 saat de 1 litre su iç ve 1 dilim kepekli ekmek 2 domates 1 porson zeytin 2dilim peynir ve sebze turp marul salata karışımı yiğ 10 ayda 70 kilo ya inersin prof.dr .MEHMET ÖZ DİYETİ BEN uyguladım zayıpladım uygula

3.derece obezite kategorisine girenlere morbid obez yani ölümcül obez denmektedir. Diğer hastalıkların ortaya çıkması için çok büyük tisk taşımaktasınız.
Derhal zayıflamalısınız.

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.