fbpx
Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Olanlar

Obezite cerrahisi olanlar bu operasyon için neler diyor? Kararlarından dolayı mutlular mı, pişmanlar mı? Sonrasında neler yaşamışlar?

Tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) olanlar ve bu operasyonu geçiren kişilerin yorumları… Öncesinde ve sonrasında yaşadıkları sıkıntıları, nelermiş onları aktarmaya çalışacağız.

Obezite cerrahisi oyuncak - Obezite cerrahisi olanlar ve ameliyat ile ilgili yorumları

Aşağıda bu yorumları okuyabilirsiniz.

Obezite cerrahisi olanlar ile ilgili sorularınız olursa, buraya tıklayarak sorabilirsiniz. 24 saat içerisinde yanıt verilmektedir.

Ya da tüp mide ameliyatı olanların, yorumlarını izlemek isterseniz, Youtube üzerinden onları da izlemenizi öneriyoruz.

Yazı İçeriği

Obezite Cerrahisi Olanlar: İbretlik Bir Yorum

Obezite ameliyatı konusunda sıkıntılarını genel olarak anlatan bir hastanın ağzından anlatılanları paylaşmak istiyoruz…

 • Ben operasyonu 5 sene önce yurtdışında çalıştığım şirketin de yardımı ile izin alarak oldum. Ameliyatın olumlu faydaları kan şekerimi daha stabil hale getirimesi ve tansiyonumu 2 puan kadar düşürmesiydi.
  Ancak ileal interpozisyon ameliyatının yan etkileri de var. Tamam faydaları çok ama sosyal hayatı bozan etkileri de var. Bu yan etkileri şöyle sıralayabilirim:
  – Normalden fazla düzeyde zayıflama. Resmen sadece bir kafa, bir kemik kaldım. Ameliyattan 8 ay sonra Türkiye’ye akraba ziyareti yaptığımda yakınlarım çok üzüldü ve kötü hastalığa tutulduğumu bile sandılar.
  – Ameliyat kas gücümü sıfırladı resmen. Kas kütlem de ciddi gerileme oldu. Eskiden vücut geliştirme ile ilgilenirdim. Ameliyattan sonra kaldırdığım ağırlıkları çift el ile kaldıramaz duruma geldim. Çünkü sadece yağdan değil kastan da büyük oranda kayıp yaşadım.
  – Libidomda da düşüş var. Ameliyat öncesinden çok gerideyim. Neredeyse cinselliği hiç canım istemiyor.
  – Enfeksiyonlara eğilim başladı. Daha kolay grip, zatürre falan geçirir oldum. Bünyesel bir zayıflama oluştu sanki. Bademciklerim bile şişiyor en ufak bir şeyde.
  – Bazı gıdaların sindirimi tam bir probleme döndü. Özellikle protein ve yağdan zengin gıdalarda sorun oluşuyor. Kusmak zorunda bile kalıyorum bazen. İzne geldiğimde çok sevdiğim kokoreci yemiştim ve 2 gün midemde kaldı resmen. Ameliyat sonrası veganlığa eğilim artıyor. Hayvani ürünler midemi bulandırıyor artık çünkü sindirimi çok güç.
  – Ara ara ciddi ishal ve kabızlık atakları oluyor. İşyerinden izin alacak kadar. Neyse ki patronum durumdan haberdar da yardımcı oluyor izinlerde. Yani bir de olayın karanlık yüzü var.

Obezite Cerrahisi Olanlar Her Zaman Mutlu Değil!

 • Lütfen bunları da dile getirin. Mucizeymiş gibi lanse etmeyin. Faydaları çok bu ameliyatın. Bazı vakalarda hayat kurtarıyor ama bu tarz da yan etkileri var.
  – Ameliyattan önce haftada 1 gün mesai bitiminde arkadaşlarla bira veya şarap içerdik. Alman kültüründe bir gelenektir. Sorun şu artık içki içemiyorum. İstiyorum içmeyi ama içemiyorum. Az miktarda alkol bile fena baş ağrısı ve mide bulantısı yapıyor. Bir anda sersemleştirme yapıyor. Zar zor içtiğim 1 bardak biradan sonra bile trafik kontrollerinde yüksek promil alkollü gözüktüm. Ehliyetime el kondu buranın polisi tarafından.
  Ben ameliyattan sonra başka biri oldum.
  Robota döndüm.
  Onu belirteyim.
  Saygılar.

“2.5 sene sonrasında hem kansız hem de vitaminsiz kaldım…”

Ben 2.5 sene oldu obezite ameliyatı olalı. Kansız kaldım, folik asit yok, B12 vitaminim yok, D vitaminim yok oldu.

1 sene içinde safram bozuldu, 2 sene icinde de midemde fıtık oluştu. Yine ameliyat diyorlar, yani anlayacağınız organlarımın çoğu bozulmuş durumda.

Bir kere bıçak değdi mi, için allak bullak oluyor, dikkat edin derim!

“Bu ameliyatı olmamın tek nedeni dış etkenler…”

Makine mühendisiyim. 33 yaşındayım. 150 kilo ile yolculuğa başladım şu an 97 kiloyum.

Bu ameliyatı olmamın tek nedeni dış etkenler diyebilirim psikolojik olarak. Çünkü ne eğitiminizin ne de sizin kişiliğinizin hiçbir önemi yok.

Tamamen dış görünüşünüz ile yargılanıyorsunuz. Bu şekilde davranılıyorsunuz. Ön yargılar çok fazla.

Tembel olduğunuza dair, çalışmadığınıza dair, hatta IQ’nüzün bile düşük olduğuna dair… Ama tamamen bundan farklı olduğunu hissettiğiniz zaman, adım atmak durumunda kalıyorsunuz. Ve benimki de bu şekilde ilerledi.

Artık yoldaki insanların önümü kesmeleri, lütfen yüzün çok güzel, biraz kilo ver, kilonu kontrol et. Az ye tarzında sürekli önerilerde bulunması bir yerde canınıza tak ediyor.

Çünkü kimse sizin sağlık sorunlarınızı bilmiyor. Ben hem Hashimoto hastası ve hipertroidi hastasıyım. Bunun kilo almada ve kilo vermede çok büyük etkisi var.

Ben de bir gün tamamen bir Whatsapp mesajı ile bu maceraya başladım. Kuzenimin lütfen Işın Karaca’nın son haline bakar mısın demesiyle başladı ve 2 haftada ameliyat olmam ile sonuçlandı.

En sonunda oldum. Şu an çok enerjiğim çok pozitifim. Kendime güvenip çok yükseldi bu yüzden de hayatınıza çok farklı yönlerde yol verebiliyorsunuz. Çok mutluyum…

“Normal mağazalardan alışveriş yapabilmek için bu ameliyatı oldum.”

27 yaşındayım. Normal mağazalardan alışveriş yapabilmek için bu ameliyatı oldum. Öncesinde ameliyattan çok korkuyordum.

Fakat sonrasında olan arkadaşlarım bana büyük destek verdi ve ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim. Hiç pişman değilim, iyi ki olmuşum.

Sağlığım çok şükür şu an yerinde. 6 ay geçti operasyonun üzerinden ve 35 kilo verdim. Bu ameliyatı olanların bir çoğunun dediği gibi, her şey yolunda keşke daha önce olsaymışım.

“…sahip olduğunuz yüzü hiç özler misiniz bilmiyorum…”

40 yaşındayım, 40 yaşıma 140 değil 156 kilo girdim. Çok zor bir süreçti daha doğrusu ben hep şöyle diyorum.

Felçli bir hasta ölümü bekliyordu ve sanki o çılgın deli hareketli ruhum, bambaşka bir bedenin içinde hapsolmuştu. Çok çaresiz hissediyordum kendimi ve artık buradan çıkamayacağımı zannediyordum.

Oysa çare varmış. Ameliyatı hiç düşünmüyordum çünkü çok korkuyordum. Hatta benim kadar korkan hiçbir insan tanımadım.

Bugüne kadar hiç serum bile almamıştım ama 5 gün içinde bir karar aldım ve 5 gün içinde uyguladım. Ondan sonra hakikaten, hani o bi “yeteeeer” diye bir çığlık atarız ya hayatımızda… O çığlıktan sonra hayatımda her şey değişmeye başladı.

Büyük tuvalete gitmek bir işkenceydi. Uçakta kemerler asla takılmıyordu. Hiçbir yere sığmıyordum, sandalyeler kırıyordum felan derken şimdi kendisiyle çok barışmış, barışma yolunda.

Hani o sahip olduğunuz yüzü hiç özler misiniz bilmiyorum ama tekrar yüzüne kavuşmuş bir insan olarak hayata devam ediyorum. Bunlar biraz görsel ve ruhsal yolculuktu. Bir de günde 5 şeker 2 tansiyon hapı alırken, şimdi hiçbirini kullanmıyorum.

Günde 3 saat yürüyorum. En çok yürümeyi özlemişim. O yüzden korkmayalım. Yani gerçekle yüzleşmek, korkuyla yüzleşmekten inanın daha kolay. Korkmayalım.

Ameliyata girmekten o kadar korkan kadın, uyandığımda ilk olarak şu cümleyi söyledim, “Beni ameliyat edemediniz galiba, hiç ağrım yok.”

Obezite cerrahisi olanlar ve olmaya karar verenler, korkmayalım. Bu arada ne mi yaptım? Bizleri anlatan bir oyun yazdım.

“…fotoğraflarımdan çok rahatsız olmaya başladım ve psikolojim bozuldu…”

25 yaşındayım. Çok küçüklüğümden beri hep kilolu bir çocuktum. Ama bundan hiçbir zaman rahatsızlık duymadım.

Ta ki geçen sene 2014 senesine kadar, bir tatildeydik annem ile ve fotoğraflarımdan çok rahatsız olmaya başladım. Bu da benim biraz psikolojimi bozdu.

Çok yakın bir arkadaşım bu ameliyattan olmuştı. Bu ameliyatı biliyordum fakat annem hiçbir zaman istemedi böyle bir ameliyat olmamı.

Sonra arkadaşım ile görüştürdüm ve birkaç doktorla da görüştük. Ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim. 105 kilo ile girdim bu ameliyata.

Yaklaşık bir sene içinde 37 kilo verdim. Çok kilolu değildim fakat VKİ tutuyordu. Tiroidlerim çalışmıyordu, şeker başlangıcındaydım.

Olsan olur, olmasan da olur deniyordu. Şu an iyi ki olmuşum diyorum. Çok mutluyum. İlk 15 kg verdiğim zaman, bütün hastalıklarımdan da kurtulmuş oldum.

Bu benim için çok önemliydi. Zaten ameliyat olma sebebim de buydu. Kiloya bağlı değildi. Onun dışında bu ameliyattan korkabileceğinizi düşünüyorum.

Evet korku olabilir ama çok kısa sürüyor zaten, 5 dakika gibi sürüyormuş operasyon. 15 dakika da ayılmanızı bekliyorlar. 3 gün hastanede kalıyorsunuz ve bu süre sonunda bile kilo vermiş olarak ayrılıyorsunuz.

Bu bile size çok büyük motivasyon oluyor. Ondan sonra her gün kilo vermeye başlıyorsunuz, her gün birer kilo gidiyor. Bir sene sonrasında 37 kilo vermiş bir şekilde, hayata mutlu devam edebiliyorsunuz.

“…ilk hafta zor oldu…”

34 yaşındayım. 6 ayım bitti ameliyat olalı, toplamda 40 kg verdim. Daha önceden hep, normalde 20 kilo verip 30 kilo alıyordum. Seneler boyunca hep böyle olmuştur.

Daha sonra tüp mide ameliyatını araştırdım ve 1 hafta içinde karar verdim. Şu an çok mutluyum, iyi ki de olmuşum. İlk ameliyat esnasında, ilk 1 hafta sıvıyla beslendiğimiz için daha önceki yeme içme şeklimiz tamamen değişti.

İlk 1 hafta biraz zor geçti. Ondan sonraki yaşantım, toplamda 6 aylık süre zarfında geçti ameliyat olduktan sonra. 40 kilo verdim. Yaşamım olsun, çalışma hayatım olsun düzene girdi. Daha da sosyalleştim. Mutluyum.

“…90-60-90…”

İnce belli 36 bedenden azıcık daha ince hatları olan bi hatun olduğum doğrudur. Tüp mide sonrası estetik ameliyatımın üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Tüp mide ameliyatımın üzerinden ise tam 2 yıl.

Şu an 56 kiloyum. Ne tüp mide ameliyatımda ne de estetiğimde hiçbir problem ile karsılaşmadım. Olmayı düşünen herkese tavsiyemdir.

Hiçbir şey bir kadının aynaya mutlu bakabilmesi, sağlıklı kiloda olabilmesi kadar önemli değildir. 114 kilo ile çıktığım yolda tüp mide ameliyatımı gerçekleştiren hocama teşekkür ederim. İdeal kiloya indikten sonra hayallerimdeki 90-60-90 vücuda beni kavuşturan plastik cerraha da teşekkürler.

Çok kısa zaman sonra nereden nereye nasıl geldim. Olmayı düşünen varsa bunlar benim yaşadıklarım ve deneyimlerim.

Hayallerinizdeki bedene benim gibi bi an evvel kavuşabilmeniz umudu ile. Sevgiler…

“Yüzün çok güzel ama anne gibisin…”

Benim obezite cerrahisi hikayeme, tamamen dibi gördüğümde zirveye çıkmak denilebilir. Nefes alamazsın, iki merdiven çıkarsın nefesin daralır…

Koşamaz, yürüyemez, hep göze batan olursun insanların gözünde, hep bir laf atma peşindedirler. Hep bir şey söyleme peşindedir, yüzün çok güzel ama anne gibisin der dururlar. Ama benim de kalbim olduğunu unutarak.

Her şeyden önce ben insanım evet… Mutlu görünmeye çalışan, aslında mutsuz olan bir insandım…

Kalbi hassas olan bir insandım her şey fizik değildi… Lütfen rica ediyorum, insanların dış görünüşlerine laf atmayın… Siz de çok mükemmel değilsiniz bana göre!

Her şeyden önce zafere, çiçekli yollardan gidilmiyor maalesef… 5 yıl dile kolay… Hiçbir şey de hop diye olmadı.

Çok çabaladım, çok uğraştım, çok üzüldüm, çok geri kaldım, çok incindim, çok yıprandım. Çok direndim ama herşeyden çok cesur bir kalbim ve inancım vardı… Ve ben bir insandım…

En çok ağrıma giden şeyler; kıyafet almaya gittiğimde, insanların bana anne kıyafetleri göstermesiydi. 5 XL, 4XL. Hiç unutmam, insanların bana 10 XL demesini! Unutmadım… Ben de bir insandim…

Lafa gelince fizik önemli değil deriz, valla önemli… (Ben hala insan kalbinin güzelliğine inananlardanım) insanların size bakışı bile değişiyor… Sizin tercihleriniz… Yaşam tarzınız… Fikirleriniz…

Çok daha güçlü durabiliyorsunuz hayatta. Kolay değil 90 kilo verdim… 2 insan neredeyse… 5 yıl geçmesine rağmen hala aynı kiloyu korumak…. Görenlerin şok geçirmesi ve bendeki gözlüklü emoji modu.

Her şeyi boşverin; rahat koşmak, rahat yürümek için ameliyat olmaya değer… Ertelemeyin ve olumsuz hiçbir şeyi duymayın. İnsanlar hep konuşur ve genellikle boş konuşur… Siz size yardım etmezseniz, kimse size yardim etmeyecek.

Siz kendinizi düşünmüyorsanız kimse de sizi düşünmez… Sağlık için ameliyat olmaya değer çünkü bu yaşam bizim ve kendimize şans vermeye değer…

Sağlıcakla kalın, esen kalın, en çok da bol eksili kilolarda kalın… Sevgiyle kalın, en çok da yüreğinizdeki umudu hiç yitirmeyin

“Sen kadın mısın, seni kim ne yapsın?”

Bugün benim 2.doğum günüm…
Su gibi akıp geçti zaman. Dün gibi ameliyatı araştırmalarım, acaba olabilecek miyim, endişelerim, ya birşey olursa,?evladım bensiz bir başına kalırsa korkuları…

Yine olsa yine olurdum, asla pişman olmadım 1 saniye bile… Şanslıydım midem büyük mü acaba diye diye, sağlıklı beslenerek asla vitamin kullanmayarak 50 kiloyu toprağa gömdüm…

118 le başladım şu an 68 kilo ile 1. senemi doldurmuş bulunmaktayım. Ve kalan son 8 kilo da gidecek hatta belki daha fazlası ama fazlasında gözüm yok.

Şu an bile yakından görenler gayet fit ideal oldugumu daha fazla vermemen gerektiğini söylüyor. Yakın zamanda safra kesesi ameliyatı oldum. Bu sonrası fotolarda biraz şişlik var karın bölgemde ama o bile tatlı o bile minnoş

Nerede o eski varil göbek?  Yazsam sayfalara sığmaz bilirsiniz her şey değişti. Şeker hapına baslayacakken potansiyel seker hastalığı riskinden kurtuldum. Kolesterol düştü. Hayat kalitem artmadı fırladı.

Sabah asla erken kalkamazdım. Yaklaşık 10 sene boyunca mecburi olmadıkça öğlen 3 hatta 4’e kadar yatardım.

Şimdi pazar günleri 10 da kalksam bir tuhaf oluyorum, 5-6 saat uyku kafi geliyor. Oğlumla olan bağımız sadece beraber yemek yemek ve uyumaktı. Artık hayatı yaşıyoruz…

Ben mutluyum dolayısıyla yavrum mutlu…

Geç Kalmayın!

Geç kalmayın lütfen. Korku her ameliyatta oluyor, diş çektirirken bile risk var…

Doktorunuzu ve ekibini iyi araştırın. Allah’a tevekkül edin ve adımınızı atın… Yaşayan herkes biliyor hayatımızdaki zorlukları…

Evliliğim süresince her yumruk yediğimde, sen kadın mısın, seni kim ne yapsın, diye diye suratım değil yüreğim parçalanıyordu…

Yediğim yumrukların sayısı belki bir adamı devirirdi ama ben anneydim benim gücümü yıkamadı.. Yüreğimi yaktı geçti…

Şimdi her anlamda DAHA GÜÇLÜ, DAHA GÜZEL, DAHA UMUTLU BİR KADIN VAR, BIR ANNE VAR…

1 SENEDE BİR HAYAT BU KADAR MI DEĞİŞİR? RABBİM İSTIYEN TÜM ARKADAŞLARİMA HAYIRLISIYLA NASIP ETSIN..

KİLOSUNU VEREN ARKADAŞLARIMI DA BİZLERİ DE BİR DAHA O GÜNLERE ASLA DÖNDÜRMESIN…

O kadar heyecanlıyımki konudan konuya atladım maruz görün sevinç gözyaşı heyecan tüm güzel duygular bir arada. Deli bir mutluluk içerisindeyim…

Sevgiyle kalın… Benden de kocaman sevgilerle…


Sonuç olarak;

Obezite cerrahisi olanlar, bazen iyi bazen de kötü yorum yapmışlar bu ameliyat için.

Bizim amacımız, bu ameliyatı olmaya karar vermeden önce iyi yorumları da pişman olup kötü yorum yazanları da göstermekti. İyice düşünün ve kararınızı öyle verin!

Eğer sizlerin de obezite ameliyatları (mide küçültme ameliyatı) olanlar kadar bilginiz varsa, aşağıdaki yorum kısmından yazımıza ilave yapabilirsiniz.

Eating Disorders (Yeme bozuklukları) dergisinde, obezite cerrahisi olanlar için ameliyat sonrasında gece yeme sendromlarının çok sıklıkla yaşandığı tespit edilmiştir. Bu akademik araştırmaya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

“Obezite Cerrahisi Olanlar” için 105 yanıt

Merhaba ben 28 yaşındayim 155 boyum. KiloM 85 devlette mide kucultme ameliyat i olabilir miyim

Beden kitle indeksiniz 35.3 olarak çıktı. Devlette obezite cerrahisi olanlar arasında olabilmek için 35 ve üzeri değerin yanında ek hastalık da gerekiyor. Ya da direkt olarak BKİ 40’ın üzerinde olmalı. Geçmiş olsun

Neden tavsiye etmiyorsunuz? Sonuçta bizim problemimiz hastalıklarımız kilodan kaynaklı, doğal yollardan hiç denemeden birinin 100lü kilolara çıkıp aa çok kilo aldım en iyisi tüp mide ameliyatı olayım dediğimizi düşünmüyorsunuz herhalde? Yani tavsiye etmiyoruz çünkü şu nedenden dolayı kötü bir ameliyat diyiverin ki biz de zaten korkularımız olduğu için bu posta ulaşmış insanlar olarak bilinçlenelim. Sonuçta her ameliyatın riskleri var. Ama böyle bir yazı hazırlayıp sonra bazı yorumlara tavsiye etmiyoruz demeniz insanı endişelendiriyor. Doktor olarak mı tavsiye etmiyorsunuz? Ben morbid obezim mesela benim iradem yok sıfır ancak kilo verdiğimi gördükçe hırslanacağımı da biliyorum. Bu ameliyatı olmak istiyorum devlet hastanesinde olmak içinde şartlarım tutuyor. Ama devlet hastaneleri mi güvenli yoksa özelde mi olmalıyım özelde olursam mevcut sağlık sorunlarımdan (hipertansiyon insülin direnci şeker bsşlangıcı vki:40) dolayı sgk karşılar mı? Bunu merak ediyorum. Bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatmanızı rica ediyorum.

Bahar Hanım,
Zaten pek çok sitede iyi yönlerinin anlatıldığını ve hatta pazarlamasının yapıldığını görüyorsunuz.
Obez kişilerin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyoruz.
Bir kere şu var en başta, vücuttaki hiçbir organ fazlalık değildir. Hiçbir yeri kesilmemelidir.
Obezite cerrahisi olanların yaşadığı en büyük sıkıntılar kesilen yerleriyle alakalıdır.
Oralardan vitamin ve mineraller emilir. Ancak kesildiğinde de ciddi sıkıntılar yaşanır. En büyük gerekçe bu olmalı aslında.
Bu sayfada da olumlu olumsuz yazılar yayınlandı.
Daha detaylı tüm sorulara cevap verilen diğer yazımızı okursanız pek çok sorunuza yanıt bulabilirsiniz. https://www.obezite.com/obezite-cerrahisi
Çok geçmiş olsun.

Boyum 1.60 kilom 109 kitle indeksi 40 in üstünde inusilin direncin var taşıyıcı olarak hepatit B hastasıyım ve karaciğerimde yağlanma var. Mide ameliyatı olmak istiyorum . Sizce olabilir miyim

Merhaba, 24 yaşındayım 166 boyum ve kilomda 105-110 arası oynuyor. İnsülin direncim çok yüksek, şekerim 500 leri buluyor, kolestrol desen o da yüksek tansiyon yüksek bütün değerlerim fırlamış durumda bir çok diyet yöntemini denedim. İstikrarlıyım 5-6 ay devam ediyorum ama verdiğim kilo en fazla 10 oluyor ve diyette en ufak kaçamağım olduğun da kolaylıkla geri alıyorum. Aylarca vermek için uğraştığım kilo bir iki hafta da geri dönüyor. Ameliyatı araştırıyorum vücudum bunu kaldırır mı nerede yaptırmalıyım bilemiyorum ailem istemiyor ama tek söyledikleri kilo ver çok kötü görünüyorsun kilo umrumda bile değil ben sporu seven biriyim ama artık yürürken nefesim kesiliyor, vücudum tükeniyor ve bitmeden ayağa kalkmalıyım.

Dilara daha çok gençsin. Ameliyat olmadan önce sağlıklı kilo verme yollarını denemelisin. Çok öğünlü değil az öğünlü diyetleri denemelisin bizce.
Sağlık için biraz kendine gelsen yeterli olur

Merhaba boyum 170 kilom 120 devlet hastanesinde ameliyat olabilirmiyim ücretler hakkında bilgi verirmisiniz genel cerrahi doktorunamı gitmeliyim

Evet beden kitle indeksi 41 çıkıyor. Diğer şartlar da uyarsa devlette ameliyat olma şansı olabilir.

158 boyum 80 kiloyum hasimato luyum tiroid ilaci kullaniyorum bu ameliyati olabilirmiyim

20 yaşındayım daha önce spor salonuna da gittim fakat çok az bir miktar kilo verebildim. 5 kez diyetisyen kontrolünde denedim fakat sonuç alamadım inusilin direncin için matofin kullandım sonuç alamadım devlette Mide ameliyatı olmak istiyorum . Sizce olabilir miyim

20 yaşındayım 1. 60 boyunda 109 kiloyum daha önce spor salonuna da gittim fakat çok az bir miktar kilo verebildim. kitle indeksi 40 in üstünde inusilin direncin var taşıyıcı olarak hepatit B hastasıyım ve karaciğerimde yağlanma var. 5 kez diyetisyen kontrolünde denedim fakat sonuç alamadım inusilin direncin için matofin kullandım sonuç alamadım devlette Mide ameliyatı olmak istiyorum . Sizce olabilir miyim

Ben 14 aylik tup mide ameliyatlisiyim ameliyat olmak veya olmamak doktor kontrollerinden sonra karar verilmesi gerekekn bisey bunu zaten biliyoruz. Fakat isin kisisel boyutuna geldigimizde bence isin en kolay kismi ameliyat yani hastane ve doktorun iyiyse. Elbette her ameliyatta oldugu gibi bi cok risk var bunlari safra kesesi ameliyatindada yasayabiliriz ama bence ameliyat sonrasi cok daha zorlayici ozellikle psikolojik yonden. Ameliyat olmadan once ameliyat sonrasinda uzun vadede yasayacaginiz herseyi arastirip bilincinde olmaniz gerekli biraz uzun bi yazi oldu ama eger sadece ameliyat olup kilo vermeye odaklanirsaniz isiniz cok zor ve ameliyat sadece sizin tek basiniza hayatinizi etkilemiyo aile uyelerininde yardimci olmasi sart hem fiziki hem moral olarak ben memnunum yine olsa yine olurdum ameliyat bendede insulin direnci karaciger buyumesi falan hep vardi arti guatr oldugu icin kilo verimi olmuyodu doktorum artik bi dusunun ameliyati dedi ve ben ona gore oldum suan saglikliyim cok sukur yine kisitli yiyorum tabi ki zaten yemek isteseniz bile midede agri olusuyo yani aman bugunde az kacirayim yarin devam ederim diyete gibi bi sansiniz yok eger oyle olursa yavas yavas mideyi genisletirsiniz cok uzatmadan iyi arastirin ve ameliyat sonrasini kaldirabileceksebiz ameliyat olun tabi ki doktor tavsiyesiyle olanlara ve olmayi dusunenlere simdiden gecmis olsun

Mrb yaşım 40 boyum 166 kilo 118 yüksek tansiyon hastasıyım 7 senedir ilaç kullanıyorum aynı zamanda Akdeniz anemisi tasiyicisiyim ameliyat olabilir miyim korkuyorum riskli mi

Sinem BKİ 40’ın üzerinde çıktığı inçi ameliyat kriterlerini karşılıyor fakat FMF olanlar yani ailevi Akdeniz anemisi olanların ameliyat olması riskli olabilir. Çünkü ameliyat sonrası da kansızlık çok görülüyor. Bu da FMF hastalarını daha da kötü duruma sokabilir.
Geçmiş olsun

Merhabalar,
Bende mide ameliyatı olmaya kendimce karar verdiğimde araştırmalar yaparken kendimi burda buldum. 180 boyunra boy güzelliğini değerlendiremeyen biri olarak 130 kiloya yaklaştım arkadaşlarım. Kararım çok net. Sadece maddi tarafını ve ailem bu isteğimi nasıl karşılar diye düşüncelere daldım gittim. Sahi kabul etmemeleri için bir sebep asla yok. Benim gibi onlarda yoruldu.
Herkese hayatta başarılar ve güzel günler diliyorum

Maalesef Esra,
Beden kitle indeksi 40.1 çıktı. Bu da 3.derece obezite demek oluyor. Biz bu kategoriye morbid obezite diyoruz yani ölümcül obezite. O yüzden kesinlikle kendine bir çeki düzen vermek gerekiyor.
En iyisi doğal ve sağlıklı yollardan kilo vermek olacaktır senin için de
Şimdiden çok geçmiş olsun.

Ben de 28 yasindayim 2 cocuk annesi bi bayanim. Vücut kitle indeksim 40.6, korkum hic yok. Sadece ameliyat sonrasında evimin ve çocuklarımın durumundan endişeliyim. Ev hanimiyim, doğal olarak evimin isi cocuklarim ameliyat sonrasi ne kadar surede normal hayata donuluyor? ilk ameliyat gunlerinde telefonu bile kaldirsaniz midede ağri oldugu soyleniyor. Ne zaman biraz evi cekip cevirebilcek duruma gelirim? Bu benim icin onemli. Onun haricinde ne beslenme ne de ameliyatla ilgili bi korkum yok. Ameliyat olan arkadaslar bu konuyla ilgili yazarlarsa daha rahat karar verebileceğim.

Merhabalar,
Ameliyatta dikişler kullanıldığı için belirli bir süre zorlayıcı hareket yapmamak iyi olacaktır. Tam olarak süre verememekle birlikte, bu konudaki tecrübeli ev hanımları bilgi verirse daha iyi olacaktır.
Ayrıca ev işleri konusunda belki 1-2 kez temizlikçi çağırmak çözüm olabilir. Bu süreçte de çocuklar ile ilgilenmek için eşinize biraz daha fazla iş düşebilir.
Geçmiş olsun.

Beden kitle indeksi 38.7 çıktı Merve. 40 ve üzeri ameliyat olabiliyor, devlette de olabilirsin. Başka ek bir hastalığın var mı? Onlar hakkında bilgi yazmadığın için yorum yapamıyoruz.
Tavsiyemiz sağlıklı bir diyet yapman şeklinde olur.
Geçmiş olsun

VÜCUT KİTLE ENDEKSİN 40 ÜZERİ OLURSA EVET OLABİLİRSİN. FAKAT 40 ÜZERİ OLMASA BİLE EK HASTALIKLARIN DİYABET ŞEKER VS VARSA DA YAPILABİLİYOR.

Merhaba!
Acaba almanya nin saglik sigortasiyla ameliyat olabilirmiyim ücreti karsiliyorlarmi?Tskler

Merhaba Esra,
Almanya sağlık sigortası obezite cerrahisi ameliyatlarını karşılıyor mu ödüyor mu tam olarak bilmiyorum. Ama Türkiye’de bazı şartlar karşılanırsa, sigorta ödeme yapıyor.

112 kıloyum koh kstasıyım obazıte amalıyatı olmak ıstıyorum koh hastasına amlıyat olurmu
bılgı verırsenız sevınırım

Merhabalar,
112 kiloyum demişsiniz ama boyunuzu yazmamışsınız ancak büyük ihtimalle ameliyat için uygunsunuzdur eğer 2 metre boyunda değilseniz.
KOAH hastalığı ile ilgili de bizim bir şey dememiz yanlış olur, ameliyat için uyutma işlemini yapacak anestezi doktoruna muayene olmanız ve son kararı onun vermesi gerekir.
Sonuç olarak, KOAH varken ameliyat olanlar da vardır olamayanlar da. Son karar anestezi doktorunun olacaktır.
Geçmiş olsun.

Iyi gunler. Ben de Ankara da ıyi bir doktor arıyorum. Obezite Ameliyatı için.bilgilendirirseniz sevinirim.

Ek bir hastalık varsa mide küçültme ameliyatı olabilirsiniz ama biz tavsiye etmiyoruz. Doğal ve sağlıklı yollardan bunu yapmalısınız…

Merhabalar boyum 160 kilom 80 düzensiz regl insülin direncim ve bel fıtığım var ameliyat olmak istiyorum diyet spor ne yaparsam yapiyim asla veremiyorum uzman desteği de aldım artık yoruldum psikolojim gerçekten çok bozuldu bilgilendirirseniz sevinirim

Sude Hanım bu kilodayken ameliyat olmanız mümkün değil. 31.2 çıktı BKİ’niz. Biraz iradenizi güçlendirmeniz ve sağlıklı diyetler uygulamanız gerekmektedir. Psikolojik sıkıntıları olanlara zaten operasyon yapılmamaktadır.

Beden kitle indeksi 36.1 olarak hesaplandı. Ek bir hastalık varsa tüp mide olabilirsiniz ama biz tavsiye yemiyoruz. Doğal ve sağlıklı bir yolla zayıflamalısınız diyoruz.

Boyum 1.57 kilom 80 bende ameliyat olmak istiyorum bir suru diyet yaptim bir suredir tansiyon hastasiyim

Beden kitle indeksi 32.7 çıkıyor yani 1. dereceden obezite kategorisi oluyor bu. Dolayısıyla ameliyat olmayı istemek çok büyük bir hata ve zaten mümkün de değil.
Bizimle beraber sağlıklı kilo vermek istiyorsan, başvuru yapabilirsin Bahar.
Online Diyet başvurusu için tıklayabilirsin.

37 yaşındayım boyum 1.68 kilom 140 artık zayıflamak istiyorum Haşemato ve troit bezlerim yavaş calisiyor Ilac kullaniyorum Devlet hastanelerinde ücretsiz olabilirmiyim bu ameliyatı Ve hangi yolu izlemem lazım Yani Genel cerraha gidip ben ameliyat olmak istiyorum mu demeliyim yoksa öncesinde başka doktora mı girmem lazım

Merhaba
Beden kitle indeksi 49.6 çıkıyor. Bu durumda devlet hastanesinde ücretsiz obezite ameliyatı olabilirsiniz. Gidip genel cerrahi ya da endokrinolojiden randevu alabilirsiniz.

Merhaba yazınızı okudum bende ameliyat olmayı dusunenlerdenim sigortam yok vücut kitlem 45.6 ssk olmayınca acaba nekadar ücret alırlar bilginiz varmı çünkü salı gününe endokrin için randevu verdiler

Merhaba Türkan,
Bu beden kitle indeksi ile sigortan olsaydı devlet hastanesinde yaparlardı ameliyatını. Yine devlet hastanesindeki ücretler, özellerden daha düşüktür diye düşünüyorum.
Geçmiş olsun

Merhaba boyum 1.66 kilom 120 kiloya bağlı herhangi hastalığım yok devlet hastanelerinde ameliyat olabilir miyim

Beden kitle indeksi 43.5 çıkıyor. Bu durumda devlet hastanesi obezite cerrahisi şartlarına uyuyor. Sen de br genel cerrahi, psikiyatri ya da endokrin uzmanına görünebilirsin. Muayenelerden de geçersen, ameliyatına onay verilecektir.

Arkadaslar ssk vki yi 35 e cekmis onceden 40 ti simdi 35 cekmis benim vki de 35 dogustan epidermilizis billoza simplex cilt hastasiyim pskolojim rahatsuzligimda var ama onun taninisini tam bilmiyorum yuzde 46 da engelli raporum var tup mide ameliyati olmayi cok istiyorum kilolarindan kurtulmak istiyorum devlet hastanelerinde ucretsiz olabilirmiyim cevaplarsaniz sevinirim

Emre dediğin gibi devlet beden kitle indeksi için 40 rakamını 35’e çekti.
Normalde psikiyatri muayenesi isteniyor zaten tüp mide olmak isteyenlerden, sizin psikolojik olarak bir sorun varsa özel olarak ilgilenilmesi gerekir.
Bir devlet hastanesine başvurabilirsiniz…

Yani devlet hastanelerinde ucretsiz tup mide ameliyati olabiliyormuyum suan benim icin o onemli hatta ben bugun ssk arayip bilgi istedim kayit olusturdum 2 gun sonra tekrar arayip bilgi alabilirsiniz dediler zaten zaten pskatriye kardiyolojiye cildiye anesteziye hepsine gobderiyolar ona gore degerlendirip onay veriyolar ben ucretsiz bu vki ile tup mide ameliyati olabilirmiyim cevap verirseniz sevinirim devlet sgk karsiliyormu yani vki 35 olanlari ben 35 cektiler diye biliyorum

Evet Emre, bu vki ile obezite cerrahisi olabilirsin.
Devlette vki’yi 35’e çektiler ama ek bir hastalık da olması şartı var.
Sonuçtan bizi de haberdar et lütfen.
Geçmiş olsun

VÜCUT KİTLE ENDEKSİ UYGUNSA 3500 DOLARA ÖZELDE AMELİYAT OLABİLİRSİN

Teşekkürler obezite cerrahisi fiyatları hakkında bilgilendirme yaptığınız için.

Bizdede aile olarak epidermis simplex hastasiyiz.cogunluk ayaklarda..herhangi bi tedavi sekli varmi aciyi azaltmaya

tüp mide ameliyatını ücretsiz olabiliceğim bir hastane var mı ? birçok kez diyet ve spor yaptım ancak verdiğim kiloları kat kat ve hızlı bir şekilde geri aldım ve artık doyma hissim yok 6 tabak yemek yesem ancak karnımda yer kalmayınca anlıyorum maddi durumumuz pek iyi değil ssk var ücretsiz yapan bir hastane var mı bilgiledirirseniz sevinirim 🙂

Kilo ve boyunuzu belirtmemişsiniz dolayısıyla bki hesaplayamıyoruz. Ücretsiz yapan devlet hastaneleri de var ama bir takım şartları mevcut.

21 yaşındayım. 8 aylık kızım var. Gençliğimden bu yana kilolu biriydim. 70 kilo ile gebe kaldım. 102 kilo ile sezeryan doğum yaptım. Doğum esnasında 5 kilo verdim
97 kiloya düştüm kiloya 3 kilo kaldı. ben doğum yaptığım aydan bu yana yani 8 aydır net diyet yapıyor ve doğru düzgün yemek yemiyorum. Gebeliğimde T4 düşüklüğü teşhisi konuldu. Hali hazırda süren bir hızlı atan nabız problemim var. Troidlerimin çalışmadığı için kalbim hızlı atmak zorunda olduğunu söylediler ama hiç bir ilaç vs verilmedi.
Öyle böyle 8 ay geçti hala 97 kiloyum.
‘Sürekli o kadar güzelsin ama şu kilon olmasa’ yada yolda yürürken iki sevgilinin dönüpte, ‘çocuğumuz olunca sende mi böyle olucan’ diyip kızın gülerek ‘Ya öyle deme , hahaah’ diyip bi an yerin dibine girmek kadar kötü bir şey olmadı hayatımda. Bazen psikolojimi bozup evladımı bile kabul etmeme durumuna geldim.
Lütfen bi cevap yazın. Şimdiden teşekkür ederim

Merhaba Merve,
Sorunun obezite ve ülkemizde yaygın bir yanlış anlayış olan gebelikte istediğini yiyebilirsin anlayışının sonucudur.
Doğru düzgün sağlıklı ve doğal bir diyet yapmanı öneririz.
Geçmiş olsun

Selamun aleykum ben fransadayim benim hanim mide ameliyati oldu 59 kilo verdi 5 ayda ilk zamanlar yemek yiyordu, son 2 aydir yediğini istifar etmeye başladı. Şu an damardan mama veriyorlar, bütün tetkikleri de normal cikiyor. Bi çare bulamadilar basina gelen var midir tesekkurler.

Aleykümselam Erbat,

Eşinizin durumu, midenin çok küçük bırakılmasına bağlı olabilir. Midenin içinde, midenin üst çeperine besinler değdiği zaman bulantı ve kusma olayı gerçekleşir genelde. Büyük ihtimalle eşiniz böyle bir sıkıntı yaşıyor olabilir.

Benim her zaman söylediğim şey, vücut bütünlüğünün bozulduğu bu ameliyatları kesinlikle olmayın şeklindedir. Birçok sıkıntı ortaya çıkabiliyor, eşiniz de bunları yaşayan hastalardan sadece biri. Obezite çok riskli bir hastalık kabul ediyoruz fakat obezite ameliyatı da çok riskli. İyisini kötüsünü iyice ölçüp biçerek karar vermek lazım.

Geçmiş olsun.

Merhaba yaşım 40 kilom 115 boyum 168 ameliyat olmak istiyorum ama çevremdekiler hep ameliyatla ilgili olumsuz konuşuyorlar çok kararsızım neyapmam lazım.

Merhaba Özer,
Çevredekilere kulak verebilirsin bizce de çünkü ameliyat sonrası çok ciddi komplikasyonlar gelişebilmektedir. En önemlisi de unutkanlık biliyorsun ki.
Geçmiş olsun.

Olma kardeşim ameliyat. Salatayi bol ye, yemekten de doymadan kalkarsan, zayiflarsiniz.

Merhaba ben ameliyatın ortalama ne kadar bir ücretle yapıldığını öğrenmek istiyorum eğer mümkünse teşekkürler

Merhaba Esra,
Obezite cerrahisi fiyatları değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde gerekli şartlar sağlanırsa ücretsiz yapılırken, özellerde yapılan obezite ameliyatı fiyatları 7,000₺-50,000₺ arasında değişmektedir.
Geçmiş olsun.

size tek tavsiyem Osman Yıldırım hoca. Ankaranın en iyi obezite doktoru hem yakınlığı hem ilgisi hemde başarısıyla mükemmel bildiğim ve yaşadığım için söylüyorum mucize bir cerrah diyebilirim ameliyattan sonra asla sorun yok hayat aynı ve günlük ilgisi müthiş

Merhaba annem tüp mide ameliyatı oldu dikişlerinden iltehap geliyor pansuman yapmak gerekli mi bir öneriniz olabilirim?

Dikişler alınana kadar sürekli pansuman yapılması gerekir tabii ki Nesrin. İltihap gelmesi de bir enfeksiyonu gösterir ki risk olma ihtimali vardır. Doktorunuza başvurun en kısa sürede. Geçmiş olsun.

Slm.38 yaşında 89 kg.ameliyat olmak istiyorum fakat çok korkuyorum.operasyon sonrası iyileşme suresi nedir

merhaba, 25 yaşında 94,6 kilodayım ve erkek arkadaşım kilo vermem konusunda çok fazla ısrarcı bu benim psikolojimi ister istemez bozuyor oda sadece sağlığımı düşündüğü için kilo vermemi istiyor ancak ben veremiyorum ya da vermek istemiyorum çeşitli diyetler diyetislere gittim ancak spor yapmaya vaktim olmadığı ve çoğu zaman iş yoğunluğundan öğünlerimi kaçırdığım için hiç bir işe yaramadı diyete başladığımda 102 kiloydum 94,6 ya kadar düştüm ancak vucüdum bu duruma alıştı ve şuan sabitlendi bende artık diyet yapmaktan salata yemekten çok sıkıldım mide ameliyatı olmak istiyorum bu konu hakkında destek alabilir miyim şimdiden teşekkürler..

Merhaba Gözde,
Boyunu yazmadığın için beden kitle indeksini hesaplayamadık dolayısıyla verimli bir yorum olmayacak.
Kilo sadece sağlık amaçlı değil estetik amaçlı da verilmeli diye düşünüyoruz. Sen de buna katılıyorsunuzdur aynen erkek arkadaşınız gibi.
Başkalarının ne dediğini boşver fakat fazladan 20-30kg kadar yük taşıyarak kendinize eziyet ediyorsunuz.
Eğer diyetin uygulanabilir ve sürdürülebilir ise devam etmende fayda var.
Vücudum bu kiloya alıştı derken de haklısın çünkü insanlar kilo verirken bazı dönemlerde duraklama yaşarlar.
Bu süreçlerde yılmayıp, diyete devam etmen gerekmekte.

boyum 1.60 ve ben sürekli diyet yapmaktan gerçekten sıkıldm bu aşama da mide küçültme ya da bu tarz bir operasyon bana yapılabilir mi

Zaten kilo problemi diyet ile değil yaşam tarzı değişiklikleri ile yeni alışkanlıklar kazanmakla mümkündür.
Bu durumda beden kitle indeksin 37.1 çıkıyor Gözde. 40’ın üzerine yapıldığı için obezite cerrahisi olma durumun pek mümkün görünmüyor.
Benim sana tavsiyem, obezite cerrahisi olmuş gibi bir ay boyunca sebze ve sıvı ağırlıklı beslenmen, sebze ve meyve suları tüketmen. Çorba tüketimi yapman olacaktır, çünkü ameliyat sonrası bunları yapmanı isteyecekler.
Dene ve gör, sonuçları da bizimle paylaş lütfen.
Pek bir şeyin yok biraz motivasyon ve kilo alıp verme mekanizmasını öğrenmen lazım.
İyi günler…

Ben 22 yaşımdayım 168 boyunda 96kiloyum ergenlik zamanlarımda kilo almaya bı başladım hala veremedim bildiğim bı rahatsizligim yok bu ameliyatı olup gençliğimi yaşamak istiyorum

Merve, Ameliyat olmadan önce uygulanabilir ve sürdürülebilir bir diyet yapmanı öneririz. Henüz yaşın genç bu yaşlarda olmanı çok tavsiye etmeyiz. Biraz iradeli olman gerekmekte, biraz gayret etmelisin. Çünkü ameliyattan sonra da gayret gerektiren bir diyet uygulamak zorunda olacaksın.

Ben ameliyat olanlardanım 5. Ayıma girdim ama 20 günde bir belki ayda bir mutlaka migdemde şişlenmeler dayanılmaz agrılarım oluyo illaki serum ve agrıkesicilerle toparlanıyorum ama bu benim morelimi yerle bir ediyo ama ameliyat olduğum için hiç pişman degilim özgüvenim yerinde mutluyum sadece bu agrılarımdan bianönce kurtulmak istiyorum böyle agrıları olan oldumu acaba yardımcı olan olursa sevinirim

Hayriye samimi paylaşımların için teşekkür ederiz. Mide ameliyatı olan kişilerde mideye şiş batma hissi, mideye bıçak basma hissi olabiliyor. Muhtemelen beslenme sırasında bir takım yanlışlar yapmaktasın. Bu yüzden doktoruna danışmanı tavsiye ederiz.

Merhaba. 24 yaşındayım ameliyatı ben ve abim aynı gün olduk. 08.02.2017’de şuan ben -47 abim -45 kilo verdi. 122 kilodan 75 kiloya düştüm. Abimde 135 kilodan 90 kiloya. son 10 kilo vermem gerek ama suan yavaşladı yani sanıldığı gibi bir deri bir kemik kalma söz konusu değil. Bizim doktorumuz işinde oldukça profösyonel biriydi. Düzenli kontrollerimiz yapılıyor. Hiç bir sıkıntı yaşadık. Yani bu hayat sizin. Ben kendime her zaman 122 kiloyla yaşamayı mı seçmek istiyorsun diye sordum. En umutsuz olduğum anda, artık bu kiloyla yaşamaya mecburum sanırım dediğim anda ameliyatı araştırdım. Gözümü kararttım ve herşeyi göze alarak girdim. Şimdi o kadar hafiflemiş hissediyorum ki kendimi yine olsa yine olurum. Hasta olduğumda iğne yaparlar diye doktora gitmeyen ben bütün acılara hiç sesimi çıkartmadan göğüs gerdim. Hiç bir acı bir mağazaya girdiğinizde “kime göre olucak” sorusuna bana dediğiniz zaman aşağılayan bakışlarla “sana göre bedenimiz yok tatlım yaa” diyen tezgahtarın verdiği acı kadar can yakmadı. O yüzden ne yapmak istediğine karar ver ve hiç kimseyi dinlemeden kendi hayatını şekillendir. Ben ameliyat olmadan önce bu sitede ki bütün yorumları ezberlemiştim. İnşallah birine faydam olur. Sağlıkla kalın…

Duygu hanım dediğiniz gibi yorumlar ve tecrübeler çok güzel yol gösteriyor. Paylaşımınız için teşekkür ederiz. Herkesin de tecrübe paylaşımını bekleriz. Teşekkürler.

Merhabalar bende tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorum çok araştırdım bi çok doktorlarla görüştüm onlarda olmam gerektiğini düşünüyorlar fakat benim korktuğum şey ameliyattan sonra vücutta çok fazla deformeler oluşuyo peki bunlar spor yaparak duzelirmi ki diyelim düzelir ameliyat sonrası çok fazla halsizlik oluyormuş o halde nasıl spor yapılır kafamda deli sorular ¿¿¿

Merhaba Yasemin,
Araştırmalarında güzel noktaları yakalamışsın. Sarkmaların oluşacağı kesin olarak öngörülüyor. Bunun yanında pek çok hastada da dediğiniz gibi halsizlik yaşanıyor. Sporla bu deformiteler azalabilir ama halsizlik de eklenince bir paradoks yani çıkmaz oluşuyor. Vücuttaki sarkmalar için de farklı operasyonlar gerekebilir. İyice bu ayrıntıları da düşünüp öyle kararını ver.
Geçmiş olsun.

48 yaşındayım,boyum 152,kilom 75,kendimi bildim bileli hep üç beş kilo verip sonra geri almisimdir,..hiç bir zaman kalıcı bir kilo verme yolunu bulamadım,yaşım gereği metabolizmam iyice yavaşladı,menapoz belirtileri su yalıtımı vermeye başladı,spor ve diyet için yeterli enerjim yok eskisi gibi, yorumlarda tüp mide ameliyatinin kesin çözüm olmadığını görüyorum,ayrıca çok fazla kilo vermekten korkuyorum,kafam çok karışık,çok kararsızım,ne yapmalıyım

Güler hanım bu kilo ile obezite cerrahisi olmanız mümkün değil. Çok hızlı kilo vermenin zararları olabilmektedir, hızlı kilo vermek istemenizi gayet olumlu karşılıyoruz. Size tavsiyemiz daha yavaş ve sürdürülebilir bir diyet ile kilo vermenizdir. Ayda 2-3 kg verecek şekilde bir diyet uygulayabilirsiniz.

Olmak istiyorum fakat kimi arkadaşlar bir deri, bir kemik kalmaktan; kimileri de sağlıksız, formsuz oluşlarından bahsetmiş. Ameliyat olduktan 3 ay ile 2 yıl arasında zaman geçirenler oldukça keyifli yorumlar yapmışlar; 5 yıl önce ameliyat olan arkadaşlar da şikayet halindeler. Bu demek oluyor ki uzun süreçte ciddi sağlık sorunları doğurabiliyor bu operasyon. Fakat evet, milletin, eşin, dost bildiklerimizin maskarası olmaktansa deneyip ölürüz daha iyi. Biz giderken onlar da bir nebze utanırlar belki…

Ahmet Bey,
Araştırmalarınızı çok doğru yapmışsınız tebrik ediyorum. Bu tarzda çok fazla şikayet var. Ve dediğiniz gibi kısa vadede insanlar memnun gibiyken, ileri dönemlerde ciddi sıkıntılar olabiliyor. Obezite cerrahisi çözüm değildir, bir kaçış yoludur. Bu kadar sıkıntıyı yaşarken, sağlıklı bir yaşama geçmek istiyorsanız biz size yardımcı olmak isteriz. Başvur bölümünden başvurunuzu yapabilirsiniz.
Geçmiş olsun…

Ben 2 buçuk sene oldu ameliyat olalı. kansiz kaldim, folik asit yok, b12 yok, d vitaminlerim yok oldu. bi sene icinde safram bozuldu, 2 sene icinde de midemde fıtık oluştu. yine ameliyat diyolar, yani anlicaniz organlarimin durumu bozulmus durumda. bikere bıçak deydimi için allak bullak oluyor, dikkat edin derim

Merhaba Türkan,
Bizim de bahsettiğimiz bu, sürekli etrafta görüldüğü ve gösterildiği gibi değil bu obezite ameliyatı. Olayın bir de vücut dengesinin bozulması ve vitamin değerlerinin düşmesi kısmı var. Samimi bir şekilde itiraf ettiğin için teşekkürler.
Bu yorumu herkesin görmesi için yazının içine ilave eseceğim.
Geçmiş olsun.

Merhabalar ben de obezite ameliyatı oldum. Şimdi püre dönemindeyim fakat kendimi çok halsiz ve yorgun hissediyorum bir şey yemek istemiyorum ama kendimi zorluyorum sizce halsizliğimin sebebi ne olabilir?

Merhaba Kamile,
Yeterli besin, vitamin ve mineral alamadığını düşünüyoruz. Sadece sıvı, püre dönemi gibi diyetleri tavsiye etmiyoruz. Vücudun her zaman her şeye ihtiyacı vardır. Belki kansız da kalmış olabilirsiniz. Hekiminize başvurun…

Kamile geçmiş olsun. Bu kadar yüksek kilolardaki kişiler için sadece sıvı dönemi ya da sadece püre dönemi gibi süreçler yaşanırken vücut vitaminsiz ve mineralsiz kalabilir buna bağlı halsizlik ve yorgunluk hissedebilirsin. Ayrıca kan değerlerini de kontrol ettirebilirsin, kansızlık da bu şikayetleri yapar.

Merhaba 15 senelik obezdim, 5 ay oluyor ameliyat olalı ve yaklaşık 30 kilo verdim, çok mutluyum iyi ki olmusum. Keşke 3-5 sene önce olsaydım dediğim de oluyor… Ameliyatla birlikte eski saglığıma yavaş yavaş geri döndüm, hafifledim, kendime olan özgüvenim arttı, bu en önemlisiydi çünkü ameliyat sonrasi sizi kıskananlarınız çok olacak ve moralinizi bozmak isteyenler hep yani basinizda bekliyo olacaklar, enbuyuk hileleride yuzun cirkinlesti yeter daha fazla kilo verme… Bu numaralara sakin gelmen… 108 kiloydum su an 80 kiloyum cok mutluyum, bisikletimi yapabiliyorum, yuruyorum ve bunlari yaparken zevk aliyorum, sismanlik kaderiniz olmasin, kimse sisman olmak istemez, Allah tum bu ameliyati olmak isteyenlerin olanlarin yardimci olsun.

Hava dediklerine katılıyorum. Etrafta insanların moralini bozmak için yaşayan farklı kişilikteki insanlar var. Çevredekilerin ne dediğini pek umursamayın, siz kendinizi nasıl daha iyi hissediyorsanız o şekilde yaşayın.

2010 yılında tüp mide ameliyatı oldum. Pişman mıyım? Asla. Çünkü biliyorum ki olmasam 140 150 kilolalra gelecektim. Ama şöyle bir gerçek var ki ‘iyi olmayı o kadar özledim ki…’ o duyguyu unuttum. Kan değerlerimde ciddi bir sorun yok. Ama fiziksel olarak hep dipteyim. Dumping sendromlu yaşıyorum tüm gün. Su içmekten korkarak yaşıyorum. Çünkü ardından yığılıp kalıyorum. Kilo? Maalesef hedeflediğim kiloya gelemeden yeniden kilo almaya başladım ameliyattan 1 yıl sonra. Sonra mı? Diyet hapsine devam ne yazık ki. Tabii ki diyet yapmak daha kolay çünkü fazla yiyemiyorum. Ama dikkat etmediğim anda hemen 2şer 3er başlıyorum almaya. Dediğim gibi pişman değilim. Ama iyi olabilmeyi, iyi hissetmeyi çok özlüyorum….

Merhaba Irmak,
Aslında önemli olan kan değerleri değil kişinin kendini nasıl hissettiğidir. Sürekli halsizlik çok büyük bir sorun şüphesiz ki. Dumping sendromu hakkında operasyonu olduğun hekimden de tavsiyeler almanı öneririm. Bizim tavsiyemiz şekerli gıdaları mümkün olduğu kadar az tüketirsen ve öğün ile beraber su içmezsen bu sıkıntıları daha az yaşarsın.
Evet bu ameliyatlarda kendinize dikkat etmezseniz tekrar kilo alırsınız deniyor sürekli olarak, ameliyat mucize değil. Yine olay kişide bitiyor…
Diyet hapsine girmene üzüldük açıkçası. Dilersen sitemize başvuru yaparsan, sağlıklı beslenme konusunda tavsiyelerde bulunabiliriz.
Sonuç olarak insanın kendini “iyi hissetmesi” çok önemli…

Arkadaşlar istanbuldaki ekiplerde kaçak sorunu yaşayanlar doktoru ile yazabilir mi? Kime güvenceğimizi şaşırdık milleti arayıp arayıp, keselim keselim moduna girenler var!

Merhabalar Ayşe,
Bu konuda pek bir bilgimiz yok. Hekimlerin zaten böyle bir geri bildirimde bulunması neredeyse imkansız. Kaçak sorunu yaşayan kişiler bize bildirirse, buradan duyurmak isteriz.

5 Gün sonra ameliyatım var dr sadi konuk hastanesinde. Gözüm kapali gidiyorum. Neden? Hayatımda hiç bir zaman bana çocuk muamelesi yapmadılar 18 yaşımdayım. Bu çocuktur duyguları incinir diyen olmadı bu yaşıma kadar. Dayımdan halama eniştemden dedeme kadar herkes bir fiske vurdu, benim hep boynum bükük oldu. Ailemden aldığım terbiyeye göre büyüklerime cevap veremezdim vermedim de. Bu yaşa geldim, halen ağzımı açamadım sus pus oldum benden büyüklere karşı. Ama en büyük hasarı bana, benden büyükler vermişti bu döneme kadar. Sanki o kirli ağızlarından çıkan her kötü kelime, bana bir kilo ekliyordu. Bu gün 160 kiloyum ve ameliyat beni öldürecekse, huzurla ölmeyi yeğlerim. Ömür boyu bu yükü çekip insanlar tarafından incitilerek değil. Korkmuyorum. Beni insanlar korkutuyor. Biraz içerlediğim için uzun uzuna yazdım 🙂

Ahmet şimdiden geçmiş olsun diyoruz. Toplumun obez ve şişman insanlara bakışını, çok yakın çekimle bizlere göstermiş oldun. Allah şimdiden yardımcın olsun, ameliyattan sonra da sana büyük iş düşüyor, bunu unutma. İnşallah hayal ettiğin hayata kavuşursun.

Ahmet bey bende İstanbul da düzgün bir doktor arıyorum şadi konuk ta hangi doktor bu amelıyatı yapıyor benımde kızım amelıyat olucak ama yakında ve düzgün bir doktor arıyor siz amelıyat oldunuz mu memnun musunuz ne kadar zaman sonra sizi ameliyata çağırdılar biz başvurduk bir sene oldu hala cevap gelmedi Ok Meydanı Hastanesi’nden.

Selam kızınız ameliyat oldu mu, nasıl geçti ameliyatı? Bununla ilgili bilgi alabilir miyim?

Arkadaslar lütfen bana iyi bir doktor tavsiye edin kime gideyim ve ne kadar maliyati lütfen beni bilgilendirin

Sevgili Nur,
Obezite cerrahisinden önce doğal ve sağlıklı yollardan zayıflamaya çalışmanı öneririz.

Slm ben ameliyat olalı 3 ay oldu 146 ile girdim ve şuan -34 görüyorum meseleyi hiç uzatmayacağım ben çok mutluyum. Sanki hayattan intikam alıyorum. Ben ameliyat olmak için Elazığ fırat araştırmaya gittim ve ameliyat oldum o kadar iyi okadar professional bir ekiple çalışıyorlar ki gerçekten kutluyorum. İşinin ehli bir profesör doktor aynı anda mütevazi bu arada bildiğim kadarıyla sektörün en ileri isimlerinden biri bütün dünyadan hastaları var bence tercihinizi olmalı.

Merhaba Kadir,
Mutlu olmana sevindik. İnşallah ileride de herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız ve sağlıklı bir kiloya erişebilirsiniz.
Biz de bunu doğal yollarla yapmayı öneriyoruz…

bende tüp mide ameliyatı olmak istiyorum, sürekli araştırıyorum, üç isim elde ettim ancak hangisini tercih edeceğimi bilemiyorum. Sizin tecrübelerinizden faydalana bilirmiyim???

Merhaba ameliyat olanlardanım ve hayata yeniden geldiğim gün diyebilirim yani doğum günüm ben bu yola 170 kiloyla girdim şu an 95 kiloyum. 2 yilda 70 kilo verdim çok mutluyum. Bu ameliyatı bulandan Allah razı olsun doktorumdan da. Beni sağlığına kavuşturdu Allah ondan da razı olsun her şey gönlünce olsun. Herkese tavsiye ederim hic korkulacak bir şey yok Allah yardımcınız olsun.

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.