fbpx
Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Ölüm Riski (Tüp Mide Ölümleri – 2020)

Obezite cerrahisi sonrası ölüm riski hakkında bilgilendirme yazısıdır ve sürekli güncellenecektir. Obezite cerrahisine bağlı en korkulan komplikasyon ölümdür. Ülkemizde birçok ünlünün de mide küçültme ameliyatı yaptırması, tüp mide ameliyatını 2020 yılında daha popüler bir konuma getirdi.

ÖNEMLİ UYARI! Obezite cerrahilerindeki en büyük risk, hastalar sağlıksız çikolatalar, abur cubur, cips gibi şeyler yese de az yiyebildiği için kilo veriyorlar.

Dolayısıyla vücutlarını zararlı toksinlerle doldurmalarına rağmen kilo verebiliyorlar. Spor yapmalarına da gerek kalmadan kilo verimleri olabiliyor.

Halbuki, yağların erimesi ile açığa çıkan toksinlerin, sağlıklı beslenme ile bağırsaklardan, idrardan ve ter bezlerinden terle atılması lazım!

O yüzden eğer ameliyatlıysanız, spor yapmadan ve zararlı şeyler yiyerek kilo vermenize aldanmayın lütfen.

Bu toksinlerin vücutta serbest olarak kalması, ani ölümler, kalp krizleri, kanserler ve felçlere neden olabilir. Bu ölüm riskini sıfırlayabilmek için, sağlıklı gıdaların tüketilmesi ve ter attıracak kadar egzersizin yapılması gerekmektedir.

Bu ameliyatın zararlı yanlarının, kamuoyunda yankı uyandırması için muhtemelen bir ünlünün hayatını kaybetmesi olacaktır. (Mustafa Koç da tüp mide ameliyatı olmuştu ama ölümünü kalp krizine bağladılar. Düşünün ki tüm tahlil, tetkikleri ve muayenelerini en iyi hastanelerde yaptırıyordu! Belki de kalp krizini tetikleyen, ameliyatın olumsuz etkileridir… Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Obezite cerrahisi sonrası ölüm konusu ileride çok daha üzerine düşülecek bir konu. Obezite ameliyatı olan, Avrupa Yakası’ndaki patron rolündeki, Yıldırım Öcek de hayatını kaybetti.)

Mide küçültme ameliyatı sonrası, ölüm ve komplikasyonların sadece bir kısmını toparlayabildik. Fakat toparlayamadığımız ya da hiç gündeme gelmeyen ölümler dahi mevcut.

Obezite cerrahisi ile midenin çıkartılan kısmı
Obezite cerrahisi ile midenin çıkartılan kısmı

Bu konuda, hayatını kaybeden bir hastanın arkasından doktorun söylediklerini yazımızın sonuna doğru sizler ile paylaşacağız. Bu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin, bu operasyonu dikkatle araştırmalarını öneriyorum…

– Bir devlet hastanesinde tüp mide ameliyatı olan hemşire, 4 yıl sonra ani bir ölüm (kalp krizi çıkmadı) yaşadı. Verdiği kiloları tekrar almaya başlamış ve sporu da iyice azaltmıştı. Kendisine Allah’tan rahmet dileriz.

– Kocasına kızıp ameliyat olan, sonrasında mide kanaması ve felç geçiren bir hasta. Lütfen önce kendi sağlığınızı düşünün… Obezite cerrahisinde ölüm farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bizler birkaç tanesini derlemeye çalıştık sizler için…

http://www.haberturk.com/saglik/haber/1305088-esine-kizip-mide-kucultme-ameliyati-olan-ebru-coban-yasam-mucadelesi-veriyor

Ebru hanım’ın haberi Habertürk sitesinden yayınlandıktan kısa bir süre sonra, 12 Ekim 2016 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Ablası doktor ismi vermekten ısrarla kaçınmakta, çünkü sebebin obezite ameliyatı yapan hekimden kaynaklanıp kaynaklanmadığını bilmiyorlarmış henüz. Operasyondan 15 gün sonra felç geçirmişti hasta. En son da yoğun bakımda kalbi durarak ölüm gerçekleşmiş.

Ebru da bizler gibi çıkmıştır bu yola ve onun da hayalleri vardı ama olmadı. 1 senedir verdiği yaşam mücadelesi bu gece bırakarak aramızdan ayrıldığını kardeşinden öğrendik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz. Lütfen dualarınızı eksik etmeyiniz.

Bu hasta için doktor ihmali var mı, bir ameliyat komplikasyonu mu bilinmez. Fakat söylenmesi gereken tek şey, Farklı psikolojik durumlardayken hayatınızı tamamen değiştirecek radikal kararlar almayın. Kararları ani vermek, genelde insanı yanlışa sürükler.

Geç olsun güç olmasın. Lütfen kararınızı iyice düşündükten sonra verin! Hele ki obezite cerrahisi gibi riskli bir ameliyat için…

– Öncelikle 2010 yılı Nisan ayında yayınlanan bariatrik operasyonlar ile ilgili ölüm dahil çok ciddi komplikasyon oranının %10 (her ne kadar tüp mide ameliyatı ölüm vakaları biraz daha azaltsa bile araştırma incelemeye değer) olduğu çalışmanın linkini verelim: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2854565/

– Obezite cerrahisi sonrasında ölüm oranları, ülkemizde ortalamanın 10 katı kadar daha fazla görülmekteymiş. Tahmin edebileceğiniz gibi en büyük problemi de eğitimsizlik olarak bulmuş kendisi. Operasyonu yapacak genel cerrahların, ameliyat ekibinin ve operasyon yapılan merkezlerin yetersizliği ve eğitimsizliği…

Haberin ayrıntıları: http://www.hurriyet.com.tr/turkiyede-obezite-ameliyatlarinda-olum-orani-10-kat-fazla-29740846

Ülke TV kanalında yayınlanan bir tüp mide ölüm haberi daha aşağıdaki linkten videoyu izleyebilirsiniz. Adli tıp raporunda da %100 doktor suçlu bulunmuş, İzmir’de yaşanan bir ölüm haberi.

Obezite cerrahisi sonrası ölüm dışında birçok komplikasyon ve risk de mevcut, şu yazımızdan bakabilirsiniz. 8 Kasım 2016’da, obezite ameliyatı için masaya yatan ve tansiyon yükselmesine bağlı olarak hayatını kaybeden bir hasta. Ölümle alakalı ilgili detayları ve konuşmaları okuyabilirsiniz. Obezite ameliyatı ve ölüm konuları aşağıdaki gibi diyaloglara neden olmaktadır.

120 kg ile tüp mide olan bir hasta
120 kg ve 46 BKİ ile tüp mide olan bir hastanın çıkarılan mide kısmı
Annem bu sabah operasyon oldu. Ameliyat esnasında tansiyonu 24’e yükselmiş. Beyninde bir hasar var mi diye tomografi çektiriyorlar şu an. Hem duanızı istiyorum. Hem de böyle bir sorun atlatanınız varsa beni bilgilendirebilir mi. Çok kötü durumdayız. Beyin kanamasından bahsediyorlar ya.

Yazı İçeriği

Ameliyat Esnasında Gerçekleşen Ölüm

 • Çok çok geçmiş olsun. Sorun olsaydı yoğun bakıma alırlardı. İçinizi ferah tutun. Dualarım sizinle.
 • Aldılar yoğun bakımda şu an.
 • Aslında önlem amacıyla da yoğun bakıma alıyorlar. Birçok hastada duydum yoğun bakımda kaldıklarını. Eğer büyük problem olsaydı Allah korusun ameliyattan çıkamazdı. Şimdi sakin olun lütfen. Allah yardımcınız olsun. Anneniz iyileşecek inşallah.
 • Anestezi sonrası bilinci açıldı mı? Bu çok önemli?
 • Evet açıktı sonradan nefes almakta zorlandı, bilincinde hiç bi sıkıntı yoktu.bir iki saat serviste kaldı. Nefes alamayınca yoğun bakıma aldılar.
 • Benim eşimde de ameliyat sonrası nefes alma ve aşırı terleme problemi ile yüksek tansiyon sıkıntısı vardı. Akciğerlerinde emboli olmuş, gece anlaşıldı. Acaba böyle bir durum olabilir mi? Çok geçmiş olsun…
 • Çok geçmiş olsun nerede cerrahi oldu?
 • Bende de tansiyon hastasıyım doktorum ameliyata kadar ilacımı kullandırdı hatta girmeden 2-3 saat önce bile aldım anneniz kullanmadı mı?
 • Annemin ilaç kullanacak kadar bi tansiyon sorunu yoktu, şekeri vardı sadece biraz yüksek seviyelerde o da yükselmiş zaten. Ama hepsine bakıldı.
 • 24 tansiyonla evden hastaneye kendisi giden oluyor, tedbir için bakıyorlardır.. Neden olmuş doktorlar ne diyor?
 • Tomografi sonucunu bekliyoruz, tam net bilgi vermiyorlar.
 • Bu tansiyonla hastaneye gidenler oluyor kontrol altına alıyorlar, tedbir için bakıyorlardır. Tabi bu durumu yaşayan tecrübeli arkadaşlar daha sağlıklı bilgi verir, şifalar diliyorum tekrar.
 • Bi sağlıkçı falan var mı acaba aramızda bilgi verebilecek.normal mi bu durum diye yada sonuçları neler olabilir diye.
 • Ben sağlıkçıyım. Tedbir amaçlı alinmiş da olabilir. Bazı belirtiler varsa olumsuz bir durum açısından, erken tanı amaçlı da alınmış olabilir.
 • Tam olarak durumunu tetkiklerini bulguları bilmeden konuşmak doğru olmaz. Doktorunuza güvenin lütfen. Anneniz için en iyisini yapmaya çalıştıklarından şüphem yok. Sakinleşmeye calisin. Az sabır. Detay alabilirseniz yardimci olmaya çalışırım. Hayırlı haberler bekliyoruz inşallah.

Kapalı Ameliyat Açığa Dönmüş

 • Tekrar ameliyata almışlar, kapalı ameliyattan açığa çevirmişler. Tansiyondan dolayı kanaması olmuş.
 • Ben yoğun bakımdayken, kendi tansiyonumu 19’a kadar çıktığını görmüştüm operasyondan sonra.
 • Kardeşim öncelikle geçmiş olsun, iyi düşünelim iyi olsun. Korkma tansiyon yükselebilir, belki korkudan da yükselmiş olabilir, kontrol altına alınır. Rabbim kolaylığını verir, sen sakin ol DUA ile.
 • Bende 16 günlügüm tam masaya yattim tansiyonum 21 /10’du ilacimi icmedim diye kizdilar. Aralarında konustular yapacak bi sey yok dediler sonra gözümü odada actim…
 • İnşallah iyi olacaktır anneniz benim ameliyat sonrası iki gün boyunca 21-22 lerde gezdi tansiyonum ama daima kontrol altına aldılar sağolsunlar.
 • Öncelikle çok geçmiş olsun. Ameliyat olmak isteyen biri olarak, sürekli ameliyat sırasında ve sonrasında komplikasyon şikayeti okuyorum. Vazgeçmek üzereyim çok korkuyorum. Bu kadar kötü mü gerçekten ameliyat?
 • Sakın olaki vazgeçmeyin en basit fıtık ameliyatında dahi komplikasyonlar olduğuna şahit olabiliyoruz.
 • Ya canım benim ben de çok korkuyorum, bi komplikasyon yaşarım diye ama olmayı da çok istiyorum. Bu kadar zor ve kötü mü, her sefer olmaya karar veriyorum ve sonra vazgeçiyorum. ALLAH’IM sen hayırlısını nasip et.
 • Aylarca sıramın gelmesini bekledikten sonra, ameliyat günümden bir gün önce vazgeçtim olmaktan. Şimdi buna benzer şeyleri sık sık okumaya başlayınca iyi ki vazgeçmişim diyorum.
 • Bizler de opluyuz ve hiç bir sorun yaşamadık. Herşey kaderdir Allah hepinizin hakkında hayırlısıni nasip etsin.
 • Olmadım, günlerce 2 yaşındaki kızımla sabahın körlerinde bütün prosedürleri tamamlamak için günlerce hastaneler taşındım. 9 ay sıramın gelmesini bekledim ve hastaneye yatacağım gün aradıklarında bir anda vazgeçtim, hala kiloluyum ama hiç pişman değilim.
  Hele ki son zamanlarda o kadar sık, ameliyat sonrası sıkıntıları okudukça, mide küçültme ameliyatı olmadığım için Allah’a şükrediyorum. Bu tamamen benim tercihim.
 • Kaç kiloydunuz ki?

Ölüm Haberleri Dolayısıyla Ameliyattan Vazgeçtim

 • Şu an 108 kiloyum. Kendimi fazla kasmadan, biraz dikkat ederek diyet yapıyorum. 116 kiloydum 1 ayda 8 kilo verdim.
 • Benim de ameliyat tarihim 14 ekimdi herşeyimin hazir olmasına rağmen vazgeçtim korkudan. Sebebi mi, çocuklarımdı sanki onları bir daha göremicem sarılamıcam öpemicem kokluyamıcam zannettim ve vazgeçtim. Ama diyet çok denedim ama sonu maalesef hep hüsran oluyor. Diyetler proteinler bitki çayları peki verdikten sonra geri gelen iki katı kilolar.
 • Aynı şeyleri yaşamışız, benim de 3 evladım var onlar için vazgeçtim. Şimdi diyeti tekrar deniyorum inşaAllah bu sefer başarılı olurum. size de Rabbim gönlünüze hayırlısı neyse onu nasip etsin.
 • Bende de ameliyatı sırasında tansiyon yükselmesi oldu.
 • Peki tansiyonunuz daha önceden var mıydı?
 • Evet vardı 2 gün öyle 24 den düşürmeye çalıştılar sekresyon falan da oldu, direnlerden kanamalarım oldu. Tabi zor bir dönemdi ama geçti Allah’ın izniyle.
 • Annemi kaybettik. (Obezite cerrahisi ölümleri yaşayan aileler için en kötü an…)
 • Kardeşim Allah rahmet eylesin basiniz sagolsun diycek soz bulamiyorum Rabbim guc versin sizlere.
 • Başınız sağolsun. Mekanı cennet olsun inş.
 • Çok çok ama çok üzüldüm. Allah sabır versin. Nurlar içinde uyusun.
 • Şuan o kadar şok oldum ki,Rabbim size çok büyük sabırlar versin,anneniz nûrlar içinde yatsın,başınız sağolun
 • Çok üzüldüm. Başınız sağolsun. Bu durumlar da sözün bittiği an.
 • Başınız sağolsun allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun geride kalan lara sabırlar versin inşallah ayyyyy çok üzüldüm.
 • Offff su an şoktayım ya dünden beri aklımdaydı, merak ediyordum. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun çok üzüldüm ya çok.
 • Basiniz sagolsun cok uzuldum anneniz kac yasindaydi
 • Hangi hastaneydi acaba? (Obezite cerrahisi ölümleri tek bir hastaneye bağlanamaz…)
 • Arkadaşlar insanların acısı varken burda hangi hastane hangi dr diye sormayın dua okuyun.
 • Hayatını geri alma ihtimali için bir karar veriyorsun sonra hayatı kaybediyorsun… Keşke şişmanların hor görülmediği yeni bir dünya mümkün olsa… Size gönülden sabır ve dayanma gücü diliyorum, buradan daha güzel bir yere gittiğine inanmaktan başka birşey gelmiyor elimizden.
 • Çok üzüldüm ya merak ediyordum hiç beklemediğimiz birşeydi. Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Sizlere de sabır versin inşallah çok zor.
 • Ölüm cenabı haktan hepimize kılınmıştır ve vakti ile hepimizi beklemektedir. Geride kalanlara acı ve hasrettir. Lakin rabbim ele avuca düşürmeden temiz ölüm nasip etsin anneciğinize olduğu gibi. Başınız sağ olsun mekanı cennet olsun inşallah.
 • Aaaaaaa. Basiniz sagolsun. Allah mekanini cennet eylesin, sizlere sabir diliyorum.
 • Vefatmı etmiş 😢😢 mekanı cennet olsun inş. Rabbim bu yolda mücadele verenlere kolaylıklar versin inş. zor bir süreç aynı kaderi paylaşan kader arkadaşların başı sağolsun.
 • Başınız sağolsun zor bi durum allah sabır versin ölüm nedeni olarak nedediklerini ne oldugunu gerçekten cok merak ettim kimin ihmali tabi bu durumda cevap veremezsiniz ama bende merak ettim cunku bu amaliyatı bende olmak istiyorum suan sıra bekliyorum ve cok korktum bi an arkadaşlar ne olur banada bi acıklama yapın bu piskoloji sizdede oldumu beni bi an böyle bi korku sarıyo falan cok fena.

Suçlu kim? Hasta mı, doktor mu?

 • Bu durum için demiyorum ama hemen ihmalden bahsetmeyiniz. Ön yargılı olmak zaten en büyük hatamız. Tekrar altını çiziyorum bu olayla alakalı yazmıyorum. Genel olarak. Bu operasyonu olmayı kabul ettiğimiz an riskleri ve komplikasyonları, yani olası yan etkileri de kabul etmiş oluyoruz.
  Bunlara tansiyon yükselmesine bağlı beyin kanaması, mide kanaması, emboli, kaçak, bağırsak ya da dalak yaralanması da dahil… Açık ameliyata geçilmesi ya da anesteziye bağlı sorunları da akciğer problemlerini de vs. ekleyebiliyoruz. Nedeni mutlaka bilinir ihmal varsa ihmali olana hesabi sorulur. Sorulmalıdır da.
  Bunu bir sağlıkçı olarak söylüyorum. Ama lütfen bilmeden anlamadan kimseyi itham etmeyiniz. Hem yanlış, hem haksız, hem günah…
 • Yok beni yanlış anladınız ihmalden bahsederken, böyle bi ihtimal varsa demek istedim. Evet bütün hepsini kabul ediyorum ama ister istemez insan da panik olmuyor değil. Takdir Allah’ın ecel geldiyse her türlü gelir. Benim merak ettiğim asıl olay, nasıl gelişti onu anlamak istiyorum. Bu ihmal derken, kadın doktorun dediği bazı şeyleri yapmamış bu sonucu vermiş de olabilir. Bunu da bilemeyiz sadece bunları merak ettim.
 • Anladım. Olay ameliyat esnasında olmuş sanırım. Geride kalanlara sabır dilerim.
 • Çok üzüldüm gerçektende allah rahmet eylesin. Ne acıdır şimdi evlada bu, Rabbim kuvvet versin. Ama bi ara lütfen hangi hastane ve nasıl oldu ölümü, bize de açıklansın lütfen. Hepimizin başına gelebilir.tam ameliyat günümü oldu bu olay? İnanın insan merak ediyor. Tekrar başınız sag olsun.
 • Arkadaşlar bu durum hakkında kendisine ulaşabilen arkadaş var mı? Rahmetli mide ameliyatı olurken mi, sistolik tansiyonu 24’e yükselmiş? Konuyla ilgili buraya bilgi yazabilir misiniz.
 • Bildiğimiz kadarıyla evet, mide ameliyatı olurken ölmüş. (Obezite cerrahisi ölümleri bazen, hiç ameliyata başlanamadan olabilmektedir.)

Obezite cerrahisi ölümleri hakkında birisi daha ulusal medyada haber konusu olunca, operasyon sorumlusu olan genel cerrahın yazdıklarını paylaşacağız… Açıklamadan da görüleceği üzere, “öldü ama ben yapmadım” konulu bir açıklama… Yani sizin hayatını kaybetmenizin sorumlusu olarak asla ve asla doktor, benim hatam sonucu böyle oldu demeyecektir…

Açıklamanın parantez içindeki bölümleri bizim yorumumuzdur. Bir inşallah (inşallah yerine umarım kullanılmış) kelimesini bile göremeyeceğiniz açıklamanın tamamı şu şekilde:

Obezite Cerrahisi Ölümleri Sonrası Bir Doktorun Mesajı

ÖNCELİKLE ÜZGÜNÜM AMA BİRAZ DA ŞAŞKINIM. 2000’DEN FAZLA MORBİD OBEZİTE AMELİYATINA GİRDİM VE SANIRIM TÜRKİYE REKORU (Ne rekor ama!) BEN DE AMA BU KADAR MEDYADA YER ALMAMIŞTIM. (Rakamlara bakarak, bu kişinin tecrübeli olduğu fikrine kapılabilirsiniz ki zaten reklamlarını da bunun üzerinden yaparlar…).

ÜSTELİK DE BIRAK YAPMAYI, BAŞLAYAMADIĞIM BİR OPERASYON SEBEBİ İLE! BEN S.’Yİ ÇOK SEVDİM (Çok sevdiğin bir insanı, cerrah olarak bu operasyondan vazgeçirmen lazımdı bizce). SANIRIM O DA BENİ ÇOK SEVDİ VE GÜVENDİ. AMA UNUTMAYALIM KARŞIMIZDAKİ İNSAN VÜCUT KİTLE ENDEKSİ 50’LERE DAYANMIŞ BIR SÜPER OBEZ HASTA.

ÇARŞAMBA GÜNÜ BABASI İLE BİRLİKTE YATIŞA GELDİKLERİNDE OTURDUK, UZUN UZUN AMELİYATIN RİSKLERİNİ KONUŞTUK. ANESTEZİDE YA DA AMELİYATTA GELİŞEBİLECEK SORUNLARI ÖLÜM RİSKİNİ DE (Her ameliyat öncesi yapılan rutin işlemler) ANLATTIM.

BUNLARI KABULLENDİĞİNİ ÇÜNKÜ BU HALİ İLE ARZULADIĞI HAYATI YAŞAYAMADIĞINI ANLATTI. PERŞEMBE GÜNÜ İLK DÖRT AMELİYATIMIZI DR E. C. BEYLE GERÇEKLEŞTİRDİK. HERHANGİ BİR SORUN YAŞAMADIK. S. BEŞİNCİ HASTA OLARAK MASAYA ALINDI VE ANESTEZİSİ UYGULANDI. BİZ DE AMELİYAT İÇİN GEREKLI TROKARLARI YERLEŞTİRİRKEN AMELİYATIN HENÜZ 20. SANİYESİNDE KALBİ DURDU.

BEN S.’Yİ BIRAKIN AMELİYAT ETMEYİ, HERHANGİ BİR ORGANINA DOKUNMADIM BİLE. KALDI Kİ BEN SERKAN’I AMELİYAT DA EDEBİLİRDİM. AMELİYATA BAĞLI DA SORUNLAR GELİŞEBİLİRDİ. BUNLARLA MÜCADELE EDERDİK AMA SERKAN’I YİNE DE KAYBEDEBİLİRDİK.

Takdiri İlahi Denen Şey

TAKDİRİ İLAHİ DENEN BİR ŞEY VARDIR. EĞER DOKTORLARIN TÜM İNSANLARI YAŞATMA GÜÇLERİ OLSAYDI KENDİ ANNE BABA VE KARDEŞLERİ HİÇ ÖLMEZLERDİ. BİZ HASTALARIMIZ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ AMA NİHAYİ YAZIYI ALLAH YAZAR. 18 YILLIK CERRAHIM VE KAYBETTİĞİM HASTA SAYISI BİR ELİN PARMAKLARINDAN (Reklamlar devam ediyor…) DAHA AZDIR.

ÇÜNKÜ HASTAMA SAHİP ÇIKARIM VE SONUNA KADAR ONLAR İÇİN MÜCADELE EDERİM. AMA YENİ BİR KALP, YENİ BİR AKCİĞER (Hastanın eşinin söylediğine göre, yoğun bakıma yatış sonrasında da akciğerlerinde problem olduğu söylenmiş. 1-2 günde hızla gelişen bir enfeksiyon pek olası değildir. Hele ki yoğun bakım şartlarında, daha da dikkat edilir bu olaylara. Ameliyat öncesi yapılan tetkiklerin sonucu iyi yorumlanmamış olabilir.) YARATAMAM. ÇOK GENÇ YAŞINDA HAYAT DOLU, EĞİTİMLİ, SEMPATİK BİR HASTAMI KAYBETTİM DOLAYISIYLA ÜZÜNTÜLÜYÜM. AMA VİCDANIM RAHAT ÇÜNKÜ HASTAYA HERHANGİ BİR OPERASYON YAPMADIM. ANESTEZİ DOKTORUNUN DA HERHANGİ BİR HATA YAPTIĞINI DÜŞÜNMÜYORUM.

ORTADA BİR HATA YA DA SUÇ YOK. SADECE ÇOK ŞİŞMAN BİR HASTAYA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞAN BİR AMELİYAT EKİBİ VE ALLAH’IN YAZDIĞI BİR YAZI VAR. UMARIM MEKANI CENNET OLUR…

Tabii ki bir de obezite hastalığının, kendisinin çok ciddi bir sorunlar yumağı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Sürekli obezite cerrahisi ölüm konusunu işledik ama sadece obezite yüzünden bile milyonlarca ölüm gerçekleşmektedir. İnşallah obeziteye çözüm arayan doktorlar, obezite cerrahisi ölümleri konusunda daha duyarlı olurlar. Her tür ameliyatın riski vardır ama önemli olan boşvermemiş olmaktır. Hasta ve doktorlar için de durum zor görünüyor.

Obezite cerrahisi ölüm sonrası ve sadece hatanın kendisinde olmadığını açıklamaya çalışan bir doktor var. Hırsızın hiç mi suçu yok, sorusunu akla getiriyor. Ama gördüğünüz üzere… Tüp mide ameliyatı ya da diğer obezite cerrahisi operasyonlarını olmak isteyenler lütfen detaylı araştırma yapın. Bu yazı da araştırma yapan kişilere fikir verebilmek için hazırlandı…

“Obezite Cerrahisi Ölüm Riski (Tüp Mide Ölümleri – 2020)” için 11 yanıt

Basarili gecen bir tup mide ameliyatindan tam uc hafta sonra bir sabah en yakin arkadasimin gece uykusunda oldugunu ogrendim. Otopsi sonucu miyokardit (kalp kasi iltihabi) cikti. Ameliyat sonrasi soylenilen herseyi harfiyen uygulamis, hic bir sorunu olmayan biriydi. Onceki gece ailesiyle gulup eglenmis, hic bir sikayeti ve rahatsizligi yokken o gece sessizce terk etti bizi. Lutfen gereksiz yere ameliyat olup hayatinizi riske atmayin, gercekten degmiyor. 27 yasinda en yakin arkadasini topraga veren biri olarak soyluyorum bunu.

Bu siteyi yapan arkadaşlar zayıflama çayıyla ticaret hayatına atılmış, kiraz sapıyla devam etmişler sanırım. Ameliyattan haberi olmayan biri şu sitede yazılanları okusa obezite cerrahisi değil de Birim 731 dehşetine düşer. Korkmayın bu kadar ya… Ben de ameliyat oldum, ne saç dökülmesi, ne safra aldırma, ne endoplazmik retikuluma pandik atma gibi olumsuzluk görmedim/yaşamadım. Hele bir bölüm vardı ki, ameliyat olduktan sonra mutsuzluğum arttı, agresifleştim falan yazmışlar. :d kuşu ötmeyenden tutun da depresyona girenlere kadar örnek vermişler. Ticari kaygı böyle bir şey. İnsanda ne şeref ne haysiyet ne de zeka bırakıyor. Tıpkı sayfayı yönetenlerde olduğu gibi…

Hop Yavaş,
Ticaret ile işimiz yok. Anlatılanlar tamamen gerçek olaylar. Obezite ameliyata ölüme de yol açabilir. İnsanlara bu boyutunu da göstermek istiyoruz. Keşke sen de iftira atmak yerine, kendi bilgilerini ve tecrübelerini paylaşsaydın da insanlar faydalansaydı.

Merhaba Berfincan,
Obezite ameliyatı olmak isteyenlerin ve hasta yakınlarının korkuları oluyor ve bunda da çok haklılar.

Korkuların hakkında sana tavsiyem sitemizde yer alan https://www.obezite.com/obezite-cerrahisi yazımızı detaylıca okuman olacak. Çünkü birçok sorunun cevabını orada bulabilirsin. Bizce doğal ve sağlıklı yollarla kilo vermeyi denemelisin.
Geçmiş olsun.

Tüp mide ameliyatından sonra verilen talimatlara birebir uymak gerekiyor ayrıca belli aralıklarla kan değerleri demir vs.baktırılmalı ameliyatımın üzerinden 3 hafta geçmesine ve çok az yememe rağmen hicbir şekilde baş dönmesi halsizlik hissetmedim olması gereken bu bence aksi bir durumda normal gitmeyen sağlık sorunu var diye Doktoruma danışırım

Bu tür ameliyatların yaş sınırlaması 65 diye biliyordum ben ..Her meslekte olduğu gibi illaki bu meslektede çürükler vardır fakat şunu unutmamak gerekir ameliyat bir ekip işi öyle kolayca hata yapılamaz diye düşünüyorum ve hiç bir Doktorda ölümlü bir ameliyatla anılmak istemez

5.ci kattan düşene birşey olmazken ayağı tökezleyip düşen ölüyor takdiri ilahi işte
bende aynen bu düşüncelerle ameliyat masasına yatmıştım zaten

İnsanları burada yanlış yönlendiriyosunuz tek yaptığınız ameliyata karşı korkutmak. Başta koyduğunuz resimle başlıyor ürkütme çalışmaları 100 binlerce ameliyat olup sağlığına kavuşmuş insan var. Bence burası 1-2 tane kendini bilmez insanın yön verdiği bir yer.

Merhaba İsimsiz Kahraman,
Adın ve herhangi bir iletişim bilginin olmaması bu işin içinde maddi kaygılar ile olduğunu gösteriyor diye düşünüyoruz. 100 binlerce derken biraz abartmış olabilirsin belki ama binlerce insanın zayıfladığı gerçeği zaten kabul ediliyor. Sağlığına kavuşma olayına da nereden baktığına bağlı olarak değişir, kilo vermeyi sağlıklı olmak ile özdeşleştirirsen haklısın. Ama kilo sonrası sarkan cilt için estetik ameliyatları, çok büyük bir kısmının safra kesesi ameliyatı olduğunu ve vitamin emilim bozukluklarına bağlı olarak yaşadığı sıkıntıları görmezsen, bizlere hakaret etme terbiyesizliğini yapabilirsin.
– Bizler bu ameliyatın, sadece iyi taraflarının gösterilmesinden şikayetçiyiz.
– Obezite cerrahisinin riskleri, yan etkileri ve komplikasyonları konularını da iyice araştırın diyoruz.
– En sağlıklısının da doğal yollarla, spor ve sağlıklı bir şekilde beslenerek olacağına inanıyoruz.
Sevgiler

Merhaba ben almanyada yasiyorum, benim babam 71 yasindaydı, bize ragmen dinlemeyerek mide ameliyati oldu maglesef. Samsun’da özel Hastanede oldu doktorla konuşmamiza ragmen babam yasli, biz olmasini istemiyoruz. Kaldiramaz amaliyati, kalbimden rahatsiz dedik ama dinlemedi PARA icin amaliyat etti. babam 108kg 78kg düstü gücsüz kuvetsiz kaldi disari cikamaz hale geldi ve kalbi cok zayif düstü kalb krizi gecirerek vefat etdi. Lütfen ailenizi cocuklarinizi dinleyin bu cok ciddi bir amaliyat bu amaliyati almanya da sadece mide kanseri hastalara yapiyorlar ama türkiye de para icin her amaliyati uyguluyorlar lütfen olmayin biz babamizi kaybetdik siz dikkatli olun

Nurhayat Hanım, öncelikle yorum için teşekkürler.
Evet bu tarz ameliyatların ölüm gibi sonuçları olabiliyor. Hatta 65-70 yaş gibi bir üst sınır da konabilir bu ameliyatlardaki ölümleri engellemek için çünkü bu yaşlarda bağışıklık sistemi çok da kuvvetli olmuyor.
Bu yaşlarda kalp krizi görülme sıklığı da zaten artıyor, kalp krizinin obezite ameliyatına bağlı olup olmadığı tam olarak bilinemese de yine de bu kadar yaşlı insanları halsiz bırakmamak en iyisi.

Merhaba Nurhayat hanım
Bende Almanyada yaşıyorum Tüp mide ameliyatı buradada çok popüler ancak yasalarca kısıtlamalar var öncelikle BMI 40 ın üzerinde olmalı ve en az kiloya bağlı 2 yandaş hastalığın olmalı ve Multi Modales Konzept dedikleri planı uygulamayı şart koşuyorlar buda en az 6 ay psikolog – dietisyen ve spor programı demek oluyor bunları yapmadan hastalık kasası ücreti üstlenmiyor bende bu süreyi beklemeden ücretini kendim ödeyerek olmak istedim bunuda kabul etmediler yasalar böyle dediler
Bende uzun bir araştırmadan sonra Türkiyeye gelerek özel bir hastanede 1 haftada tüm tetkiklerim yapılarak hemen ameliyat oldum ve çok memnun kaldım iyiki olmuşum 50 kilo fazlam ve birsürüde kilodan kaynaklanan yandaş hastalıklarım oluşmuştu psikolojim sürünüyordu umudumu yitirmiştim adeta ölümü bekler olmuştum Doktorlara ameliyatın risklerini sorduğumda Almanyadada Türkiyedede Doktorların cevabu şu olmuştu şu haliniz bu ameliyattan çok daha riskli dediler ameliyat olmaya karar veren kişi hiç şüpheniz olmasın ölümüde göze alıyor çünkü obez hastası olan kişiyi ancak aynı sıkıntıları yaşayan kişiler anlar şükürler olsun yaşam sevincim geri geldi

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.