Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Olanlar

Obezite cerrahisi olanlar bu operasyon için neler diyor? Kararlarından dolayı mutlular mı, pişmanlar mı? Sonrasında neler yaşamışlar?

Tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) olanlar ve bu operasyonu geçiren kişilerin yorumları… Öncesinde ve sonrasında yaşadıkları sıkıntıları, nelermiş onları aktarmaya çalışacağız.

Obezite cerrahisi oyuncak - Obezite cerrahisi olanlar ve ameliyat ile ilgili yorumları

Aşağıda bu yorumları okuyabilirsiniz.

Obezite cerrahisi olanlar ile ilgili sorularınız olursa, buraya tıklayarak sorabilirsiniz. 24 saat içerisinde yanıt verilmektedir.

Ya da tüp mide ameliyatı olanların, yorumlarını izlemek isterseniz, Youtube üzerinden onları da izlemenizi öneriyoruz.

Obezite Cerrahisi Olanlar: İbretlik Bir Yorum

Obezite ameliyatı konusunda sıkıntılarını genel olarak anlatan bir hastanın ağzından anlatılanları paylaşmak istiyoruz…

 • Ben operasyonu 5 sene önce yurtdışında çalıştığım şirketin de yardımı ile izin alarak oldum. Ameliyatın olumlu faydaları kan şekerimi daha stabil hale getirimesi ve tansiyonumu 2 puan kadar düşürmesiydi.
  Ancak ileal interpozisyon ameliyatının yan etkileri de var. Tamam faydaları çok ama sosyal hayatı bozan etkileri de var. Bu yan etkileri şöyle sıralayabilirim:
  – Normalden fazla düzeyde zayıflama. Resmen sadece bir kafa, bir kemik kaldım. Ameliyattan 8 ay sonra Türkiye’ye akraba ziyareti yaptığımda yakınlarım çok üzüldü ve kötü hastalığa tutulduğumu bile sandılar.
  – Ameliyat kas gücümü sıfırladı resmen. Kas kütlem de ciddi gerileme oldu. Eskiden vücut geliştirme ile ilgilenirdim. Ameliyattan sonra kaldırdığım ağırlıkları çift el ile kaldıramaz duruma geldim. Çünkü sadece yağdan değil kastan da büyük oranda kayıp yaşadım.
  – Libidomda da düşüş var. Ameliyat öncesinden çok gerideyim. Neredeyse cinselliği hiç canım istemiyor.
  – Enfeksiyonlara eğilim başladı. Daha kolay grip, zatürre falan geçirir oldum. Bünyesel bir zayıflama oluştu sanki. Bademciklerim bile şişiyor en ufak bir şeyde.
  – Bazı gıdaların sindirimi tam bir probleme döndü. Özellikle protein ve yağdan zengin gıdalarda sorun oluşuyor. Kusmak zorunda bile kalıyorum bazen. İzne geldiğimde çok sevdiğim kokoreci yemiştim ve 2 gün midemde kaldı resmen. Ameliyat sonrası veganlığa eğilim artıyor. Hayvani ürünler midemi bulandırıyor artık çünkü sindirimi çok güç.
  – Ara ara ciddi ishal ve kabızlık atakları oluyor. İşyerinden izin alacak kadar. Neyse ki patronum durumdan haberdar da yardımcı oluyor izinlerde. Yani bir de olayın karanlık yüzü var.

Obezite Cerrahisi Olanlar Her Zaman Mutlu Değil!

 • Lütfen bunları da dile getirin. Mucizeymiş gibi lanse etmeyin. Faydaları çok bu ameliyatın. Bazı vakalarda hayat kurtarıyor ama bu tarz da yan etkileri var.
  – Ameliyattan önce haftada 1 gün mesai bitiminde arkadaşlarla bira veya şarap içerdik. Alman kültüründe bir gelenektir. Sorun şu artık içki içemiyorum. İstiyorum içmeyi ama içemiyorum. Az miktarda alkol bile fena baş ağrısı ve mide bulantısı yapıyor. Bir anda sersemleştirme yapıyor. Zar zor içtiğim 1 bardak biradan sonra bile trafik kontrollerinde yüksek promil alkollü gözüktüm. Ehliyetime el kondu buranın polisi tarafından.
  Ben ameliyattan sonra başka biri oldum.
  Robota döndüm.
  Onu belirteyim.
  Saygılar.

“2.5 sene sonrasında hem kansız hem de vitaminsiz kaldım…”

Ben 2.5 sene oldu obezite ameliyatı olalı. Kansız kaldım, folik asit yok, B12 vitaminim yok, D vitaminim yok oldu.

1 sene içinde safram bozuldu, 2 sene icinde de midemde fıtık oluştu. Yine ameliyat diyorlar, yani anlayacağınız organlarımın çoğu bozulmuş durumda.

Bir kere bıçak değdi mi, için allak bullak oluyor, dikkat edin derim!

“Bu ameliyatı olmamın tek nedeni dış etkenler…”

Makine mühendisiyim. 33 yaşındayım. 150 kilo ile yolculuğa başladım şu an 97 kiloyum.

Bu ameliyatı olmamın tek nedeni dış etkenler diyebilirim psikolojik olarak. Çünkü ne eğitiminizin ne de sizin kişiliğinizin hiçbir önemi yok.

Tamamen dış görünüşünüz ile yargılanıyorsunuz. Bu şekilde davranılıyorsunuz. Ön yargılar çok fazla.

Tembel olduğunuza dair, çalışmadığınıza dair, hatta IQ’nüzün bile düşük olduğuna dair… Ama tamamen bundan farklı olduğunu hissettiğiniz zaman, adım atmak durumunda kalıyorsunuz. Ve benimki de bu şekilde ilerledi.

Artık yoldaki insanların önümü kesmeleri, lütfen yüzün çok güzel, biraz kilo ver, kilonu kontrol et. Az ye tarzında sürekli önerilerde bulunması bir yerde canınıza tak ediyor.

Çünkü kimse sizin sağlık sorunlarınızı bilmiyor. Ben hem Hashimoto hastası ve hipertroidi hastasıyım. Bunun kilo almada ve kilo vermede çok büyük etkisi var.

Ben de bir gün tamamen bir Whatsapp mesajı ile bu maceraya başladım. Kuzenimin lütfen Işın Karaca’nın son haline bakar mısın demesiyle başladı ve 2 haftada ameliyat olmam ile sonuçlandı.

En sonunda oldum. Şu an çok enerjiğim çok pozitifim. Kendime güvenip çok yükseldi bu yüzden de hayatınıza çok farklı yönlerde yol verebiliyorsunuz. Çok mutluyum…

“Normal mağazalardan alışveriş yapabilmek için bu ameliyatı oldum.”

27 yaşındayım. Normal mağazalardan alışveriş yapabilmek için bu ameliyatı oldum. Öncesinde ameliyattan çok korkuyordum.

Fakat sonrasında olan arkadaşlarım bana büyük destek verdi ve ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim. Hiç pişman değilim, iyi ki olmuşum.

Sağlığım çok şükür şu an yerinde. 6 ay geçti operasyonun üzerinden ve 35 kilo verdim. Bu ameliyatı olanların bir çoğunun dediği gibi, her şey yolunda keşke daha önce olsaymışım.

“…sahip olduğunuz yüzü hiç özler misiniz bilmiyorum…”

40 yaşındayım, 40 yaşıma 140 değil 156 kilo girdim. Çok zor bir süreçti daha doğrusu ben hep şöyle diyorum.

Felçli bir hasta ölümü bekliyordu ve sanki o çılgın deli hareketli ruhum, bambaşka bir bedenin içinde hapsolmuştu. Çok çaresiz hissediyordum kendimi ve artık buradan çıkamayacağımı zannediyordum.

Oysa çare varmış. Ameliyatı hiç düşünmüyordum çünkü çok korkuyordum. Hatta benim kadar korkan hiçbir insan tanımadım.

Bugüne kadar hiç serum bile almamıştım ama 5 gün içinde bir karar aldım ve 5 gün içinde uyguladım. Ondan sonra hakikaten, hani o bi “yeteeeer” diye bir çığlık atarız ya hayatımızda… O çığlıktan sonra hayatımda her şey değişmeye başladı.

Büyük tuvalete gitmek bir işkenceydi. Uçakta kemerler asla takılmıyordu. Hiçbir yere sığmıyordum, sandalyeler kırıyordum felan derken şimdi kendisiyle çok barışmış, barışma yolunda.

Hani o sahip olduğunuz yüzü hiç özler misiniz bilmiyorum ama tekrar yüzüne kavuşmuş bir insan olarak hayata devam ediyorum. Bunlar biraz görsel ve ruhsal yolculuktu. Bir de günde 5 şeker 2 tansiyon hapı alırken, şimdi hiçbirini kullanmıyorum.

Günde 3 saat yürüyorum. En çok yürümeyi özlemişim. O yüzden korkmayalım. Yani gerçekle yüzleşmek, korkuyla yüzleşmekten inanın daha kolay. Korkmayalım.

Ameliyata girmekten o kadar korkan kadın, uyandığımda ilk olarak şu cümleyi söyledim, “Beni ameliyat edemediniz galiba, hiç ağrım yok.”

Obezite cerrahisi olanlar ve olmaya karar verenler, korkmayalım. Bu arada ne mi yaptım? Bizleri anlatan bir oyun yazdım.

“…fotoğraflarımdan çok rahatsız olmaya başladım ve psikolojim bozuldu…”

25 yaşındayım. Çok küçüklüğümden beri hep kilolu bir çocuktum. Ama bundan hiçbir zaman rahatsızlık duymadım.

Ta ki geçen sene 2014 senesine kadar, bir tatildeydik annem ile ve fotoğraflarımdan çok rahatsız olmaya başladım. Bu da benim biraz psikolojimi bozdu.

Çok yakın bir arkadaşım bu ameliyattan olmuştı. Bu ameliyatı biliyordum fakat annem hiçbir zaman istemedi böyle bir ameliyat olmamı.

Sonra arkadaşım ile görüştürdüm ve birkaç doktorla da görüştük. Ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim. 105 kilo ile girdim bu ameliyata.

Yaklaşık bir sene içinde 37 kilo verdim. Çok kilolu değildim fakat VKİ tutuyordu. Tiroidlerim çalışmıyordu, şeker başlangıcındaydım.

Olsan olur, olmasan da olur deniyordu. Şu an iyi ki olmuşum diyorum. Çok mutluyum. İlk 15 kg verdiğim zaman, bütün hastalıklarımdan da kurtulmuş oldum.

Bu benim için çok önemliydi. Zaten ameliyat olma sebebim de buydu. Kiloya bağlı değildi. Onun dışında bu ameliyattan korkabileceğinizi düşünüyorum.

Evet korku olabilir ama çok kısa sürüyor zaten, 5 dakika gibi sürüyormuş operasyon. 15 dakika da ayılmanızı bekliyorlar. 3 gün hastanede kalıyorsunuz ve bu süre sonunda bile kilo vermiş olarak ayrılıyorsunuz.

Bu bile size çok büyük motivasyon oluyor. Ondan sonra her gün kilo vermeye başlıyorsunuz, her gün birer kilo gidiyor. Bir sene sonrasında 37 kilo vermiş bir şekilde, hayata mutlu devam edebiliyorsunuz.

“…ilk hafta zor oldu…”

34 yaşındayım. 6 ayım bitti ameliyat olalı, toplamda 40 kg verdim. Daha önceden hep, normalde 20 kilo verip 30 kilo alıyordum. Seneler boyunca hep böyle olmuştur.

Daha sonra tüp mide ameliyatını araştırdım ve 1 hafta içinde karar verdim. Şu an çok mutluyum, iyi ki de olmuşum. İlk ameliyat esnasında, ilk 1 hafta sıvıyla beslendiğimiz için daha önceki yeme içme şeklimiz tamamen değişti.

İlk 1 hafta biraz zor geçti. Ondan sonraki yaşantım, toplamda 6 aylık süre zarfında geçti ameliyat olduktan sonra. 40 kilo verdim. Yaşamım olsun, çalışma hayatım olsun düzene girdi. Daha da sosyalleştim. Mutluyum.

“…90-60-90…”

İnce belli 36 bedenden azıcık daha ince hatları olan bi hatun olduğum doğrudur. Tüp mide sonrası estetik ameliyatımın üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Tüp mide ameliyatımın üzerinden ise tam 2 yıl.

Şu an 56 kiloyum. Ne tüp mide ameliyatımda ne de estetiğimde hiçbir problem ile karsılaşmadım. Olmayı düşünen herkese tavsiyemdir.

Hiçbir şey bir kadının aynaya mutlu bakabilmesi, sağlıklı kiloda olabilmesi kadar önemli değildir. 114 kilo ile çıktığım yolda tüp mide ameliyatımı gerçekleştiren hocama teşekkür ederim. İdeal kiloya indikten sonra hayallerimdeki 90-60-90 vücuda beni kavuşturan plastik cerraha da teşekkürler.

Çok kısa zaman sonra nereden nereye nasıl geldim. Olmayı düşünen varsa bunlar benim yaşadıklarım ve deneyimlerim.

Hayallerinizdeki bedene benim gibi bi an evvel kavuşabilmeniz umudu ile. Sevgiler…

“Yüzün çok güzel ama anne gibisin…”

Benim obezite cerrahisi hikayeme, tamamen dibi gördüğümde zirveye çıkmak denilebilir. Nefes alamazsın, iki merdiven çıkarsın nefesin daralır…

Koşamaz, yürüyemez, hep göze batan olursun insanların gözünde, hep bir laf atma peşindedirler. Hep bir şey söyleme peşindedir, yüzün çok güzel ama anne gibisin der dururlar. Ama benim de kalbim olduğunu unutarak.

Her şeyden önce ben insanım evet… Mutlu görünmeye çalışan, aslında mutsuz olan bir insandım…

Kalbi hassas olan bir insandım her şey fizik değildi… Lütfen rica ediyorum, insanların dış görünüşlerine laf atmayın… Siz de çok mükemmel değilsiniz bana göre!

Her şeyden önce zafere, çiçekli yollardan gidilmiyor maalesef… 5 yıl dile kolay… Hiçbir şey de hop diye olmadı.

Çok çabaladım, çok uğraştım, çok üzüldüm, çok geri kaldım, çok incindim, çok yıprandım. Çok direndim ama herşeyden çok cesur bir kalbim ve inancım vardı… Ve ben bir insandım…

En çok ağrıma giden şeyler; kıyafet almaya gittiğimde, insanların bana anne kıyafetleri göstermesiydi. 5 XL, 4XL. Hiç unutmam, insanların bana 10 XL demesini! Unutmadım… Ben de bir insandim…

Lafa gelince fizik önemli değil deriz, valla önemli… (Ben hala insan kalbinin güzelliğine inananlardanım) insanların size bakışı bile değişiyor… Sizin tercihleriniz… Yaşam tarzınız… Fikirleriniz…

Çok daha güçlü durabiliyorsunuz hayatta. Kolay değil 90 kilo verdim… 2 insan neredeyse… 5 yıl geçmesine rağmen hala aynı kiloyu korumak…. Görenlerin şok geçirmesi ve bendeki gözlüklü emoji modu.

Her şeyi boşverin; rahat koşmak, rahat yürümek için ameliyat olmaya değer… Ertelemeyin ve olumsuz hiçbir şeyi duymayın. İnsanlar hep konuşur ve genellikle boş konuşur… Siz size yardım etmezseniz, kimse size yardim etmeyecek.

Siz kendinizi düşünmüyorsanız kimse de sizi düşünmez… Sağlık için ameliyat olmaya değer çünkü bu yaşam bizim ve kendimize şans vermeye değer…

Sağlıcakla kalın, esen kalın, en çok da bol eksili kilolarda kalın… Sevgiyle kalın, en çok da yüreğinizdeki umudu hiç yitirmeyin

“Sen kadın mısın, seni kim ne yapsın?”

Bugün benim 2.doğum günüm…
Su gibi akıp geçti zaman. Dün gibi ameliyatı araştırmalarım, acaba olabilecek miyim, endişelerim, ya birşey olursa,?evladım bensiz bir başına kalırsa korkuları…

Yine olsa yine olurdum, asla pişman olmadım 1 saniye bile… Şanslıydım midem büyük mü acaba diye diye, sağlıklı beslenerek asla vitamin kullanmayarak 50 kiloyu toprağa gömdüm…

118 le başladım şu an 68 kilo ile 1. senemi doldurmuş bulunmaktayım. Ve kalan son 8 kilo da gidecek hatta belki daha fazlası ama fazlasında gözüm yok.

Şu an bile yakından görenler gayet fit ideal oldugumu daha fazla vermemen gerektiğini söylüyor. Yakın zamanda safra kesesi ameliyatı oldum. Bu sonrası fotolarda biraz şişlik var karın bölgemde ama o bile tatlı o bile minnoş

Nerede o eski varil göbek?  Yazsam sayfalara sığmaz bilirsiniz her şey değişti. Şeker hapına baslayacakken potansiyel seker hastalığı riskinden kurtuldum. Kolesterol düştü. Hayat kalitem artmadı fırladı.

Sabah asla erken kalkamazdım. Yaklaşık 10 sene boyunca mecburi olmadıkça öğlen 3 hatta 4’e kadar yatardım.

Şimdi pazar günleri 10 da kalksam bir tuhaf oluyorum, 5-6 saat uyku kafi geliyor. Oğlumla olan bağımız sadece beraber yemek yemek ve uyumaktı. Artık hayatı yaşıyoruz…

Ben mutluyum dolayısıyla yavrum mutlu…

Geç Kalmayın!

Geç kalmayın lütfen. Korku her ameliyatta oluyor, diş çektirirken bile risk var…

Doktorunuzu ve ekibini iyi araştırın. Allah’a tevekkül edin ve adımınızı atın… Yaşayan herkes biliyor hayatımızdaki zorlukları…

Evliliğim süresince her yumruk yediğimde, sen kadın mısın, seni kim ne yapsın, diye diye suratım değil yüreğim parçalanıyordu…

Yediğim yumrukların sayısı belki bir adamı devirirdi ama ben anneydim benim gücümü yıkamadı.. Yüreğimi yaktı geçti…

Şimdi her anlamda DAHA GÜÇLÜ, DAHA GÜZEL, DAHA UMUTLU BİR KADIN VAR, BIR ANNE VAR…

1 SENEDE BİR HAYAT BU KADAR MI DEĞİŞİR? RABBİM İSTIYEN TÜM ARKADAŞLARİMA HAYIRLISIYLA NASIP ETSIN..

KİLOSUNU VEREN ARKADAŞLARIMI DA BİZLERİ DE BİR DAHA O GÜNLERE ASLA DÖNDÜRMESIN…

O kadar heyecanlıyımki konudan konuya atladım maruz görün sevinç gözyaşı heyecan tüm güzel duygular bir arada. Deli bir mutluluk içerisindeyim…

Sevgiyle kalın… Benden de kocaman sevgilerle…


Sonuç olarak;

Obezite cerrahisi olanlar, bazen iyi bazen de kötü yorum yapmışlar bu ameliyat için.

Bizim amacımız, bu ameliyatı olmaya karar vermeden önce iyi yorumları da pişman olup kötü yorum yazanları da göstermekti. İyice düşünün ve kararınızı öyle verin!

Eğer sizlerin de obezite ameliyatları (mide küçültme ameliyatı) olanlar kadar bilginiz varsa, aşağıdaki yorum kısmından yazımıza ilave yapabilirsiniz.

Eating Disorders (Yeme bozuklukları) dergisinde, obezite cerrahisi olanlar için ameliyat sonrasında gece yeme sendromlarının çok sıklıkla yaşandığı tespit edilmiştir. Bu akademik araştırmaya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Ameliyatı (2020)

Obezite ameliyatı hakkında her türlü konuda, soru – cevap şeklinde oluşturulan bir yazı. Karar vermeden önce bu sayfanın tamamını okumanız, obezite ameliyatının avantaj ve dezavantajları hakkında detaylı bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Tüp mide ameliyatı, gastrik bypass gibi ameliyatları olanlar, ameliyat hakkındaki tecrübelerini paylaştılar. Bu ameliyatı olan, olacak ya da hazırlık aşamasında olan gerçek kişilerin düşüncelerini sizlere aktaracağız. Sayfa sürekli güncellenecektir. (En son 29 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Obezite ameliyatı
Laparoskopik obezite ameliyatı (Bir ameliyathaneden görüntü)

Obezite ameliyatı için diğer yazılarımızı da okuyabilirsiniz.


İkinci Obezite Ameliyatı

İkinci tüp mide ameliyatımı oldum. Bugün altıncı günüm, ne içersem içeyim midem ağrıyor. Birincisinde hiç böyle sıkıntılar çekmemiştim ama bu sefer farklı nedense… Kendimi hep aç hissediyorum, ne içersem içeyim midem ağrıyor fikirlerinizi bekliyorum.

 • Geçmiş olsun Allah şifa versin inşallah. Neden 2. ameliyatı oldunuz?
 • Birinci ameliyatım maalesef başarısızdı. Midem büyük bırakılmış. İkinci ameliyatımı yapan hocam neredeyse mideni hiç almamış dedi.
 • Geçmiş olsun, ben de ikinci obezite ameliyatı olacağım. Nasıl memnun musunuz, biraz aydınlatır mısınız beni?
 • Nerede oldunuz ameliyatı?
 • Bilmiyorum ki herkesin bünyesi farklı olur sanırım. Tüp mideden, tüpe geçiş yaptım. Balıkesir’de oldum, bir şeyler içtikçe ağrım oluyor sadece.
 • Balıkesir’de kime oldunuz yazar mısınız özelden?
 • Hiç kilolu görünmüyorsunuz
 • Boyum uzun
 • Kaç kilosunuz sakıncası yoksa
 • Kim yaptı ameliyatı?
 • Daha yavaş ve az miktarlarda içtiğinizde ağrı olmayabilir.
 • Adaptasyon süreci olabilir benim midemde de ilk günler ağrı oldu sonra geçti.
 • İlk obezite ameliyatı nerede oldu? Ben de olmak istiyorum Balıkesir’de de ondan soruyorum… Çok geçmiş olsun.
 • İlk ameliyatından istediği sonucu alamadığına göre orada olmanız pek mantıklı olmaz…
 • İlk ameliyatınızı da Balıkesir’de oldunuz sandım… Atatürk Devlet Hastanesi’nde Mustafa Beye bende olmak istiyorum.. hayırlısı artık.
 • İlk ameliyatını orda olmadı. Şimdi doğru yerde kendisi Balıkesir’in en iyi doktorunda….
 • Yine tüp mide mi oldun?
 • 105 ile ameliyat oldum. Ben ilk ameliyatım Eskişehir de oldu ikinci ameliyatım balıkesir doktor ismi veremiyorum maalesef burdan evet adaptasyon sorunu olabilir. Evet tekrar tüp mide oldum iyi dilekleriniz için teşekkürler
 • Yudum, yudum dinlenerek her yudumun arasında bir kaç dakika süre bırakın.
 • İlkinde 6 gün hiç bir şey icmemiştik. Yara iyileşince içtik. Ondan ağrıyordur.
 • Bu süreç çok zorlu bir süreç, endokrini nasıl geçtiniz bayanlar? Doktor çok inceliyormuş sorularınla bende baş koydum bu yola pazartesi tahlillerim var
 • Bir ayda geçtim kilo alıyordum. O yüzden onay aldım.
 • Bana 1 ay sonra 1 simit kaç dilim ekmek eder, dedi. Ben de fırın mı açacağım dedim. Git öğren dedi, ben de özele gittim iyi ki gitmişim.
 • Ne alaka ya? Neden öyle bir soru sormuş, diyet yapıp yapmadığını mı anlamaya çalışıyor?
 • Bana 6 ay diyetten sonra, ameliyat olursun o da kilo veremezsen dedi. Saçma değil mi ben 6 ay nasıl dayanırım?
 • Midenizin büyük olduğunu nasıl anladınız?
 • Yeme içme şeklimden, fazla kilo veremememden sonra da endoskopide anlaşıldı. Zaten midenin çapını söylediler. En sonunda da, zaten ikinci ameliyatı olunca doktorum midemi gösterdi.
 • Saka su iç, bende olmuştu iyi geldi, pH’sı yüksek su.
 • Kaç ay sonra oldunuz ikinci ameliyatı
 • Kaç kilo verdiniz geri kilo aldınız mı?
 • İki sene sonra ikinci ameliyatı olmak durumunda kaldım. İlk ameliyatta 28 kilo verdim hepsini de geri aldım.
 • Geçecek merak etme ilki başarılı olmadığı için hiç birşey hissetmemiştin. İki kere tüp mide ameliyatı olan birisi olarak.
 • Şimdi ne içsem ağrıyor yanıyor alev alev valla su hele mahvediyor meyve suyunu kendim sıkıyor um yine aynı sorun.
 • Su bende de sıkıntı oldu midemi bulunduruyordu ama az az yudumlarını küçük tut.
 • Öyle yapıyorum minik minik zaten hiç istemiyorum mecburiyetten içiyorum valla mide yapışması olmasın diye.
 • Saka su ic pH yüksek bende oldu iyi geldi.
 • Tamam onu alayım yarın onu da deneyeyim
 • Ben de tüp mide revizyonu oldum. İlk ameliyatla karşılaştırmamak lazım çok da zor oldu ikincisi. Ağrısı iyileşme sureci kıyaslanamaz bile. Geçecek dert etmeyin. Bol sıvı tüketin.
 • Siz neden oldunuz?
 • Tüp mide ameliyatı mı oldunuz?
 • Siz de mi ikinci kez tüp mide oldunuz. Peki haklısınız ikisi çok farklı ve daha zor tüketmeye çalışıyorum su süt taze meyve suyu
 • Siz neler ictiniz ilk etapta?
 • Ben ilk günler et ve tavuk suyunu havuç kereviz falan ile pişirip süzüp içtim. Onun haricinde kayısıları 1 saat kadar haşlayıp blenderdan geçirip iyice sulandırıp yarim cay bardağı kadar tüketiyordum.
  1 hafta sonra laktozsuz süt icine 1 kabuk tarçın ile, ılıktan sıcak ama sıcaktan soğuk… Yanmayacak kadar ısıtıp 1 cay bardağı kadar iciyordum. 8 ay oldu ikinci ameliyatı olalı 32 kg daha verdim. Totalde 68 kg vermiş oldum. 130’dan 62’ye yolculuğu tamamladım.
 • Öncelikle gecmis olsun, mide koruyucu kullanıyor musun? Artı suyunu çok soğuk yudum yudum icmeni öneririm.
 • Evet mide koruyucu kullanıyorum ve minik minik yudumlar halinde içiyorum
 • Bende 2.yi olucam bu hafta by pass seçti bu sefer ki doktorum (Midem büyük bırakıldığı için)
 • Hayırlısı olsun canım sevindim onay almana 🙂 devlette mi olacaksın?
 • Yok aman canım bu sefer üniversitede olucam.
 • Grip olmamaya çalışıyorum şimdilik 🙂
 • Aman dikkat et canım 🙂
 • Ediyorum ama psikolojik mi bilmem bi hasta hissetmeye başladım.
Obezite ameliyatı tüp mide
Obezite ameliyatıyla midenin çıkarılan kısmı

İyi akşamlar arkadaşlar. Devlet hastanesinde ameliyat olup pişman olan var mı? Yani çok farkediyor mu özelle devlet?

 • Bazı özel hastanelerin ameliyat sonrası takipleri var. Obezite ameliyatı basit bir ameliyat olsa da ameliyat sonrası takibi gerektiriyor. Takip olmazsa sağlıklı bir şekilde kilo verilmiyor ya da duraklama dönemleri oluyor. Bu açılardan değerlendirince özel hastane çok daha iyi olur.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kiloların Verilememesi

Ameliyattan sonra 6 kg verdim. Operasyon olalı 2 hafta oldu. 3 gündür yerimde sayıyorum. Benim gibi bunu yaşayan oldu mu?

 • Günlük tartılmamanızı öneririm. Haftalık ya da iki haftada bir tartılın çünkü vücut çok ani bir değişikliğe uğruyor bu nedenle duraksamalar olabilir. Bir de su ve protein alımınıza da dikkat edin.
 • Teşekkür ederim..
 • Protein almak kilo verimini hızlandırır mı?
 • Herkes yasıyor bunu
 • Bol bol ayran tavsiye ederim
 • Bak herkeste oluyor ama suyu bol için lütfen
 • Çok normal yürü yapın şu ile
 • Bende de öyle oldu. 8 gün durakladı

Mide katlama ameliyatı (gastrik plikasyon) olanlar var mı aramızda?

 • Gruplarda az sayıda olan var ancak çok etkili olmadığı ve bir süre sonra sıkıntılar çıkardığı için biraz terkedilen bir yöntem.
 • Evet ben 31 Mart 2014’te oldum bu ameliyatı. Şimdi önümüzde ki salı günü tekrar revizyon yapılacak midenin bir kısmında cepleşme olmuş. Bunun gibi bi durumla karşı karşıya olan var mı diye merak ettim. Bu arada bu yöntemden 55 kg verdim ama sonrasında tekrar kilo alımı yaşadım.
 • Açılabilir ve geri dönüşümü var şeklinde düşünülüp başlayan ancak çok verim alınmadığı için genelde terkedilen bir yöntem. Geçmiş olsun. Ameliyatı olanlar görürse yazar.
 • Ben de mide katlama ameliyatı oldum sadece 15 kilo verdim ole kaldım 1 bucuk yıl oldu daha da kilo veremiyorum. almıyorum da ama tüp mide olmadığıma pişmanım.
 • 153 ile ameliyat oldum 98’e indim. Sonraki süreçte 115’e çıktım şimdi tekrar ameliyat olcam bakalım nasıl geçecek süreç
 • Tekrar katlama olmucaksınız inşallah. Başka türe geçin, boşa gitmesin.
 • Tam olarak katlama değil midenin bi kısmı cepleşme yapmış açılma gibi bir şey onu tekrar revizyon yapacak
 • Doktorunuzla belirlersiniz elbette, ya da daha az risk var diye düşünüp mü bu ameliyatın düzeltmesini planlıyorsunuz bilmiyorum ama madem yeniden narkoz alacaksınız neden tüp mide ya da bypassa geçmiyorsunuz. Katlama ameliyatını ilk yapan Murat bey de dahil bu yöntemin sıkıntılarından dolayı önermiyor ve yapmıyor.
  Bir süre sonra geri dönebilir denilen yerlerde yapışma, kilo verememe, alma gibi ameliyatın geçersiz kalışı görülen durum. Fırsatınız varken bir daha neden risk alıyorsunuz. Bu defa da etkisiz olursa 3. ameliyatı olmanız gerekecek diye düşünüyorum.
 • Sizin dediğiniz gibi tüp mide olacak .
 • Katlama olayı asla sağlıklı değil balon ve katlama basit ve sonradan sorun çıkartan operasyonlardır
 • Sorun derken, nasıl bir sorun acaba?
 • Şimdi doktordan net bilgi alabildim cepleşme yapan yere tüp mide de ki gibi bir işlem yapılacakmış eğer ki mide genişlemesi çoksa komple tüp mide opu olacak yani tekrar katlama gibi bi işlem olmayacak desteğinizi ve duanızı eksik etmeyin.

5 aylık tüp mideliyim alkol alabilir miyim, alırsam hangisi ve ne kadar almalıyım?

 • Genelde Türkiye’deki hekimler 6. aydan önce tavsiye etmiyorlar ancak Amerika’da 3. aydan sonra kalorisine, miktarına ve içeriğine dikkat ederek alkol tüketmek serbest. Uzman değilim, hekiminize danışmanızı tavsiye ederim ama bildiğim kadarıyla 5. ay itibari ile tıbben bir sakıncası yok.
  Kırmızı şarap ile başlarsanız ve başlangıçta yarım ya da maksimum 1 kadehi yavaş yavaş tüketirseniz sıkıntı olmayacaktır. Alkol eskisinde göre çok daha hızlı ve az miktarlarda içildiğinde dahi etki etmekte. Bilginiz olsun. Kendinizi kusturacak, midenizi rahatsız edecek miktarlarda içmekten kaçının. 1 kadeh şarapla sarhoş olabilirsiniz.
  Rakı, votka gibi alkolleri daha çok 1. senenin sonuna doğru yavaş yavaş deneyerek tüketin.
  Şarabın kalorisi diğer alkollü içeceklere göre oldukça düşük. Kilo veriminizi sekteye uğratmaması açısından, bir ömür boyu kendinizi mümkünse şarapa alıştırmaya, onu da sosyal içici olarak tüketmeye çalışın. Diğer alkollü içecekleri çok nadiren tüketin.
  Bira v.b. asit ihtiva eden içecekler ise, ömür boyu kesinlikle tavsiye edilmeyen gruptan.
 • Gazlı ve bol asitli alkol tüketiminden mümkün oldugunca uzak durun.
 • Ben 4 cu ayımda 1 kadeh şarap ictim tüm gece boyunca yani yavaş yavaş.
 • İcmemeniz kalori açisından birde kati sıvı ayrımınız var tabi 4 ay yogun kalori 1 kadehde olsa mümkün mertebe yapmayın. 2 yıllık bypasliyim toplamda ciddi kilo verdim sırf kalorili icecek ve yiyeceklere dikkat ettigim icin sonra kilo vermeniz zorlaşıyor. Üzülen sizler oluyorsunuz bu bi süreç biraz daha sabredin.
 • Ben 6 aylık by passliyim geriye 4 kilo aldım.
 • Ilk 6 ay inanin çok onemli sonra duruyor uzun bi sure ve çok üzülüyor insan bunlar tecrübelerle.
 • Mayalı alkoller kilo verimini durdurduğu için ömür boyu uzak durmamız içecekler. O yüzden şarap ve bira içmemeliymişiz. Damıtılmış grup, -rakı ve diğer brendiler, viski votka vs.-, yine çok olmamak kaydıyla tercih etmemiz gerekenlermiş. Hani muhabbete oturduğunda önünde bardak bulunsun, 2-3 yudum iç daha fazla takılma dedi danışmanlarım. Çünkü mideyi büyüten şeyler, gazlı ve alkollüler. 2-3 yudum deneyin isterseniz.
 • Bunları zaten biliyor bence alkolun zararlarını. Kalorisini, 1 su bardağı birada sarhoş oldum resmen. Eğer ki canınız isterse az ve yavaş sakin için. Deneme yapın, sizi rahatsız ederse bırakın. İleride deneyin kanımca herkeste aynı olmuyor.
 • 3. Ay sonra her gün içiyorum 194 kg la yola çıktım şu an 103kg mı m 10 ay oldu sakınca yok ama bünyeye bağlı bence.

12 gün önce obezite ameliyatı oldum. İlk yedi gün 7 kg verdim. Sonraki günler gram oynamadı. Sıvı döneminde duraklama yaşayan var mı? Sıvıda bu denli az verirsem püre döneminde kilo alırım gibi geliyor. Tecrübelerinizi paylaşırsanız, bana da moral olur belki şimdiden teşekkürler…

 • Ben de cevreme göre yavaş gidiyor diye sürekli kendimi üzmüştüm. Hepimizin metabolizması farklı, canınızı sıkmayın. Annem, benim sürecimi bir blogta toparlamıştı.
 • İnceleyeceğim teşekkür ederim. İnsan ister istemez boşuna mı op oldum psikolojisine giriyor…
 • Vücut kendini yeni duruma alıştırmak için korumaya alıyor. Kilo verimi hiç olmadığı zamanlarda bile incelme devam ediyor. Ben de yavaş kilo verdim. Bunu rağmen 17 ayda 50 kilo gitti.. Suyu artırın vr kısa yürüyüşler yapın. Rahat olun.
 • İnşallah ya sabır, biraz zaman.
 • Yok yok, ben aylarca hem kendime hem cevremdekilere ettim, bir sekilde veriyoruz, merak etmeyin.
 • Henüz 12. gündesiniz , en az bir ay geçmeden kilonuza dair sağlıklı bir veri alamazsınız 🙂 Ameliyat sonrası serum, ilaçlar, bağırsak doluluğu -boşluğu derken yanıltıcı veriler elde edebilirsiniz. İlk ay fazla kilolarınızın yaklaşık % 18-20 sini verirsiniz merak etmeyin 🙂
 • İnşallah Ahmet Bey. Sabredeceğim ve başaracağım inşallah.
 • Valla 7 günde 7 kg verince vücut şok geçirmiş olmalı ki duraklamaya girmiş. Bence normal.
 • Telaş etmeyin şu ana kadar herşey yolunda sizin için ve şunu unutmayın devamlı kilo verimi olmayacak kiloda duraksamalar olur arada bu dönemde vücut toparlanma sürecine girer bunlarda değerli. 18 ay kilo vermeniz devam edicek bilginiz olsun.
 • İnşallah, ne bilim iste insan telaş ediyor…

Obezite Ameliyatı Sonrası Sık Sık Acıkma Sorunu

Ameliyatı sonrası, sürekli 2 saat arayla, yani sık sık acıkıyor musunuz? 2 aylık opluyum ve rahatlıkla 3-4 adet küçük köfte bitirebiliyorum ve sürekli acıkıyorum.
 • Aynen.
 • 3.5 aylık opluyum daha yeni yeni 1 tane ev köftesi bitirebiliyorum 2 aylık opluyken 1 köfte bitiremiyordum.
 • Valla ben 1.5 ayligim 3 4 tane kofte yiyorum rahat rahat.
 • Evet canım acıkma oluyor çok normal!
 • Hayır. 76 günlugum cok acıkmıyorum. cok acıkırsanız ve yerseniz az kilo verirsiniz.
 • Saçma.
 • Verdiğiniz bilgi sanki biraz yanls. cünkü metobolizma yedikce hizlanir. tabi ki az ölcülü yemek gerekir hic yemezsenz yedignz herseyi yag olarak depolar önemli olan saglikli besinlerle ögünleri doldurmak.. benim sadece sormak istedigm 3 köftenin cok olup olmadigi .. ben dinlendirerek 1 saate 3 köfte yiyorum.
 • 76 gunde 32kilo verdim.ac kalmiyorum ve gunde 3 ogun yiyorum 2 saate bir yesem kilo veremem.daha 2 aylikken 2 saatte bir yerseniz 1 yillikken haliniz tuhaf olur.aralarda bol bol bitkisel cay tuketiyorum.istesemde 2 saatte bir yiyemem cunki acikmiyorum.
 • 3 ögün yemek dogru degil 3 ana ögün ve 3 ara ögün yemeniz gerekir. 
 • Hayir cok dogru bariatrik diyetisyene gidiyorum.2 ayi gectim artik ilk ayda cok ogun var 3 aya girerken gerek yok.kafama gore yiyip icmiyorum.
 • Herkesin doktoru demek ki farkli.. ama 3 ögün yemek ve onun haricinde hicbisey yememek bunu ilk kez sizden duyuyorum.
 • Elma yiyorum, arada bir defa. O da 100 gram.
 • Bende ara ögünlerden bahsetiyorum bende arada bir kuru kayisi yada badem atiyorum yada kücük kase yogurt yerim sanirm herkesin midesi farkli tepkiler veriyor 
 • Arkadaşlar öyle diyorsuzda 23 kg verdim 2 ayda.
 • Kardeşim ilk ay 28 kg vermişti.
 • Kardeşiniz erkek mi?
 • Kardeşi yüksek kilolu ve erkektir.200e yakin killosu varsa verir ayda 28 kilo.
 • Hayır acıkma normal ve yiceksiniz yemezsseniz kilo verimi durur zaten amaç sık yemek ve çok az yemek siz az yiyorsunuz zaten değilmi? Ben 4. Ayındayım 3 köfte zor bitiyor evde ekmeksiz onsuz şunsuz bunsuz onun için sıkmayın doktorların dediğide az ye öğün çoğalt.
 • Ben 3 köfte yiyebiliyorum ya :S mide genislemesi gibi bi durum olabilir mi hakan bey? yani 3 köfteyi bi saate yiyorum dinlendirerek yavas yavas..
 • Kesinlikle çok çok normal ya sonuçta bizim midemiz tam alınmadı biz insanız 3 köfteyi bende dinlene dinleene acı çekerek yiyorum ben protein beslenen birsiyim etide severm sıkıntı yok devam bende acıkıyorum olucak sonucta 😉
 • Olması gereken bu zaten.
 • 40 günlük opluyum halen yiyemiyorum .sık sık acıkıyordum şimdi oda kalmadı bir küçük dilim peynir yedim mi o hissiyat da kayboluyor.

Revizyon Obezite Ameliyatı SGK Öder mi?

Ben yaklaşık 4 yıl önce tüp mide oldum.140 kg dan 94 e kadar düştüm şuan 110.aldığım 15 kg canımı cok sıkıyor tekrar revizyon ameliyatı olmak istiyorum. Doktora gittim ama vki 40 altındaysa sgk nın ödeme yapmadığını söyledi.benim vki 35.bilen birileri varsa yardımcı olursa sevinirim. Şimdi ben revizyon ameliyatı olacağım için sgk nin karşılıması gerekmez mi?

 • Spor yapın hocam. Spor ve diyet.
 • Obeziteye bağlı herhangi bir yandaş hastalığınız var mı ? VKİ 35-40 arasında ise SGK yandaş bir hastalık arar , öyle durumlarda bile uzun süren tedavi uygulamarından geçmeden ameliyat tarihi vermezler. Ayrıca revizyon ameliyatı olacağından dolayı SGK nın karşılaması çok zor bir ihtimal. Sizi üzmek istemem ama SGK’dan destek alarak operasyon geçirmeniz düşük bir ihtimal..
 • Teşekkür ederim.
 • Spor ve diyetle 4 ayda verdiğim 11 kg yi 40 günde geri aldım.zaten spor ve dietle zayıflayabilenler neden bu ameliyatı olsunlar ki?
 • Yeme miktariniz mi arttı? Ben de kilo almaya başladım. 3 yıl 7 aylık opluyum çok canim sıkılıyor.
 • Spor ve diyet yöntemleri maalesef ki obezite seviyesinde kilo almış kişilerde % 3 oranında fayda sağlamakta. Diyet yaparak kilo verilebiliyor fakat verilen kilonun korunması çoğu zaman mümkün olmuyor. Elbette cerrahi yönteme başvurmadan önce spordan ve diyetten yardım almak gerekiyor fakat başarı oranını da göz önünde bulundurmak gerekli.
 • Katılıyorum Murat Bey. diyetle çözüm bulabilen kişi neden ameliyat olsun. çevredeki insanlarda en can sıkan konuşma hep bu olmuştur bende. ”diyet yap spor yap”. ağızları var diye illa konuşmak için zorla bişeyler söyleme ihtiyacınız var deyip konuşturmuyorum artık o kişileri. yıllar yılı ne çektiğimi ben kendim bilirim yani.
 • Arkadaşlar ben 2 yıllık obezite ameliyatlıyım. Ameliyat olup sonradan kilo alıp tekrar ameliyat olmak kusura bakmayın ama saçma geliyor bana. 15 kiloyu verebilmek çokmu zor normal şartlarda? heleki az yemeye alışmışken.
 • Hocam bence konu 15 değil, bence mesele ömür boyu bu kilo denen zıkkımıtaşıdığı için artık bıkmış ve ruhen çökmüş olması. şimdi 15tir. bi 2 yıl sonra belki 30 olacak. Onu engellemeye çalışıyor.
 • Tamamda neden 15 kilo alana kadar herhangi bi önlem alınmadı? yani mesele sadece arkadaşın tekrar kilo alması değil herkes için geçerli. iş iş’ten geçmeden önce önlem almamız lazım.
 • Ben 140 kg iken şuanki kilom yani 110 kg olmak hayaldi.razıydım.ama suan psikolojim bozuldu aldığım 15 kg den dolayı.benim az yeme alışkanlığım gecti hem 4 yıl oldu.
 • Boyunuz ne kadar ?
 • Yanlış biliyorsam düzeltin lütfen, 2. ameliyatta midenin tamamı alınıp bypass yapılıyor. bundan da şu anlam çıkıyor hayatınız boyunca ekstra vitamin almak zorundasınız.
 • 177 ve yandaş bir hastalığım yok ahmet bey.yandaş hastalık psikolojimin bozulması 🙂
 • Herkesin metabolizması farklı çalışıyor işte.. Bende 2 yılı geçti tüp mideliyim kilomu koruyorum ama bunun için egzersizi sporu da elden bırakmıyorum. Eğer masabaşı iş yapıyor ve yediklerinize dikkat etmiyorsanız ya da kilo almanıza sebep olacak bir hastalık yaşarsanız tekrar kilo alabilirsiniz elbette. Eskisi gibi asla olmazsınız ama kilo almayacağımız anlamına da gelmiyor 🙁
 • Hergün akşamları 40-45 dakikalık tempolu yürüyüş bile spordur ama. bilmiyorum yani biraz vurdumduymaz olunuyor sanırım ameliyattan sonra nasıl olsa almıycaz mantığı ile hareket edilince.
 • Yani sağlıklı yaşamak için bu ameliyatı oluyoruz ve sağlığımızı korumak için de çaba göstermemiz gerekiyor.
 • Bence de. anlatmak istediğim buydu işte.
 • Kilo alımınız ne zaman başladı ? beslenme alışkanlığını kazanmak işte bu yüzden çok önemli.tüm obezite ameliyatlıların da dikkat etmesi gereken önemli bir konu bu. kilo verme sürecinizde ( özellikle ilk 6 ay ) beslenme alışkanlığı kazanmak gerekir.
 • 2,5 yıl sonra başladı.
 • Yeme miktarınızda belirgin bir artış sözkonusu ise revizyon düşünmekte size hak veriyorum. Ancak yeme miktarımızda bir artış yok ve hareketsiz bir yaşamınız var ise , spora başlamanız yeterli olacaktır.
 • Yeme miktarım optan öncesiyle çok farkı yok.hatta optan sonra sık ve az yeme alışkanlığındanmı kaldı bilmiyorum ama sık acıkıyorum.dr la görüştüğümde bu revizyon ameliyatından sonra artık sık acıkmayacağımı söyledi.ayrıca optan sonra dikkat ediyordum tabii ki yürüyüş felan.ama ayağım kırılıp iki ay hareketsiz kalınca aldığım kiloları tekrar veremediğimden böyle. Diyet yapıyorum veriyorum bi kaç kilo fazlasını alıyorum sonra. Yani op öncesi durumlar.
 • Hiç ekmekte tüketmiyorum bu arada.
 • Anladım… Murat Bey siz kendinizi elbette daha iyi biliyorsunuz. Dediğiniz gibi , op. öncesi dönem gibi bir durumdasınız.
 • Yiyenim tokat kebabını az ye.
 • Bildiğim kadarıyla revizyon ameliyatında vki ye bakilmiyor
 • Şükran hanım bu konuda yardımcı olabileceğiniz bi kurum kişi varmıdır.tşk ederim
 • Balıkesir Atatürk Devlet hastahanesinde Mustafa Erol hocayla görüşün. Arkadaşımın revizyonunu o yaptı. Benim de doktorum. Mükemmel bir cerrah tir.
 • Çok tşk ederim
 • Özele bakar mısınız?
 • Buraya yazın tüm arkadaşlarımız bilgilensin niye özele cagiriyorsunuz. Revizyon ameliyatını devlet karşılamıyor benim bildiğim kadarı ile ama özel hastanelerde uygun fiyatlara bulabilirsiniz.
 • Bence bir mide kontrastlı grafi cektirip doktorunuz ile görüşün.
 • Ben ameliyat olduğum da bir arkadaş revizyon oldu ve devlet karsiladi
 • Alkol kullandınızmı hiç?
 • Kullanıyorum hahtada bir defa.
 • Ben 8. aydan itibaren hep içtim bunda kaldım almassam iyi.

Tüp mide ameliyatında doktor hatası nedeniyle midesi yeterince küçültülmediğinden beklenen miktarda kilo veremeyen veya geri kilo alıp bu nedenle doktora karşı tazminat davası açan var mı aramızda?
Not 1: Kişi haklarını korumak açısından lütfen doktorun adını yazmayınız.
Not 2: Böyle bir şey mümkün değil, fazla yemekten kilo alınmıştır şeklinde düşünenler lütfen cevap yazmasınlar.

 • Meseleyi ıspat ettiğiniz sürece evet tazminat davası açılabilinir ayrıca hasta eğer fazlaca komplikasyon yaşıyorsa sağlık kontrolünden sıkça geçmeli.
 • Doktora hiç bir şekilde tazminat davası acamazsiniz çünkü ameliyata girmeden hastanemiz ameliyat ve sonrasında oluşacak herhangi bir sıkıntıdan mesul değildir diye kağıt imzalatiyorlar.
 • Bu ameliyatı yanlış yapmasını içermiyor fakat.
 • Icersede icermesede adamlar imzalatiyorlar. Hepimizde paşa paşa imzalıyoruz.
 • Az kesme ve ya çok kesme hikaye az da olsa çok ta olsa gerisi bizim elimizde doktorun ne suçu var bırakın allaha aşkına.
 • Sağlıkçı olarak beyan veriyorum hasta hakları politikası diye bir kaide vardır sağlık bakanlığından onaylıdır siz ne imzalarsanız imzalayın doktorun kasti veya ameliyat içeriği dışında işlem yaptığını ıspatladığınız surece yasal işlem haklarınız mevcuttur.
 • Ne yazıkki ülkemizde hiç bir şey demokratik bir şekilde çözülmedigi için bu konununda yasalara uygun bir şekilde çözüleceğini zannetmiyorum.
 • Gene de bir deneyin ama bir doktor neden mideyi az kucultsunki buda ayrı bir soru isareti.
 • Ben yaşıyorum 105 kiloyla amaliyat oldum 90 sana anca düşdüm bir yıl düzenli sıpor yaptım yeni hacdan geldim orada sürekli yürüdüm ama gıram kilo vermiyorum bir bucuk sene oldu düzcede amaliyat oldum benimle aynı gün amaliyat olan hanımda veremedi cokda dikkat ediyorum.
 • Bahsettiğiniz durum midenin az kesilmesiyle alakalı değil gibi.metabolizmanızda bir sorun olabilir.cok yemek yiyebiliyor musunuz? Tıkanma hissi olması gereken miktarı yiyince oluyor mu? Oluyorsa doktorda sorun yoktur. Zaten midenin az kesilip kesilmediği pasaj grafisi cektirerekte öğrenilebilir zor bişey değil.herşeyi doktora yüklememek gerek.
 • Ben 2013 eylül de op oldum ama bu yi 15 kilo geri aldım ve piskolojim bozuldu bu ayni yıl da op olan birkaç arkadşım ayni durumu yaşıyor ben kansızlık kabızlık B12 eksikligi daha bisürü sorun yaşadım saclarim ve kaslarim döküldü ilk baslarda guzel kilo verdim ama yine kilo aldım doktoruma danıştım op yapan doktoruma bana diet yapmamı soyledi ve bidaha görüşmek istemedi çok hareketli biriyim çünkü 8 yaşında otizmli bir oğlum var sürekli okulda onunlaberaber bekliyorum oturmak dinlenmek icin geceyi beklemem gerekiyor ve sürekli aclik hissi var daha yeni diyete başladım sonuc ne olur bilmiyorum denicem olmazsa eger revizyon olmak icin baska bir doktora müracaat edicem.
 • Ne yazık ki ameliyat sonrası takibiniz yapılmadığından bu tür sıkıntılar yaşamışsınız . Özellikle belirtiyorum her seferinde mesele ameliyat olmakla bitmiyor. Amaç sağlıklı ve kalıcı olarak kilo vererek beslenme alışkanlığı kazanmak. Endişe etmeyin , ağır diyetler yapmayın , D vitamini değerlerinizi kontrol ettirin , eksikse takviye alın , spor yapın, öğünlerinizde bol protein ve vitamin tüketmeye özen gösterin ve öğün atlamayın , günde 3 ana 4 ara öğün tüketin ve tüketirken küçük lokmalar halinde bol çiğneyin ve yemeğe vakit ayırın. 2. yılınız henüz dolmuş, moralinizi bozmayın . diyet yapmayın ( ömür boyu yapamazsınız ) beslenme alışkanlığı kazanın.
 • Teşekkür ederim zaten sürekli hareket halindeyim oğulumdan dolayı ama okulda kantinden besleniyoruz sürekli ayakta durmaktan varislerim artı inşallah vericem bu kilolari bu yıl ogretmenimiz değişti biraz daha az stres bana iyi gelicek umarım.
 • Çok iyi . Moralinizi bozmayın . Motivasyon önemli . destek için istediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz.
 • Teşekkürler size nasil ulaşabilirim.
 • Buradan iletişim vermemiz grup kurallarına aykırı maalesef. Bu gruba yazarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.
 • Revizyon obezite ameliyatı ücretli mi?
 • Vücut kitle indeksinize göre belirleniyor.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bayılma

Arkadaşlar sizde de obezite ameliyatı sonrası baş dönmesi bayılma oldu mu? Demin marketde bayildim ambulans cağrdilar. Ameliyatla bi ilgisi olma ihtimali varmi? Neden bayılıyoruz?

 • Susuz kalınca ve tuzsuz kalınca oluyor bende 2 kez bayıldım. Bol su içmek lazım ve tuz.
 • Yavrucuğum biz (2) kişi olduk 8 ay oldu böyle birşey olmadı doktorunla görüş geçmiş olsun.
 • Bende 8 ayın sonunda 2 defa bayildim bilinc kaybi oluştu acil hic bakmadan norolojiye sevk etti orasi emar eeg kan tahlili falan yapti psikiyatriye sevk etti strese bagladilar sukur birdaha yaşamadım ayni sorunu.
 • Şeker düşüyor ben de yaşadım. Şekersiz kullanınca bi müddet oluyor maalesef arada.
5 günlük obezite ameliyatlıyım. Vitamin ne zaman başlanıyor?
 • Geçmiş olsun doktorunuz zaten vermedi mi size protein tozu ve mama?
 • Daha taburcu olmadım.
 • Taburcu olduğunuz zaman zaten sıvı dönemin de vereceklerdir vücudunuzun günlük ihtiyacı kadar protein.
 • Taburcu olduğunuz gün veriyorlar banada öyle yaptılar bende ondokuz günlük opluyum.
 • Evet taburcu oldugunuz gün veriyorlar ama bana protein tozu vermedi doktorum her doktorun yöntemi farklı.
 • Bana da verilmedi toz polivit şurup verdi.
 • 22 aylık opluyum bir kez bile vitamin ya da protein tozu kullanmadım. Herşey yolunda. Doğal yollar sizin için de yeterli olacaksa takviye almayın. Gastrit by_pass ta gerekli ama tüp mide de kusmanız yoksa, düzenli ve çok sağlıklı beslenebiliyorsanız gerekmeyebiliyor.

Obezite Ameliyatı Sonrası Kolesterol Artışı

Obezite ameliyatı sonrası benim gibi kolesterol, trigliserit ve yağları tekrar yükselen varmı? Bunun sebebini bilen var mı?
 • Aksine benim düştü hatta bu sorundan tamamen kurtuldum.
 • Benim hiç trigliserit hariç hiç biri başından beri normal sınırlara düşmedi. Verdiğim 40 kiloya rağmen.
 • Benimde yüksek çıktı doktorum bu süreçte normal dedi korkulacak bişey yok dedi.
 • Kilo verme sürecinde karaciğerin yağ yakimi için fazla çalışması ile bazen yüksek çıkabilir bu dönemde normal kabul edilir.
 • Kilo verdikten sonra karacigerdeki yag orani tamamutle biten var mi?
 • Tansiyon ve kalp ilaçlarım kesilmesine rağmen hala kolestrol hapını kullanıyorum.

12 günlük obezite operasyonluyum, kabızlığı nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz?

 • Ben bir buçuk yılı geçti halen çözüm bulamadım kabızlığa.
 • Bende 8 aylik opluyum 1 haftaya kadar cozum bulamiyordum. Aktardan tatlı badem yağı aldim 4 günün sonunda islem tamam sukurler olsun.
 • Eczanede toz halinde kabızlık hapı var, kesin çözüm bana doktorum vermişti çok faydası var.
 • Merhaba ilk zamanlar oluyor maalesef. Danışmanım bana laktosuz ılık süt yada süt ile kuru incir karıştırarak icilmesidir. Bu sayede rahat edeceğinizi umut ediyorum. Gecmis olsun.
 • Kardeşim kesin cözüm dupalak ama dr baş vurun derim genelde dr lar dupalak veriyor… Grup genelinde herkes tavsiye eder şurubu… Kesin cözüm.
 • Hepinize teşekkürler.
 • Ben de 13 günlük. Kayısı ları akşamdan doğruyorum üstüne şu koyup bekletiyorum sabah kaynatıp süzüp aralarda içiyorum kesin çözüm arkadaslar.
 • Hepsini denedim şimdi dr görüştüm ilaç ismi verdi.
 • Ayni durumu yasadgmda doktorum tavsiye etti gercektende cok memnun kaldim denemenizi tavsiye ederim.
 • Bende aynı dertteydim en güzeli şeker pancarı ye kaynatın iki dilim ye en doğal cozum.
 • Yeni op olanlara uygunmudur bilmiyorum ama .ben keten tohumuyla cozdum.her sabah salatalik domatesin icine bir iki tatli kasigi atip yiyorum.tabiki hakiki zeytinyagida katip.hic bir sorunum kalmadi.zeytinyagida cok etkilidir eminim.ve artik alistimda surekli yiyorum her sabah hic bir sorunum yok.ins sizede yardimci olur. Yalnız ben bir yil sonra basladim yemeye.
 • Bekunis kullanın.
 • En iyisi kuru kayısı. Kuru incir. Süt.
 • Daha onlara geçemedim komposto yapıp içiyorum.
 • Ben. 10 ay. Oludu. Ben. De. Oyle sorun. Yok.
 • Bol bol yürü.
 • Doktorunuz obezite ameliyatı sonrası duphalac i yazmış olmalıydı. Bu tip bir durum yasarsaniz diye atlamış demek ki.
 • Kefir için.
 • Kefir nedir, bitki mi?
 • Hayır ayran gibi bir içecek marketlerde var. Çok da faydalı tavsiye ederim.

Bu Ameliyat ile Kaç Kilo Verilir?

Obezite ameliyatı ile kaç kilo verdiniz? Obezite ameliyatı ile kaç kilo verilir?

 • 6 ayda 56 kilo verdim.
 • 30kg fazlayla ameliyat. 4 ay. -18kg.
 • 3 bucuk ayda 25 kilo verdim
 • 41 kilo 8 ay
 • Siz de ameliyat oldunuz mu olduysanız kaç kg verdiniz?
 • 2 bucuk Ay 23 kg
 • 8 ayda 43 verdim sonra hamile kaldım hic kilo almadım doğumdan sonra aldim kilo 3 kilo aldım şimdi 89 kiloyum
 • 4 ayda 35 kilo
 • 20 ayda 55 kilo verdim ideal kiloma geldim şükür
 • Ben 73 kg verdim, 2 yıl oldu.
 • 60 kilo verdim.
 • Benimki bypass 6.ay -45
 • 74 kilo verdim, 8.5 ayda
 • 7 ayda 37 kilo
 • Op öncesi 117 şimdi 94✌
 • 72 gün 23 kg
 • 50 kilo fazlam vardı. 17.ayım 50 kilo gitti
 • 8 ayda 38 kg
 • Ben olmadım ama dusunuyorum tavsiye ediyor musunuz obezite ameliyatını?
 • Dört buçuk ayda -40 kg
 • 71 kilo
 • Ben 45 kilo verdim bir yılda.
 • 6 ayda 30 kilo verdim.
 • 143-61=82 ye düştüm 11 ay.
 • 7 ay bitti giden 47 kilo.
 • Üç ay oldu hala onsekiz kiloda kaldım tiroit hastasıyım çok yavaş gidiyo moralim çok bozuk ne önerirsiniz bana
 • Üzülmeyin benimde öyle yavaş gidiyordu ama gitti 35 kg gitti.
 • Ayda 2 kg veriyorum daha yavas olmadı bence daha iyi.
 • Spor şart, malesef ben yapamıyorum.
 • 4 ay oldu 30 kilo gitti
 • 46
 • 63 kilo
 • 2,5 oldu 99 la girdim şuan 78 zim yani giden 21 kilo
 • 40 kilo
 • 73
 • 9.5 ayda 86 kilo verdim.
 • 7.5 ayda 47 kg
 • 18 ay 56 kilo.
 • Neden sonra kilo alımı oluyor?
 • 53 kg verdim
 • 4 ayda 33 kilo
 • 5 ayda 42 kilo
 • 10 ay 60 kg gitti daha gidiyor
 • İki ayda 30 kilo verdim
 • 3 buçuk ayda 42 kilo verdim
 • 11. ayım 96 kg verdim
 • Üç buçuk ay 26 kilocuk.
 • 12 Ayda 86 kg verdim. Zımba gibiyim.
 • 60 kilo verdim 15 ay 105 -60=45
 • 43 kilo
 • Kıyaslama yapmayın. Çok fazlası olan çok veriyor. ..boy ve kilo oranı endeks önemli yavaş vermekte önemli. … öyle yada böyle gidiyor kilolar ilk 6 ay altın aylar spor o 6 ayda sart.
 • 11 ayda 50 kilo
 • İyi akşamlar, sizleri takip ediyorum, beslenmeme sizlerden ricam normalde beslenme listenizi görmek isterdim, 🙂
 • Ben 45
 • 14 ayda 68 kilo
 • -90 kg
 • Ameliyatli olunca hepimiz aynı şekilde besleniyoruz.
 • -50 kg
 • 10 ay oldu 55 kilo verdim.
 • 17 ayda 81 kilo verdim.
 • 53 verdim kismetse ekim 11 de total abdominoplasti.
 • 8 ayda tam 50 kilo
 • 61 kilo verdim
 • Yaa ben 10 ayda hala 36 kg
 • 10 ay oldu 45 kilo verdim
 • 130-45=85 kilodayım
 • Boyum 175, 8.ay 56 kg.
 • 11 ay oldu 114-44=70 kg/1.70 boy
 • Yaşım 60, 46 kg verdim.
 • 1 senede 40 kilo verdim.
 • 1 ay 15 günde 20 kilo verdim.
 • 3.5 ayda 34 kilo
 • 1 yıl 63 kilo.131 ile op oldum.
 • 8 ayda 30 kilo, 94 ile OP oldum, bir yıldır kilomu koruyorum.
 • 12 ayda 62 kilo verdim. 120 ile girmiştim 58 kiloyum.
 • 4 ay -30 kg

Tüp Mide mi, Gastric By-pass mı?

Arkadaşlar tüp mide mi yoksa gastric bypass mı daha iyi bir obezite ameliyatı? Hangisinde uzun vadedeki memnuniyet daha iyi?
 • Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum, hangi ameliyat daha iyi?
 • Bilgi alsak ne iyi olur.
 • Tüp mide. Bypass çok uzun işlem.
 • Ne açıdan uzun işlem?
 • Bağırsak fln kesilip bypass yapılıyor en güzeli tüp mide sadece mide kesiliyor.
 • Tüp mide 3-4 yıl sonra genişleme oluyormuş yeme alışkanlığınızı ölünceye kadar bozmamanız gerekiyrmuş baypasta mide genişlemiyormuş sadece ölünceye kadar vitamin alıyormuşsunuz.
 • Ben 2 yılımı devirdim tüp mideliyim. Siz yeme alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece sizi sürekli zayıf tutan bir ameliyat dünya da yok maalesef ayrıca bir hekimin koordinatör üyüm ve 8 yıllık hastalarımız mevcut.
 • Dediğiniz gibi istikrarlı olmadıgınız muddetce hiçbir ameliyat çözüm değil.
 • Ama oluyorsunuz 50 kilo verdikten sonra kim kilo almak ister ben mesela 2 yıl oldu.
 • Ancak bu tercihi de size sunuyorlar.
 • Bypassda da dikkat etmezseniz alırsınız o yüzden dedim he şeker hastası olan 170 kilo olan bir kişiye zaten tüp mide önerilmez
 • Benim midemde reflu olduğundan tüp mide değil mini gastrit bypass olmam gerekiyor muş.Yani buna doktor karar veriyor.
 • Ben 165 kiloylada tüp mide ameliyatı oldum.
 • Tereddütte kaldım.
 • Mide bypass olan arkadas vardı dal gibi oldu yine sisti.
 • MerhabaLar benim bilgime gore bu ameliyatLar kisinin istegine gore deil Doktorun kisiye uygun gordugu operasyonLar oluyor ☺
 • Doğru diyorsunuz ama buda aci gerçek doktorlar hangisinden daha cok para alabiliyorsa onu öneri yapıyorlar
 • Buna hekim karar verir,kaç kilosunuz boyunuz kaç ve yandaş hastalıklarınız nelerdir
 • Ailenizde mide kanseri olan varsa kesinlikle tup mide. Zira bypasta mideye kesinlikle endoskopi yapma şansi yok.
 • By passta bildiğim kadarıyla direk midenin büyük bi kısmını alip bagirsaga bagliyorlar galiba direk kotu yani omur boyu 12 13 tane günlük vitamin hapi kullanmanız gerekiyor okadar ilaç kullamını insan oğlunun bünyesi uzun yillar içerisinde nasil tepki verir bilmiyorum insan 12 13 tane hapla gunluk nekar saglikli olabilir ki?
 • Byypas cok yüksek kalorili beslenme aliskanligi olan ve bu beslenme aliskanlığını birakamayan hastalara yapiliyor hasta bu yüzden ameliyat olmadan önce tüm beslenme alışkanlıklarını doktoruna eksiksiz anlatmali tüpmiğde de yüksek kalori hizli kilo alimina neden oluyor
 • Tüp mide 3. Yılım ☺ çok şükür memnunum.
 • Bu iki ameliyata dr larımız karar veriyor kişinin isteğine göre yapılan bir ameliyat değil… Kişideki yandaş hastalıklar (reflü, mide fıtığı, şeker vb) göre hangi ameliyat buna doktor karar veriyor.
 • Bence tüp mide daha iyi
 • By-pass obezite ameliyatı olmanı öneririm çünkü tüp midede kilo geri dönüyor.
 • Ben 3 yıllık tüp mideliyim, çok memnunum.

Ameliyat Sonrası Hafıza Kaybı

Obezite ameliyatı sonrası hafıza kaybı ve unutkanlık yaşayan var mı?
 • Eveeet…
 • Genel anesteziyle Herhangi bir ameliyat geçiren çoğu kişide oluyor maalesef.
 • Evet bende de olmuştu.
 • Evet şu an hastanedeyim, ben de unutkanlığı soracağım.
 • Evet hem de çooook oluyor.
 • Ben operasyon olmadım lakin bende de cok vardı. Özellikle işim gereği unutmamam gereken şeyleri unutuyordum. Mükelleflerimden de fırça yiyordum. Sonra kansızlık ve gluten hassasiyetim olduğunu öğrenince glutensiz beslenip bide kan hapı kullanınca geçti.
 • Evetttttt geçiyor sonra
 • Evet felaket derecede hemde 🙁
 • Bu unutkanlık yüzünden bi çok test yaptırdım. Doktor bile Alzheimer hastalığından korktu ama çok şükür hiç bi şey çıkmadı. Bir çok şikayetimiz yeme düzenimizden ve vitamin eksikliginden kaynaklanıyormuş ve kesinlikle beyin fazla dolu olduğundan, yani birazda psikolojik korkutmayın kendinizi bence.
 • Evet bende de başladı 4.5 aylık ameliyatlıyım.
 • Başlamaz mı sabah kalktığımda yatağımda akşam mı diye düşünüyorum. O derece yani 😁
 • Evet.
 • Çok kötü ya bu unutkanlık yola çıkıyorum, bi yere gitmek icin… Nereye gittigimi unutuyorum… Bi arkadaşa söz veriyorum bulusalim diye unutup baska birine ayni gün icin söz veriyorum onu da unutup baska birine… Aynı gün için dört kişiye söz verdim ama hepsini de unuttum… Bunun gibi bir çok sey oluyor bu aralar.
 • Evimin yolunu kaybettim markete gittiğim zaten eşimi arayıp beni gelip almasını istedim. Telefonu buzdolabının içinde unuttum ve bir çoğumuz yaşıyor bunları ama hepsi zamanla düzelecek siz beslenmenize ve vitaminlerinize dikkat edin yeter.
 • Evet bende de basladi.
 • Ne zaman ortaya çıkıyor unutkanlık? Ne kadar sürede geçiyor. 🙁
 • bu zaman kavramı kişiye göre degişiyor bende 1 aylıkken başlamıştı eskisi kadar olmasa da 4 aylıgım devam ediyor.
 • Teşekkürler. Bunu engellemenin bir yolu yok mu?
 • Oooo hem de nasıl, telefonla konuşurken yana döne telefon arayacak kadar 😂
 • Herkesi birbirine karistiriyorum olaylari zamani
 • Ben de konuştum b 12 hapina başla dedi şuan daha iyimm
 • Karbonhidrat az aldığımız için herhalde
 • Beynimizin sekere karsi olan bagimliligindan .vucuda seker girmeyince kafa duruyor .ama zamanla aciliyor 😉
 • Çokkk
 • Unutkanlık oluyor hemde bir kaçdakka önece bir şey yapmak için kalkıyorsun birkaçdakka sonra ben bir şey yapaçaktım diyorsun birde markette kasadakı kiza para verip sonra ürünleri alip kizim ben size ödeme yaptınmı diyorsun kız söye bakiyor abi ödediniz diyor.
 • Vitamin B12 eksikliğinden o.
 • B12 eksikliğinden bence
 • Bende eskiden de akıl olmadıgı icin alışığım sorun yok yani
 • Evetttt😟
 • Hem de nasıl.
 • Evet oldu hatta bazen hatırlamak için çok düşünüyorum. Sebebini bilen var mı acaba?
 • Evet, 3.5 aylığım ve 3 aylık tahlillerimde B12 vitamini, demir ve D vitamini eksikliğim çıktı. Doktorum B12 eksikliğinden kayainaklandığını söyledi, iğneye başlıyorum, hızlıca düzelmesi bekleniyormuş.
 • Bypass obezite ameliyatında mı oluyor yoksa hepsinde de oluyor mu?
 • Ayakkabılı ve montlu gittiğim misafirlikten, ayakkabısız ve montsuz çıktım 😂😂😂 Apartmandan çıktım, ayaklarım betona basınca üşüdü ve öyle aklım başıma geldi.
 • B12 vitamini kullan.
 • Evet hem de çok verilen ilaçları ve iğneyi vurdurmayı bile unutacak kadar.
 • Evet unutkanlık oluyor, vitamin verince durumum düzeldi.
Gastrik bypass obezite ameliyatı geçirenler, ileride kilo alıyor mu, var mı bildikleriniz?
 • Ben de çok merak ediyorum vede korkuyorum çünkü iştahım ve yeme miktarım bayağı arttı, yardım lütfen.
 • Beslenme şeklinizi değiştirmediyseniz, gastrik bypass öncesi gibi kalorili yiyor, sıvıyı az tüketiyor ve hareket etmiyorsanız cevabı: EVET. Zaten midemiz kastan oluştuğu için genişlemeyede müsayit. Yediğiniz miktar artarsa da kilo alımı kaçınılmaz. Her zaman dikkat etmemiz gerekiyor.
 • Evet alınıyor hatta tekrar revizyon ameliyatı geçirenler bile var.
 • Evet alınıyor kesinlikle dikkat edin. Eski haline dönmüyorsun ama 10 kilo alan arkadaşlarım var.
 • Evet benim arkadaşım eski kilosuna yaklaştı, dikkat edin kendinize.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Halsizlik

Ben bir aylık tüp mideliyim. Ameliyata 190 küsür kiloyla girdim… Şu an 160 kiloyum. Aşırı kilo verdiğimi söylediler. Berbat durumdayım. Bir aydır aşırı halsizlik durumdayım. Hastaneye gittiğimde kanıma bakıp vitamin verip geçtiler.

Ama halsizliğim geçmedi protein tozu kullanmaya başladım. Dün de hastaneye gittik yine aynı şekilde. Kanıma baktılar doktorla konuştuk. Kabızlık sorununu herkes yaşıyordur zaten fakat dün gece öyle bir mahvoldum ki. Hem kabızlık hem idrar sorunu. Üstüne üstlük bir de sol böğrümde çok ağır sancılar başladı.

Dün gece hiç uyuyamadım hatta ağladım yani. Dün gece 2 tane ağrı kesici almak zorunda kaldım. Ağrısı hala var ama azaldı sabah kayısı suyu içtim ve kayısı püresi yedim. Hala uyuyamadım. Ayrıca bir de idrar sorunu ortaya çıktı. Her 5 dakikada bir tuvalete gidiyorum. Hastaneye gidemiyorum çünkü SSK sorunum var. Kana bakmaya bile aldıkları parayı anlatamam. Dün o yüzden acile felan da gidemedik. 

 • Çok geçmiş olsun.
 • Bol protein ve bol su tüketin halsizliğe su çok iyi…
 • Çok geçmiş olsun kardeşim kabızlık sorunu malesef bende de hala var 2.5 aylık opluyum suyu sakın ihmal etme.
 • Çok sağolun.
 • Kan değerlerinizde demir nasıl çıktı ? Sol kısım o yüzden ağrıyor olabilir.
 • Demir eksikliğim çıktı zaten. Ferro sanol duodenal verdiler .. 15 gündür kullanıyorum . Dün yatarken kayısı kompostosuyla içtim… Acaba ondan mu oldu dedim ama bilemiyorum.
 • Aslında iğne olsa daha iyi olurdu hap ile süreç daha geç etki eder. Kabızlıkta yapar hap ilaçları su ile alın mide koruyucu kullanıyorsunuz değil mi?
 • Mide koruyucu normalde kullanıyordum. Ama 2 gündür ilaç bitti. Doktora sorup alalım dedim.
 • İlk 6 ay devam mide koruyucuya.
 • Tamam çok teşekkürler.
 • Ben 3 buçuk aylığım, 1 gun bile icmedim mide koruyucu.
 • Sizinki iyi bir örnek değil en az 6 ay önerilir 6. Aydan sonra hastanın durumuna göre herkesde aynı sorunlar olmuyor çünkü.
 • Demir ilacı kabızlık yapıyor.
 • Acile akşam 7’den sonra gittiğinizde, SSK olmasa bile devlet hastaneleri para vermeden bakıyorlar..
 • Bunu bilmiyordum işte.
 • Acilden giris yaparsaniz bakiyolar, agri sikayetiyle gidin tup mideli oldugunuzu soyleyin.
 • Kefir içebilirsiniz bol su kabızlık normal hepimiz bu evreden geçtik halsizlikte normal beslenme durumu değiştikçe toparlanıcaksınız ilk bir kaç ay bitkin olabilirsiniz
 • Şuan idrar sorunu biraz korkutuyo beni bilemiyorum acaba enfeksiyon felan mı kaptım diye ..
 • 5 dakikada bir tuvalete gidiyorsanız sistit olmuş olabilirsiniz,bunun içinde doktorun antibiyotik yazması gerekir, eczanelerin antibiyotikleri reçetesiz satmaları yasak,o yüzden hem yanınızdaki ağrı için hemde idrar sorunu için doktora gidin.
 • Operasyon a giriş kg nuza göre 1 ayda verdiğiniz kg çok orantılı onu sorun etmeyin. İdrar yolu enfeksiyonu olmuş olabilirsiniz öp sonrası çoğumuz yaşıyoruz bunu bol bol su için yürüyüş yapın.
 • Su ve yürüyüşle düzelir mi ?
 • Aynılarını yaşadım. Bacaklarım tutmuyor halsizlikten diye ağladığımı bilirim. B12 vitamini, multi vitamin, bol su, ciddi bir beslenme sekliyle 2 haftada toparladım. Kendimi artık katı döneme gecmisiniz, yumurtasız gününüz olmasın. İlikli kemik alıp kaynatın. Genelde ücretsiz yada çok cüzi paralara alıyorum iyice kaynatıyorum. 8 saat kadar fokurdamicak kısık ateşte. Sonra buz kalıplarına döküp donduruyorum her yemeğime çorbaya atıyorum. Ev yapımı yoğurt şansınız varsa süper olur. Kefir kabızlığa birebir, Ben hep ishal im kabiz olduğunuza şükredersiniz . Kuru kayısı suda bekletin yumuşatın suyunuda icin kendini yiyin ve psikolojik olarak toparlayın kendinizi. Biz yemekle mutlu olan insanlarız elimizden alındığında boşluğa düşüyoruz. Her tabağınızi süsleyin..
 • Çok geçmiş olsun ama ssk sorunum var diye bakma lütfen tahlillerini yaptırmaya çalış Allah yar ve yardımcın olsun insallah.
 • Çok sağolun.
 • Rabbim yardımcınız olsun. Yüreğinizi serin tutun.
 • Çok saolun .. Umarım herkes istediği kiloya ulaşır . Bunca zorluk , bunca stres .. 1 aydır cidden hayatımın en kötü zamanlarını yaşadım . Gerçi kilolu olmak başı başına ayrı bi kötü durum ama .
 • Bende aynı sıkıntıları yaşadım önce enfeksiyon kapttım bir aydırda idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorum
  Siz yanlız deqilsiniz en azından bunu düşünmek dahi rahatlarız sizi ben 77 qünlük opluyum hala yaşıyorum hu sıkıntıları hadda buqün doktora qidicem yine ne diyelim inşaallah bir an önce toparlarız
  .
 • Geçmiş olsun . Geçmiyor mu bu enfeksiyon sıkıntısı?
 • Evet geçmiyor ne ilaçlar kullandım tekrarlıyor nedense. Oysa ki hayatımda içmediğim kadar su içiyorum ama anlamıyorum ben de.
 • 5 dk da bi tuvalete çıkmak kadar berbat bişey yok. Bilemiyorum.
 • Sadece oda olsa yanma idrardan kan qelme benim ki daha sıkıntılı sanırım.
 • Bende o tarz sıkıntılar yok . Sadece 5 dakikada bi gidiyorum tuvalete ve kesik kesik ..
 • Arkadaşlar tuvalete gitmesseniz bu kadar vücuttan eriyen yağı nasıl atacaksınız sadece biraz ılık hatda sıcak su için temiz tutmaya çalışın bukadar eriyen yağ içinde hertürlü protein azit var tabi başka nasıl atılacak ki bu kilolar havaya uçacak değil ya bir yerden çıkacak demi.
 • Bobrek sorunu ilk aylarda ben de yasadim hizli kilo veriminden dolayi ic organlar yer degistirirmis benim ailemde de var böbrek sorunu mesela. Yorgunluk halsizlik olacak seyler normal acikcasi. Anladigim kadariyla ameliyatin etkisiyle tabi ilk donemler hassas zamanlariniz doktora gidemediginizi kafaya takip uzulmussunuz. Cok buyuk sorun goremedim anlattiklarinizda ancak bi supheniz varsa 3e 5e bakmadan doktora gitmelisiniz. Bu saglik aksatmaya gelmez. Para gelir gider sonucta. Saglikli günler.
 • Acilde ücret almıyorlar, benim de SSK sorunum vardı ama acile gittiğimde bir sorun çıkmadı bakıyorlar yani.
 • Geçmiş olsun öncelikle Demir ilaçları sizi kabız etmiştir iğne veya serum kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız gende kabız olmazsınız idrara çok çıkmaya gelince idrar yolları enfeksiyonudur bol su ve antibiyotik gerekli.
 • Çok gecmis olsun ay ben cok korkuyodum, şimdi daha cok korktum.
 • Kabızlık için çörek otu yağını yarım çay bardağı suya damlatıp için.
 • Kelle paça çorba için enerji kaynağı.
 • Yatmadan önce 2 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 dolu çay kaşığı çiçek unu (çiçek tozu) karıştırıp yiyin. 2 yudum su için o kadar. Sabah rahatlarsınız.Gerektiğinde tek kurtarıcım budur. Aktarlarda var. Çok geçmiş olsun.
 • Suyu ihmal etmeyin, halsizlik de geçecek bi kaç hafta sonra. Aynı şeyler yaşanıyor bailangıçta,üzülmeyin,sabır.
 • Ben de hiç çıkmadan sondadan dolayi idrar yolu enf oldum 10 gun cektim sonra acile gittim 6 adet antibiyotik igne verdi 3.de kesildi sizde acilde yaptirin acil ucretsiz.
 • Kısa sürede aşırı kilo vermek sizi bitkinleştirmiş olabilir ancak hersey bir süre sonra yoluna giriyor vücut bir anda zayıflamaya başlıyor ve o arada eskisi gibi beslenemiyor sunuz benim kilom çok yüksek değildi ama sizin gibi 1 inci ayimda hastanelere taşınmaya başladım bağışıklık sistemim epeyi oyun oynadı ancak haftalar geçtikçe ve beslenmeye başlayıp vitamin protein tozu aldıkça normale geldi buradaki en önemli şey bariyatrik diyetisyen olan birinden durumunuzu takip etmesini isteyin çok önemli normal diyetisyen ler bunu anlamıyor o zaman hersey yoluna girer diye düşünüyorum ameliyat olmak bir adım asıl sonraki adım çok önemli yeni hayat ve beslenme tarzına uyum sağlamak kolay olmayabiliyor.
 • Aile hekimi ücretsiz gidebilirsiniz.. Sanırım sistit olmuşsunuz idrar yolu enfeksiyonu..elinizde varsa augmentin için günde 2 kez.
 • Elimde yok ne yazık ki.. Bi bakıcam sağolun.
 • Tanıdık bir eczane varsa reçetesiz veriyorlar 10 lira civarında.
 • Augmentin sistit için iyi değildir kimseye ılac tavsiye etmeyiniz ayrıca reçetesiz antibiyotik satılmıyor bilginize.
 • Bir ayda 30 kilo vermişsin bu çok fazla. Halsizligin çok normal. Kabızlık için düzenli her sabah kaysi ye aç karnına. Hemen bir günde fayda bekleme ama. Bir kaç günü tamamla. Suyu çok iciyosan wc yede o kadar çok çıkarsın. Başka bir şey varsa onu doktor dışında kimse bilemez.
 • Geçmiş olsun inşallah bu zor zamanları aşacaksınız hepimiz ilk dönemler belli zorluklar yaşadık. Acil şifalar diliyorum..
 • Devlet acilden ucretsiz bakıyor git bence kan idrar hepsine bakarlar.
 • Acilde ücret alınmıyor.
 • Kötü olmuş bu dönemde sgk sorunu işten mi çıktınız.
 • Öğrencilik yeni bitti . Şimdi işsizlik sigortası varmış herhalde bir süre onu yapıcaz bakalım olursa.
 • Onu yaptırmak lazım prim borcunuz birikmeye devam ediyor.
 • Senin yasadıklarını yasadım ben de sana tavsiyem bol su için lütfen.

Obezite ameliyatı ile alakalı herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdan bize yazabilirsiniz. Obezite ameliyatı ile ilgili yapılan, ameliyat sonrası morbid obezlerde uzun dönemin araştırıldığı bilimsel bir araştırmayı şu linkten okuyabilirsiniz: https://jamanetwork.com/journals/jama/article-abstract/195591

Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Rehberi: Sıkça Sorulan Sorular (En İyi Cevaplar, 2020)

Obezite cerrahisi ile ilgili sorular ve cevaplarını bulabileceğiniz bir obezite cerrahisi rehberi hazırlamaya çalıştık. 2020 yılında, cerrahi öncesi merak edilen ve sıkça sorulan sorular ile tüm konulara değindik. Obezite cerrahisi nedir, nasıl yapılır? Obezite cerrahisi operasyonları, sindirim sistemine müdahale ederek, mide ya da bağırsaklara yeniden şekil verilerek kilo verilmesini sağlayan ameliyatlardır.

Yazı biraz uzun fakat sadece bu sayfaya vakit ayırarak, obezite cerrahisi ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz! Lütfen dikkatle ve tekrar tekrar inceleyiniz.”

Çeşitli zamanlarda obezite cerrahisi olan ya da olacak kişilerin duyguları, sıkıntıları, sorunları, cevapları, heyecanları, mutluluklarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Obezite cerrahisi çeşitleri (türleri), en iyi obezite ameliyatı hangisi bu konuları da görebileceksiniz. Obezite cerrahisi bir mucize mi yoksa vücudu perişan hale getiren bir ameliyat mı? Obezite ameliyatı ile kilo vermek, son zamanlarda çok popüler hale geldi.

Obezite cerrahisi anlatım
Obezite cerrahisi operasyonlarının nasıl yapıldığını anlatan şekil.

Obezite cerrahisi hakkında okunması gereken tüm yazıları aşağıda link olarak yazıyoruz. Bu yazıyı okuduktan sonra hepsine göz atmanızı öneririz.

* Bu ameliyatı olanların, ameliyat hakkında genel düşüncelerini diğer yazımızdan öğrenebilirsiniz: Obezite cerrahisi olanlar

* Obezite cerrahisi mi yoksa normal diyetle mi kilo vermek daha iyi sorusunun sorgulandığı yazımız: Obezite cerrahisi mi normal diyet mi?

* Obezite cerrahisi olduktan sonra kişilerin yaptığı hataların özetlendiği yazımız: Obezite cerrahisi sonrası yapılan hatalar

* Obezite cerrahisi sonrasında oluşan komplikasyonlara bağlı olarak oluşan ölümlerin anlatıldığı yazımız: Obezite cerrahisi ölümleri

* Obezite cerrahisinden sonra ortaya çıkabilecek riskler, yan etkiler ve komplikasyonlar: Obezite ameliyatı riskleri, yan etkileri ve komplikasyonları


Obezite Cerrahisi Çeşitleri

Obezite cerrahisi çeşitleri; tüp mide (sleeve gastrektomi), mini gastrik bypass, mide kelepçesi, round x en y gastric bypass, mide bandı, mide balonu, duodenal switch (biliopankreatik diversiyon) ameliyatlarıdır. Son dönemlerde en popüler olanı ise mide küçültme ameliyatı da denen, tüp mide ameliyatıdır.

Tüp Mide mi Gastric Bypass mı Daha İyi?

SORU: Türkiye’de doktorlar obezite cerrahisi için gastrit by-pass önermiyor. Kaç doktorla görüştümse hayır, sağlıklı olan tüp midedir, bağırsakla oynatmayın, gastrik bypass ameliyatını tavsiye etmiyorum diyor. Oysa tüm Avrupa ülkelerindeki doktorlar, by-pass öneriyor, konforlu ve daha iyi diye. Tek sorun ömür boyu vitamin kullanılmalı, sizlerden yorum bekliyorum bu konuda…

 • Vücut kitle endeksi 50 üzeri hastalara Avrupa ve Amerika’da bypass öneriyor doktorlar. VKİ 50’ye kadar tüp mide ameliyatı öneriliyor tüm dünyada.
 • Önermiyorlarsa sen de ısrarla bypass operasyonu mı istiyorsun?
 • Niye ki?
 • Grupların birinde de birisi kendisi bypasslı diye sürekli, tüplüler geri kilo alacak ama ben almayacağım diye saçma saçma konuşup duruyordu.
 • Bi kere zaten uzun zaman yaşarsak, başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Bu yüzden yine de en iyisi tüp mide diye düşünüyorum çünkü diğerlerinde bağırsaklarla da oynanıyor.
 • Sanki bypasslılar geri kilo almıyor veya diyabeti hortlamıyor gibi konuşmalara şahit oldum. Daha 5 ay olmuş ameliyat olalı, profesör doktor kesildi başımıza. Sağlık Bakanlığı bile 6 yıllık izlemeye aldı hastaları, kendileri de bilmiyor bu işin sonu nereye varacak.
 • Aynen valla ben de bıktım bu tarz insanlardan, o grubu da terk ettim.
 • Aynen ben de son sözlerimi söyledim bi daha beni almayın gruba dedim. Ay böyle gerizekalı, kıskanç, fesat, cahil cühelanın bir arada olduğu bir grup daha görmedim. Resmen sinirlerim bozuldu, saçma insanlara laf anlatacağım diye zaten zorla alındık 😂
 • Baypaslı da alıyor alanı da gördüm. Sadece yaşadığım ülkede bu yukarıda yazdığım sorunu gördüğüm için sordum, sizlerin düşüncesini öğrenmek için. İleride ne olacak bilinmiyor 20 ya da 30 yıl, ömür daha olursa 5 ile 10 yıllıkları gördüm. Şu an iyiler.
 • Doktoruma, beni keyfi olarak bypass yapmadığı için teşekkür ettim. Fazla para koparmak için pekala bypass yapabilirdi. Gizli şekerim vardı henüz tam anlamıyla diyabet değilsiniz, tüp mide size uygun dedi. Aynen dediği çıktı, diyabetin eşiğinden döndüm. İleride yine dikkat etmezsem hem kilom artar hem de diyabet hortlar, bypass da olsam farketmez.
 • Baypası yüksek kilolulara yapıyorlar. Benim şekerim 3 aylık ortalamam 360’tı. Şimdi hiçbir sorun yok, baypaslılar ömür boyu vitamin kullanmak zorunda olduğu için son çare olarak yapılıyor.
 • Ben de son çare yapılması gerek diye bi taraflarımı yırtmaktan helak oldum. Yok anlamıyorlar, o vitaminler ülkeye girmezse sapır sapır ölürler, haberleri yok!
 • Son çare baypas, biraz daha korunaklı daha az kilo alıyorlar. Tüp mide revizyonunda da 2. ameliyat olarak baypas ediyorlar.
 • Gastrik bypass ameliyatı, emilim bozucu ameliyat olduğu için vitaminidir, mineralidir, protein tozudur, beslenmesidir çok maliyetli ve zahmetlidir. Hasta ömür boyu kendine çok iyi bakmak ve kesenin ağzını açmak zorunda. Düşük gelire sahip, konuya vakıf olmayan hastaların bypass olurken, iki üç kez düşünmeleri lazım bence.
 • Ben tüp mide ameliyatı olmuştum. Tekrar kilo aldığım için revizyon oldum ve ikinci kez tüp mide oldum. Arkadaşım da aynı benim gibi oldu.
 • Benim ilk ameliyatım, revizyon olmadım olmak da istemiyorum Allah korusun.
 • Amin InsaAllah bi daha hiç birimizin ihtiyacı olmaz. Ama bizimkiler baştan sorunluydu.
 • Bir de ömür boyu mide koruyucu kullanmak zorundalar. Hollandalı kız arkadaşım da ameliyat oldu. Neden mide bypassı tercih ettiler diye sorduğumda, çok fazla şekerli gıdalar tükettiğinden dolayı doktorlar by-pass tercih etmiş.
 • Doğru yeme alışkanlığına bakıyor.
Tüp mide ve gastrik bypass arasındaki fark konusunda, tecrübe sahiplerinden yorumları okumuş oldunuz. Karar vermeden önce dikkate alınabilir.

Obezite cerrahisi olmak isteyenlere yardımcı olacağını düşündüğümüz 35 tane sorunun cevabını bulabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soruya yanıt olabilecek yazılar, derli toplu bir şekilde yazıda mevcut. Bu ameliyatı geçiren gerçek kişilerin soru ve cevaplarıdır.

Yani obezite cerrahisi olanlar soruyor ve cevaplıyor. (Siz de obezite cerrahisi ile ilgili sorularınızı sorabilirsiniz.) Bir nevi obezite cerrahisi gerçeklerini bu sayfada bulabileceksiniz, iyisiyle kötüsüyle.

Gerçi bu ameliyatı olan kişilerden, operasyonu kötülemelerini beklemek, kişilerin yoğurdum ekşi demelerini beklemek demek. 10-50 bin lira verdikleri operasyonu, çok da kötüleyeceklerini sanmıyoruz. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Sorular ve cevaplar sosyal medyadan derlenmiştir.

Fakat en alttaki yazılardaki yorumlar, sitemizi internet aracılığı ile bulan, olaya daha objektif yaklaşan kişilerin yorumlarıdır ve daha gerçekçidir. Sadece bu sayfayı okumak bile, sizi çok büyük bir oranda fikir sahibi yapacaktır. Sayfa sürekli olarak güncellenecektir.

(Sorulardan önce, bahsi geçen konuyu bir cümle ile kalın harflerle özetlemeye çalışacağız. Cevaplar ise maddeler halinde listelenmiştir. Soruyu soran kişinin verdiği cevapları ise “SS” olarak görebileceksiniz. Sorulardan sonra ise, bizim de yorumumuzu okuyabileceksiniz.)

Obezite Cerrahisi Sonrası Yaşanan Sıkıntılar

SORU: Merhaba. Bu sabah obezite cerrahisi operasyonu (laparoskopik) oldum. Çıktığımdan beri aşırı gaz sancıları çekiyorum. Kalbim, göğüslerim, sırtım gaz dolu sanki. Kasılmalar var, nefesim kesiliyor. Var mı bunları yaşayan? Lütfen normal olduğunu söyleyin… (Obezite cerrahisi sonrası gaz sancısı hakkında soru ve cevaplar)

 • Operasyonda havayla şişiriyorlar ya, daha rahat ameliyat yapmak icin belki onun içindir. Gaz çıkartamıyor musunuz?
 • Bende de aynıları oldu, bol bol yürü koridor için de sürekli yatma ben öyle yaptım çok rahatladım. Hayırlısı olsun senin için, geçer merak etme.
 • Ben de sabaha kadar uyuyamamıştım. Doktor kalkmanıza izin verdiyse tuvalete oturun, tuvalet yapar gibi kendinizi hafif zorlayın. Ben ancak öyle rahatlamıştım.
 • Çok normal, bolca yürüyüş.
 • Kendinizi sakın zorlamayın. Bi yürüyüş yapın. Başka yolu yok.
 • Öncelikle çok geçmiş olsun. Ben gaz sancısı çekmedim ama ağrım çok olmuştu ağrı kesici takılı di mi, butona basarak ilaç veriyor di mi? Onu ben bir günde bitirdim, o kadar çok ağrım oldu ki, üzülme merak etme hepsi geçecek Allah’ın izniyle. Bu arada hoşgeldin aramıza.
 • İlaç ve yürüyüş.
 • Ben sabaha kadar gaz sancısı çekmiştim biraz sabret.
 • Yeni hayatına hoşgeldin canım. Bol yürüyüş hepsi geçicek inşallah benim eşim sırtımı ovalamıştı sürekli, özellikle midenin arkasını.
 • Gaz gaz… Allah yardımcın olsun aynı sancıyı ben de çektim. Çok zor gerçekten. Bol bol yürü, ıkınman gerekiyor. Çok da zorlama çıkaracağım diye. Yürüdükçe çıkacak bir iki güne hiçbir şeyin kalmayacak.
 • Arkadaşlara katılıyorum tamamen, bir de şu diren çıktıktan sonra asıl rahata ereceksiniz.
 • Derin nefes alın tutun verin çok faydasını göreceksiniz.
 • Çok gecmis olsun öncelikle… Kesinlikle her saat başı yürüyebildiğiniz kadar yürüyün… Tek çözüm yürümek…
 • Geçmiş olsun öncelikle. Her bünyede gaz olmuyor çok az nadiren yaşanıyor. Aynı ben de öleceğimi sanıyordum, ağrı var zannediyor ve kımıldayamıyordum bile. Hareketsizlikten atamıyormuşum bol bol sık sık yürüyün, pipetle sakın sıvı tüketmeyin. Bir müddet sakız çiğnemeyin, hava yutarsınız gaza neden olur bunlar hep. Zaten en fazla 4 gün, gaz falan kalmıyor bir de kendinizi kollayın üşütmeyin.
 • İlk 24 saat yaşadım, yürüyebildiğiniz kadar yürüyün tek çözümü bu gecmiş olsun.
 • Ben hastanede sabaha kadar ara ara yürüyüş yapmıştım ve faydasını gördüm, bol bol yürüyüş yapın geçecek üzülmeyin.
 • SS: Çok teşekkürler hepinize. Yürüdüm ama sabahı sabah ettim. Geçmiyor gaz spazmı var, bütün vücudumu sardı. Sırtım göğsün çok fena. Nasıl geçecek bu?
 • Aynı ağrıları yaşadım ameliyattan sonra. Canım çok yandı. Sağlıklı bir insan bunu kendine yapar mı diye çok kızdım kendime. 24 saat geçince neredeyse bitti ağrılarım. Ameliyattan 2 gün sonra hiç ameliyat olmamış kadar sağlıklıydım. Hepsi geçiyor. Çok geçmiş olsun.
 • Eğer geçmediyse doktorunuzdan lavman isteyin, size verecektir. Gazınız iki dakikada gidecektir.
 • Tohum kimyondan çay yapın, çok rahatlatır.
 • Bana epidural takılı olduğu için hiç bunları yaşamadım, saat başı yürüdüm yine de.
 • Geçmiş olsun güzel günler bekliyor seni. Bunların hiçbirisini hatırlamayacaksın bile. İnsanlar sana merak ve ilgi ile bakacaklar ve de kıskanacaklar. Çok da hoşuna gidecek benden söylemesi.
 • Çok normal hatta pişmanlık hissi yaşıyorsunuz. İşte doğru yoldasınız, bir süre sonra geçiyor merak etme. 3 yıllık operasyonluyum.
 • Çok normal. Benden tavsiye olabildiğince bol bol yürüyüş yapın yavaş yavaş çok iyi gelecektir.
 • Ben varım, normal olan bir şey merak etmeyin. Eğer doktorunuz iyi ve tecrübeli biriyse her türlü tehlike ve sıkıntıları ortadan kaldırmıştır.
 • Normal 3 gün çektim o ağrıları. Allah yardımcın olsun.
 • Normal benim de çok olmuştu.
 • Normal evet.. Benim de ilk gün çok olmuştu.. Ve her kendimi iyi hissettiğimde yürümeye çalıştım.. 1 saatte bir kalkıp 5-6 adımla başlayıp, adımlarımı fazlalaştırmıştım.. Yürüdükçe de geçmişti…
 • Ben bir hafta çektim bu ağrıları, bende daha çok sağ omuz bölgesindeydi ama zamanla geciyor.
Demek ki obezite cerrahisi için yaşanan sıkıntılardan birisi de gaz sancısıymış.

"<yoastmark

Obezite Cerrahisi Sonrası Mide Bulantısı

SORU:  8 gün önce obezite cerrahisi oldum. 4 saattir mide bulantım ve halsizliğim var. Gece uykuya çok geç daldığım için geç uyanıyorum. Saat 13:00 de mideme ilk aldığım şey nar suyu oldu. O dakikadan beri bulanıyorum. Kaçak olabilir mi? Ne çorbası içebilirim? Lütfen yardım edin…

 • Nar suyu normal mideye bile ağır gelir. Tercih etmemenizi öneririm. Bir yere liste atmıştım bakayım kopyalarım size.
 • Ameliyat sonrası ilk hafta (ilk suyunuzu içtiğiniz günden itibaren sayılır.) ortalama 6-8 çay bardağı şeffaf sıvı besin… (Et suyu, tavuk suyu, süt, ayran öncelikli olmak üzere su kıvamı posasız sıvılar) + 6 su bardağı su. Zamanı, öğünü vs. önemli değil.
  Bu miktardan azını tüketmeniz susuzluk ve protein eksikliğine yol açabilir, fazlasını tüketebiliyorsanız memnun edicidir. Kendinizi asla zorlamadan yavaş yavaş, dura dura ve yudum yudum tüketmeniz (leydi/sir stayla) en önemlisi. Bu miktarlardan fazla almanız mideniz büyüdü demek değildir zira sıvılar geldiği gibi gider. Midede durmaz. Sakin olun.
 • Ameliyat sonrası ikinci hafta: Birinci haftaya ek olarak un, salça ve terbiye kullanmadan yapılan tanesiz çorbalar. 6-8 çay bardağı olan besin miktarınızı 5-6 su bardağı besin + 6 su bardağı su olarak arttırabilirsiniz. (özellikle yaz ayında ameliyat olduysanız su miktarınız her zaman öncelikli olsun, ikincil önceliğiniz de her zaman protein olmalı.) Aynı ilk hafta gibi bu hafta da öğün, zaman vs şeyler yapmanıza gerek yok. Elinizin altında olsun, aklınıza geldikçe için artık.
 • Ameliyat sonrası üçüncü ve dördüncü hafta: Ne yerseniz yiyin kıvamı muhallebi kıvamını geçmesin. Gaz sorununuz varsa gaz yapan sebzelerden uzak durun. Bu haftalardaki en büyük önceliğimiz budur. Püre haftalarında besin skalamız genişler. Örneğin süzme ya da lor peyniri (ezilerek), rafadan (çok cıvık olmak kaydıyla) yumurta, tüm kıymalı sebze yemekleri püre yapılabilir. Tavuk, bilhassa kalça but, pirinçsiz zeytinyağlılar, diyabetik muhallebi, hemen hemen tüm fırında pişen balıklar keza rondo ile kullanılabilir.
  Sulu köfteler püre yapılabilir, meyveler yoğurt veya sütle blenderdan geçirilebilir. Pürelerde hafiften tokluk sinyalleri alacaksınız ama tam olarak tokluğu katıya geçince anlayacaksınız. Ortlama 4-5 yemek kaşığı püre (tepeleme değil tabii) 2 saatte bir yendiğinde sizi gayet güzel idare eder. Fazlası sizi çatlatmaz ama fazla alıştırmasanız iyi olur.
 • Ameliyat sonrası beşinci haftadan 3. aya kadar: Ameliyatınızdan sonra beşinci haftanızda sağlıklı geçiş besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz. Nedir bunlar? Kremasız tüm çorbalar, yumurta ve çeşitleri (menemen, az yağda omlet, peynirli vs yumurta), peynirler, diyabetik sütlü tatlı… Tüm püreler, tüm kıymalı sebze yemekleri, tüm fırında sebze yemekleri, tüm sulu köfteler, tüm fırında ya da yağsız ızgara/buğulama balıklar… Baharatlar, çok iyi pişmiş (lime lime dediğimiz kıvam) tavuk haşlamalar vs. Bu dönemden 3. aya kadar ölçü kabınız orta boy ton balığı kabı olsun.
 • Orta boy ton balığı kabı 160 gramdır. Bu dönemde 160-180 gram arası alabilirsiniz. Azını alıyor ve iştahsızsanız aldığınız tüm öğünlerin protein ağırlıklı olmasına gayret edin. Fazlasını alabiliyorsanız panik yok, çabuk iyileşiyorsunuz. Bu dönemde artık öğün sistemine geçmiş olmalıyız. 3 ana 2-3 ara öğün tüketebiliriz.
  Bu sistemle 2 saatte bir beslenmiş olursunuz, mideniz boş kalmaz, mide asitleriniz coşmaz ve reflü atağı yaşamazsınız. Ara öğünlerimiz için gramaj vermiyorum ama tüyo verebilirim. Ara öğün olarak sıvı alıyorsanız, 1 su bardağı dolusu (süt/ayran/kefir vs) alabilirsiniz. Katı alıyorsanız, 1 çay bardağı (Her türlü yağda ve tuzda kavrulmamış yemiş, gün kurusu, kayısı kurusu…) Bu kadar basit.
 • SS: Çok teşekkür ederim, benim doktorum bana liste vermedi. Kaçak falan olma riski olur mu? Çok koyu bir şekilde tuvalete çıktım biraz önce su şeklinde.
 • Liste vermeyen hekimler hakkındaki hislerimi yazabilsem emin olun bırakın grubu facebook kapanır. Neyse ki elimizden geldiği kadar destek oluyoruz burada birbirimize. Üzülmeyin. İlk 3-4 gün ishal olmanız dışkı ve idrar renginde değişme normaldir. Ateşinizi takipte tutun. Yükselirse sıkıntı olabilir.
 • İdrarınızın koyu renk olması vücudunuzun susuz kaldığını gösterir. Muhtemelen nar suyu bulandırmıştır midenizi. Narenciye ilk 4 ay yasak. onun yerine taze sıkılmış elma, armut, ananas ve ayva suyu içebilirsiniz.
 • SS: Çok teşekkür ederim. Sulandırılmış acısız tarhana çorbası içilebilir mi?
 • Evet, içebilirsiniz.
 • SS: Grupta takip ettiğim kadarıyla un, yumurta, terbiyeli çorbalar yasak. Ama İzmir tarhanasının içeriğinde de un mevcut. Kafam çok karıştı.
 • Tarhana içebilirsiniz sulandırılmış olarak ben tarhanayı gün aşırı tüketmiştim bide yayla çorbası yapıyodum piştikten sonra içinden pirinçlerini süzüp içiyordum.
 • Nar suyu yasak zaten ilk iki hafta kayısı suyu tercih etmen lazımdı güzelim.
 • Tavuk suyu çorba.
 • Yayla çorbası gibi yoğurtlu çorba tercih ediniz, pirinçlerini sürebilirsiniz. Tereyağında yakmadan az nane de ilave edebilirsiniz. Nane mide dostu olabiliyor çoğu zaman.
 • SS: Yayla çorbasına yumurtalı terbiye yapılmıyor mu? Yanlış mı biliyorum? O da dokunmasın sonra? Bugün 8.günüm.
 • Tavuk suyu.
 • Çorba için erken ben hala berrak sıvı ile besleniyorum. Dün şekerimi tülbentten süzdüğüm elma suyu ile giderdim. Bugün gün kurusu kayısıyı kabuk tarçın ve karanfille kaynattım suyunu içtim ama protein tozu ihmal etmiyorum.
 • Senem Hanım önce narı nötralize etmek gerek. Bol su ve yürüyüş ile narın etkisini azaltın. Daha sonra bir mide koruyucu ile midenizi destekleyip duru bir tavuksuyu çorba için. Duru demem şu ki terbiye şehriye olmayacak. Geçmiş olsun. Ben nar suyu çok severim. 500 ml ye yarım bardak katıp içtim ben.
 • Aynı gün obezite cerrahisi olmuşuz, bir günde en az 60 gr protein almanız lazım. Kastan kaybetmemek ve saç dökülmesi yasamamak bitkin düşmemek için. Ben sabah kalkınca, 1 bardak ilik süt içiyorum, arkasına 1 çorba kaşığı acısız tuzsuz çökelek peyniri eklenmiş tarhana çorbası. 1 bardak kefir, 1 bardak süt ve yine 1 bardak çökelek eklenmiş tarhana çorbası.
  1 bardak süt 7 gr protein,
  1 bardak kefir 7 gr protein,
  2 çorba kaşığı çökelek,
  30 gr protein,
  1 kase tarhana çorbası 8 gr protein,
  Suyla beraber günde 2 lt sıvı alınmalı. Bariatrik diyetisyenimin dedikleri bunlar, listeniz yok diye size yazdım. Bu arada çökelek peynirini blendırdan geçirmeniz lazım, taneli her şey yasak bu dönemde.
 • Süt erken bence gaz yapar arkadaşlar.
 • SS: Çok teşekkür ederim arkadaşlar.
 • Nar beni de mahvediyor demek ki sizede yaramamış, bundan sonra içmeyin o zaman.
 • Hiçbir sıkıntı yaşamıyorum, ocakta ısıtıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyip iciyorum aksine bu rahatlatıyor ve kabızlık sorunum olmadı. Senem hanım bir de kayısı çubuk tarçın ve karanfili su ile kaynatıp hoşaf yapıyorum. Suyunu içiyorum o da çok rahatlatıyor wc anlamında.
 • 10. ayım bitti ben nar suyu içince ki bi iki yudum içmişimdir, hala ağrı yapıyor. Bence sizin için çok erken.
 • Bizim doktor 1 ay yasaklamıştı sütü.
 • Her doktor o kadar farklı şeyler öneriyor ki, şaşılmayacak gibi değil ama en iyisi kendi diyetisyenlerimizi dinlemek.
 • Köfte yasak degil 2 aylıkken ama icinde ekmek vardi. Ben de yedim bi şey olmaz umarım.
 • Liste vermesi lazımdı doktorunun.
 • SS: Aynen, bana hiçbir liste verilmedi.
 • Bir dönem laktozsuz süt için gaz yapmıyor.
 • Süt zararlı değil aslında gaz yapabileceği için gaz sancısı ile kaçak sancısı ayırt edilebilsin diye yani kaçağa karşı daha net olsun diye yasaklamıştı.
 • 1.5 sene oldu op olalı biraz acele etmeyin derim, sıvı dönemini ne kadar uzun tutarsanız sizin için o kadar iyi olur. Tavsiyem size bol bol yürüyüş yapın ve bol bol yoğurt yeyin, kilo kaybından sonra vücutta oluşan sarkmaları kesinlikle önlüyor tavsiyemdir.
 • İlk zamanlar kemik suyu tavuk suyu yoğurt iyi gelir. Operasyon sonrası kaçak testi yapılmadı mı? Kaçak olsa üşüme ve ateş oluyor.
Obezite cerrahisi olanlarda yaşanan sıkıntılardan biri de mide bulantısı ve halsizlikmiş. Ayrıca doktorunuzdan da beslenme listesi istemeyi unutmayınız!
Obezite cerrahisi oyuncak
Obezite cerrahisi olanlara hediye olarak alınabilir. Yastık.

Obezite Cerrahisi Yapan Devlet Hastaneleri

SORU: Herkese merhaba; İstanbul’da oturuyorum. Bir devlet hastanesine obezite cerrahisi için gittim, sadece kan tahlili için bile 300’den fazla insan varmış sırada önümde. Daha ondan sonra da ameliyat sırasına girilecek. Uzun zamandır çalışamıyorum, ailemde dar gelirli bir aile. Kısacası özelde ameliyatı yaptırma imkanım hiç yok.
Acaba İstanbul’da ameliyat sırası az olan devlet hastanesi bilen var mı? Eğer burada bu konuda yazmamız yasaksa, bana mesaj olarak da yazabilirsiniz. O kadar kötü bir durumdayım, psikolojim öylesine bozuldu ki, bir an önce çözüm bulmalıyım.

 • Genel cerrahiye mi gittin bildiğim kadarıyla her hastane yapmıyor mide küçültmeyi. Galiba paralı olacak bundan sonra ameliyat.
 • Ben de İstanbuldayım ama 2018’e kadar obezite cerrahisi tarihi veremiyorlarmış. Ben de Elazığ’dan aldım randevu, eğitim araştırmadan.
 • Elazığ’a dikkat! Bir arkadaşımız gecenlerde yayınlamıştı orada ameliyat olmuş ve hayatını karartmışlar 3 ameliyatla zor kurtulmuş.
 • Elazığ daha iyi demişti ama bana Adana’yı tavsiye etti doktor. Çok önemliymiş sağlıklı olalım derken ölmeyin mazallah bence.
 • Bir doktorun hatasını bütün hastane doktorlarına yıkmayın derim. Sonuç olarak orada yüzlerce binlerce ameliyat olan arkadaşlarımız abilerimiz ablalarımız var insan hayati çok önemli bende orda olacağım Allah nasip ederse. Şu ana kadar tanıdığım her hasta başarılı operasyon geçirmiş.
 • İnşallah sizinkide başarılı geçer ben zaten duyduğumu aktardım sonuçta hep pembe yazmakta doğru değil. İyice araştırıp girmek lazım.
 • SS: Evet genel cerrahiye gittim, hiç ücret olmayacak ama müthiş sıra var. Benim vücut kitle indeksim ölçüldü ve endoskopiye girdim. Sonuçla doktora gittim, ameliyata okey verdi ama çok çok fazla sıra var. Tahliller için sıraya girdim, önümde 300 kişiye yakın kişi var. eğer sıra gelirse hiç ücret almadan olacak.
 • Bence bi an önce işlemlere başlayın.
 • Kesinlikle öyle bir an önce islemlerinizi bitirin ve bekleyin zaman su gibi akıp gidiyor, beklerken hem hazırlık yaparsınız hem bol bol hayal kurarsınız.
 • İstanbul’da mı oturuyorsunuz? Bildiğim kadarıyla Haydarpaşa Numune Hastanesi obezite cerrahisi ameliyatları ücretsiz.. Ama sıraya koyuyorlarmış. Lütfen araştırın. Kuzenim söyledi orada olacak.. İyi şanslar.
 • Evet Haydarpaşa numune ücretsiz bana 1 hafta önce 6 ay sonra gün vericem demişti doktor, sonrası yok yani 1 yılda olabilir 1,5 yılda müthiş sıra varmış. Ben Elazığ’da olacağım.
 • Elazığ’da sıra az mı ve iyice araştırdınız mı orayı tecrübe konusunda, gerçi biz nasıl anlıyacağız tevekkül etmek zorundayız Allah pişman etmesin umduğunuza kavuşun hayırlısıyla.
 • Önce Allah’a güveniyorum tabii ki ama orada ameliyat olan bi çok kişiyle konuştum özellikle ameliyat olacağım doktor hakkında çok güzel şeyler öğrendim ve ever daha çabuk sıra geliyor.
 • Ben de İstanbulda oturuyorum, benim kardeşim oldu bu ameliyatı Erzurum’da. Burada Sadi Konuk Eğitim’de de yapıyorlar ücretsiz obezite cerrahisi. Bilginiz olsun…
 • Bir türlü randevu bulamıyorum Sadi Konuk’ta ve duyduğum kadarıyla çok da sıra varmış.
 • Ben 7 ay önce, 15.000 liraya oldum Cerrahpaşa’da. Fiyatı 15.000 TL idi.
 • Yani bu ameliyat Türkiye’nin her şehrinde ücretsiz olabiliyor mu? Ben de Bursa’dayım ama maddi imkanım yok bu ameliyatı olmaya.
 • Ben Çekirge devlet hastanesinde oldum 140 kilodan 69’a düştüm bir yıl içinde ama 5 ay falan sürüyor tahliller. Randevu almak için 15 gün beklemek gerekiyor ama sen sabah 7 gibi hastaneye gider doktoru beklersen asistanı öğlene kadar randevu veriyor, böyle yaparsan daha hızlı ilerlersin hem de tamamen ücretsiz.
 • Peki genel cerrahiye mi gittiniz?
 • Evet şimdi ilk önce genel cerrahiden randevu al kilonu boyunu ölç git doktora ama her genel cerrahi uzmanı bu ameliyatı yapmıyor sadece bir doktor yapıyor orada diyetle uzun süre kilo vermeye çalıştığını ama başarılı olamadığını söyle sonra o tahliller felan yapacak seni yönlendirecek işte çeşitli doktorlardan da onay alacaksın sonra sana tarih verecek.
 • Ben ameliyatı Ümraniye eğitim araştırma hastanesinde oldum.
 • Memnun kaldınız mı Ümraniye devlet hastanesinden?
 • Ben Cerrahpaşa’da bi hocamla görüştüm 7.000 ₺ istedi benden.
 • Çok istiyor ya sanki beyin ameliyatı az kesip alacak, kapatacak. Herkes olmuş paragöz ya.
 • Marmara Araştırma Hastanesi Pendik ücretsiz, hem de çok sıra beklemiyorsunuz.
 • Bezmialem vakıf üniversitesinde hızlı ilerliyormuş diye duydum bu işler, obezite cerrahisi diye bir bölüm varmış.
 • Bir yerden baslamak lazım sıraya girmek lazım 300 ise 301 ol bende kaçırma.. Vazgeçenler olacaktır bi günde bi kisi olmuyor ki daha çoktur muhakkak.
 • Ben İstanbul Merter’de oturuyorum. Bağcılar Devlet Hastanesine gitmiştim 1,5 sene kadar sıra var dediler. Bugün de Şişli Etfal Hastanesine gittim, yine aynı sonuç 1,5 sene sıra en az.
 • Ankara’ya gelin Keçiören eğitim araştırma, en geç 3 ay içinde sıra gelir.
 • 3000 liranız varsa gidin Adıyaman’da olun çok kaliteli doktor, çok iyi ekip. Hilton gibi hastane otelde ben orada oldum bir buçuk aylık opluyum.
 • Fatih sultan mehmet eğitim araştırma da ücretsiz daha dün görüştüm hastaneyle.
 • SS: Evde hastamız var, benimle ameliyat sonrası kalabilecek tek kişi annem. ama hastamız ve beni aynı zamanda idare etmeye çalışacak. bu yüzden şehir dışına gitme imkanım yok maalesef. Devlet hastanelerinde ücretsiz ameliyat ama bazı hastaneler avanta istiyormuş maalesef. Tamamen ücretsiz derken aslında onu demek istemiştim. şimdi ben 2 hastanede sıraya girdim ama en az 1,5 yıl zaman alır diyorlar. Bu ay sonunda doğru bir de Haydarpaşa Numune’den randevu aldım. Bana çok uzak ama en azından şehir içi.
Demek ki obezite cerrahisi için İstanbul’da devlet hastanesi bulmak biraz zormuş ya da bulunsa bile 1-2 yıl arasında ileriye gün veriyorlarmış. Bazı hastanelerde ise el altından para alma gibi bir durum söz konusuymuş.

Ameliyatı Özel Hastanede mi olmalı?

SORU: Özel bir hastaneye gittim ve doktorla görüştüm gerçekten obezite cerrahisi konusunda ikna oldum, gerçi çoktan ikna etmiştim ben kendimi ama malumunuz mali açıdan çok sarsıcı bi durum olduğu için askıya alma durumum oluyor şu anda. Eğitim araştırma devlet hastanelerine gidip henüz bir araştırma yapmadım fakat dediğim gibi ben kararımı verdim.
Kocaeli’de yaşıyorum çevre illerde olsa da problem olmayacağını düşünüyorum her türlü giderim, sonucu görmeyi ve onun için o büyük adımı atmayı çok ama çok istiyorum artık her anımı bu durumu düşünerek geçiriyorum. Ne dersiniz ne yapıp edip özel hastanede mi olmalıyım benim için hayati değişiklik olan bu ameliyatı? Tek korkum sonrasında oluşacak problemler ve doktor tarafından gösterilmeyen ilgi. Fikirlerinize ve önerilerinize ihtiyacım olduğunu hissettim.

 • Ben de senin gibi düşünüyorum doktor iyi olmalı ve iyi ilgilenmeli, ben de özelde yapacam İzmir’de diğer hastanelerden uygun bir yer var ben de orada yaptıracağım, mesaj atarsan cevaplarım umarım istediğin gibi olur her şey.
 • Ben de bilgi istiyorum.
 • Bana da bilgi verir misiniz ? Obezite ameliyatı fiyatları çok uçuk İstanbul’da.
 • Doktorları lütfen çok iyi araştırın sonuçta hayatlarımızı teslim ediyoruz.
 • Sen zaten en güzel kararı vermişsin önce bu yolda vazgeçmeden ilerlemeni ümit ediyorum. Ben devlette oldum sizi temin ederim o kadar memnunum ki ilgiden de özenden de her şeyden bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Şimdi sizin kafanızı karıştırmadan fikrim şudur ki, özel hastanede olunca sıfır sorun diye bişey yok burada tek şart doktor! Doktorun hangi hastanede olduğu değil, bu işi ne kadar yapmışlığı önemli bunlara dikkat edin devlette bulursanız eğer iyi bir Prof. hiç düşünmeyin derim.
 • Kesinlikle doktor önemli özelde ya da devlette farketmez. Yeter ki işinin ehli olsun yoksa benim yaşadığım bir sürü sorunu yaşarsın Allah korusun.
Obezite cerrahisi sonrası bakım hizmetleri de kişilerin karar verme mekanizmasını etkileyen en önemli etkenlerdenmiş. Yanlış doktor seçimi sıkıntıların çoğalmasına neden oluyormuş.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kilo Alımı

SORU: Merhaba arkadaşlar bu ay obezite cerrahisi sonrası, 5. ayım dolacak. 28 kilo verdim ama bu aralar tartıda artı çıkmalar başladı. Üzülüyorum ve korkuyorum her şeyden yemeye başladım. Acaba o yüzden mi oldu? Tartıda artı çıkanlar var mı, ne yaptınız, ne önerirsiniz?

 • Mutlaka suyu az iciyorsunuzdur ve daha az hareket ediyorsunuzdur. Ayni sorunu bende yasiyorum ama 10. Aydan itibaren yasamaya başladım.
 • Her şeyden yemeye mi başladın?
 • Ben op lu degilim tabi ama merak ettim herşeyden dediğiniz nedir mesela?
 • Nacizane önerim daha çok sebze ama 6-8 kaşık yanında yoğurt. Birde bol su mutlaka. Eğer turşu veya benzeri salamura ürün yiyorsanız ödem yapar ve bu da kilo artışına neden olur. Ha birde akşam 18:00 den sonra. Lokma bile atmamalısınız ağzına.
 • Haklisiniz ama 18 den sonra çok erken çok geç yatanlar icin.
 • Çok geç yatıyorsanız bu arada sekersiz bitki çayı  veya çok açlık olursa süt ya da yoğurt. Diğer türlü kilo vermek zor, almak çok kolay oluyor maalesef.
 • Haklısınız katılıyorum. Operasyon tek başına asla yetmiyor dikkat etmek şart.
 • Yani dikkat edilmezse mucize yok maalesef. Bol şans yolunuzda.
 • SS: Her şeyden kastım evde pişen her şey, evet doktorum her şeyin tadına bakabilirsin dedi. Zeytin çok tüketiyorum ödem yapmış olabilir mi akşam 18 den sonra bişey yememe olayı mümkün değil zaten eve girdiğimde saat 18.30 oluyor.
 • Mesela evde mantı pişmiş ise yiyor musunuz?
 • SS: Evet 2-3 tane atarım ağzıma.
 • İlginç afiyet olsun.
 • Evet her şeyden yediğiniz için. Durmalar normal, duraksamaları diyeti bozmasak da hepimiz yaşıyoruz ama siz kilo almaya başladıysanız yanlış besleniyorsunuz demektir.
 • SS: Herşeyin tadına bakarak nasıl olsa çok yiyemediğimiz için doktorum tatlı hariç herşeyin tadına bak dedi, anlayamadım yanlış mı yönlendiriliyorum ben.
 • Bence biraz yanlış evet.
 • Siz neler yiyorsunuz ben şaşırmış durumdayım ne yiyeceğimi, bende de son zamanlarda ki sıfır hareketsizlikten kilo alma başladı. Düzenli yürüyüşü bazı sebeblerden bırakmak zorunda kalınca. 10 ay oldu operasyon olalı.
 • Kahvaltı : 1 yumurta , peynir, 5-6 zeytin, 1 dilim ekmek. Ara öğünler: activia , meyve, 1 avuç kuruyemiş , süt ( bunlardan herhangi biri)
  Öğlen, akşam yemeği: köfte, et, tavuk, balık ve yanında yoğurt bazen 1 dilim ekmek. Bu menü 3-4 aylıkken oluştu ve sabit kaldı. 3-4 aya kadar kuruyemiş yok idi mesela , sonradan ekledim. Ekmeği de sonradan ekledim. Özet olarak beslenme şeklim bu. 1 dilim ekmek bazen 3-4 kasık pilav ya da makarna ile değişiyor. Bunlar dışında hiçbir kaçak yapmıyorum.
 • Aslında ayni benimde protein ağırlıklı beslenme şeklim ama usandım artık her gün bugun ne yesem diye. Sizde biraz mutlaka sebze koyun öğünlerinize derim.  Kuruyemiş var bende de ama çiğ olarak kavurulmuş asla yok. Ama ben su içemiyorum.
 • Öğünlerimde zaten kıymalı sebze yemeği var ama unutmuşum yazmayı. Su içip hareket ederseniz umarım istediğiniz kiloya ulaşırsınız. Ben ortalama 8 km yürüyorum günde, 1 saat salon sporu yapıyorum. Sanırım bu yüzden kavrulmuş kuruyemiş sorun olmuyor ama hareket az ise kavrulmuş kuruyemiş önermem.
Demek ki obezite ameliyatı mucize değilmiş. Operasyondan sonra da dikkat etmek gerekiyormuş. Yoksa tartıda artılar görülebiliyormuş.

Obezite Cerrahisinde Kilo Verme Süreci

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Zamanda Ne Kadar Kilo Verilir?

SORU: Eşim 21 günlük ameliyatlı 15 günde 6 kilo gitti. 1 haftadır hiç vermemiş bu normal mi yoksa yavaş mı?

 • Çok normal ilk ay bende de oldu, 1 hafta 10 gün hiç vermedim sonra birden vermeye devam ettim psikolojim bozulacaktı.
 • SS: Eşimin psikolojisi bozuldu ben boşuna mı oldum diye.
 • Birden 2 kg düştüğünü görünce düzelir, sonra vermeye devam edecek. Kg vermeyi istemese de verecek zaten merak etmeyi.
 • Arkadaslar size sorum sizde benim gibi sürekli mide bulantısı yaşıyor musunuz acaba, ağızdan sarı su çıkartıyorum bu durumdan dolayı da su içemiyorum.
 • Bulantı sık oluyor ama su çıkartma hiç olmadı.
 • Ya benim daha önceleri daha kötüydü, mideme kramplar giriyordu sanki ciğeri sökercesine şimdi ondan biraz daha şikayetim azaldı lakın midem bulanmaya devam ediyor sarı su çıkartıyorum anlamadım.
 • İstersen doktoruna gözük bence dikkat et.
 • SS: Normal diyor doktorum, ben de bir şey anlamadım.
 • Sarı su, safra. Bende de çıkıyor ama bende stent takılıydı. Cok fazla ise kontrol ettirin. Reflü var mi?
 • Reflüm var, birde benim 26 mm boyunda bir taşım var lakin doktorum bunu almadı, gecen ay kontrole gittiğimde sorun yaratacak kadar büyük değil deyince sasırdım.
 • 13 günde 13 kilo verdim, sonra 1 ay 1 kilo bile veremedim. Moralim bozuldu şimdi 11 aylık ameliyatlıyım 52 kilo gitti. Sakın veremiyorum çok yiyorum diye kendinizi yıpratmayın, eşinize destek olun bir sene geçsin, fıstık gibi olacak.
 • İlk ay kilonuzun %10’unu, ikinci ay %8’ini üçüncü ay %4’ünü vermeniz normal doktorum öyle demişti.

SORU: 5.5 aylık ameliyatlıyım. Başlangıç 130 kg, giden -32 kg yani 98 şu an ve hala çok fazla bir kilodayım. Yememde artış yok hala az yiyorum ama gitmeyecek gibi bir his var fazlasıyla. Çok ideal kilo olmasa da 80’e falan iner miyim ?

 • 1 sene içinde ideal kilonuza inersiniz sabır sadece ve sıvıyı çok fazla tüketin hersey o zaman daha kolay olur.
 • SS: İnşallah ya.
 • Ben de ah şu seksenleri görseydim diyordum, şu an 84 üm merak etmeyin gitsin yavaş yavaş.
 • Sıvı alimini artırmanızı ve egzersiz saatlerini yükseltmenizi öneririm bana doktorum bunu önermişti.
 • İlk aylar çok duraksıyor kafana takma sakin bendede çok durdu.
 • 80’den daha fazla da inersiniz, formül sıvı ve egzersiz ve de inanmak bol eksili günler diliyorum.
 • Az ama kalorili yiyor olabilirsiniz. Verdiğiniz kilo da gayet güzel.
 • SS: Yok çorba, yumurta, süt, çay, su, brokoli falan bunlarla geciyor günlerim. Tesekkur ederim.
 • Protein miktarını arttır mutlaka, kilo verimi o yüzden de durabilir.
 • Bende 130 kilo ile op oldum 6. Ayin sonunda 93’tum su an 90 olacak nerdeyse 89’a indim. Merak etmeyin gidiyor stres yapmayın fazla yediğinizi de düşünmeyin. Ben bir kaçamak yaptıgımda doktoruma direkt ulaşıyorum ve kendimi şikayet ediyorum diyorum ki sundan su kadar yedim, bundan bu kadar yedim acaba fazla mı, çok mu midem mi büyüyor?
  Sağolsun doktorum her yazışıma sabırla cevap veriyor, korkulacak hiçbir şey yok diyor, o yüzden endişe etmeyin stres yapmayın, suyu bol tüketin iyi günler.
Ameliyat olanlarda, hemen ameliyat sonrasında ani bir kilo verimi olmasa da uzun sürede kilo verimi oluyormuş.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ölümler

SORU: Ben de obezite cerrahisi olmak istiyorum ama çok korkuyorum, ölenler çok oluyor.

 • Ameliyat olmak çözüm değil, ben de oldum kardeşim pişmanım.
 • Neden pişmansınız? Ne kadar oldu olumlu olumsuz tecrübelerinizi paylaşırsanız biz de bilgileniriz?
 • Kilo çabuk alıyorsun, çok dikkatli diyet yapacaksın,  bu halimi maliyet olmadan yapsaydım bu sıkıntıları çekmezdim.
 • Ne kadar sonra başladı tekrardan kilo alımınız?
 • Kaç kilo verdiniz ki ne zaman oldunuz?
 • Yiyemiyorsun. Katı et tavuk yemek hiç yiyemiyorsun hiçbir şey, tek çorba içerse rahatım. Köfte uçtan yiyorum tek olarak, salata yok, sorun çok. 120 kiloyum çok kilom yoktu ama dizlerimde protez var o yüzden oldum 90 kiloyum şu an.
 • Ameliyattan sonra kilo aldınız mı peki?
 • Memnun değilsiniz yani nerede oldunuz, hangi doktor?
 • İzmir Umuttepe’de oldum. Ölümden döndüm. Ben de Sakaryalıyım. Tabii ki siz bilirsiniz ama yapın diyet, ben halen diyet yapıyorum. Ne olursa kardeşim.
 • Pilav yedim dün akşam, aylardır ağzıma koymadığım 4 kaşık bir parçada kızarmış kanat yedim. Anında bir sancı, af buyrun kustum. Can istiyor ama yiyemiyorsun!  Zaten normalde de yemeyin kilo verirsiniz inanın. Yarım yapmayın kendinizi, çok insan var tekrar.
 • Kaç ay oldu?
 • Çok saçma açıklamalar yapıyorsunuz, anlamıyoruz sizi ne demek yiyemiyorum ama diyet yapıyorum. Keşke ben de yiyemesem de zayıflasam. Ben de mide küçültme ameliyatı oldum ama hiç kilo veremedim pişman mıyım, hayır pişman değilim. Bir daha olacağım, bu arada 60 yaşındayım…
 • Neden hiç kilo veremediğinizi merak ettim. Operasyon da mı sorun var yoksa kilo vermenizi engelleyen başka bir sorun mu var?
 • Tüp mide ameliyatında anormallik yok, ana yemek yiyemiyorum ama şekerlemeler, kraker türlü seyler atıştırıyorum, ondan veremedim en basta gastrik baypas olmam lazımdı ama buna dikkat etmedim doktor da etmedi, benim de şimdiki gibi bilgim yoktu obezite operasyonlardan.
  60 yaşındayım ve guatr hastalığım da var, hormon bozukluğu da var ama bunların arkasına saklanmak istemiyorum suc benim irademe hakim olamıyorum. Hep bir şeyler atıştırma zorundaymışım gibi hissediyorum, günün sonunda da oturup hüngür hüngür ağlıyorum, simdi sakinleştirici alıyorum, Şubat’ta gastrik baypas olacam Allah’ın izniyle..
 • Ağlamak mı? Bence çok güçlü bir insansınız. Çoğu insan başka suçlular arar bu tür sorunlarda, siz hatanızın bilincindesiniz ve söylemekten çekinmiyorsunuz. Üstelik 60 yaşınızda ikinci kez operasyon olmaya ruhen hazırsınız. Bu güç değildir de nedir? Bu kez her şey gönlünüze göre olur inşallah.
 • Siz sorun yaşadınız diye herkes yaşayacak değil. Mesela ben hiç yaşamadım. Pilav da yiyorum, et de kanat da, börek de, çörek de her şey ama ölçülü. Midem bana sinyal verdiğimde duruyorum o kadar. Beyinde bitirip öyle ameliyat olacaksiniz. Yoksa her şey boş. Bir de zaten diyet yapabilseydik ameliyat masasına yatmazdık.
  Siz ne diyeti yapıyorsunuz ben anlamadım. Ölenler oluyor evet ama trafik kazasından ölenleri araştırın lütfen. İnanın onlara baksaydık birakin sürmeyi, asla arabaya binmezdik.
 • Limonlu su, ılık bir tatlı kaşık bal karıştırıyor içiyorum bu sekil 2 ayda 10 kilo verdim. Tatlı hamur işi yok, halen diyet yapıyorum.
 • Bunlar da midenize dokunur yemeği çok çiğnemeden mi yiyorsunuz? 11 aylık tüp mideliyim, her şeyi yiyorum çok nadir sıkıntı yaşıyorum.
 • Bu yazdıklarınızın hepsi midenize zarar verecek ve uzak durmanız gereken şeyler. Böyle bir şeye ihtiyacınız yok sadece az yeyin yeter, bunu da yapabilmeniz gerek ameliyatınızla.
 • Siz de mi op oldunuz acaba?
 • Birazda siz anlatın olumlu olumsuz yaşadıklarınızı ben henüz islemlerimi yapıyorum ameliyat icin cesaretimi toplamışken bilgi edinmek istiyorum.
 • Valla ben diyet yaptım senelerce. Güzel de kilo veriyordum ama bırakınca misliyle geri alıyordum.  En sonunda karar verdim ve oldum. ilk 1.5 ay sersem gibiydim. Kusma yok.
 • Kaç ay oldu?
 • Bir kere yaşadım çünkü çok hızlı ve fazla yedim. ondan sonra hemen anladım neyin nasıl iyi mi kotu mu geldiğini. 16. ayım idealimdeyim ve 5 aydır ayniyim.
 • Op olalı kaç ay oldu bu sıkıntılarınızın bir sebebi vardır mutlaka?
 • Bence de, yani ne demek diyet yapmak? Bir de eski op olmadan önceki halimiz gibi bilmem ne tozuyla.
 • Bu hafta beş aylık oplu olucam. Hızlı yediğim zaman ben de sıkıntı yaşıyorum, çözüm yavaş yemek .. birde karbonhidrattan uzak durmak.
 • Kesinlikle doğru. Hızlı ve fazla yendiğinde rahatsız ediyor. Bebek gibi bebeğe de fazla verirseniz çıkarır değil mi?
 • Herkes kendisini biliyor arkadaşım, benim diyeceklerim bunlar. Halen diyetteyim tabii ki, mide sinyal veriyor ama ben katı veya yemek yiyemiyorum tsk.
 • Kilo alımınız oldu mu biraz bizi bilgilendirir misiniz?
 • Ya arkadaslar lafı cımbızla çıkarıyorsunuz, anlatsanıza biraz ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz.
 • İlk 1.5 ay zor canim benim, gerisi giden kiloları görünce motive oluyorsun. Çok az yiyorsun ve çok fazla tok oluyorsun. Ama beyinde bitir sonra op ol. yoksa zor gelebilir herkes tabak tabak yerken sen cay tabağıyla doyuyorsun.
Obezite cerrahisi ameliyatları sonrasında ölüm olaylarının yaşandığı da bir gerçek, bunu da göz önünde tutmakta fayda bulunmaktadır.

Obezite Cerrahisi Sonrasında Safra Kesesi Ameliyatı

Obezite Cerrahisi Sonrasında Safra Kesesi Taşı Ameliyatı (kolesistektomi) Olan Var mı?

SORU: Obezite cerrahisinden sonra safra kesesinde taş olup aldıran arkadaşlar var mı? Ameliyatınızı operasyonu yapan doktora mı yaptırdınız? Ben mide küçültme ameliyatımı yaptırdığım yerden uzağım ve safra kesemde taş var. Bunun ameliyatını başka birine mi yaptırabilir miyim? Aynı doktorun yapması gerekmiyor değil mi?

 • Önümüzdeki hafta olacak obezite cerrahim, safra kesimde de taş var. Onu da alıverecek aynı ameliyatta.
 • Ben aynı kendi doktoruma yaptırdım ama aynı doktorun yapması gerektiğini düşünmüyorum ama geçmiş hikayenizi bilmesi adına belki daha güvenilir olabilir diye düşünüyorum.
 • Kızımın doktoru Adana’da biz Bursa İnegöl’deyiz. 1 ay olucak neredeyse burada bulunduğumuz yerde güvendiğimiz genel cerraha yaptırdık ameliyatını. Yok öyle bir kural. İçiniz rahat olsun şimdiden geçmiş olsun.

SORU: Yarın safra kesesi ameliyatı oluyorum, 18 ay sonra geldi beni de buldu.

 • Seni de bulduysa ben korktum şimdi abo.
 • SS: Niye öyle dedin şimdi ?
 • Çok hastayım. Yoksa gelir vakana bile girerdim biliyorsun. İyileşince gelirim ziyaretine artık. Neden öyle dediğime gelince 18 ay oldu benimde bi o kadar oldu biliyorsun. Endişe ettim ondan. Senin için en büyük temennim inşallah yapışık değilsindir de kapalı olur opun.
 • SS: Korkutma beni.
 • Yapışık derken o nasıl oluyor?
 • Yapışık demek organlarımız yapışık oluyor, kapalı ameliyat yani laporoskopik gerçekleştirilemiyor. Ama sen korkma, senin uzun zaman geçtiği için yapışık değildir.
 • Yeterli su içmiyor muydunuz acaba ya da ameliyattan sonra ilaç kullanmadınız mı, safra kesesinde taş oluşmaması için.
 • SS: Çok su tükettim ama belli olmuyor ki bu işler.
 • Obezite ameliyatını ve safra ameliyatını da mı Ankara’da olacaksınız?
 • SS: Obeziteyi Ankara’da, safrayı İstanbul’da.
 • Aynı doktorda op olmuşuz benim de en büyük korkum safra kesesi. Ben ameliyat olduğumda da obezite ameliyatı olmuş bir hasta safra kesesinde taş şikayeti ile yatıyordu hastanede.
 • Safra ameliyatından korkma ben de oldum.
 • Peki bu ameliyatı olmadan önce safra kesesi alındıysa, kişinin bu gibi durumlarda ne oluyor?
 • Ballı kaymak oluyor, taş sorunu kalmıyor.
 • Mide ameliyatlarından daha ağrılı oluyor. Ve sonrası diyet aşırı önemli. Alınan kesenin görevi karaciğere geçiyor, 1 yılda ancak alışıyor vücut. 15 gün oldu safra kesem alınalı.
 • Safra kesisinde taş olup da pankreatit hastalığı geçiren var mı?
 • Ameliyat sonrası kaçınılmaz sondur, safrada taş… Benim de vardı gilaburu suyu kullandım… Son kontrollerde çıkmadı taş, yok olmuş.
 •  Duydum abla da ben cesaret edemedim. Geceleri o kadar çok safra kusuyordum ki . Onun asitinden geniz tahriş olup kan geliyordu. Alınmasına rağmen 2 gün yediğime dikkat etmedim aynı kanlı kustum.
 • Doktor şaşırdı, geçen hafta emin misin taş var mıydı dedi. Dedim siz baktınız… Ultrasonda evirdi, çevirdi yok valla dedi… Böbreğimde var minik onu da halledicem ameliyat dendimi rengim kaçıyor… Ki obezite revizyon (tekrar yeniden yapılan ameliyat) ameliyatı olma durumum var.
 • İğde kaynatıp içtim abla, böbrek taşı için kime desek döktü. Ama alırken iyi iğde olucak kuru ama kabuğu soydumu içi bembeyaz olmalı.
 • Aktardan al.
 • Bulurum aktar kuzenim var.
 • Gilaburu suyunu nasıl içtiniz ve ne kadar süre ne kadar ölçüde? Ayrıca mideye dokunmuyor sanırım?
 • Sabahları aç karnına 1 çay bardağı 2 şişe gilaboru suyu bitirdim… Mideme dokunmadı, C vitamini, Türk bi meyve, aynı zamanda kilo vermeyi de hızlandırıyor. Bonuslu şifa.
 • Ben anlamadım lütfen bilen birisi cevaplasın. Beni de buldu derken, tüp mide ameliyatı olan herkesi bulacak mı? Bunun önüne nasil geçilir? Lütfen acil cevap…
 •  Genel olarak hızlı kilo vermelerde safra kesesi problemi yaşanmaktadır. Yüzde 30 (%30) olarak görülmuştur  Herkeste olacak diye bir şey yok. Nasıl ki operasyon olmamış kişi de olabiliyorsa, tüp midelide olma riski az da olsa artabiliyor. Hızlı kilo vermekten kaynaklı. Safra operasyonları emin ellerde yapıldığı sürece çok kısa zamanlı diğer ameliyatlara göre daha kolaydır sıkıntı yapmayınız.
 • Yakında ben de oluyorum. (Ayrı kişi)
 • Ben de maalesef. (Başka bir kişi)
 • Ben de 18 aylık opluyum bende de çamurlaşma ve taşlaşma oluştu. Ben de şubat ayinda ameliyat olacağım safra kesesinden.
 • Arkadaşlar önlem alın, gilaburu suyu sıkıp için. İçine su katın biraz da tatlandırıcı tadı süper ve taş falan bırakmaz.
 • Gilaburu (gilaboru) nedir, nerede bulunur, nasıl kullanılır, ben bir haftalık opluyum kullanmalı mıyım acaba yoksa zararı olur mu daha iyileşmemiş, mideme safra sıkıntısı yaşamak istemiyorum. Tedbir amaçlı bir şeyler yapmak istiyorum.
 • Keşke olmadan bi deneseniz sonra olsanız.
 • Ben 8. ayımda oldum mide ameliyatımızla kıyaslanamaz bile çok kolay bir ameliyat merak etmeyin. Obezken de safra kesesinde taş oluyor, hiç mide ameliyatı geçirmeseydik bile safra kesemiz yine de alınabilirdi. Endişelenicek hiçbir şey yok zaten az yediğimiz için sonrasında diyet vermediler bana ilk 1 ay biraz dikkat edilmesi gerekiyor bir yiyecekten rahatsızlık duyuyorsan yeme dedi bana mesela. Gerçekten kolay endişelenmeyin.
Her şey obezite cerrahisi ameliyatı ile bitmiyormuş. Sonrasında bir takım başka ameliyatlar da gerekebiliyormuş. Bunların içinde en sık rastlananı da safra kesesinde taş oluşumu ve taşın alımı (kolesistektomi) ameliyatları… Bu da vücuda yeterince su alınmamasına bağlı gelişen bir komplikasyon. Muhtemelen daha uzun vadede, böbreklerde de taş oluşumu başlayacaktır. Belki pankreasta bile kanalı tıkayan taşlar olabilir.

Obezite Cerrahisi Sonrasında Yapılması Gereken Ameliyatlar

Obezite Cerrahisi Sonrasında Başka Ameliyat Olmak Gerekir mi?

SORU: Ruhumu daraltan bir husus hakkında fikirlerinizi merak etmekteyim. 1 tüp mide, 1 tüp mide revizyonu ve 3 ay sonrasında da 1 safra kesesi ameliyatı olmuş biri olarak karnım şu an çarpılarla işaretlenmiş bölge haritası görünümünde. Şubat ayında da karın germe ameliyatı olacağım. Ama onlara pek bir etkisi olmayacaktır. Görünümü minimal düzeye indirmek için öneriniz var mi acaba? Teşekkürler şimdiden.

 • Seninki iyiymiş, benimki şöyle; bir tüp mide, bir mini gastrik bypass, bir de bağırsak düğümlenmesi açık operasyon totalde 10 kapalı, 40 açık ameliyattan kalma dikiş izi.
 • SS: Ayyyy beterin beteri var tabi. Peki bir şey yapabildiniz mi dikiş izleri için? Çok gecmiş olsun bu arada.
 • Teşekkür ederim size de geçmiş olsun. Bu izler için birşey yapmadım tek çarem gerdirmede bir miktar düzelmesi. Ama şöyle bir şey var ben göğüs küçültme ameliyatı oldum ondaki dikişlerde çok fazlaydı.
  Onlar için contractubex diye bir krem kullanmıştım o epey fayda etmişti. Ama erken dönemde kullanmıştım. Açık ameliyattan sonra enfeksiyon yaşadığım için kremi kullanamadım.
 • SS: Evet biliyorum o kremi ama geç kaldım sanırım. Gerçi safra kesesi ameliyatını 2 hafta evvel oldum ona fayda edebilir. Teşekkür ederim.
 • Evet safra kesesine etki eder bence ona bi deneyin.
 • Eczanelerde var mı krem fiyatı ne kadar acaba?
 • Eczane de var sanırım 80 tl gibi birşeydi yanlış hatırlıyorda olabilirim.
 • Teşekkür ederim 1 yıl oldu benim ama ınş ise yarar.
 • Hımmm bir yıl biraz uzun zaman ben 2. Ayda kullanmaya başlamıştım.
 • O krem 10 senelik yara ve izleri bile yok ediyor benim nasıl aklıma gelmedi bu doktorum çocuğunda önermişti.
 • Uzun süreli izlere iyi geliyor mu?
 • Çatlaklara da iyi geliyor mu acaba?
 • Aynen çok önceki ilerde iyi geliyor benim oğlum yanmıştı. Bu kremi 2 sene sonra verdi doktor bize izi büyük ölçüde geçirdi.
 • Ben de sezaryen olduğumda kullanmıştım iyi gelmişti nasıl aklıma gelmedi benim de… 6 ay oldu op olalı belki ii gelir…
 • Karın germe ameliyat izi bile geçiyor korkmayın. Zaman verin.
 • Bir tüp mide oldum, şimdi ise hem tüp mide yeniden, hem de safra olucam. Sizden biraz bilgi alabilir miyim?
 • Geçmiş olsun, ne zaman safra kesesi ameliyatı oldun?
 • 2 hafta oldu benimki.
 • Kaçtınız, kaç oldunuz da karın germe ameliyatı gerekiyor?
 • SS: 130 kg idim, şu an 69 kiloyum.
 • Karın germe ameliyatının maliyeti nedir acaba?
 • SS: Ben revizyon ameliyatımı, obezite cerrahisi oldugum devlet hastanesinde olacağım icin bir maliyeti yok.
 • Teşekkürler iyiymiş.
 • 1 yıl sonra karnımız gerilecek.
 • Devlet Hastaneleri revizyon yapıyor mu?
 • SS: Elbette yapıyorlar.
 • Özelden görüşebilir miyiz sizden öğrenmek istediğim bir şeyler var mümkünse?
 • Ben de iki aylık tüplüyken safradan da ameliyat oldum. Allah’ım önce sağlık huzur versin ne diyelim kardeşim.
 • Revizyon nedir?
 • Kudret narını zeytinyağı içerisinde yaklaşık yirmi gün bekletin. Sonrasında yara izlerinin olduğu bölgeye her gün sabah akşam sürün izler tamamen yok olucaktır.
 • SS: Fikir için teşekkürler, bak bunu uygulayabiliriz.
 • Öncelikle geçmiş olsun. Plastik cerrahi operasyonları tüp mide (mide küçültme ameliyatı) sonrası 18 ay geçmeden önermiyorum çünkü kilo verme 18 aya kadar devam ediyor geçmiş olsun.
 • Bu beden senin, izler ise hayatta kalmak için verdiğin çabanın madalyası…
 • Ne güzel anlattınız.
Demek ki sadece obezite cerrahisi ile iş bitmiyor. Safra kesesi ameliyatları ve gerdirme ameliyatları, obezite cerrahileri sonrasında çok sıklıkla yapılan işlemlermiş. Bunları da göz önünde bulundurmanızda fayda var.

İkinci Revizyon Ameliyatı

SORU: 2 yıl önce tüp mide ameliyatı oldum. 141 kilodan 89 kiloya düşerek 54 kilo verdim. Fakat 1 yıl içerisinde tekrar 35 kilo aldım. Doktor bir başka obezite cerrahisi olan, gastric by-pass ameliyatı olmamı tavsiye etti ama ben olmak istemiyorum. Endişelerim var. Şu an diyete ve spora başladım. Endoskopi, tahliller, mide filmi temiz çıktı fakat midemin alt kısmı genişlemiş, üst kısmı darmış.
4 tane genel cerrahla görüştüm. Benim obezite cerrahimi yapan doktorum ve diğer bir cerrah; spor ve diyet önerdi. Diğer ikisi cerrah da ameliyat seçenekleri sundu. Ben diyeti bir süre deneyeceğim. Çözüm olmazsa 4 cerrah da ameliyat yapacak. Sorum şu, benim gibi tekrar kilo alan veya ikinci operasyon geçirmiş arkadaşlar var mı? Herkesten yorum ve bilgi alabilirsem mutlu olurum. En büyük hatam, dengesiz saatlerde beslenmek, spor yapmamak ve tabii metabolizma faktörü de var. Lütfen dikkat edin, doktor kontrollerini ihmal etmeyin.

 • Bence spora devam etmelisin, çözülmeyecek gibi değil.
 • Sizin adınıza çok üzüldüm. İnşallah verirsiniz kiloları, benim de en çok korktuğum olay bu.
 • SS: Teşekkür ederim lütfen dikkat edin.
 • Geçmiş olsun hakkınızda hayırlısı neyse o olsun. Bir şey soracağım ama kilo alımınızın sebebi, kalorili beslenmek mi yoksa saglıklı besinler yediğiniz halde mi geri kilo aldınız? yani karbonhidrat aburcubur vesaire mi tuketip aldiniz?
 • SS: Bunların içerisinde hepsi var abur cubur derken çikolata, karbonhidrat, fakat çok yiyemiyorum tıkanıyorum ve 2 yıldır neredeyse hep kusuyorum su içsem biraz fazla tıkanıyorum kusuyorum D vitaminim ve demirim çok düşük vitamin ile ilgili endokrinoloji’den tedavim var koskoca günü 2 öğünle de geçiriyorum özellikle sabahları tok uyanıyorum ve öğlene kadar canım bir şey istemiyor diyetisyenim düzenli beslenmediğimden dolayı böyle olduğunu söyledi.
 • Sizin durumunuzda başka bir arkadaş vardı, o ikinci ameliyatı oldu.
 • Yemeğe başladınız da mı kilo aldınız?
 • SS: İştahım var fakat çok yiyemiyorum. Kusmalarım var her yemekten sonra muhakkak kusuyorum! Psikolojik değil, rahatsız olduğumdan.
 • Doktorun ne dedi kontrollerde?
 • SS: Kendi doktorum ilkin garantisi olmadığını gördük spor ve diyet deniceksin sonuç alamazsan son çare ameliyat edeceğiz dedi.
 • Bir arkadaşım revizyon oldu şimdi çok mutlular, çok da kafana takma bence.
 • Ben de 2 kilo aldım, ama umarım ödemdir, benimki hareketsizlik kalorili beslenme, ve son bir haftaki iştahım sanırım.
 • Yüzmeye devam. Yesil çaya ağırlık ver. Ya da. 1 hafta püre yap.
 • Canım suyu mu az içiyorsun şişkinliktir o, kolay kolay kilo alamazsın yeni opluysan.
 • 3.5 aylığım şimdi yüzmeye gideceğim. Eve gidince yeşil çaya baslayacağım… Olmadı sıvı dönemi yapacağım biraz, bir de detoksa baslayacağım. Valla napcam bilemedim artık. Sanki hic gitmicek gibi geliyor. Hele revizyon olanları görünce odum patlıyor.

Revizyon ameliyatı zor mu?

 • Obezite cerrahisi sonrası revizyon zor değil bence.
 • Evet midesi büyüyen biri olarak ben de bekleyeyim şurda 🙂
 • Midenizin büyüdüğünü size düşündüren şey nedir? Yani yeme miktarınız arttı diye mi yoksa kontrol endoskopisinde mi ortaya çıktı? Ben de tedirginim.
 • Ben mideyi büyütmeden 1 yılda 25 kilo aldım. 3 buçuk yılımda duedonal swicht oldum.
 • Biliyorum tuğba hanım daha önce konuşmuştuk 🙂 ama ben dikkat etmeye çalışıyorum bakalım başarabilecek miyim 🙂
 • Devlette mi oldunuz
 • Nasıl bi ameliyat ?
 • İlk operasyonu tıp fakültesi, ikincisi aynı hocaya özelde oldum.
 • Duodenal switch ameliyatında mide, tüp mide gibi; bağırsaklar by pass gibi. Benim midem büyümediği için ikinci opta mideme dokunmadı cerrahım. Bağırsağımı by passladı ve safra kesemi aldı.
 • Bu bahsettiğiniz duadonal swich dediğiniz nasıl bir op niçin gerek duydunuz
 • Kilo aldım 2. yılımdan sonra. Kalorili beslendiğim için.
 • Peki bağırsağı almak çözüm mü bir süre sonra yine aynı kilo alımı olursa bu sefer ne alınacak mide alınması niye çözüm değil anlamadım o zaman op olmanın ne anlamı var
 • Ben 4 seneliğim ve çok zor dayanıyorum anında kilo alıyorum sürekli diyet diyet bıktım kalorili yiyecekleri bıraktım aksamdan sabaha 2 kilo alıyorum ve gercekten bıktım. bu ameliyat sonrasi kilo alimi oluyor mu.
 • Bağırsağım duruyor bir kısmı by passlandı. Bir daha kilo almak bu opta mümkün değil. Zira artık kilo almıyorum.
 • Benim VKİ 39 olmuştu tekrar.
 • Peki kaç kilo alınca olunuyor bu ameliyat?
 • Hani bu ameliyatta alınmıyordu DS de
 • Ben op olalı 7 ay oldu son bir aydır iştahım biraz açıldı daha sık acıkıyorum ama miktar çoğalmadı fazla tüketmiyorum doktorum ve diyetisyenim vücut kendini kış moduna alıyor ve direniyor diyor ama bu yazılanlardan dolayı da endişeleniyorum
 • DS’de midenin fazlalık kısmı alınmış oluyor ve bağırsağı by passlanıyor. Cerrahların %90’ı safrakesesini çıkarıyor.
 • Kilo alımlar 2 seneden sonra başlıyor daha yenisiniz siz bilmezsiniz.
 • Kaç kilo aldığınız değil VKİ ne kadar olduğu önemli başarısız oplarda da revizyon yapılıyor.
 • Teşekkür ediyorum
 • Vikim 25 26 arası gidip geliyo sürekli diyet yapıyorum ama bıktım artık herkese bakıyorum bn resmen aç geziyorum makarna pilav ekmek abur cubur en son 5 ay önce yedim 7 kilo verdim hiç bozmadım halde 3 kilo nerdeyse aldım.
 • Sürekli al ver al ver kola alınca psikolojim yerlerde kafayı yiyorum kilo alcam diye.
 • Arkadaşlar şunuda unutmayın midenin büyümesi kilo aldırmaz yanlış beslenme kilo aldırır.
 • Bence siz psikolojik tedavi görmelisiniz Halide hanım. Bizim ameliyatların komplikasyonlarından biri de sizin yaşadığınız bu durum.
 • Herkes aynı şeyi diyo psikolojik tedavi nereye başvurmam gerek artık bezdim.
 • Kaç kere op olunursa olsun. Geri kilo alımı mümkün. Bunu doktorda söyler. Beslenme düzeni, kalori alımı daima onemli. Op olmanın faydası ilk zamanlar diyet yapman yardimci oluyor. İstesen de yiyemiyorsun.
 • Haftada en az 4 gün 2.5 saat spor merkezinde spor yapıyorum ve gercekten dikkat ediyorum. Akşam 6 dan sonra ağzıma çay ve sudan başka bi şey sürmem ama olmuyor.
 • Bir endokrinoloji uzmanı ve ya dahiliye doktoruyla görüşün hormonal bir şey olabilir bu yaptıklarınızla kilo vermemeniz a normal.
 • Artık psikolojik olarak da kötüyüm mecburen yardim alcam kiloluyken bu kadar stresli değildim.
 • Bence bu ameliyatın öncesinde de sonrasında da psikolojik destek gerekli her kişi içn olmasada.
 • Bnim icin gercekten şart oldu.
 • Benim içinde öyle 🙂 korkmayın derin dern nefes alıp verin sonuçta hayatınızdan önemli değil d0nyanın sonu da değil 🙂
 • Ben dünyanın sonu gibi hissediyorum ve ailemide bunaltıyorum.
 • 2 buçuk saat spor çok fazla . Buda engel olabilir diyor bazıları. Bende uzun zamandır spor diyet yapıyorum. Diyeti tam yaptığım söylenemez. Haftanın 5 günü 1 saat kadar benim sporda. Dikkat edemiyorum. Spor yapınca insan daha çok yeme ihtiyacı hissediyor.
 • Karatay diyeti yapıyorum vede spor bazen bn de düşünüyorum spor kilo aldırır mi diye spor yapmayınca diyetle daha iyi kilo verdiydim sporla veremiyorum gercekten dikkat ediyorum herkes de görüyor 😣😣
 • Sporu ne yapıyorsun?
 • Spor hocası ne verdiyse sporda en az 650 kalori yapıyorum ekmek makarna çikolata pilav gibi seyler abur cubur kesinlikle 4 ay oldu ilk defa bugun 2 poğaça yedim bıktım artık.
 • Hiç kas, su yağ oranınızı ölçtürdünüz mü? Belki fazla spor yapmaktan kas ağırliginiz da artabilir. Hem diyetisyene hem de psikiyatra gidin derim.
 • Kaslarım çok iyi yağ oranım tam sınırda ayda bir ölçüm yaptırıyorum
 • Duodenal swithci nerde oldunuz lütfen?
 • Ankara’da özel bir hastanede oldum.
 • Obezite cerrahisi revizyonu için ne kadar ödediniz?
 • Grupta fiyat verilmiyor bildiğim kadarıyla 😯
 • Ama özeldeki ilk oplarla hemen hemen aynıya mal oluyor.
 • Anladım ben tamamem unutarak sordum😞
 • Bende post reset diyetindeyim revizyonu da düşünmüyor değilim almak çok kolay vermek zor oluyor.
 • Zor değil ama doktor dahada onemli.
 • Hayır ben oldum hiç bir zorluğu yok hatta daha kolay ikinci operasyon.
 • Devlet mi?
 • Evet devlette oldum çok iyiyim suan bir sene olucak 63 kiloyla devam 😊
 • Revizyonda VKİ kaçtı devlette olabilmek için yine VKİ 40 ve üzerimi olmalı
 • Evet 40 ve ustu olması lazım.
 • Tüp mideden baypas a mi gecildi bende olucam tüp mide ameliyat i olduktan 3 hafta sonra hamile kaldım sonra bir bebek daha derken kilolar gitmedi.
 • Tüp mide oldum tekrar bn.
 • Ben revizyonu 62 kiloda oldum…. Revizyonda kilo önemli değil… Benim şikayetlerim ağız kokusu gaz v.s
 • O zaman sizinki farklı bir şeydir. revizyon düzeltme başarılı olmayan operasyon demektir. Ya tüp mide (mide küçültme ameliyatı) ya baypas bi çeşit daha var, onlar yapılır ve kişi kilo vermeye başlar.
 • Merhaba, tüp mideden by-pass a mı geçtiniz?
 • Hayır . İlk ameliyatta bypass ama bir hata yapılmış durmadan kusuyordum. Ağız kokusu ve gaz şikayetim vardı… aşırı kilo veriyor alamıyordum… düzeltme amaçlı revizyon yapıldı… şimdi çok iyiyim.
 • Doktoru uğraştırıyor zımbaları tek tek açıyorlarmış doktordan duydum ona göre yazdım
 • Ben öyle bir şey duymadım.
 • Doktordan duydum canım, ben anlamam bir de video izledim. Hasta için değil de doktoru uğraştırıyor yoruyormuş
 • Revizyon daha zor diye okudum genelde yorumlarda.
 • Hayır.
 • Evet kendi adıma daha zor.
 • Ne gibi zorlukları var ?
 • Bulantı kusma mide ağrısı oldu
 • Zaman zaman devam ediyor.
 • Anladım geçmiş olsun.
 • Ben de peşindeyim ama burda yok revizyon 😔
 • Yaa nerede varki neden bizim doktor yapmıyor.
 • Bilmiyorum en son gittiğimde henüz kafamda soru işaretleri var dedi.
 • İnşallah yapar.
 • İnşallah ama cesaret lazım bide bize 😁
 • Valla burda okuduğum kadarıyla herkes kolay diyo ama. kisiye göre değisir bilmiyorum ben pazartesi siki diyete giricem ameliyat oldugum ilk günkü gibi inşallah dayanırım bakalım ne olacak.
 • Benim 5. günüm 😁
 • Onu yapmayı bende çok istiyorum ama bir turlu baslayamadım.
 • Benim 6. günüm çok da zorlanmadım.
 • Ben de pazartesi baslayacam inşallah
 • Ama emziriyorum ben ideal kiloma gelmişim ama hamile kadim ve 25 kilo aldım ne yazık ki simdi de vermeye çalisiyorum biraz abarttım sanırım 😢
 • Başla ama çok da zorlama kendini aslında sen sadece dikkat etsende verirsin emziriyorsun protein sebze arttır zararlıları hiç yeme verirsin.
 • Öyle yapayım abla o zaman.
 • Bir daha ameliyat olmak asla istemiyorum, kendimi tekrar kilolu görmekte istemiyorum 19 ay bitiyor kilo alımım Yok istediğim herşeyi az olarak tüketiyorum. Tartıda 1 fazla göreyim tehlike çanları çalıyor, bu sebeple irade çok çok önemli aman aman dikkat !
 • Aynen katılıyorum size.
 • Ben revizyonu kilo aldığım için değil ilk cerrahın yaptığı hatadan dolayı oldum… şikayetlerin ağız kokusu, gaz, mide bulantısı, aşırı kilo kaybıydı… revizyon illaki kilo alma yüzünden olmaz 🙂🙂
 • Evet biliyoruz biz kilo alanlar icin diyoruz.
 • O sebeple yola çıkarken çok doğru bir doktor seçtim.😉
 • Ne oluyor o yazılan biri anlatırsa anlamadım
 • Tekrar ameliyat
 • Bursa da revizyon olan var mı?
 • Ben yaşamış biri olarak söylüyorum değil… ilk ameliyatın üçte biri kadar zor… zira doktor bulmak çok zor… revizyon ameliyatları uzun ve zor olduğu için cerrahlar yapmak istemiyor… ilk ameliyatı yapan cerrahada siz güvenemiyorsunuz…
 • Doktor önemli revizyonun hiçbir zorluğu yok, ilkiyle aynı sonuçta ama ben ikinci operasyonda şükürler olsun hiç ağrı bile hissetmedim doktorun elinden mi bilmiyorum odunda 😊
 • Hangi ilde oldunuz acaba revizyon ameliyatını…
 • Ankarada oldum ben
 • Yakin zamanda revizyon olacağım mide normal bir insan midesine dönmüş sanırım alınması gerekenden daha az alınmış bu yüzden büyüme yaptı ve tekrar tüp mide olacağım.

Obezite cerrahisi sonrası kilo alımları ve 2. yıldan sonra revizyon ameliyatları gerekebiliyormuş. Lütfen beslenmenize dikkat ediniz. Spora devam ediniz ve kalorisi bol yiyeceklerden yemeyiniz.

Obezite Ameliyatı Öncesi Kilo Verimi

Obezite Cerrahisi Öncesinde Kilo Vermek Gerekir mi?

SORU: Merhabalar acaba obezite ameliyatı öncesi nasıl bir diyet programı yaptınız, neler yediniz? Ameliyat öncesi vermem gereken 8 kiloyu acilen vermem lazım, yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Herhangi bir diyet uygulamadım çünkü bir gece ansızın aradılar ve sabah ameliyatınız var dediler. Fakat ameliyat öncesi vereceğiniz her kilo ameliyatınızın daha kolay geçmesine yardımcı olur.
 • Valla yatışım yapıldı. Aanesteziden geçtim ertesi gün ameliyat dediler. Hastanedeydim sabah kahvaltı yaptım, öğlen dürüm döner yedim akşam lahmacun yedim. Gece 23:30’da ciğer dürüm yedim. 24’ten sonra su bile içmedim. Çok şükür ameliyatım başarılı geçti.
 • SS: Kaç kilo ile girdiniz ameliyata?
 • 116 ile girdim 7 buçuk ay oldu şu an 65-66 kiloda gidip geliyorum.
 • SS: Ben de aynı kilodayım sizinle ama şu an 8 kilo vermem lazımmış ameliyat gününe kadar.
 • Sağlık sorununuz mu var?
 • SS: Bir tek tiroid var o kadar.
 • Ha ha bende de var o tiroid hastalığı.
 • Bana öyle bir şey demediler zaten tiroitlerim yüzünden yıllardır diyetle kilo veremiyordum, milim oynamıyordu tartı.
 • SS: Üstelik 20 günde nasıl vereceğim o 8 kiloyu bakalım.
 • Ve hala kullanıyorum tiroid hapı bi de gebeyim daha yüksek kullanıyorum.
 • Ben ameliyata 15 gün kala 10 gün protein diyeti uyguladım. Hamur, pirinç, patates ve makarnayı tamamen kesip, istediğim kadar et balık tavuk salata yedim. Son 5 gün kala da sadece sıvı ile beslendim, çorba, ayran ve su. Ameliyata bu şekilde girdim. Çok şükür şimdi iyiyim.

VKİ (BKİ) Kaç Olursa Ameliyat Olabilirim?

SORU: VKİ 59 olup obezite cerrahisi olan var mı?

 • Evet, canım var.
 • Vardır canım mutlaka.
 • SS: Benim VKİ böyle diye op olamıyorum sakıncalıymış.
 • Kilonuz kaç ki?
 • SS: 150
 • Önce diyetle veya mide balonuyla 40 kilo verdirip yapıyorlar.
 • Boyunuz kısa sanırım vki 59 ise. 150 az bile 200 kg bile olup ameliyat olanları biliyorum.
 • SS: Boyum 1.60 m. Bu da yeni adet sanırım, tanıdığım 8 kisi 150’nin üzerinde op oldu zayıflayın demedi kimse zaten 40 kilo verebilsem op olmam ama anlamadım gitti.
 • Özel mi böyle dedi, devlet mi böyle dedi size?  Yaparlar ya hmmm devleti bilemem ama özelde yaparlar kesin.
 • SS: Özelde yaparlar 10-12 bin lira verince ama bende de o yok.
 • Tanıdıkların devlette mi oldu?
 • SS: Evet marmara eğitim de Yalova Devlet Hastanesi’nde obezite ameliyatı oldular.
 • Benimde tanıdığım devlette oldu yaptılar 160 kilo ile. Sen de o hastanelere baksana işte.
 • SS:  Baktım 2018 yılına gün veriyorlar.
 • Bana ulaşın yardımcı olayım size.
 • Şimdi bütün illerde var araştır ve operasyonu ol bence.
 • Bu ameliyatı iyi ki olmuşum bugun tam 11. günüm ve biraz da olsa kilolarım gitti onca hastalıklarıma rağmen dimdik ayaktayım isin garip tarafı insanin cani bir şey istemiyor ve daima tokluk hissiniz var ve de 4 kaşıkla doyuluyor… Artık güzel günler beni bekliyor…
Bazı ameliyatlardan önce, bazı hastaların kilo vermesi istenebiliyormuş. Vücut kitle indeksi çok yüksek olanların bazılarına obezite cerrahisi yapılamıyormuş.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Gastrik By-Pass Ameliyatı Olanlar

SORU: 10/02/2014 Konya’da tüp mide ameliyatı oldum. Ameliyata Vücut Kitle Endeksi (BMI): 44.8 kg toplam 20 kilo verdim. Ameliyata 116 kiloyla girmiştim. Obezite cerrahisi olalı tam olarak 2 yıl oldu, doktorum by-pass olmam gerektiğini söyledi kilo vermem için. Doktorum sürekli her muayenede sürekli by-pass olmamı söyledi. Ben korktuğumdan ameliyattan kaçtım. 4 çocuğum var korkuyorum. Kendim için değil, çocuklarım için ama kilo da alıyorum sizce ne yapmalıyım?

 • Bence fikir almak açısından olsun, neden az kilo verdiğinizin tespiti açısından olsun başka hekimlerden görüş almanızda fayda var ikinci bir ameliyat kararı vermeden önce.
 • Hangi durumlarda ikinci ameliyat yapılıyor?
 • Arkadaşımı ameliyat öncesinde olsun sonrasında olsun yaşadıklarını biliyorum. Ameliyatın ilk gününden bu yana çok rahat yemek yiyebiliyordu yapılan endoskopi neticesinde mide poşunun büyük bırakıldığı tespit edilse de doktoru gevşeme olduğunu iddia etti. Şimdide bypass olmasını söylüyor. Arkadaşımın merak ettiği tüp mide den sonra bypass ile revizyon olanlar kilo verebildikleri mi.
 •  Evet tüp mideden sonra bypassla elbette kilo verilebilir ancak ilk ameliyatta böyle bir şey yapan hekimin bypassı usülünce yapıp yapmayacağının garantisi olmaz tabii. O nedenle evet bypass tercih edebilir ancak başka bir merkezde/hekimde.
 • Ya anlamış değilim tüp mideden sonra, bypass da olmamız gerekiyorsa o zaman neden tüp mide ameliyatı oluyoruz?
 • Tüp mideli olup başarılı sonuç alan da çok. Size 3 – 0 önde başlama şansı veriliyor. Rehavete kapılmaz, eski alışkanlıkları bırakırsanız sonuç alırsınız. Aslında birazda ilk ameliyatı doğru seçmek lazım.
 • Ben tüp mideyle ideal kiloma rahatlıkla ulaştım benim gibi yüzlerce arkadaşım da var. Arkadaşımın durumu tamamen doktor hatası.
 • Şu kadar zaman oldu hala millettin yazdığı gibi yiyemiyorum ama iyi mi kötü mü onu da bilemiyorum.
 • Konya’da bu kaçıncı başarısız ve olumsuz vaka ya, tamamen doktor hatası. Lütfen ikinci bi ameliyatı sakın orada olmayın.
 • Konya’da bu ameliyatı yapan en az 7-8 doktor var. Ben doktorumdan gayet memnunum. Bilin istedim.
 • Hep olumsuz duyuyorum da ondan canim memnun olmanıza sevindim. Konya bana yakın ama tercih etmemiştim.
 • Her ilde olumlu olumsuz vakalar var. Geçenlerde vefat eden kardeşimizin doktoru başka bir isimdi bu arkadaşımızın doktoru başka biri. Benim doktorum çok daha farklı biri. Duyanlar Konya’da tek doktor olduğunu düşünüyor ona gore yorum yapıyor. Ben de sizin üzerinden haberdar etmek istedim.
Bazı tüp mide ameliyatlarından sonra, bypass ameliyatları da gerekebiliyormuş. Bazı ameliyatlar sonrası ölümler olabiliyormuş. Bazı ameliyatlar sonrasında, kilo verimi çok çok az olabiliyormuş.

Motivasyon için Neler Yapılabilir?

ÖNERİ: Obezite cerrahisi motivasyonu için, kim ne derse desin, aynanın karşısına geç ve gülümse. Dişlerine, kilona, sivilcelerine en önemlisi kendine küsme. Çık, gez. Sev, ağla. Her duyguyu tat. Açık sözlü ol, asla kırma. Sev ama abartma. En çok kendine değer ver, başkalarını değil kendini sahiplen. Kendini odana kitleme, hayat dışarıda.

Annenden veya babandan nefret etme, bil ki en çok onlar değer veriyor sana. Onlara kızmak yerine onları mutlu etmeye çalış. Unutma ki onlar da bir gün gidecek. Sevdiğin insanlara sevdiğini hissettir, onlara onları ne kadar sevdiğini söyle.

Yarın belki de çok geç olabilir. Geçmişte takılıp kalma mesela, geçmiş sonuçta. Hep geleceğe bak. Hayaller kur. Hayallerinden kimse için asla vazgeçme. Einstein’a da gerizekalı demişlerdi, atomu parçalayıp ellerine verdi. Küçümseme kimseleri. Bil ki onların da hayatında zorluklar var. Kimseyi büyütme gözünde. Yeni insanlarla tanış mesela, onların hikayelerini dinle.

Kendine güven, kimse senden üstün değil. Evet, belki berbat bir hayatın var ya da belki kendini yalnız hissediyorsun ama unutma ki senin gibi milyonlarca insan var dışarıda. Seni değersiz hissettiren insanlara gülüp geç. Seni tanımıyorlar, sen kusurlarınla mükemmelsin. Senden bir tane daha yok bu dünyada. Şimdi kaldır o başını ve gülümse. Gülümsemek herkese yakışır çünkü, en çok da sana.

Obezite cerrahisi için karar vermek zor. Dolayısıyla motivasyon isteyenler için yazılmış bir yazı.

Obezite Cerrahisi Sonrası İşe Başlama Süreci

Obezite Cerrahisi Sonrası İşe Başlama Süresi ve Çalışma Hayatı

SORU: Obezite cerrahisi operasyonu olduktan ne kadar zaman sonra normal çalışma hayatına başlayabiliyoruz? Benim işim masa başı bir iş değil, ortalama 25 kg civarı bir ürünü taşımak ve bu işe bağlı sürekli eğilip kalkmak zorunda olduğum bir iş. Yardımcı olursanız sevinirim.

 • 30 gün rapor veriliyor sevgili kardeşim ..
 • SS: Bu süre zarfında bir şey taşıyabiliyoruz mu?
 • Kesinlikle hayır…ilk 3 ay 10 kg bile kaldırmamam gerektiği söylenmişti…
 • Bir iki ay diye yazmışlardı bende sormuştum. Ama bazılarına 5 kg dan fazlası 6 ay diyen de var.
 • Normalde 20 gün sonra işbaşı yapılıyor yalnız ilk 6 ay fıtık riski nedeniyle 7.5 kilonun üstünde ağırlık kaldırmak sakıncalı
 • Fıtık derken herkesin aklına ilk gelen fıtık kastedilmiyor tabi. Mevcut dış dikişler ve mide Üzerindeki dikişlerde oluşabilecek bir fıtık kastediliyor ki buna dikkat etmenizi ve ilk 6 ay 7.5 kilonun üstünde ağırlık kaldırmamanızı tavsiye ederim.
 • İlk 3 ay ağırlık kaldırmamalısınız diye biliyorum ben.
 • İlk 6 ay kesinlikle ağırlık kaldırma derim sağlığınız için.
 • Ameliyattan sonra ilk 6 ay 7,5 kilonun üzerinde yük taşımak fıtık riski oluşturacağı için önerilmez.
 • Aynen başak hanım doğru söylüyor, benim şu an karnımda yumurta büyüklüğünde fıtık var.
 • Doktorunuz kuşak önerirsiniz 6 ay takın.bu açık ameliyatlarda şart.bana aldırdı.ama 6 ay demedi.iyileştim diye erken çıkarmışım.
 • SS: Korse varken eğilip kalkabiliyor muyuz?
 • Hayır her şeyi geçtim de böyle bir iş yaparken obez olabilmeniz enteresan. Demek ki hareketli yaşam filan da etki etmeyebiliyormuş. Geçmiş olsun.
 • SS: Çok hareketli bi insanım ama bu kiloda uyku apnesinin etkisi varmış doktor söyledi alıyormuşuz veremiyormuşuz.
Obezite cerrahisi sonrası 6 ay kadar, 5-10 kg kadar ağırlık kaldırmak yasakmış.

Obezite Cerrahisi Sonrası Mide Kasılmaları

SORU: Ameliyatın ilk günlerinde, ilk gıdalarınızı alırken midenizde kasılmalar oldu mu? Obezite cerrahisi sonrası, midemden sırtıma vuran dayanılmaz kasılmalar oluyor.

 • Evet oldu, iki yudumla doyuyorsun zaten, zorlama bi kaşık daha almak için. Yedikten sonra da mutlaka dolaşmak zorundasın biraz, gaz oturtmuyor zaten. Sonra azalarak geçicek onlar da… Bu arada, ben püre dönemindeyken bir kere haşlanmış patatesi iyice ezip yemeye kalktım, ölüyorum sandım… Yediğin şeylerin gerçekten püre veya sıvı kıvamda olmasına, kolay hazmedilebilir şeyler olmasına dikkat et lütfen.
 • Oluyor sonra geçecek ama onlar bende hiç geçmeyecek zannetmiştim ama geçiyor
 • SS: Bir yudum alsam ölüyorum acıdan. Önden sırtıma bir ağrı vuruyor. Geçici diyorsunuz yani?
 • Kesinlikle.
 • Kesinlikle geçiyor defalarca sormuştum doktoruma hiç geçmeyecek sandım inan ama suan ole bi sorunum yok 5. ayımı doldurdum ne kadar sürdü hatırlamıyorum ama özellikle ilk haftalara özel bi durum oldu ilk iki üç hafta.
 • SS: Vallahi obezite cerrahisi yaptırdığıma, bu ameliyatı olduğuma pişmanım şu an.
 • İlk 10-15 kilo gittiğinde bir daha konuşalım bunu.
 •  Ay hayır sakın sadece şu an böyle düşünüyorsun ama inan ki normal yemeye başlayınca aklına bile gelmeyecek bugünler. Hepimiz yaşadık hersey çok güzel olacak inan bana.
 • Ben 3 haftalığım, operasyon sonrası tarif ettiğiniz gibi acı yaşamadım. Doktorunuz ne diyor peki?
 • SS: Normal diyor. Salıdan beri ne çektiğimi bir ben bilirim bir Allah. Çok sancı çektim. Simdi de yiyemiyorum kasılıyor midem. Hiç böyle bir beklemiyordum ben.
 • Ya ben anladım onun ne demek istediğini. Bir yudum alıyor, birden kasılma giriyor mideye, bir kaç saniye sürüyor ama çok şiddetli inan ki geçiyor böyle kalmayacak aynı şeyleri ben de yaşadım.
 • SS: Evet, aynen tarif ettiğin gibi.
 • Moralini yüksek tut inan ki geçecek her şey çok güzel olacak. İnan her yudum da yarım insan oldum, bu ne ya hep böyle mi olacak diyordum kendi kendime ama geçti o durum hatta 5-6 yudum suyu arka arkaya içmeye bile başladım her geçen gün şaşırıyorum kendime sende bugünleri göreceksin. Hayırlısı yla biraz sabır tatlım ya sabır.
 • Op sonrası ben sadece bir kez yumurta yedim hızlı yedim galiba… Gerçekten ölüyorum sandım kusunca rahatladım. Şimdi korkumdan yoğurt yiyorum.
 • Ne yersek yiyelim yavaş yememiz gerekiyor ama bizim ortak özelliğimiz hızlı yemek. Zaten hala bu konuyla ilgili sıkıntılarım mevcut valla o kadar yavaş yiyemiyorum hala.
 • Merhaba benim de 6. günüm bende olmadı. Midemizin içi hava dolu, içtiğimiz su ile hava yer değiştirmesini çok güzel hissediyorum.
 • SS: Doktor geldi şimdi. Günden güne azalacak merak etme dedi. Şu günler gecseydi bi… Moralim bozuldu daha şimdiden.
 • En güzel, en genç, en güzel gözlü anne sen olacaksın sabır biraz tatlım bir şeyin kalmayacak.
 • Yavaş yudumlamakta yarar var, ne acelemiz var ki.
 • Bir de ılık içmeye bi dene soğuk acıtabilir.
 • Ilık iç, soğuk içecekler bu şekilde kasılma yapıyor.
 • SS: Yok sıcak ya da soğuk içmiyorum zaten. Ama bu yaşananlar normal ve geçecek değil mi?
 • Alıştırmaya bak daha küçük midemiz, acele etme bol yürüyün, en güzel ilaç o.
 • Hepsi geçecek sakin üzülme hayır, pişmanlık yok.
 • Sıvılara alışacaksın, püre dönemine geçince püreye alışacaksın, katıya geçince rahatlayacaksın. Azıcık sabır hepsi geçiyor. Ben de ilk haftamda yaşadığım pişmanlığı, hayatımda hiçbir şeyde yaşamamıştım ama şimdi her şey çok güzel.
 • SS: Aynen bu ameliyatı olduğum için pişmanım. Kasılmalar, kramplar ve gazlar çok fena.
 • Sabır geçecek.
 • Ben 6 günlüğüm, bende öyle bir şey yok.
 • Hastaneden çıkana kadar maalesef çok pişman oluyorsunuz operasyon olduğunuza. Hepimizin başına geldi ve o dayanılmaz omuz ve sırt ağrılarını ben de çektim. 11 günlük opluyum hala göğüs kafesim çok ağrıyor. Olağan şeylermiş bunlar, birçok kişiyle konuştum hepsi yaşamış bu sıkıntıları. Rahat olun.
 • SS: Göğüs kafesi ve aynı hizada sırt ağrısı. Çok fena çok! İnşallah geçer bir an önce.
 • Ben de üçüncü haftamı bitirdim. Minicik tavuk parçasını çiğnedim ve yuttum. Üzerine de azıcık su içtim anam anam ölüyorum sandım. Evde dört döndüm, korkudan Allah’a yalvarıyorum tövbe bir daha yemeyeceğim diye. Nasıl korktum evde de yalnızım, kimseyi de çağıramıyorum korkudan. Şu an bu olayın korkusuyla, katı dönemine nasıl geçeceğim dair çok kötü bir korku oluştu bende.
 • SS: Adapte olmak çok zor. Nasıl alışacağız bilmiyorum.
 • Evde yemek yaptırmıyorum, şu zor günleri atlatsaydım bir şey istemiyorum. Tıpta yeni bir teknoloji çıksa ameliyat ile beynimizdeki yemek bölümünü kestirsek aslında tam süper olacak.
Operasyon sonrası mide kasılmaları, mide ağrıları, sırt ağrıları dayanılmaz boyutlara ulaşabiliyormuş. Bu da obezite cerrahisi yaptıranlar arasında çok büyük pişmanlığa bile sebep olabiliyormuş.

Mide Balonu Ameliyatı Yaptırmak Riskli mi?

Mide Balonu Ameliyatı
Mide balonu ameliyatını gösteren bir resim

SORU: Mide balonu taktırmak riskli mi, en fazla kaç kilo verilebilir arkadaşlar? Yazarsanız sevinirim. Ücretini de öğrenmek istiyorum. Mide balonu da obezite cerrahisi midir? Fazla kilom olmadığı için ameliyat yapmıyorlar ama ben kilo veremiyorum.

 • Mide balonu ameliyatını hiç tavsiye etmem, eşim gecen sene taktırdı ama şimdi yine aynı kiloyu geri aldı. Çektiği ağrılar da yanına kar kaldı.
 • Ben geçen sene taktırdım balonu. İl beş günde, vücut içine yabancı bir madde girdiği için onunla devamlı savaşıyor. Bu da sana ağrı kusma atakları, sinir stres acı olarak dönüyor. Ben sadece beş gün dayanabildim ve beş gün sonunda yalvar yakar doktoruma zorla geri çıkarttırdım. Bu beş günde beş kilo verdim kusmaktan ve korkudan dolayı yiyememekten. 4000 lira paramı da böylece çöpe atmış oldum.
 • Mide balonu olanlar az kilo verdiklerini ve verilen kiloyu geri aldıklarını söylüyorlar. Fazla kilonuz yoksa vermeniz gereken diyetisyen ve spor derim.
 • SS: Boyum 168 cm, kilom 70 kg fakat kilo veremiyorum ve çok iri duruyorum.
 • Sadece 10 kilo fazlanız var. İyi bir diyetisyen araştırın, sonrada eve bisiklet alın yada bir spor merkezine üye olun, 3 ayda tamamdır.
 • Mide balonu genellikle başka ciddi bir operasyon geçirmesi gereken ancak fazla kiloları nedeniyle söz konusu operasyonu riskli olan hastalarda riski düşürmek adına hızlı kilo verimi için takılan geçici bir yöntemdir.
  Yani asıl amaç sağlıklı bir kiloya inip o kiloda kalmak değil önemli bir sağlık sorununun çözümü için kısa sürede kilo vermektir. Vücuttan birkaç ay sonra çıkarılmalıdır ve çıkarıldığında eski yeme alışkanlıklarınıza kolayca dönüp kiloyu geri alabiliyorsunuz. Uzman değilim ancak araştırmalarımdan anladığım bu. O yüzden kesinlikle tercih etmeyin.
 • 168 boy ve 70 kg ile kendinizi iri hissediyorsanız yaşınız çok genç olmalı. Normal kiloya çok yakınsınız , unutmayın ki hangi yöntemle kilo verirseniz verin onu muhafaza edebilmek de çaba gerektiriyor . İşte o çabaya hemen şimdi başlayın . Diyetisyen , bol su, yürüyüş ve spor. Bu kadar güzel ve ideal hayatı kendinize zehir etmeyin.
Mide balonu ameliyatı ile ilgili olarak da gördüğümüz kadarıyla verilen kiloların, kolaylıkla geri alınabildiği şeklinde ortak bir kanaat mevcut. Fakat burada önemli birkaç nokta daha var, kişinin çok aşırı bir kilosu olmamasına rağmen, cerrahın mide balonu takmasının, paradan başka bir nedeni olamaz. 4000 lira için bu tarz bir olayın yaşanması gerçekten üzücü. O yüzden obezite cerrahisi konusu iyice incelenerek karar verilmeli. Para hırsı ile sizlere gereksiz yere operasyon yapacak cerrahlar çıkabilir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatları Sonrası Kansızlık (Anemi)

SORU: Obezite cerrahisi sonrası, kansızlığı için demir hapı almama rağmen ve bazen damardan almama rağmen demirim çok düşük ne yapmalıyım? Başım dönüyor.

 • Kontrolünüzde doktorunuzdan dozunuzu değiştirmesini isteyebilirsiniz. Demir takviyesinden iki saat sonra süt ve süt ürünleri de almamanızı tavsiye ederim. Demirin emilimini engelleyebiliyor.
 • SS: Sabah aç karna iki hap alıyorum.
 • Hocam demiri genellikle calcium citrat ile yazar emilimi düzgün olsun diye, isterseniz doktorunu bir önerin.
 • Aynı sorunu bende yaşamıştım.. Denildiği gibi emilimi takviye edici bir faktör ile birlikte (ben c vitamini ile almıştım) ve hiç bir yiyecekle temas ettirmeden kullanmanızı nacizhane öneririm.. Yatmadan iki saat önce gıda alımını bırakıp demir ve takviyenizi alıp yatabilirsiniz…
Sorunlardan birisi de obezite cerrahisi sonrası kansızlık ile mücadele. Demir ilaçları, demir hapları, damardan demir preperatları almanız gerekebilirmiş takviye olarak.

Obezite Cerrahisinin Uzun Dönem Sonuçları

Obezite Cerrahisi Ameliyatını Uzun Yıllar Önce Olanlar Şu An Nasıl? Uzun Dönemde Etkileri

SORU: Ameliyatı 5 yıl kadar önce olan var mı? 2 seneden sonra ne halde olunuyor, kilolar geri geliyor mu merak ediyorum. Karar aşamasındayım yardımcı olursanız sevinirim.

 • Evet ben de ameliyat sonrası kilo alımı tekrar oluyor mu, merak ediyorum.
 • 5 senesi biten gastric bypass ameliyatı olan bir arkadaş kilosunu koruyor.
 • 3 sene sonunda tekrar 20 kg kadar geri almış bir tanıdığım var. Yemekhane çalışanıydı etrafında hep akıl çelen yiyecekler vardı dikkat etmeyi bıraktı. eski kilosuna donmese de epey almış oldu. Her şey bizim elimizde. O minik mideyi sağlıklı şeylere doldurursak hayat güzel devam ediyor. ancak kızartmalar tatlılar vs eski kötü alışkanlıklara devam edersek bir miktar geri alınabiliyor.
 • Mideyi sağlıklı biçimde küçültmek ve kontroller hocanızın ama uzun dönemde kontrol ve sorumluluk daima bizlerin elinde arkadaşlar. Ben 5 yıllığım. Hayatımın en iyi kararı ameliyatım (bebeğimden sonra) ve ameliyatıma gözüm gibi bakıyorum. Epey var 6-7 yıllık arkadaşlar gruplarda sık yazmasalar da. Evet uzun dönemde kilo kontrolü zorlaşmakla birlikte ipler sizin elinizde. Unutmayın ameliyat sihirli değnek değil. Sihir de değnek de sizsizsiniz.
Operasyon sonrası tekrar kilo alımı gibi bir problem bu ameliyatlar için de geçerli ve haklı olarak böyle bir soru sorulmuş. Yine olay kişinin kendinde ve kendini kontrol etmesine bağlı olarak 5-6 yıl kilo vermiş halini koruyanlar da mevcutmuş. Tabii ki verdiği kiloları tekrar alanlar da.

Obezite Cerrahisi Ömür Boyu Riskli mi?

SORU: Ameliyat olma aşamasındayım ama bazı yorumları okuyorum. Bu obezite cerrahisi ömür boyu risk taşıyor diyorlar, o zaman kilolu olmak da risk. Neden o zaman bu ameliyatı olalım hiç bıçak altına yatmayalım? Ne olur yardım edin zaten, çok zor karar verdim.

 • Kararınızdan vazgeçmeyin. Obez olmak daha büyük risk.
 • SS: Ama gerçekten ömür boyu risk mi taşıyor bu korkularla nasıl yaşayalım o zaman psikoloji ne olur.
 • Ne riski ya? Her ameliyat gibi bunun da riskleri var tabi. Ancak bu zaten kapalı ameliyat. Her hastanın durumu da farklıdır. Doktorlar boşuna hastalık yoktur, hasta vardır derler. Ancak iyileşme süresi çok kısa. Zaten 1-2 saat sonra ayağa kaldırıyorlar. 3-4 gün sonrada normal hayata başlarsın.
 • O riski ömür boyu taşıyan birini bulmamız lazım. O kadar profesör, o kadar doktor ömür boyu riskli olan bu ameliyata onay vereceğini sanmıyorum. Şişman soykırımı değil ya! Sen karar aşamasını zor geçtin, endişelerin normal. Kilolu olmak da her daim riskli ne edelim obez mi yaşayalım yetmez mi çektiğimiz eziyet, işittiğimiz hakaret! 3. sınıf insan muamelesi görmek yetmez mi! Boşver sen onu bunu mantığınla hareket et.
 • SS: Ama ömür boyu riskli diye duyuyorum buda beni korkutuyor.
 • Sakın vazgeçme belki bunlar bir bahanedir nefsin oyun oynuyor sana bence, tabii ki karar tamamen sana ait. Kendini zorlamadan sağlıklı bir karar al ama vazgeçme o karardan.
 • O kadar riskli olsa bir kere Türkiye’nin en zengin iş adamı Mustafa Koç obezite cerrahisi olmazdı. Bbunun yanında sayamadığımız kadar zengin ve ünlü kişiler bu ameliyatı oluyorlar. Sizce onlar başka yollarla zayıflamayı denemezler miydi.
 • Obezite cerrahisi ile yaşam kalitesinde %95′lik bir yükselme olurken, ölüm riskinde %90′lık bir oranda azalma meydana gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre de obezite ameliyatlarındaki ölüm riski %1’in altındadır.
 • Kilo vermek sizin elinizde olan bir şey eğer iradeli biriyim diyorsan, ben bu kiloyu vereceğim diyeceksen kendin zaten o kiloyu spor yaparak verirsin. İnsan vücudu o kadar muhteşem bişeyki yaptığın herşeyin karşılığını veriyor zaten. Eğer bi rahatsızlığınız yok ise yağ yakımı kolay bişeydir ama bu iş İRADE+SPOR ile halledilir.
  Her şey sende başlar ve sende biter… Bu da benim yorumum gerisini siz düşünün… O kiloyu sen aldıysan vermesini de sen bileceksin.
 • Eğer sağlıklı biriyseniz bu ameliyatı olmayın kendi iradenizle verin o kadar kolay değil bu ameliyat.
 • SS: Siz oldunuz mu?
 • Evet ama mecbur olduğum için.
 • SS: Yandaş hastalık mı vardı ve pişman mısınız şimdi?
 • Hayır pişman değilim, benim ortopedik sorunlarım vardı ve acil kilo vermem gerekti şeker tansiyon anjiyo kalpte.
 • SS: Ben 130 kiloyum ve bunu diyetle veremiyorum diyet çok zor ne yapabilirim.
 • Yaşın kaç?
 • SS: 32
 • Ben de 130 kiloydum 108 düştüm diyetle doktora gitmeden yemek yeme alışkanlığımı değiştirdim 46 yaşındayım sende bi dene.
 • SS: Yani ameliyat olmadınız?
 • Herhangi bir sağlık sorunuz var mı?
 • SS: Var tabii ki.
 • Kolay degil derken ne yönden değil?
 • Sonuçta vücutta bir organınız kesiliyor.
 • Ben de bu sorunun cevabını, çok merak ediyorum. Ömür boyu risk var mı?
 • SS: İrade olsa zaten obezite ameliyatı olmayı düşünmezdim.
 • Ben kendim antrenörüm gerçekten bu işe inanarak başlayanlar çok kilo verdiler. Her şey insanın kendisine bağlı işin kolayına kaçmayalım bence… bu kiloyu uzun yıllarda aldınız ama 6-7 aylık antrenmanla gözle görülür değişimler oluyor zaten. İnsan vücudu böyle mükemmel bir şey…
 • Ben sanmıyorumki 100 kg aşmış bir şahıs bu kiloyu spor vs ile versin ben gecen seneler sporla denedim dizlerimde menüsküs oluştu ve dr merdiven çıkma onu yapma bunu yapma dedi durdu ben hareketsiz kaldıkça kilo aldım kilo aldıkça hareketsiz kaldım peki nasıl verecektim o kiloları spor yasak sadece ot yemeklemi asla on verir yirmi alırdım bu son çare bizim gibi 100 kilo aşmış kişilerin başka çaresi yok!
 • SS: Evet, 100 + benimki.
 • Spor yapmadan asla bu kilolar verilmez zaten hareket olmalıki fazla yağlar enerjiye dönüşsün… Ama sağlıkla ilgili bi sorunu varsa ona ben bir şey diyememem.
 • Ben de seninle aynı kaygıları yaşıyorum. Operasyon olmama çok az bir süre kaldı ama kendimi bir türlü rahatlatamıyorum. korku yani başka bir şey değil. birde op sonrası kaçak çekilecek ağrı sızı korkuları Allah yardım etsin girdik bir yola.
 • SS: Evet arkadaşım katılıyorum size.
 • Ben ameliyat olduğum güne kadar hayatım da ne hastanede yattım nede narkoz aldım. Bu ameliyatı olma kararımda ki en büyük etken açık değil kapalı olması ve acı olayının en az seviyede olacağını düşünmemdi. Çünkü ben gerçekten de acıdan çok korkuyorum.
  Kapalı diye girdiğim ameliyatta karın bölgemde ki aşırı yağlanmadan dolayı bağırsaklara ulaşamadıkları için açık ameliyata dönme kararı almış doktorum ve benim ameliyatım açık oldu. Hatta ameliyat sonrası kendime ilk geldiğimde saati sorduğumu hatırlıyorum…
 • Saati söylediklerinde ameliyatın çok uzun sürdüğünü farkettim ve neden diye sorduğumda ameliyatın açık olarak yapıldığını söylediler ve ben o kadar çok kızdım ki neden açık yaptınız diye ve çok ağladım tabi narkozun etkisiyle. Bunu neden bu kadar uzun uzun anlatıyorum. Ameliyattan sonra canımın o kadar çok yanacağını düşünüyordum ki anlatamam. Ama inanın açık ameliyat olup da bunu kesinlikle abartmıyorum, benim canım ameliyattan yani kesilerden dolayı hiç canım yanmadı. Bunu yaşamış ve tecrübe etmiş birisi olarak çok rahat yazıyorum. Umarım bu dertten en kısa sürede kurtulur ve sağlığınıza bizim gibi kavuşursunuz. Sevgilerimle.
 • Teşekkürler hanfendi.. Peki kilo veriminiz nasıl şu anda?
 • 75 kilo verdim ben.
 • Neee! Geriye ne kaldı ki o zaman?
 • 143.5 kilo ile girmiştim ameliyata.
 • Ameliyat işin kolayına kaçmak değildir. Aklı başında kimse “kolay” adı altında kendini kestirmez. Marul cücüğü kadar fikrinizle şurada insanların sinirini zıplatmayın!
 • SS: Ya kafamı çok karıştırıyorlar.
 • Nerede kaldın diye düşünmeye başlamıştım bu ibareden nefret ediyorum “kolaya kaçmak” ben bir haftadır opluyum ne olursa olsun kolay değil bunu sadece biz biliriz.
 • 1- Kolaya kaçmak. 2- Azıcık boğazını tut. Bu iki laftan biri yüzünden beni bir gün karnım burnumda karakollardan toplayacaksınız.
 • Azıcık boğazını tut diyenlerin çoğu 60 kilo yoktur, bekara karı boşamak kolay gelir zayıflar şişmanın halinden anlamaz yaşadın mide opu çok şükür diyorum.
 • Kardeşim hani şu bahsettiğiniz kolaya kaçmak mevzusu varya hiçte kolay değil kolay olan kendimizi kandırım diyetle veririz deyip seneye yirmi kilo daha almak siz şişman yaşamadınız sanırım hiç o yüzden davulun sesi uzaktan hoş geliyor.
 • Bence obez olmak daha zor.
 • Dün hastanede bir amcayla sohbet ediyorduk. 1982 yılında midesinin 4/3 alınmış. Midede rahatsızlık varmış tabi. Diyor ki taş yesem bile midem itiraz etmiyor. Çok sağlıklı idi. Demek ki risk o kadar da yok.
 • Babamın amcası 1956 yılında olmuş 90yaşına yaklaştı gayet sağlıklı ve zayıf.
 • Tabii ki ameliyatın da zorlukları var ama kendine dikkat edersen sorun yok.
 • Katılıyorum. Bence karar verirken hayatınızı bir tartıya koyun arkadaşlar. Bu hepiniz için geçerli. Kilo sizi çok da rahatsız etmiyorsa zaten ameliyat noktasında değilsinizdir ama bence kilo/yandaş hastalık/yaşın ilerlemesi ameliyattan çok çok daha riskliydi. Kararınızı bu doğrultuda verirseniz bu gelgitleri yaşamazsınız fazla.
 • Hiç düşünmeyin op. Olun derim kızım oldu keşke daha önce olsaydı diyorum psikolojik olarakta çok değişti olumlu yönlerini düşünün.
 • Zor mu zor ama olmasaydım ameliyat milyon kere daha zor du hayat.
 • Zor yani var ama suan bir daha deseler gözü kapalı gider olurdum.
 • Çok pişman oldum neden daha önce olmadım diye.
 • Kusura bakmayın iradeyle sporla bitmiyor o iş. 7. Ayım daha dolmadı; 20 yaşımda farkettik ben aktif bi bireymişim. İdeal kiloma daha çok var ama hareket etmek istiyorum yerimde duramıyorum. Ameliyat öncesinde üşengeçtim, bi yerlerimi kaldıramayandım azimsizdim.. Kilolarımız hiç bi şeye müsade etmiyormuş farkında değilmişiz.
  Elbette spor yapacaksınız ameliyat oldum diye yatmıyoruz yediğimize içtiğimize sporumuza zaten dikkat ediyoruz. Ameliyat mucize değil siz mucizesiniz ameliyat sizi bu mucizeye iten büyük bir güç sadece.
 • Eşim de tahlillere başladı Allah’ım sizin de, eşimin de başarıyla atlatmasını nasip etsin.
 • Ah ah keske daha önce olsaydım 2 aylık opluyum iyi ki olmuşum hiç korkmayın inanin kilo verdikçe daha önce olmadığınıza pişman olacaksınız.
 • Bu ne saçmalık böyle ömür boyu risk ne demek? Kısa bir süre risk var oda doktorunu dinlemediğiniz zaman olur 2 aylık opluyum tek pişmanlığım 46 yıldır kilolu yaşamak.
 • Ben 75 kg. verdim hiç spor yapmadım. Eğer spor yapsaydın sanırım hem kilo olarak daha fazla verirdim hem de sarkmalar daha az olurdu diye düşünüyorum. Bu arada sanırım bende ki dana derisi o kadar kilo vermeme rağmen çok çok ciddi bir bozulma olmadı evet sarkmalar var ama çatlak matlak yok yani.
 • SS: Nasıl diyetle mi verdiniz?
 • Hayır, ameliyat oldum 16 Mart 2013 tarihinde.
 • SS: Peki memnun musunuz?
 • Memnun musunuz ne demek olmasaydım belki şu anda 200 kilo idim ve sanırım da yaşamıyordum.
 • Ben ameliyat kararımı verirken ya ameliyat olup ölecektim yada kilolar yüzünden ölecektim.Ameliyat bir şanstı benim için ve ben o şansı kullandım iyikide kullanmışım. Sorarsanız yine aynı kararı verir misiniz diye evet hem de milyon kere evet olurdum ameliyat.
 • Eminim ki olacaksınız ama sunu söylemeden edemeyeceğim dr. secimi ve ekibi çok önemli lütfen ona dikkat edin.
 • SS: Ben de 32 yaşındayım 127 kiloyum veremiyorum kiloluk olmak çok zor birde ben kucuklugumden beri kiloluyum.
 • Bende öyleydim canım çok kilolar verdim diyim sana 30-35 kg verdim ama sonrası tekrar fazlasıyla geri alım. Ben herkese şunu tavsiye ediyorum diyetle sporla kilo verip bunu kontrol altında tutamıyorsanız ameliyat olun. Başka çaresi yok.
 • Ama bazende görüyorum burada ben 80 kg ben 90 kg ameliyat olmak istiyorum diyen kardeşlerimiz var hende çok gençler onlar denesinler önce kilo vermeyi. Yinede ameliyat öyle çok kolay bir şey değil. psikolojik olarakta sonuçta hep dikkat edeceksiniz. Ömrünüzün sonuna kadar.
  Yemek isteseniz de ve de yeseniz aradan kaç yıl geçerse geçsin rahatsız oluyorsunuz. Burada hem ameliyat olmuş ve sonrasında da doktorların koordinatörleri olmuş çok değerli kardeşlerimiz var en doğru ve sağlıklı bilgi her konuda onlardan alabilirsiniz.
  Ben sadece kendi yaşadıklarımı anlattım ve anlatabilirim ama onlar bir sürü hastayı takip ediyorlar. Ve iyi ki de varlar hepsine çok teşekkür ediyorum. Sanırım bu gün itiraf günümdeyim. Ben 16 mart 2013 yılında ameliyat oldum. 143.50 kg ile girdim ameliyata. Sonra 68 kg. kadar düştüm, bu kiloda çok kalmadım. 5 kilo aldım ve 73’te sabitlendim. Çok uzun zaman hep 73 kg idim. Şu son haftalarda tartıya bir çıktım 79 – 80 görmüşüm. Tabii ki çarşamba gününden beri diyetteyim şükür 77 gördüm.
 • Ya biz ameliyatan sonra normal bi insan gibi yaşayamıyor muyuz Allah aşkına ya?
 • Niye öyle dedin?
 • Ya hep bi korkutuyorlar yaşamın boyunca nebilim kilo geri alıyorsun omur boyu vitamin safra kesesinde taş emboli olma riski hep buna benzer bi ton laf zaten cok zor karar veriyoruz bunlarda duyunca iyice kararsız olup korkuyoruz.
 • Aynen doğrusun.
 • Net bir soru ve net bir cevap istiyorum. Operasyon sonrasında *ben artık yarım insan oldum * diyeni okumuştum * normal insanlar gibi her şeyi yiyemiyorum eski yediklerimin bir çoğunu midem kabul etmiyor * diyenler var bir cevap ver Allah aşkına.
 • Ve benim acı eşiğim çok düşük, bunları duydukça vazgeçesim geliyor ameliyattan.
 • Niye normal insan gibi yaşayamayalım ki, her normal insan kilo alıp kilo verebilir. Ben şunu baz alıyorum kendimde sonuçta ben 48 yaşındayım. 73 kg.kendimi sabitlemiştim. Çok uzun zaman bu koloda kaldım. Tabiki bazen bizlerde kaçırıyoruz bazı şeyleri bende olduğu gibi ve ben kilo aldığımı farkettim.
  Hemen dikkat etmeye başladım. Eğer ben bu ameliyatı olmasaydım ne kadar dikkat etsemde almış olduğum kiloyu veremezdim bunu çok iyi biliyorum. Ama şimdi vermeye başladım bile hemde biracık dikkatle. Bilemiyorum tabi ki diğer arkadaşlar nasıl düşünüyorlar. Ama ben bu şekilde düşünüyorum.
 • Yaşınız çok genç ve 130 kilo diyorsunuz, (ben 100-110) yağ yakımı yaşla birlikle iyice yavaşlıyor yani diyet ve sporla daha zor ve az kilo veriyorsunuz (nerden mi biliyorum, kendimden hayatım diyetle geçti) ,verdiğiniz her kilo geri geliyor fazlasıyla ve kilomdan dolayı hiçbir sağlık problemi yaşamadım ben kandırmacası başlıyor ama, yavaş yavaş gelen genetik hastalıklar bile şeker, hipertansiyon, astım gibi baş edilemeyecek kadar yükselip “hayatınızı riske sokuyor.”
  Spor yap verirsin, irade, inanç, motivasyon, ooww hop! diyenleri bir yere bağlamak istiyorum artık.
 • Bu kiloyla hoplamak zıplamak hatta yürümek ne demek biliyomusunuz siz? İşte ben bunları sizin yaşınızda göze alsaydım 10 yıldır ince ve sağlıklı bir kadın olacak, sürekli ayyy kilo mu aldın sen sağlıklı beslen sık ye az ye gibi diyet gruplarına maruz kalmayacaktım.
  Üniversiteye giden çocuklarıma ayak uydurabilecek gittiğim her yerde çabuk yorulup bir lokma yesem tuvalet aramayacaktım yanlarında. Şimdi siz kendi terazinize koyun bakalım? Riskli olan nedir?
 • Kararlı ol, kararından vazgeçme sakın canım. Emin ol çok pimpirikli bi insanım hala da var ama şu an çok rahat uyuyup rahat nefes alıyorum. Ki çok da kilolu degildim 1.68 boy 97 kiloydum ama biliyordum veremiyecem aksine daha fazla alacam psikoloji kalmamıştı kas aldırmıyordum.
  Artık ama suan 26 günüm 12 13 kilo verdim ve üç yıl önceki kışlıkları atmamıştım onları giyiyorum yani demek istediğim olan bi çok insan var benim cevremde üç tane bu ameliyatı olmuş insanlar var bir bucuk senelerini gecmis insanlar gayet saglıklı ve boğazları hiç boş durmuyor suan onlar kıskanıyorum ama inşallah 6 ay sonra bende istediğim herseyi az ve öz yiyecem nasibinde varsa ölmek o bahanedir zaten allah güzel saglıklı hayırlı ömürler nasip etsin canim her şey güzel olur ilk 15 günü gecir ameliyattan sonra bak her şey nasıl güzelleşiyor sadece 3 ay dikkat etmemiz lazım sorun yasamamız icin.
 • SS: Çok teşekkürler hanfendi.
 • Bizler hep yanındayız arkandayız, sen kararlı ol bizler burdan seni yönlendiririz.
 • SS: Desteklerinizi bekliyorum.
 • Kesinlikle olmalısın derim güzelliğini daha sonra göreceksin.
Obezite cerrahisi olanlar ömür boyu ölüm dahil her türlü riski taşıyor mu, bu konunun tartışıldığı bir konuşma olmuş. Obezite mi riskli yoksa obezite cerrahisi ameliyatları mı? Karar kesinlikle size kalmış…

Obezite Cerrahisi Sonrası Kan Sulandırıcı Kullanımı

SORU: Obezite cerrahisi olduğumda 3 gün hastanede kaldım. 3 gün boyunca kan sulandırıcı iğne vurdular. Sonrasında bana ne kan sulandırıcı iğne, ne de hapını yazdılar. Siz kullandınız mı hastaneden çıktıktan sonra?

 • 6 tane de evde vurdum ben.
 • SS: 13 gün oldu cerrahi olalı, sadece 3 gün hastanede vurdular kan sulandırıcı. Umarım bir sıkıntı olmaz.
 • Umarım.
 • Yok bana da verilmedi.
 • SS: Kaç günlük oplusunuz?
 • 3 aylık ben.
 • 10 tane de evde vurdum.
 • Kişiye göre değişiyor galiba, bana verdiler yanımdaki bayana vermemişlerdi.
 • SS: Kisiye göre derken bunu nasıl değerlendirip veriyorlarki
 • Onu bilemeyeceğim o benden biraz daha zayıftı.
 • Biz 9 kişi olduk hepimize de verdiler.
 • SS: Umarım sorun yaşamam.
 • İnşallah yaşamazsın arayıp doktorunla konuş bence aklında soru işareti kalmasın.
 • Eve çıkınca 10 tanede evde vuruldum ben.
 • Ben hastanedede evdede olmadım kan sulandırıcı iğne hapını da kullanmadım.
 • 1 ay kullandım ben.
 • 10 tane vuruldum ben.
 • Benim her yerim çok acidi hastaneden sonra doktorumla goruştum ve 10 daha kendim göbeğimden vurdum iyi geldi yoksa her yeri çok acıyor insanin nedense.
 • Zaten 13 gün olmuşunuz olsaydı sıkıntı olurdu ilk 10 gün sıkıntı olursa oluyormuş.
 • Ben de 10 tane yaptırdım kan sulandırıcı.
 • Evet aynen 3 gün hastanede vuruldum sonra çıktıktan sonra 1 ay kullandım.
 • Bana da  hiç bi ilaç dahi verilmedi sadece mide koruyucu ve 17 aylığım hala kullanıyorum.
 • Hastane de vurdular.. Ayriyeten bi ay kendim vurdum (hala vuruyorum 16 tane kaldı.)
 • Ben sanırım 15 gün iğne kullandım evde.
 • Eşim 25 gün hastanede kaldı bazı problemden dolayı ve 25 gün boyunca kan sulandırıcı iğne vurdular.
 • Ben toplam on beş tane vuruldum, ameliyattan bi gün önce başladım vurulmaya.
 • Ben de 15 tane vuruldum valla hiç vurmamalarını tercih ederdim.
 • Ben de öyle yirmi gün oldu son iğneyi vurulalı hala morluklar ağrılar geçmedi.
 • Bende 10 gün evde vurdum kendim.
 • Bende hastaneden çıktıktan sonra 10 tanede evde vurdum isterseniz bi doktorunuza danışın ayrıca bi de benim doktorum antibiyotikte yazmıştı iltihap kapmamam icin.
 • SS: Antibiyotik ictim fakat kan sulandırıcı vermedi.
 • Ben de çıktıktan sonra epey uzun bir süre kullandım kan sulandırıcı iğne ve antibiyotik ama adını unuttum maalesef.
 • Bana da hiç vurulmadı.
 • Clexan yazdılar bana.
 • Hastanede de evde de hiç kullanmadım! Sıkıntı yok ama şu an 5 ay oldu tam!
 • Hastaneden çıkmayı becerdikten sonra ömür boyu kan sulandırıcı verdiler. Ee biz de içiyoruz… Sizin için de bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Durmadan yatmayın sık sık kalkın dolaşın.

Obezite Cerrahisi Sonrası Sarkma Sorunları

SORU: Obezite cerrahisi ile kilo verme sonrası resmen evrildim. Ancak S beden ve M beden kıyafetlerde, karın bölgemin yanlarında, taşma ve sarkma tarzında, kalıntılar mı dersiniz, simit mi dersiniz ne derseniz deyin. Ameliyatsız şekilde bu sarkıklardan kurtulma yolu var mı?
Dışarıdan bakıldığında göbek namına bir şey yok, belim incelikten kopacak gibi. S ile M beden arasında gidip geliyorum kalıbına göre. Ancak o görüntü hoş değil, yüksek bel pantolon da giyemiyorum. Yapı olarak içine saklayamıyorum! Estetik ameliyat ile bunlardan kurtulur muyum yoksa nasıl kurtulurum? Üçgen vücut olayım demiyorum ama fikir verin yoksa iyiyim de bana mı saçma geliyor, abartıyor muyum nedir?

 • Abartma ben bu kadar olsam gerisi hikaye.
 • Çirkin gözüken herhangi bir şey yok.
 • Yanlış hatırlamıyorsam geçen bir resimde atletsiz çekilmiştiniz o zamanki resimde de sorun yoktu. Sarkma falan gözükmüyordu bence o kocaman göbeğin bir yerlere kaybolduğunu kabul edin artık. Bu yaşadığınız vesveseden ibaret iki resim arasında müthiş bir fark var ama farkına varamıyorsunuz artık kusur aramayın kendinizde mutlu olun zira buna değer bir haldesiniz.
 • Bence tekrar bir ameliyat düşünmeyin vücut kendini toplayacaktır biraz sabredin.
 • Helal osun size, çok iyi kilo vermişsiniz.
 • Daha çok erken. Vücut inanılmaz bir sekilde kendini toparlıyor. Azıcık kalıyor oda kalsın ne yapayım eski duba gibi göbektense azcık sarkık göbeği şahsen tercih ediyorum. bu arada duba olan benim eski göbek sakin üstünüze alınmayın lütfen yanlış anlaşılmasın.
Obezite cerrahisi sonra sarkma sıkıntıları için illa estetik cerrahi operasyonları mı gerekli? Zayıflama sonrası sarkmalar nasıl önlenir? Bu konuda bir soru, kişi kendi rahatsız olabiliyor dışarıdan bir şey görülmese bile…

Obezite Cerrahisi Sonrası Mide Büyümesi

SORU: Merhaba, 9 aylık ameliyatlıyım (Gastric Bypass). Sabahları kahvaltıda çok az yiyorum, obezite cerrahisi olduğum ilk aylardaki gibi az, bir dilim ekmek ile hatta yarım dilim ekmek ile doyuyorum ama sonra akşama doğru, birden midem büyümüş gibi, bir tabak dolusu yemek yiyorum, bu beni korkutuyor. Midemiz gün içerisinde büyüyebilir mi?

 • Ekmekle alakası yok zaten ne oluyorsa akşam üstü bir tutarsızlık oluyor bana da öyle.
 • Bence ara öğün yapmıyorsunuz ve o yüzden böyle bir şey yaşıyorsunuz. 2-3 saatte bir ara öğün yapınca bu ortadan kalkıyor. Bir de yavaş yemek bence bu işin sırrı.
 • Peki 9 ayda ideal kilonuza ulaşabildiniz mi?
 • Gün içinde kahvaltı ara öğün su içimi çok önemli bunları atlamadan bi de deneyin derim.
 • Mideniz boş kaldığı için yiyorsunuz. Düzenli ve sık sık yemeyi alışkanlık yapmanız gerekir .
 • Bir de gastric by pass cerrahisinde mide büyümesi gibi bişey olabilir mi ki?
 • Çok geçmiş olsun, ameliyat ücreti ne kadar bilgi verir misin?

SORU: Tam 3 yıl oldu midemin büyüdüğüne eminim ve yağlanmada başladı vücudumda. Tüp mide olmuştum. Acaba tekrar kilo alma başlarsa başka bir tıbbı müdahale yapılabilir mi ? Olan var mı ?

 • Kilo alimi geri baslara revizyon olursunuz.
 • Revizyon ameliyatında yine mideye mi müdahale ediyorlar?
 • Hem mide hemde bağırsak. Yani gastric bypass olursunuz büyük ihtimalle.
 • Revizyon ameliyatı hakkında tecrübesi olan varsa bizi bilgilendirirseler sevinirim. Şu an 0,5 lik su şişesini tek dikişte bitirebiliyorum ! 4 tane köfte yiyebiliyorum!
 • Ben oldum ama tüp mideye tekrar tüp mide revizyon ameliyatı yapıldı.
 • Kilo aldınız mı?
 • Revizyon ameliyatından önce diyetisyen ve spora bi başlayıp sonra araştırın derim ben.. ilk ameliyata göre biraz zor diye biliyorum çünkü.
 • Kalorili mi beslenme var acaba
 • 3 yıllık oplu yanında başka birşey yemiyorsa 4 köfteyi rahat yer zaten bunda endişe edecek bişey yok.
 • Siz ne güzel zayıflamışsınız ya.
 • Teşekkürler
 • 4 köftenin üstüne 1 yudum su bile içemiyorum.
 • Tamam burada bir sorun yok o halde 3 yıllık opluyum ben de eğer 4 küçük boy köfte bir öğünde yanında baska bişey olmadan yerim. Geri kilo alımınız muhtemelen kalorili beslenmenizle alakalıdır. Aldığınız kalorileri gözden geçirin ve kalorili yiyeceklerden uzak durun midenizin büyüdüğünü sanmam. Revizyon zor bir ameliyat ve son düşünülecek çaredir. Eğer midenin büyüdüğünü düşünüyorsanız emin olmak için ölçüm yaptırabilirsin.
 • Köfteden kastım içli köfte 4 haşlanmış yumurta kadar.
 • biraz fazla evet. Büyüdüğünü sanmıyorum ama bu şekilde zorlarsanız büyür ve geri alırsınız. Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu şekilde kalorili gıdalar tüketmemeliyiz.
 • Sporcuyum. 3 kg 2 haftada çok rahat veririm ama benim korkum iştahının açılması
 • Su tüketiminize dikkat ettiniz mi.
 • Protein ağırlıklı beslenirseniz iştah probleminiz kalmayacaktır. Tekrar ameliyat olmayı düşünmek yerine beslenmenizi düzene koymanız daha kolay olmaz mı? Madem sporcusunuz size ufkunuzu açacak Yankı Tansuğ Hocaya ait güç ve Fitness youtube kanalını ve face sayfasını takip etmenizi öneririm.
 • Benim korkum aldığım 3 kilo değil iştahım açıldı.
 • 10 kilo aldım bende revizyon icin sanırım daha fazla kilo artışı olması gerekiyor diye biliyorum doğrusunu bilen varsa bizi bilgilendirsin.
 • 18 aydan sonra vücut kaybettiklerini yerine koymak için uğraşırmış. Verilen kilonun %1o unu almak normalmiş. Nasıl kg verildiğini öğrendik artık. revizyon daha zor daha riskli ve daha pahalı bir ameliyat.ve o da kesin çözüm degil. Kalorili beslenilirse, yeme kültürü değiştirilmezse kg almak kaçınılmaz.
  Poş reset diyeti var googledan araştırıp yapın. Hiçbir obezite cerrahisi yokki dikkat edilmezse kg alınmasın. Protein protein diye boşa demiyorlar, proteinli beslenirseniz, suyu artırırsanız ve hareketli olursanız kg verebilirsiniz.
 • Nefsimize sahip olacagiz başka yolu yok. Dediğim gibi proteinli beslenme bol suyla ara öğünler ana öğünler atlanmadan inanin caniniz ne tatlı, ne hamur işi, hiç bir şey çekmiyor.
 • Arkadaşlar ben zaten ameliyattan 4 ay sonra spora başladım. Vücud geliştirme sporu yapıyorum o yüzden hergün mutlaka 160 gr proteinle besleniyorum. Ama çerez falanda canım çok istiyor günde 5 tane sütlü köpüklü kahve içiyorum zaten o 50 gr şeker yapıyor:-(
 • Söylüyoruz işte Mahmut bey içmeyin o halde sizde o şekerli hazır kahveleri. Revizyonda olsanız dikkat etmezseniz geri kilo alırsınız. Ameliyattan mucize beklemeyin sizin çabanız olmadan ameliyat sadece kısa süreli çözüm sunar.
 • Hım…
 • Denedim çok yararlandım.
 • Ben baypasliyim 2014 oldum 50 verdim diyetine dikkat etmedim 5 kilo aldım 3 yılda
 • İştahınız açılmamızın nedeni kan şekeri olabilir susuz kalıyor olabilirsiniz içebiliyorum diye içmeyin hızlıca yiyebiliyorum diye yemeyin katı sıvı kuralına uyun.
 • Ben de revizyon olcam inş ameliyattan sonra hemen hamile kaldım yine de 52 kilo verdim bebeğim 7 aylıkken tekrar hamile kaldım ve kilo aldım biraz şanssızlık oldu ama bebeğim büyüsün hemen revizyon olcam.
 • Ameliyat masasına yatması kolay mı arkadaslar, cocuk oyuncağımı sanıyorsunuz? Büyüklerimiz zamanında doğru demiş, çek boğazını biraz ben de oldum ameliyat 38 kilo verdim sporsuz. 5 yıl sonra 6 kilo aldım hemen rejime başladım, 7 kilo verdim. Şimdi çok sıkı spor yapıyorum ve inanın kilo verdikçe kendime kilolu geliyorum. Daha da çok vermem gerektiğini düşünüyorum sürekli piskolojik galibadikkat edelim lütfen caremizi bicak altina yatarak aramayalim.
Obezite cerrahisi ameliyatlarından mide büyümesi konusu da muamma. Bu konudaki yaşanmış sıkıntılar da mevcut. Bu da bu tarz bir olay… Ancak normalde de mide zaten büyüyüp, küçülebilen bir organ. Aynı kişide, aynı gün içerisinde bile boyutları değişebilir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Doymama

Obezite Cerrahisi Sonrası Az Yiyorum Fakat Doymuyorum

SORU: 27 günlük operasyonluyum. Herkes 2 kaşık yedim, 1 çatal aldım doydum diyor. Oysa ki diyetisyenim, 1 çay bardağı kıymalı sebze yemen gerekiyor ve yarım saatte bitirmelisin dedi. Şimdi benim sorum şu, ben mi çok yiyorum yoksa siz hızlı yediğiniz için tıkanıp mı yiyemiyorsunuz? Az yeyip tıkanıyorum diyenleri anlayamıyorum.

 • Bende de tıkanmak diye bir şey yok. Miktar az ama ben tabak dolusu taze fasulyeyi, çok rahat yiyorum yoğurtla beraber. Ben de şaşırıyorum 1 kaşıkla doyuyorum diyenlere.
 • Bende de tıkanmak diye bir şey yok, yemiyorum fakat açlıktan öleceğim. Sıvı dönemindeyim.
 • SS: E o zaman nasıl oluyor ya, anlamıyorum ben?
 • Ya ben diyetisyen arıyorum sizin diyetisyeniniz nerede acaba?
 • SS: Operasyon olduğum hastanenin diyetisyeni, İzmir’de.
 • Bende de aynı sorun vardı, doktoru aradım bu acıkma hissi olacakmış sıvı döneminde, püre döneminde daha iyi olacaksın dedi. Siz katı döneme geçmişsiniz doymuyor musunuz hala?
 • SS: Ben püre dönemindeyim.
 • Ben de tıkanıyorum ya, sabah 1 yumurta yiyemedim bile.
 • SS: Yarım saat boyunca çok çiğneyerek yiyemedin mi?
 • Yok canım ya, mümkün değil, geçen 6 tane hamsiyi zorla yarım saatte yedim ama sonrası mahvetti beni. Püre bile 2 kaşıktan fazla gitmiyor.
 • SS: Allah Allah bunun arası yok mu ya?
 • Valla bilmiyorum.
 • Bi de ben tıkansam.
 • Ben de tıkanmıyorum hepsini yiyorum. Yumurta, peynir, domates, zeytin…
 • Ne kadar zamanda bitiyor bu tabak? ben 13.5 aylığım ve bir oturuşta bitiremem tabaktakileri. Yumurtanın kendisi tıkar beni zaten.
 • SS: Kaç aylık sizin?
 • Ben 13.5 aylığım. Ama kişi 1 saatte bitirdiğini belirtmiş. Ben belki yarım saatte bitiriyordur diye şaşırdım öyle. Ama bende de ancak bir saate biter.
 • 50 günlüğüm ve o tabaktakilerden sadece yumurtayı yiyebiliyorum
 • Ne mutlu size ben gucsuz kaliyorum. Gun boyu yedigim 2 kibrit kutusi peynirdir sebze puresi de en fazla 2 yemek kasigi.
 • O zaman boşa üzülmeyim.
 • Herkeste farklı işte aynı bu tabağı bende 2 saatte bitiriyorum biraz yavaş oluyor ama bitiyor.
 • Acıkma hissinden ziyade diyetisyen eğer yemezsen vücut kıtlık sendromuna girer yiyince kilo alırsın dedi.
 • SS: Yok benim sorunum yiyememek değil yarım saatte 1 çay bardağı kadar yiyorum da aklım hemen doyanlarda.
 • 35 günlüğüm benim korktuğum kadar var midem büyük mü acaba?
 • Bence 1 saate yayarak yemeyin mide boşaldıkça yer açılır yedikçe yersiniz.
 • Ben ilk baslarda zorlaniyordum yemeye, doktorum ayni size denileni dedi. yemezsen kitlik sendromuna girersin. yemezsen mide tembellesir ve sadece sivi tüketebilirsin, bu seferde vitamin eksikligi vs… yani evet baslarda azicik seyle doyuyoruz daha sonra ama yeme miktari cogaliyo herkesin ritmi farkli.
 • SS: Peki kilo verme durumunuz nasıl?
 • İdeal kiloma ulastim 4-5 ay önce. o kadar zamandir da vermiyorum kilo. bi üc bes kilo daha gitse fena olmaz ama buna da şükür. 98 den 58 kiloya indim.
 • SS: Maşallah Tebrikler darısı başıma peki katı dönemde de ölçü varmiydi yoksa doyana kadar mı?
 • Bana doktor bir ögünde 120-160 gr tüketmen lazim dedi baslarda. ama ben hic yiyemedim okadar baslarda. onun icin 4 ögün yerine 6 ögün yiceksin dedi. yoksa besinleri alamazsin dedi. bende öyle yaptim. daha rahat yedim öyle. simdi de hala 5-6 ögün yiyorum bazi günler. ne kadar yiyebildiginizi test etmeniz lazim. fazla yemeyin kusarsiniz, ama cok az da yemeyin. biraz deneme dönemi oluyor püre ve katiya gecis zamani. herkes de farkli olabiliyor.
 • Benim midemi kesmemişler sanki!
 • Beni bu tıkanma hissi çok korkutuyor . Bende püre ile devam ediyorum , 29. Gün bugün , 1 yumurtayı bitiremiyorum. Sanırım hızlı yiyorum diyorum artık. Sıvıda çok rahatım koca kase çorbayı içebiliyorum.
 • Ben bir seneyi gectim ve hala bir yumurtayi bitiremiyorum. ama baska seyleri rahatlikla yiyebiliyorum. yumurtanizi tavada yapin öyle deneyin. daha rahat yeniliyo. öbür türlü iki lokmada is bitiyodu benim icin. tavada yiyince gene baya yiyebiliyorum yumurtadan.
 • SS: Hiç süre tuttunuz mu yerken? Birde yumurtayı kayısı kıvamında ye dedi siz nasıl yiyorsunuz?
 • Kayısı yapıyorum evet. Ama tavada Elif hanımın dediği gibi çok daha rahat oluyor ama en çok tıkayan şey yumurta. 15 dakikada bi yumurtayı yediğim oldu ama sanırım 15 dk çok kısa bir süre.
 • Ben doydugumu hissedene kadar yavas yavas yiyiyorum genelde tv basinda zaman gecsin dite hizlu yeyince midem agriyor. Ben kayisi seklinde hic yemwdin civik olunca midem bulaniyor hic oyle yemedim hep kati yedim.
 • 3 cay tabağı yaziyodu listemde bazen 1 yiyoruk bazen 5… Çok ta şey yapmamak lazim.
 • Ben az yiyorum ama hızlı yediğim için tıkanıyorum bence .. Yavaş ve çiğneyerek yediğim Zaman’lar miktar daha fazla oluyor .. Bi de herkesin bünyesi farklı bazı Zaman’larda çok iştahsız olabiliyoruz.
 • Hizli yeyince bende cabuk tikaniyorum ama sofrayi toplarken acikiyorum oyuzden uzun surede yemeye calisiyorum.
 • Bu durum gunden gune degisiyor mesela bende. Normalde dabahlari yumurtami bitiremiyorum, ama bugun yumurtasiz kahvalti yapmak istedim cunku cok sikildim, salatalik, peynir vs yedim yumurta miktarindan daha cok yedim. Mesela dun cok az yedim hemen tikaniklik geldi. Ondan once ki gun sanki dunyalari yiyecek gibiydim. Degisken bir durum. Ama 1 catalla doyulacagina inanmiyorum acikcasi.
 • Bence de 1 çatalla doyulur mu hiç?
 • 23 gunlugum sivi pure karisik donemdeyim ve tikaniyorum 1 yumurta cok geliyor sadece sarisinin yarisini yiyebiliyorum.
 • SS: Ne kadar sürede yiyorsunuz?
 • 20 25 dakika birde sivi almakta yasakya katilarla hani ona alisamadim diziliyo bogazima resmen.
 • Ama aç olunca midem cok agriyor.
 • Hızlı yiyince midem patlayacak gibi oluyo. 45 dakikada yiyorum ben.
 • SS: Miktar nedir acaba? Ben de 1 çay bardağını yarım saatte yiyorum.
 • 2 yemek kaşığı sebze yemeği.
 • SS: Çok ilginç yaa sizce de çok az değil mi?
 • Valla doyuruyor şu anlık. 1. Ayımdayım. Sabahları yarım yumurta vermişti doktor. İlk defa bu sabah bi taneyi bitirdim, doymadım çünkü. Zaman geçtikçe mide kapasitesi artıyor galiba.
 • SS: 3 gün sonra ben de bir aylık olcam kahvaltı da yumurta ve lor var yiyebiliyorum.
 • Valla benim şimdiden doymuyorum aklım hep yemeklerde.
 • SS: Hiç tıkanma yaşamıyorum ben de.
Görüldüğü gibi tıkanma yaşayanlar için de tıkanma yaşamayanlar için de çeşitli sıkıntılar oluşmakta. Tıkanma yaşamayanlar, kilo veremeyeceklerinden korkuyorlar. Tıkanma yaşayanlar ise istediklerini yiyemeyecek olmalarınadan dolayı korkuyorlar. Obezite cerrahisi vermek zor bir karar…

Obezite Cerrahisi Sonrası Açlık Durumu

SORU: Saat 13.30’da obezite cerrahisi ameliyatından çıktım, 6 saat oldu ve açlıktan elim ayağım titriyor bu ne ya? Zor ameliyat ya. Gazım var uykum var, karnım aç! Bari aç olmayaydım.

 • Aç olduğunuzu bildiğinizden öyle geliyordur o şekilde düşünmemeye çalışın.
 • Geçmiş olsun, her şey çok güzel olacak.
 • Vallahi 5 gün gram açlık hissetmedim sürekli serum aldım… Anlayamıyorum.
 • Bende de aynı sıvı getirdiğinde hemşireler içmek istemiyordum.
 • Biz obezite cerrahisi sonrası, ilk 5 gün birsey içmedik .. Testten sonra başladık ağızdan sıvı almaya.
 • Ben de aynı şekilde, 8 gün açtım serumlarla durdum 7. günde suya izin verdiler içerken korkarak içtim. Açlığı bırakın, susuzluğum bile yoktu.
 • Normal geçmiş olsun.
 • Bende de gaz sancısı vardı, emboli vardı. Ne açlığı hep serum ve ateş düşürücüler aldım bir hafta.
 • Şaka yapıyo olmalısınız şuanda açlık hissetmeniz imkansız.
 • SS: Bugün öyle bir durum olmadı fakat gaz sancısı çok kötü.
 • Ben 27 aylığım çok nadir açlık hissim oluyor. Gaz sorunu da bir kaç güne kadar azalır hergün biraz daha iyiye gideceksiniz biraz sabır gerekiyor en zor kısmı bitti.
 • SS: Zormuş valla operasyon.
 • Hiç de normal değil bence hatta mümkün değil.
 • 72 saat hiç bi şey yeyip içmemiştim.
 • Çok geçmiş olsun.
 • 5 gün hiçbir şey yemedim, açlık hissetmedim de. Ama su diye ağlıyordum. Canım eşim eliyle dudaklarımı ıslatıyordu.
 • Açlık yoktu ağrı yoktu gayet iyiydim 6 gün hiç bir şey içmedim ilginç.
 • SS: Belki de benim yaşadığım açlık psikolojiktir.
 • Ben valla susuzluktan ölüyordum ağlıyordum bir yudum su diye ama hiç açlık hissetmedim. Bi doktorunuza sorun isterseniz.
 • SS: Ay evet kerbela misaliyim.
 • Açlıktan değil o narkozdan 🙂 ameliyathane soguk olur onun da etkisi var 🙂 bisey yememiş olabilirsiniz ama serumlardan alıyorsunuz besinleri el ayak titremesi açlıktan değil yani 🙂 geçmiş olsun güzel günler sizinle artık🙂
 • SS: Doğru söylüyorsunuz, onu hiç düşünmemiştim.
 • 6 gün su dahil hiçbir şey yeyip içmedim ama zerre kadar da acıkmadım.
 • Neden 5-6 gün birşey yiyip icmediniz doktorum 2 gunden sonra sivi tuketebilirsiniz demisti.
 • Midede kaçak testi yapılmadan nasıl bir şeyler yiyebiliriz ki?
 • SS: Kaçak testi 3. gün yapılacak sıkıntı yoksa sıvıya baslanacakmış.
 • 3. gün yapilacakmis kacak testi sivi tüketebileceğimiz söylendi.
 • 6 gün hastanede kaldım serum verdiler sürekli ve asla açlık hissetmedim hayret.
 • SS: (24 saat sonra) Valla bunu yazan ben miyim diyorum şimdi? Sıvı dahi almıyor midem!!! Açlık yalaaannnnmış.

Obezite Cerrahisi ve Adet Dönemi

SORU: Obezite cerrahisi olurken, özel durumumdan dolayı ağrım vardı, 20 günlük opluyum. Arvales ezip içtim çok ağrım vardı dayanamadım ama korkuyorum. Bana yardımcı olur musunuz? Bir şey olmaz değil mi?

 • Doktorlar genelde ilk günden minoset veriyor içerikleri aynıysa sorun olmaz.
 • Öncelikle geçmiş olsun. Arveleste sıkıntı yok ama ezip içmek büyük hata. Herhangi bir uyuşma karıncalanma hissederseniz direkt acile. Öncesinde de kusturun kendinizi.
 • Hastaneden çıkarken ağrım olursa ne içebilirim diye sormuştum doktora. Parol arveles türü çok ağır olmayan ağrı kesicileri içebilirsin demişti.
 • Ama ilaçları ezip içmek çok tehlikeli ALLAH korusun felç olma riski dahi var çok geçmiş olsun dikkat edin.
 • SS: Şu an bir şeyim yok, ağrım geçti ama korkuyorum uyuşma da yok.
 • Çok geçmiş olsun lütfen ezerek ilaç içmeyin bi şey olmaz inşallah korkmayın.
 • Olmaz artık daha da ama bir daha ezerek ilaç içmeyin.
 • Ağrı kesiciler ezilmez çok tehlikeli bu yaptığınız.
 • SS: Parol bulamadım olsaydı onu içecektim.
 • Geçmiş olsun.
 • Parol ve minoset dışında ağrı kesici almayınız.
 • Doktorlar zaten arveles veriyor ama lütfen normal için ezilerek içilen ilaçların %70 i beyin kanamasına yada kalp krizine yol açabiliyor :/ 20. Günümde sırt ağrılarıma dayanamayıp bende içtim bir tane etkisi eskisinden daha uzun süreli oldu (doktorum zaten yazmıştı bana)
 • SS: Şu an içeli 2 saat olacak değişik bir şey yok şuan ama korkuyorum.
 • Öyle bir şart yok illa parola ya da minoset benim parasatomele alerjim var onları içemem arvales kullandım hem tüp mide yim hem bypass lı ha midem hassas. Koruma amaçlı fuldenflash dil altında eritilen ağrı kesiciyi tercih etti Dr um ne ezmeye ne suya gerek var genede doktora danışın en güzeli.
 • Nasıl yani hem tüp mide hem gastrik bypass lı mısınız?
 • Korkmayın birşey olacak olsa 2 saatte zaten olurdu.
 • Ben de doktorla görüşmeye gidiyorum inşallah uygunumdur op olmak için hayirlisi olsun.
 • Ağrı kesicilerin hepsi mide için risk oluşturur. Bazıları daha ciddi, bazıları da daha az risk içerir. Ameliyat sonrası doktorunuzun reçetesi ve tavsiyesi dışında ilaç kullanmamak önemlidir. Sağlıklı midelerde dahi ülserlere ve korozyonlara neden olabilen ilaçlar bunlar. Ayrıca kanama riski de yaratabilirler.
  Her hastanın öyküsü farklı, dolayısıyla her hastanın kullanabileceği ve kullanmaması gereken ilaçları kendisini takip eden hekimden iyi hiç kimse bilemez. Örneğin kanama riski olan hastaya doktor asprin tavsiye etmeyebilir. Ya da karaciğer enzimleri ile ilgi bir problemi olan hastaya parol vermeyebilir. İlaç tavsiyesi sadece Hekimler ve Eczacılar tarafından yapılmalı. Çok geçmiş olsun.
 • Bana da dolarex vermişti ağrı kesici doğrudan içtim ilk zamanlar novalgin damla kullandım.
 • Ben ilk aylarda agri için hep iğne yaptırdım hem agriyi daha cabuk kesiyo hemde mideye zararı olmuyor.
 • Buscopan deneyin hem mide için risk taşımıyor. Hemde ağrınızı keser.
 • Buscopan spazma bağlı ağrıları gidermek için kullanılır. İlaç tavsiyesi tehlikelidir. İnsanlar zarar görebilir.
 • Sadi konukta mı oldunuz ameliyatı galiba eczacı olmalısınız ben de az bi eczanede çalıştım.
 • Eczacı değilim eski Tıbbi Mümessil ve Gıda Teknikeriyim.
 • Bana da doktor mide koruyucu ve antibiyotik vermişti çok büyüktüler ez iç demiştiler.
 • Merak etmeyin benim doktorum da taburcu ederken arvales verdi, gönlünüz rahat olsun. Geçmiş olsun.

Obezite Cerrahisi ve Ağrı Sorunu

SORU: Oğlum tüp mide ameliyatı olalı 4 ay oldu ama 2 haftadır çok fazla ayak ağrıları var. Yürümekte bile zorlanıyor ne yapmalıyız? Obezite cerrahisi sonrası ağrı yaşayan oldu mu?

 • Nasıl ağrılar halsizlik gibi mi yoksa daha farklı mı?
 • SS: Halsizlik değil baya ağrı, ayağa kalktığın da zor yürüyor.
 • Hemen doktora danışın lütfen. Bende de ağrı uyuşma hissizlik dengesizlik yürüyeme oldu.. Nörolojiye sevk edildim.. Allah rızası için gidin nolur ihmal etmeyin.
 • Bu problemler ne gibi sıkıntı oluşturabilir ki? Ameliyat ile bir ilgisi var mıdır bunların?
 • Bazı vitamin eksiklikleri sebep olabiliyor .. Doktora gidin lütfen mutlaka.
 • Fatma hanim ben 60 gün oldu yalnız ben hiç vitamin almadım.
 • SS: Biz almanyadayız oğlum türkiyede ameliyat oldu gecen hafta Türkiye gitti kontrol oldu. Doktor kan degerleri hepsi iyi demiş. Bugün tekrar Almanya’ya döndü ve ben ne yapacağımı bilmiyorum öyLe de görünce cok üzülüyorum.
 • Nerede oldu ameliyatı?
 • SS: Denizli’de oldu.
 • Siz bi nörolojiye bi de ortopediye gidin mutlaka ihmal etmeyin. İçinizde rahat eder.
 • SS: Peki öyle yapalım.
 • Hareket etmekte zorlanıyor mu.. Merdiven çıkmak yerinden desteksiz kalkmak, denge sağlamak.. Ayaklarda kuvvetsizlik karıncalanma bunun gibi belirtileri var mı.. Bi de ayaklarda sızlama gibi.
 • Kaç yasında oğlunuz kaç kilo ile op oldu.. Ve Ne kadar sürede ne kadar kilo verdi?
 • SS: 27 yaşında, 137 kg girdi 7 martta oldu 50 kilo verdi. Yalniz suyu az içer, tek sorunu o. Ayağına soğuk su ya sokuyor iyi geliyormuş.
 • Hızlı kilo vermiş maşallah.. Ablam göster erkenden hızlı kılo vermeye bağlı olarak kas kaybı da olabilir.. Vitamin eksikliğine bağlı da olabilir başka bir şey den de olabilir ama mutlaka gösterin.. Nöroloji doktoruna da götürün.. Aklınız kalmasın.. Yaşı kaç bıde boyu? Siz doktora gösterin en ıyısı o en doğrusunu o söyler .. Sizin de içiniz ferahlar… Rabbim oğlunuza şifa versin inşallah en yakın zamanda.. Allaha emanet olun iyi geceler.
 • SS: Amin. Teşekkürler iyi geceler.
 • Merhaba ben 2 yıllığım. Operasyondan sonra ayaklarımda ki ağrılar yüzünden bastonla yürüyordum. 6 ay’i bulmaz gecer demişlerdi. Hocamıza da sordum o da gecicek dedi. Ve gercekten geciyor hiç merak etmeyin.
 • Magnezyum eksikliğinden olabiliyor. Doktora danışıp ilaç kullanmanız gerekebilir. 3 yıllık opluyum zaman zaman magnezyum ilacı kullanıyorum.
 • Derhal nöroloji doktoruna gidin benim kızımda da oldu. Tiyamin eksikliğine bağlı beyni etkilenmişti. Yürüyemez olmuştu simdi çok şükür iyi yürüyebiliyor bastonla.
 • Bende olmuştum 2 ay sürdü ayağımı elimle kaldırıyordum mesela arabaya binerken af buyurun özürlüler gibi başıyordum ilk basta ağrısı hele çok kötüydü ortopedi iğne vurdu kalcadan o bile yardim etmedi ağlıyordum cok korkuyordum öyle kalcam diye.
  Bir gün ailece gecen sene yazın Avrupa’nın en büyük lunaparkına gittik orda tam zorda olsa ağlaya ağlaya 8 saat yürüdüm kötü de basıyordum ama gitmek istedim napim iste eve geldim yattım 1 gün sonra gecti kas kaybı protein ağırlıklı besinler yiyelim bide yürümek çok iyi umarım en kısa zamanda rabbim şifasını verir…
 • SS: Gerçekten mi . ayni bende öyle kalacak diye korkuyorum, çok rahatlattınız beni. O zaman zor da olsa yürünecek.
 • D vitamini degerine baktırın sonuca göre Devit vereceklerdir. Günlük vitaminini düzenli kullansın mümkünse ayni saatlerde alsın. Gecmis olsun.
 • SS: Hepsi iyi çıktı.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bulantı Sorunu

SORU: Yaklaşık 3 aylık tüp mide ameliyatlıyım.. 25 kilo verdim. 2 haftadır yemek yerken, su içerken mide bulantısı yaşıyorum, hatta bi kaç gündür su bile içemedim… Obezite cerrahisi sonrası bulantı yaşayan oldu mu? Geçici bir durum mu?

 • Ben de 6 gün sonra 3 ay olacak birkaç gündür bende yaşıyorum aynı bulantıları.
 • Ağrı var mı? Ateş var mı?
 • Bende yok.
 • Safranıza baktırın isterseniz.
 • Geçici bir durumdur, endişelenmeye gerek yok.
 • Aynı ben de 15 gündür aynı durumdayım, niye böyle oluyor acaba ya?
 • Ateş yok , ağrı psikolojik mi bilmiyorum ama arada midem ağrıyor gibi, safra ameliyatı da olmuştum daha eskiden.
 • Ben 3.5 aylığım bir kaç gün aynı durumu yaşadım hiç bişey yiyemedim bulantıdan ama bu gün iyiyim şükür.
Obezite cerrahisi sonrası, ilk dönemlerde bulantı sorunu da olabiliyormuş. Bazen geçici olabiliyormuş. En iyisi doktorunuza danışmak olacaktır.

Obezite Cerrahisi Olanlar Oruç Tutabilir mi?

SORU: 5 gündür oruç tutuyorum hamdolsun. 18 ay önce obezite cerrahisi oldum. Oruç tutmakta hiçbir sıkıntı yok ama iftarda midem kötü oluyor, zaten yediğim iki üç lokma bir şey. Bu 5 orucun 3 gününde kustum. Oruç tutmayı da bırakmak istemiyorum. Aranızda obezite cerrahisi sonrası oruç tutan var mı ya da bu durumu yaşayan?

 • Siz yeni doğum yapmadınız mı yanlış mı hatırlıyorum ben?
 • SS: Evet yeni doğum yaptım, 1.5 ay oldu.
 • Emzirmiyor musunuz?
 • SS: Evet ama mama da yiyor.
 • Ben de tutmak istiyorum ama tansiyon yükseliyor.
 • Bende de oldu o problem. Bu aksam pide yemedim. 2 köfte 2 kaşık püre. 2 kaşık da kabak püre, 2 çatal salata şimdi rahatım, sadece su içiyorum gece 1’e kadar.
 • SS: O kadar yiyemiyorum ben ama pidenin tadına bakıyorum ne yalan söyleyim.
 • Ben alıştım. Oruçluyken daha rahatım. İftar sonrası mutlaka sıkıntı oluyor. Dışarıya veya davete gidemem. Uzanıyorum bir zaman.
 • Ameliyat oldun bebeğin oldu, bünyen oruç tutmaya elverişli mi, bu sene tutmasaydın be canım.
 • Ben 14 aylığım.
 • Ben 6 ayımdayım tutuyorum ama gıda alımı az oluyor su içmeye çalışıyorum Allah’a şukur şimdilik sorun yok sıkıntı olursa ara vereceğim.
 • Ay bende denesem diyorum bilemedim 5.5 aylığım.
 • Ablacım sen Nasıl tutuyorsun oruç yasak değil mi ya?
 • Sütün eksilmez inşallah mamaya güvenme bence o süt bebeğinin hakkı zaten azıcık yiyoruz nasıl süt olacak naçizane fikrim.
 • 8 aylığım, babam tutacaksın diye sert cıktı, şu anda ölüyorum.
 • Saçmalık henüz çok yeni opluyuz zaten ne yiyoruz ki?
 • SS: Bence de bizimkiler bana tutma diyor ben duramıyorum tutuyorum.
 • Zorla tutulan orucun sevabını merak ettim doğrusu. Siz sağlık olarak müsait değilseniz ne demek zorla oruç tutturmak. Çok saçma.
 • Kuzum yapma ya, beni bile zorladı 5 gün tuttum, bugün ara verdim baktım kötü oluyorum..
 • Zorla tutulan oruç kabul olmaz… Babanıza mı yazılacak sevabı da, op.lu oruç tutuyorsunuz…Beden sizin tabii ki siz bilirsiniz…Yine de Allah kabul etsin…
 • Anlamayınca mecburiyete bindirdi
 • Çok garip, Allah yardımcınız olsun..Önce sağlık, Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız.
 • Ben de oruç tutuyorum şükürler olsun bir sorun yok 6 aylık revizyonluyum.
 • Revizyondan sonra kilo veriminiz nasıl?
 • Revizyon ne demek?
 • Hem oplu hem bir buçuk aylık bebek….neden bu işkenceyi yapıyorsunuz kendinize?
 • Ben de tutuyorum 9 aylık opluyum, gayet iyiyim.
 • Benim ki ayrı bir soru olacak hamilelikte sorun yaşadınız mı. Kilo alımı veya verimi gibi tavsiyeleriniz neler olur bende bebek istiyorum o yüzden sordum kusura bakmayın.
 • SS: 9 aylık opluyken hamile kaldım 86 kilo ile  77’ye düştüm. İlk 3 ayımda 82 ile doğuma girdim ama 70 gün hastanede yattım ben 26. Haftada suyu geldi, 34. Haftada doğum yaptırdılar… Herkes böyle olacak diye bir şey yok tabı bu benim yaşadığım bi talihsizlikti.
 • Bende tutuyorum 22. ayımdayım ilk 2 gün ben de kustum ama şimdi orucu 2 bardak su ile açıyorum 1 saate bir iki kaşık sahura kadar yiyorum böyle rahatsız olmuyorum.
 • Bende tutuyorum. 18 aylık opluyum. Suyla açmıyorum kesinlikle. 3-4 kaşık çorba ve 3-4 kaşık yemek yiyorum. Ama mide sancısı oluyor. İftardan en az 1 buçuk saat sonra su içebiliyorum. O da yudum yudum.
 • Bir buçuk ay önce doğum yapmışsınız ve oruç tutuyorsunuz sütünüz kesilir bebeğe Yazık günah değil mi Rabbim müsaade ettikten sonra siz neden oruç tutuyorsunuz bebeğinizi düşünün.
 • Ek mama ile besleniyorsa bebeğiniz, oruç bırakamazsınız.. İlmihal kitaplarında şöyle geçiyor. Eğer bebek, anne sütünden başka bir besin takviyesi almıyorsa, annenin sütü azaldığı için, bebek zayıflıyorsa oruç tutmayabilir..
 • Bir buçuk aylık doğum yapmış 6 aylık değil dikkatinize sunarım zaten süt olmadığı için bebek mutlaka mama kullanıyordur.
 • Erken ve sezaryanla dogum yaptı artı mide operasyonu geçirdi halA ıyı sayılmaz ek mamada alsa bu bebek anne sutune ihtiyaç var.
 • Dini meselelerde, ölçü önce doktor sözüdür. Sizin bizim sözümüz dinen geçmez. Bir fetva hocası, bir de doktordur. Bizler teferruat oluyoruz..
 • Doğru diyorsunuz dr da ona tutma dıyor zaten.
 • Susuz ve halsiz kalmamamız için iftardan sahura kadar 2 saatte bir beslenmeniz ve su içmeniz lazım yani Ramazan harici sabahtan akşama kadar nasıl besleniyorsanız aynı sistemi akşamdan sahura uygulamanız lazım ki metabolizma uyku moduna gündüz geçecek bir nevi vardiya saatleriniz değişecek.
 • Anne sütü için beslenmenizi artıracağınız yerde kesiyorsunuz. Mamaya ne gerek var. Bebeğiniz ve sağlığınız için bu oruç size zararlı değil mi.
 • Ben oruç tutuyorum. Çok şükür iyiyim. Ama sen emziriyorsun tutmasan?
Obezite cerrahisi sonrası 2. yılda oruç tutulmalı deniyor fakat bunu neye dayanarak diyorlar bilmiyoruz. Oruç tutmaya çalışan operasyonluların yorumları da bu şekilde. Sıkıntı yaşayan da var, sıkıntı yaşamadan oruç tutabilen de var. Karar size kalmış.

Ameliyat için Doktor Seçim Kriterleri

SORU: Obezite cerrahisi için doktor nasıl seçilir? Tahlil sonuçlarım çıktı. İnsülin direncim çok yüksek çıktı. Vücut kitle endeksim 46. Ağırlığım 140 kg 1.65 m boyundayım. Bütün bunlara rağmen diyet ile takip edeceklerini söylediler bu işlemleri Kartal Devlet Hastanesinde yaptırdım. Yeni bir doktor gelmiş genel cerrah ve sıra beklemeden ameliyat olabilirmişim ama doktoru tanımadığım ve geçmişini bilmediğim için korkuyorum bu sonuçlarla başka hangi devlet hastanesinde ameliyat olabilirim? Güvenilir bir doktor biliyor musunuz ?

 • Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastahanesi çok memnunlarmış. Ücretsiz yapıyorlarmış…
 • Ama çok sıra var ben bir yıldan fazladır bekliyorum.
 • Ben Elazığ’da oldum hocam da çok iyi düşünebilirsiniz.
 • Benim bir arkadaşıma da başka bir hastanede size dedikleri gibi diyet uygulandı 6 ay denemek amaçlı. Baktılar kilo veriyor ameliyata gerek yok diyip diyetle zayıflarsın takipte kal dediler. 1 yıldır takipte ve kilo verdi ama ideal kilosuna ulaşması mümkün değil ve verdiği kiloları koruyup koruyamayacağı da meçhul.
  Arkadaşım 50 yaşında ve 108 kg dan sanırım 88’e indi, boyuda 155 civarı. Şimdi haline şükrediyor ama ya ileriki seneleri belirsiz. O yüzden iyi düşünüp karar vermeli. Geçen zamanları gün geliyor arıyor insan çünkü. Bu arada benimde obezite cerrahisi olalı 2 ay oldu…
Obezite cerrahisi için doktor seçimi ile ilgili bir konu. Fakat olayın arasında geçen, normal diyet ile kilo verilmiş olmasına rağmen, bu diyet için koruyup koruyamacağı meçhul denmesi çok da şık olmamış. Sonuçta obezite cerrahisinde de dikkat edilmediği takdirde kilo korunamayabiliyor.

Ameliyattan Vazgeçip Doğal Yollarla Kilo Veren Bir Kişi

Tüp mide ameliyatı yani obezite cerrahisi olacaktım. Beden kitle indeksim tam 40’tı, lakin ameliyat sonrası olabilme ihtimali olan seyleri öğrenince vazgeçtim ve bir diyetisyen ile görüştüm.

Sonuç: ilk bir ayda 7 kilo.
Tabi bunun 2 buçuk kilo kadarı ödemdi.

Peki nasıl yaptım?

Çikolata krizi olan birisi olarak ilk önce testlerimi yaptırdım. İnsülin, ferritin, demir, kolestrol, seker vs.. Yalnızca demir eksikliğim çıktı ve neredeyse vücudumda hiç demir yoktu. Bu durum sonrasında vücuduma demir içeren gıdalar aldıkça çikolata krizlerim olmadigini ve az yiyerek doyduğumu farkettim.
Ayrıca ferro sanol duedonal adlı demir eksikliğini hapını kullandım. Demem o ki; vücudunuzda eksik ne ise onu tamamlayın zaten vücudunuz fazlalıklarınızı otomatik olarak atmaya başlıyor. Ben hiç spor yapmadım bu sure icinde, ve masa başı çalışıyorum. Lakin ikinci ayımdayım ve spora başladım. Peki bunun haricinde neler yaptım?

– Erinen insan kesinlikle zayıflayamaz bu bir gercek. her sabah 6’da kalktım kahvaltımı yaptım işe gittim. Mutlaka tarçınlı süt ictim cay degil. Ve yediğim her şeyin uzerine pul biber ve corekotu ekledim. Belki size aşırı gelecek ama 2 yada 3 tane az haşlanmış yumurta yedim çünkü çok seviyordum ve bunun zararı olmayacağını söyledi doktorum. Yalnız yumurta arttıkça peynirim azalıyordu bu da dipnot olsun.
– Saat 10 civarı Türk kahvemi içtim. Öğlen yemeğim yoksa lor peyniri yedim. Zeytinyağı ve bol çörek otuyla. Yemek yerken sürekli su içtim ara ara.

– Akşamları 6 civarı evde oldugum icin genelde aksam yemegi saatim gecikiyordu. Ama ben yine bir kase çorbamı iciyordum. Ve mutlaka demir içeren gıdalardan yiyordum hiçbir yemek yoksa bile Ispanağı limonlayıp çiğ olarak yiyordum en basitinden. Ve son haftamda sinirsiz aci biberim vardi onu da yedim cunku cok severim.
Acu iştah acar tabusunu da yıktım. 8-9 civarı bir tane de kocamaaan nar yiyordum  Ayrıca haftanın bir günü sectik ve o günde istediğim her şeyi yedim kısıtlama yoktu.
Ve samimiyetime inanin; açlık hissim kalmadi. Kısacası vücudunuzda eksik ne ise onu verin vücudunuza. İste o zaman hersey düzene biniyor ve bu süreç icinde hiçbir sindirim sorunu sac dökülmesi vs yaşamadım. Lütfen son sansiniz ameliyat olsun. Bir tüp midesizden bol eksili günler

 • Tebrikler.
 • Maşallah. 2 sene sonra yeniden kilo almış ve ameliyat olmayı düşünürken bulmayız sizi burda inşallah.
 • Bende diyetisyenle 17 kilo verdim ama sonuç hüsran fazlasıyla toplamda 27 kilo alarak op oldum halimden memnunum inşallah siz istikrarlı olup almazsınız o kiloları.
 • Zaten biz de kilo verebiliyorduk. sorun geri alma. 25 kilo verdim 29 kilo geri aldım.
 • Ben de diyetisyenle 25 kilo verdim lakin sonu yine hüsran dahada kilo aldım ilaveten sanırım kimse çok hevesli degil ameliyata ancak ameliyatsız çok zor kilo olayı erinmek olayına gelince, günde nereden baksan en az 3 km yürüyüşün var ve yinede olmuyor keske olsa.
 • Ben bu dediklerinizi yıllarca yaptım en popüler diyetisyenlere akupunktristlere gittim gayet meşhur spor salonlarına gittim umarım gayretiniz başarı ile sonuçlanır zira ben hep iyi sonuçlar aldım fakat eski beslenme düzenine ufacıktan geçeyim dediğim anda aylardır verdiğim emekler gitti şimdi mi ? Şimdi -43 kg 65 kg ile selam.
 • Hanımefendi önemli olan kilo verebilmek değil . Verdiğiniz kiloyu koruyabilmek . Burdaki insanların hemen hemen hepsinin öyküsü aynı. Bir çok kişi kilo verdiğini ancak bu kiloyu koruyamadığından ve çok kısa sürede bu kiloları fazlasıyla geri aldığından bahsediyor . Tıpkı benim gibi.
 • Ben yurt içinde ve yurt dışında çok iyi diyetisyenlerden faydalandım hepsi de alanlarında çok iyi olan ünlü kişilerdi. Bu diyetisyenler eşliğinde 4 kez diyet yaptım hepsi mide ameliyatı olmamak içindi. Spor yaptım yüzdüm yani yapılabilecek her şeyi yaptım . Her bir diyet de 40 ve üzeri kilo verdim.
  Sonra bu kiloları fazlasıyla geri aldım 2. 3. 4. diyetlerimde hep bu şekilde oldu. Yaptığım masraflar en lüks hastanede en tanınmış doktora tüp mide ameliyatı olabilecek düzeydi. Ama ben hep paralarımı heba ettim hemde sürekli kilo verip alarak metabolizmamı altüst ettim.
  Belki ameliyat olacak en son kişilerden biri bendim ama nihayetinde 2 hafta önce ameliyatımı oldum . Belki bunu söylemek için çok erken ama ameliyatı olduğum için çok mutluyum keşke daha önce olsaymışım…
 • Hanımefendi kötü niyetli bir yazı yazmamış. Gayet iyi niyetle yazılmış tecrübeler. Geri alır ya da almaz ama niçin ters cevaplar yazılmış bu kadar anlamadım…
 • Ben hiç ters bir cevaba rastlamadım Simay hanım. Gayet masumane bir şekilde tecrubelerini paylasmis ona sözüm yok . Ama yorum yapan kişilerde tecrübelerini paylaşmış. Kimse kötü bir söz soylememis. Nesini anlamadınız ben de onu anlamadım. Size bu kadar abes gelen şey nedir acaba?
 • Aynen kim nerde ters birşey yazmış ben mi göremiyorum merak ettim.
 • Yol göstermek istemişsiniz yardımcı olmaya çalışmışsınız elinize sağlık ama ben denedim bende işe yaramadı inşallah sizde ise yarar bıçak altına yatmadan zayıflamak daha iyi tabiki.
 • SS: Yanlış anlamanız beni uzdu, yalnızca tecrubelerimi paylaştım. Ne olursa olsun bir uzvun vücuttan bir kısmının dahi alınması mutlak surette dengeyi bozar. Diyet yapıp zayıflayan ve kilo almayan çok insan var demek ki sikinti verdikten sonra boğazı tutmaya devam etmekte.
 • Güzel anlatmışsınız da burası diyetle zayıflayanların grubu değil ki!!!!
 • Moral bozmayın ben de diyet yaparak kilo verme girişimindeyim her veren tekrar geri mi alıyor yani. Sizlerin söylediklerinizden bu sonuç ortaya çıkıyor 
 • Moral bozmaya gerek yok çünkü tüp mideliler de dikkat etmezse kilo alıyor. Öyle sihirli bir değnek değil bu operasyon.
 • Tatlım yıllarca bizlerde böyle yaptık kilo veriyorduk bırakınca aliyorduk her defasında fazlasıyla aliyorduk çözüm olmadı hiç bir zaman en sonunda ameliyat olduk bence korkma sen de ol.
 • Yaklaşık 1.5 aydır gruptayım hemen hemen tüm paylaşımları ilgi ile okuyorum. Evet ameliyatı düşündüm fakat vücutta oluşturduğu bazı yan etkilerinden dolayı çok kararsızlık yaşıyorum. Misal 5 senedir süregelen bir saç egzamam var tedavi olamıyor ve saçlarım 5 senedir inanılmaz dökülüyor. Saçlarım çok seyreldi.
  Grupta okuduğum kadarı ile yeteri derecede beslenme olamadığı için vitamin eksikliğine bağlı çok fazla saç dökülmesi oluyormus. Ben bu ameliyatı olursam egzemaya vitaminsizlikte eklenirse kesin kel kalırım  bu beni çok korkutuyor kel kalırsam psikolojim daha alt üst olur.
 • Anladım canım haklısın tabii ki.
 • Çok garip bir kısır döngü . üst üste 2 hamilelikte aldığım kilonun bende oluşturduğu stres egzama olmama sebep oldu. Yani tamamen strese bağlı. Şimdi ise egzamadan dolayı ameliyat olmam zorlaşıyor. 100 kilonun altındayım ama 35 kilo fazlam var. İnşallah diyet ve sporla verebilirim.
 • Diyet yapabilen arkadaşlar tabii ki bu yöntemi tercih etsin her veren geri almıyor. Annem de 110 kiloydu şu an 75 filan gayet de kilo almıyor ama onda metabolik hastalık vesaire yoktu yemeye bağlıydı. Beslenme şeklini değiştirdi yiyemiyor şu an mesela midesi acıyormuş kadın 45 yaşında.
 • Bunları biz de yaşadık bi zamanlar. İnşallah sizin sonuc bizimkine benzemez.

Obezite Cerrahisi Sonrası Boğaz Enfeksiyonları

SORU: 40 günlük tüp mideliyim. Obezite cerrahisi sonrası boğazlarım çok kötü. Grip oluyorum sanırım ilaç kullanabilir miyim? Acil yardım.

 • Doktor ile görüştükten sonra evet ben 20 günlük iken antibiyotik kullanmak zorunda kalmıştım.
 • SS: Hap mı iğne mi?
 • Ben tablet kullandım doktorum sorun yok dedi.
 • Evet kullanabilirsiniz, minoset plus alabilirsin ama yine de doktora sorunuz onlar daha iyi bilir.
(Obezite cerrahisi sonrası nezle, grip, farenjit, tonsillit gibi boğaz enfeksiyonları ile ilgili bir paylaşım.)

Obezite Cerrahisi Sonrası Nefes Darlığı

SORU: Obezite cerrahisi olalı 17 ay oldu. Zor nefes alıyor gibi oluyorum böyle sıkıntı yaşayan var mı?

 • Alerjik astımınız var ise ondan kaynaklanıyor olabilir.
 • Öyle bir hastalığım yok fazla bi yemek yemiş gibi.
 • Bende ilk başlarda nefes alırken göğsüm ağrıyor gibi oluyordu sonra geçti.

SORU: Herkese merhabalar . Bu ameliyat sonrası en çok görülen problem sanırım safra taşı problemi. Safra taşı ameliyatı beni asla korkutmuyor. Tüp mide ameliyatı olmuş olan bir insanım Safradan çekinir miyim hiç 🙂 12 günlük opluyum benim doktorum safra taşı oluşumunun önüne geçmek için bana bir ilaç verdi her gün 1 tane alacakmışım ve bu ilacı 6 ay kullanacakmışım.

Ayrıca bu ilacı 20. Günden itibaren kullanmaya baslayacam onu da belirteyim. Ameliyat sonrası safra taşı oluşumunu engellemek için doktorunuz size böyle bir tedavi uyguladı mi acaba ? Eğer uyguladı ise buna rağmen bu tarz problem yaşayanlar oldumu ? Vereceğiniz cevaplar için ayrı ayrı teşekkür ederim.

 • Bana Ursactive 250 Mg verdi…
 • Benim doktorum böyle bir ilacı gerek duymuyor safrada taş varsa ameliyat sırasında alınmalı diyor yani o sırada safrayı kontrol ediyor sonra taş oluşmaz diyor ben ona sorduğumda diğer doktorların op öncesi safraya bakmadıklarını söyledi baksalar taşı alırlar ikinci ameliyat olmaz dedi.
 • Safra taşı sonradan oluşuyor.
 • Ameliyattan sonra mide koruma ilacı ömür boyu kullanılıyor diye duydum doğru mu?
 • Ben de şaşırdım ama öyle dediler bende sizlere sormak istedim gerçeklik payı var mı diye.
 • Safra taşı ameliyatı bir şey degil ama sancısı fena böbrek taşı düşürüyorum zannettim. Bıçak saplanıyordu. Ameliyatından korkmayın.
 • Benim de doktorum 1 ay dolunca safra kesesi için ilaç kullanacaksın dedi.bu hafta kontrolüm vardı ama sınavlardan dolayı haftaya gidin bakalım ne diyecek.
 • Evet benim usgde böbrek taşım çıktı. Doktorum daha görmedi sonuçları muhtemelen alacaktır diye düşünüyorum.

SORU: Ben normalde her ameliyat sonrası anesteziden dolayı iki gün istifra ediyorum. Tüp mide ameliyatından sonra kusmak çok iyi degil diye duydum başına gelenler var mı? Bir problem oldu mu?

 • Evet mide bulantısı kusma refleksi dikişleri zedeleme ihtimali var ondan dolayı olmasını pek istemezler ama siz yinede doktorunuza soyleyin bilmesi acısından içinizi rahatlatacak bir şey söyler en doğrusunu onlar bilir belki bir şey olmaz der.
 • Ben cok kustum. İçim çıkacak sandim. Çok zorlandım kendimi.kastim dikişler zarar görecek diye ama çok şükür bir şey olmadı. Ama zor bir süreç o kusma sureci. İnşallah yasamazsınız.
 • Ben 3 gün ettim ancak narkozu atabildim bi sıkıntı olmadı. Öyle ki son ettiğimde kan kustum öyle attım narkozu.
 • Ben sürekli kan kustum ya. En son 2 3 kerede kan gelmedi sadece. Hemşireler normal dedi miden dikisli o kani kusarak atacaksın dediler.
 • Bu isteyerek yapılan bir şey değil zaten, ben ameliyattan çıktığım gece kan kustum, ertesi gün tomografi çekilirken 2 kere daha kustum. Kendi istegimizle olmayanlar sıkıntı değil ama isteyerek bilerek kusmayın dikişleri zorlamaya gerek yok.
 • Ameliyattan çıkar çıkmaz, kan pıhtısı gibi bir şey kustum ameliyatın ilk günü.
 • Sadece ilk gece şiddetli mide bulantım ve öğürmem oldu. 17. Gündeyim hala hiç kusmadım. Ciddi anlamda bir kusma fobim var. Sizler gibi olsam ne yapardım hiç bilmiyorum.
 • Bende çok kustum ama gelip bi iğne yaptılar hemen kesildi kusmalar.
 • Ben de narkozdan ayrıldıktan sonra biraz istifra ettim sonra kesildi
 • Valla gece boyunca öyle bir öğürdüm ki içim çıkacaktı malum midede bir şey yok 🙂 korkmayın herkeste olmuyor.
 • Ben hiç bu tarz şey yaşamadım hatta o kadar kolay atlattım ki.
 • Sigara iciyorsan narkozu atman zor olur bu tüm ameliyatlarda böyledir.
 • Evet sigara çok büyük faktör.

Obezite Cerrahisi ve Chia Tohumu

SORU: Obezite cerrahisi için tüp mideli bir insan öğünlerinde son dönemde popüler olan chia tohumunu kullanabilir mi? Kesin bildigisi olanlardan yorum rica ediyorum. Teşekkürler.

 • Hangi aşamadasınız yani ne kadarlık tüp midelisiniz bence ona göre değişir.
 • Tabi ki chia tohumu tüketebiliyoruz çok güzel bir besin kaynağı.
 • 3 ay olucak ameliyat olalı… Bu tohumu kullanmak istememin nedeni metabolizmam yavaş iyi kilo veremiyorum ve iştahım hep açık.
 • Hem ameliyat oldunuz hemde iştahınız hâlâ devam mı ediyor o zaman ameliyat olmanın bir anlamı var mı ki acaba.
 • Bilen var mı tam kullanabiliyor muyuz.
 • Bugün aldım yedim ama karı zararı nedir bilmiyorum.
 • Kesinlikle bir zararının olmadığını söylüyorlar ama biz tüp mideli olduğumuz için ve midede şişen bir tohum olduğu için kullanmak doğru mu acaba merak ediyorum…
 • Konu hakkında bilgisi olanlar lütfen yardım.
 • 3. ayınızdan sonra tüketebilirsiniz. Günlük tüketim 2 yemek kaşığını geçmemeli.

Ameliyat Sonrası Yemeklerde Katı Sıvı Ayrımı

SORU: Obezite cerrahisi olup da yemeklerde katı gıdalar ile sıvı gıdaların ayrımı kuralına uymayan var mı?

 • İkisi bir oldu mu şişiyor hatta hemen kusuyorsun.
 • Ben.
 • Ben ama asla tavsiye etmem çünkü hiç kilo veremedim iki yıl bitiyor.
 • Neden kilo veremdiniz kati sıvı ayrımı yapmadığınız için mi?
 • Evet.
 • Valla şaşırdım simdi ben baypaslıyım, inşallah bizde bole bir şey yoktur. Bir de asitli içecekler de kilo aldırır, siz asitli icecek kullandınız mı?
 • Sanırım baypaslıda yok böyle kurallar yok asitli içmiyorum hiç de işte katı sıvı ayrımı olmayınca kilo gitmiyor.
 • Tekrar bi operasyon düşünüyor musunuz peki.
 • Katı sıvı ayrımı ile kilo verememe durumunu anlayamadım ben yalnız çünkü kilo vermenize bi neden değil bu kural.
 • Olur mu hiç, önemli çünkü sıvı ile katıyı aynı anda tükettiğinde hemen. Mide boşalıyor, sık acıkıyorsun ve mide büyüyormuş.
 • Bakın kendiniz diyosunuz, mideniz hemen boşalıyor. Onun dışında büyümesi diye bi şey söz konusu değil. Midenin ameliyat sonrası geri büyüme olması için, en az 1.5 sene gecmesi gerekiyormuş. Kendi doktoruma defalarca sordum bu konuyu. Her seferinde aynı seyleri söyledi. Çabuk açtığınızda kalorili şeyleri çok tercih edersiniz, kilo vermeniz zorlanıyor sadece.
 • Katı sıvı ayrımı, ölünceye kadar devam. Bunu kendinize alışkanlık yapın.
 • Tamam işte benim de iki yıl oldu mide büyüdü demekki eskisi gibi yiyorum.
 • Şükran hanım bu büyümenin katı sıvı ayrımı yapmayla alakası yok onu demek istiyorum. Ben de işte gazlı içecekler, ağır hamurlu şeyleri tüketilmediği sürece, aşırı büyüme olmaz dedi doktorum. O yüzden dikkat etmiyorum ben, o ne derse onu yapmaya devam.
 • Hmm ben de o hamur işlerini yiyorum kesin büyümüştür.
 • Aslında hepimiz bir sekilde hamur işi tüketiyoruz. Ancak kararında olmasında fayda var. Yoksa ben zannetmiyorum ki hiç yenmesin. Kalorili yiyeceklerden kaçmalı. Kızartmadan. Cipsten. Şekerden.
 • Sadece tüp midelilerde katı sıvı gıda ayrımı var. Ben de bu kurala uyuyorum 3 aylığım.
 • By passta yok mu yani?
 • By pass ile tüp midelilerin yasakları bire bir aynı diyetisyeniniz varsa sorabilirsiniz hatta bu arada gecmiş olsun kaç kilo verdiniz?
 • 6 yıllığım hala uyuyorum. Kahvaltıda iki lokma çay içeceğim diye eski günlerime dönmeyi göze alamam doğrusu.
 • Ben emzirdiğim için hep sıvı almam lazım diye biraz yemek inince mideye su içiyorum. Yani arası ne kadar vakit olmalı? Unuturum içmem diye mecbur ne vakit olsa içiyorum.
 • 20 dakika.
 • 4 yılım bitiyor hala uyuyorum, uymamak ne mümkün zaten. uymayanlara şaşırıyorum nasıl kabul ediyor mideniz.
 • Uyuyorum başka türlü olmuyor çünkü midemin büyüme sini göze alamam zaten hiç gerek yok.
 • Bebeğimi emziriyorum ve katı sıvı arası o kadar süre bekleyemiyorum malum bol su içmek gerek e bebiş küçük yemek düzeni de yok.. Yani 4 aydır maalesef uyamıyorum bu kurala.
 • Aynı durumdayız hatta, arası ne kadar olmalı diye. İçmezsek süt yok çünkü.
 • Aynı durumdayız hatta başak hanıma yazdım arası ne kadar olmalı diye. İçmezsek süt yok çünkü.
 • Bir de benim bebeğim alerjik bebek. Hiç protein yiyemiyorum.. Allah sonumuzu hayretsin…
 • Ayy o daha fena. Keçi ürünlerine yönelin olabildiğince tüh.
 • Hiçbiri olmuyor maalesef.
 • Bitkisel protein de mi alamıyorsunuz? O derece mi?
 • Denemeler yapıyorum onlar için de ama çoğu şey dokunuyor şu an, bir yenidoğan tek başına zaten zor bir de alerjik bir bebekse işler her yönüyle zora giriyor. İnşallah geçecek inanıyorum ama yoruldum.
 • Ah kıyamam gerçekten çok zor bir durum, kolaylıklar diliyorum.
 • Teşekkür ederim Allah hepsine sağlık versin inşallah.
 • Amin inşallah.
 • Aynı sorunu bende yaşadım inek sütü alerjisi dediler patates haşlama ve zeytin yiyordum 3 hafta sonra başka doktora gittik laktoz intoleransı çıktı 1 damla ile çözüm bulduk çok şükür. Başka doktora da gitmenizi öneririm.
 • Genelde kurala uyum sağlıyorum ama arada bazen kaçıyor tabii ki.
 • Yemeklerde bazen bir yudum ama Çayda kahvaltıda bir bardak çaysız çok zor.
 • Yemek dışında su içmek daha çok tıkıyor.
 • Katı sıvı ayrımı olmazda olmazımız muhakkak dikkat edilmelidir.
 • Ben denemiştim ilkten mantıksız gelmişti ama denediğimde midem şişti çok fazla nefes alamayacak gibi oldum. Yani yemekten sonra su rahatlatmıyor katı sıvı kuralı şart.

Obezite cerrahisi (obezite ameliyatları) ile ilgili yeni sorular ve cevaplar geldikçe buraya eklenecektir… Obezite cerrahisi ile ilgili soruları ve cevapları yazmaya çalışarak, bir rehber niteliğinde yazı hazırlamaya çalıştık. Sizler de aklınıza takılan soruları aşağıdaki yorum kısmı ile bize iletebilirsiniz. Yurtdışında takip edilen obezite cerrahisi rehberine ulaşabilirsiniz.

Ufak bir rica: Eğer obezite cerrahisi rehberi ile aklınızdaki sorulara yanıt bulabildiyseniz ve makaleden faydalandıysanız, sevdiklerinizin de faydalanması için lütfen paylaşınız. Sık sorulan sorular arasında sizin merak ettiğiniz yoksa lütfen aşağıdan bize iletin. Sağlıklı yaşam için bir adım da siz atın. Şimdiden paylaşımınız için çok teşekkür ederiz.