Kategoriler
Obezite Obezite Videoları

Dünya Obezite Oranı (2019 – 2020)

Dünyada obezite oranı hakkında 2019 – 2020 verileri hakkında bir yazı. Dünyadaki obezite rakamları ve sıralaması hakkında bilgi edinebilirsiniz… Dünya obezite oranı (dünyadaki obez sıklığı) istatistikler ve sayılar. Obezite sıklığı, prevalansı, oranı da mevcut.

Bu yazıyı 29 Ekim 2020‘da güncelleme fırsatı buluyoruz. En altta dünyadaki obezite oranları için 2017 yılına ait bir fotoğrafı paylaşacağız. Fotoğrafta dünyadaki en obez 10 ülkeyi, sonrasında ise Asya kıtasındaki en şişman ülkelerin oranlarını bulabilirsiniz.

Obezite hızla yayılmakta olan bir hastalık. Gelişmekte olan ülkelerde, gelişmiş ülkelerden daha büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü 2018 – 2019 Verilerine Göre Dünya Obezite Oranı

Aşağıdaki haritadan da görülebileceği üzere, dünyadaki en yüksek oranlar şu şekilde. Türkiye, Amerika, Suudi Arabistan, Ürdün, Katar, Mısır, Nauru, Palau, Kuk (Cook) Adaları gibi ülkeler. Bu ülkeler aşağıdaki haritada turuncu ile gösterilmiştir. Bu durum, Türkiye için de çok büyük bir sıkıntıyı içeriyor.

Dünya obezite oranı
Dünya obezite oranı 2018 – 2019 DSÖ verileri

Dünya obezite oranı rakamları

 1. Samoa: %75
 2. Nauru: %58
 3. ABD:  %30,6
 4. Güney Afrika: %24,5
 5. Meksika: %24,2
 6. İngiltere: %23
 7. Şili: %22
 8. Yunanistan: %21,9
 9. Avustralya: %21,7
 10. Fas: %20
 11. Macaristan: %18,8
 12. Kanada: %14,3
 13. Almanya: %12,9
 14. Portekiz: %12,8
 15. Hollanda: %10
 16. Fransa: %9,4
 17. Kore: %3,2
 18. Japonya: %3,2

NOT: Gördüğünüz gibi uzak doğu ve asya ülkeleri hem maddi olarak zengin hem de gözleri zengin. Aç bir millet değiller, ihtiyaçları kadar tüketiyorlar. Tüketmek için değil, yaşamak için tüketiyorlar…  Amerika gibi ülkelerde ise gözleri doymadığı için obezite alıp başını gitmiş. Çok ince bir detay fakat harika bir bilgi.

Dünyadaki obezite oranları için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz…

Bu video, dünyadaki en şişman 10 ülkeyi gösteren bir video… Şişmanlık güzel noktalara değinen bir video. İzlemenizi tavsiye ederiz. Obezitenin riskleri, dünyadaki obezite rakamları hakkında bilgi edinebilirsiniz… Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2016 – 2017 yıllarındaki en obez 10 ülkeyi aşağıda bulabilirsiniz. Dünyadaki obezite oranları hakkında fikir edinmemizi sağlayacaktır.

Dünyadaki obezite oranı
Dünyadaki obezite oranı

Dünya Obezite Oranları (En Şişman Ülke Sıralaması)

 1. Amerika Birleşik Devletleri – %33.8
 2. Yeni Zelanda – %26.5
 3. Avustralya – %24.6
 4. Çek Cumhuriyeti – %24.2
 5. Birleşik Arap Emirlikleri – %23
 6. Slovakya – %23
 7. Norveç – %22.4
 8. Kanada – % 22
 9. Almanya – %20.2
 10. Macaristan – %18.8

Aşırı kilolu Asya ülkelerini ve oranlarını gösteren aşağıdaki tabloyu da incelemenizi öneririz. Genelde Asya ülkeleri obezite konusunda Avrupa ve Amerika’ya göre daha iyi ve sağlıklı konumdadır. Yine de tablo pek iç açıcı değildir.

Asya ülkelerimdeki obezite oranı
Asya ülkelerimdeki obezite oranı

Asya ülkelerindeki aşırı kilo (fazla kilo BKİ>25) oranları (2011)

 1. Malezya – % 44.2
 2. Tayland – % 32.2
 3. Singapur – % 30.2
 4. Filipinler – % 26.5
 5. Endonezya – % 21
 6. Myanmar – % 18.4
 7. Laos – % 13.3
 8. Kamboçya – % 12.1
 9. Vietnam – % 10.1

Dünyadaki en şişman ülkeler sıralaması yapılırken acaba Türkiye kaçıncı diye düşünebilirsiniz. Bu sorunun cevabını da vermek isteriz. Türkiye, şu an dünyada oransal olarak en şişman ülkeler arasında 17. sırada! 193 ülke arasından 17. sıradayız maalesef ki.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2018 obezite verileri de açıklandı ve şu an Avrupa ülkeleri arasında en obez ülkeyiz maalesef. Hem obezitede hem de diyabet (yani şeker hastalığı) hastalıklarında Avrupa’da birinciyiz.

Türkiye İstastistik Kurumu (TÜİK) da ülkemiz genelinde şişmanlık oranlarını hesaplamaktadır. Yıldan yıla büyük bir hızla obezite artmaktadır. Obezite oranı hesaplama için hangi parametre kullanıyor derseniz, BKİ dediğimiz beden kitle indeksi kullanılmaktadır. Kiloya göre boyun hesaplanmasına dayanır. Eğer siz de obez miyim diye düşünüyorsanız, bakabilirsiniz.

Dünyadaki obezite oranları ve gelecekteki obezite beklentileri üzerine de birçok güncellemeyi fırsat buldukça yapmak istiyoruz… DSÖ’nün en son verilerine göre grafiklerle vermeye çalıştık ve çalışacağız bu sayfada.

Kategoriler
Obezite

Obezite Nedenleri

Obezite nedenleri hakkında yaptığımız detaylı çalışmalar neticesinde, hastalarımızdan aldığımız yanıtları sizlerle paylaşmak istiyoruz. Obezitenin nedenleri nelerdir ve obezitenin olası sonuçları hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazıda obez hastaların kendi ağızlarından, obezite hastası olma nedenlerinin itiraflarını okuyabilir, obeziteyi önlemeye yönelik tedbirleri şimdiden alabilirsiniz.

Obezite nedenleri
Obezite nedenleri

Obezlerin, nasıl alışkanlıkları olduğunu ve obeziteye yol açan nedenleri de incelemiş olacağız. Hangi yemekler buna yol açıyor, nasıl bir yemek düzeni neden olur, sporun etkisi nedir… Aslında bir nevi obeziteye neden olan yanlış yaşam tarzlarını öğrenmiş olacağız. Sayfamız sürekli olarak güncellenecektir.

Yemek yeme alışkanlığı, abur cubur tüketimi, günlük yaşantı ve spor alışkanlıklarının araştırıldığı çalışmamızdan aldığımız yanıtlar aşağıdaki şekildedir. Her bir madde farklı kişilerin görüşünü yansıtmaktadır.

Gerçek Kişilerden Obezite Nedenleri

 • Yemek alışkanlığım düzenli. Sabah kahvaltıyı sıkı yapıyorum. Öğlen yemek saatim tahmini aynıdır ve ev yemekleri yerim. Abur cuburla aram çok iyi. İş ve ev arasında bir de çocukla uğraşıyorum. Düzenli bir spor alışkanlığım yok. Oğlumla top oynama ve arada hafif egzersizler yapıyorum. İşim masa başı ama çok da oturmuyorum. Günlük 8-9 saat çalışıyorum.
 • Sporcuyum 6-7 öğün yerim, günde muhakkak bir kek pasta filan yerim.
 • Yeme alışkanlığım dönemsel değişiyor. Miktar ayarlaması yapamıyorum.  4-5 öğün yerim. Atıştırmalıklar dahil. Abur cubur tatlı değil genelde tuzluya düşkünlüğüm var. Artık tüketmemeye çalışıyorum. Günlük yaşantım bebeğim olduğu için çok hareketli değil.  Her gün 1 saat evde spor yapmaya gayret ediyorum.
 • Günde 3 öğün yiyorum, en çok sevdiğim yemek makarna, abur cubur yemeyi çok severim, spor yapmaya vaktim olmuyor.
 • Ne zaman acıkırsam o zaman yerim, genelde hazır yemekler yerim. Kolayı çok içiyorum biraz da alkol alıyorum. Spor arada yürüyüş olarak yapıyorum.
 • Hamur işlerini çok seviyorum, tatlıya dayanamıyorum, spor yapmıyorum, oturarak çalışıyorum.
 • Kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere günde 2 öğün yiyorum. Aburcuburla aram hiç yok denecek kadar az tüketiyorum. Sporu bıraktıktan sonra fiziğim bozulduğu için uzun zamandır spor yapmıyorum. (Selülit-çatlaklar oluştu.)
 • Genelde düzensiz, bol pasta börekli şeklinde. Ama son 3 aydır düzenli. Abur cuburları çok çok severim, özellikle çikolata, tatlı ama yememeye çalışıyorum. Spor haftada bir iki yapardım hamilelik öncesine kadar.
 • Spor yapmıyorum, 2-3 öğün yiyorum. Abur cubur severim, azaltmaya çalışıyorum.
 • Spor yapmam. 3 ana öğün, 3 ara öğün tüketirim. Bitter çikolata ve kuru meyveyi çok fazla tüketirim. Hareketsizim.
 • Yeme alışkanlığım iyi, 3 veya 4 öğün yiyorum. En sevdiğim yemek patlıcan ve tavuk yemekleri. Abur cuburu çok seviyorum, yemekten çok onları tüketmeyi seviyorum. Genellikle hareketsiz geçiyor hayatım, halim pek olmuyor kilomdan dolayı galiba. Genellikle spor yapmaya çalışıyorum.
 • Yemeyi seviyorum abur cuburu da. Çok hareketli sayılmam. Spor yapmayı seviyorum.
 • Çok yiyorum ama öğünlerim dengesiz, abur cubur çok yiyorum, bazen onlarla tok duruyorum.
 • Spor yapmak istiyorum, abur cubur çok severim. Düzensiz besleniyorum.
 • Üç öğün yerim, spor yapmıyorum ama hareketli bir yapım var.
 • 3 öğün yerim, tatlıyı çok seviyorum.
 • Spora başladım. Önceden can sıkıntısı ile her zaman abur cubur yerdim. Günde 1 tane çikolata kesin yerdim. Ekmeği bol tüketiyordum. Şimdi azalttım ama öğünlerimi ayarlayamadım. Bazen aç hissediyorum kendimi. En çok sevdiğim yemek kavurma.
 • Ne bulsam yerim. Hiç öğün takip etmem, canım ne zaman istiyorsa o zaman yerim, abur cubur, tatlı, hamur işleri, meyve en sevdiklerim. Monoton bir yaşantım var, iki haftadır düzenli olmasa da fitnessa gidiyorum.
 • Çok sık yemek yerim, 1 saatte bir karnım acıkır ve yemek yemediğimde başım ağrır. Abur cuburlarla aram iyi. Çok çok nadir spor yaparım. Günlük yaşantım okul yurt arasında mekik dokumakla geçiyor.
 • Üniversite öğrencisi olduğum için genelde aynı saatlerde yemek yiyorum. Sabah kahvaltısı genelde sağlıklı oluyor ama öğlen yağlı yemekler yiyorum. Akşam yemeği çoğunlukla 6-7 arası yiyorum, ekmeği az yemeye çalışıyorum akşamları fakat yine de çok yemek yiyorum. Abur cubur fazla tüketmiyorum fakat fast food haftada en az iki kere yiyorum. Günlük yaşantım genelde okulda geçiyor bölümüm dolayısıyla spor yapmaya ne zamanım ne de enerjim oluyor.

Farklı Beslenme Hataları ve Sonuçları

 • Genellikle 3 öğün yerim fakat sınava hazırlandığım için ders çalışırken abur cubur çok tüketmeye başladım. Doğru düzgün spor yaptığım söylenemez, malum sınav dönemi.
 • 2 ana öğün yiyorum fakat aralarda çok fazla şey yiyorum.
 • 2-3 öğün yerim. Patates kızartmasını çok yerim.
 • Midemde doyma hissi oluşmuyor, bu yüzden devamlı bir şeyler yeme ihtiyacı duyuyorum. Aburcubur yemektense, normal ev yemeklerini daha çok seviyorum. Hafif tempolu bir hayatım var. Ara ara spor yapmaya çalışıyorum.
 • 3 öğün yerim, abur cuburla aram iyi. Evde okulda ders çalışırım. Evde 5 dakika ip atlarım.
 • Hep yerim, ağzım hiç boş durmaz. Abur cubur severim.
 • 3 öğün yemek yiyorum, abur cubur yemeyi seviyorum ama kendime hakim olup yemiyorum.
 • 3 öğün yerim. Köfte, makarna, abur cubur çok yerim. Yemekten hemen sonra, tatlı yeme alışkanlığım var. Spor yapamıyorum, çok çabuk yoruluyorum.
 • İmmünglobülin A eksikliği olduğu için hiçbir hazır gıda yiyemiyorum, yediğim an vücudumda döküntüler oluyor. Yemekten ziyade ekmek benim hayatımın vazgeçilmezi, ne kadar bırakmaya da çalışsam hiçbir şekilde vazgeçemedim. Öğün diye belli bir saatte yemiyorum, ne zaman acıkırsam. Çok fazla yemek ayırmam ama patatesin her şeyini severim ilk başta kızartma. Abur cubur severim ama çok aşırı zaafım yok oldu mu da affetmem o ayrı. Günlük yaşantım ev okul arkadaşlardan ibaret. Spor yapmam, yazın hiç yapmam. Kışın da spor salonlarına yazılır 1-2 hafta gider bırakırım.
 • 2-3 öğün yerim, bütün gün dışarıda olduğum için düzenli yemek yeme alışkanlığım yok ve spor da yapamıyorum. Hamur işi ve abur cubur çok severim.
 • Sabah kahvaltısı yerim, öğlem atıştırırım abur cubur ne olursa, akşam kıymalı domates soslu makarna en sevdiğim. Her öğün olursa yerim genellikle acısız baharatsız salçasız yemek yiyorum perhizim. Spor yapmıyorum rahatsızlık geçirdim iki aydır dikkat edemiyorum.

Sizce obezite nedenleri nelerdir? Sizin beslenme tarzınız nasıl? Spor yapabiliyor musunuz? Abur cubur ile aranız nasıl? Aşağıdaki yorum bölümünden, sizler de günlük yaşantınıza dair bilgiler paylaşabilirsiniz. (Son güncelleme: 29 Ekim 2020)

Kategoriler
Obezite

Obez miyim?

Obez miyim? Beden kitle indeksi hesaplama aracıyla nasıl hesaplanır? Obezite, günümüzün salgın hastalığı olduğundan dolayı pek çok kişi obez olup olmadığı konusunda meraklanıyor. Bunu test etmek için boy ve kilosunu bilenler, aşağıdaki en iyi hesaplama aracı ile hesap yapabilirler. Yazı, 2020 Ekim ayında güncellenmiştir.

Erişkinler için, sonuç 30’dan büyük çıkarsa obezite hastası yani obez olarak adlandırılırsınız.

UYARI: Boyunuzu santimetre (cm) cinsinden (Örnek: 160), kilonuzu da kilogram (kg) cinsinden (Örnek: 80) girmelisiniz.

Obez miyim?

Obez miyim nasıl anlarım? Nasıl ölçülür? Sorusuna bu araçtan çıkan sonuçla yorum yapabilirsiniz. Obezite testi ile hesaplama yapmak için, aşağıdaki hesaplama aracı kullanılabilir.

Beden Kitle İndeksi Hesaplama AracıÇıkan sonuçların değerlendirilmesi;

18.5 ve altı: Sıfır beden!
18.5 – 20.0 arası : Zayıf
20.0 – 25.0 arası : Normal
25.0 – 27.5 arası : Hafif şişman
27.5 – 30.0 arası : Aşırı şişman
30.0 – 35.0 arası : 1. derece obezite
35.0 – 40.0 arası : 2. derece obezite
40.0 – 50.0 arası : 3. derece obezite
50.0 – 60.0 arası : Süper obez
60.0 ve üzeri : Süper süper obez

İdeal kilom nedir?

Obez miyim sorusunun cevabı, vücut kitle indeksi değerlendirmesinin doğru yapılmasından geçer. İdeal kilo hesaplamak için, vücut kitle indeksi değerlendirilmelidir.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Basit şekilde açıklamak gerekirse; kiloya göre boyun belirli bir formüle göre hesaplanmasıdır. Kilonuzu (kg cinsinden), boyunuza (metre cinsinden) böleceksiniz. Çıkan sonucu tekrar boyunuza böleceksiniz. Bu hesaplama boy kilo indeksi olarak da anlandırılmaktadır.

Çocuğum obez miyim diyor

Çocuklarda obezite hesaplama, biraz daha farklı olmaktadır. Vücut kitle indeksi yaşa göre, cinsiyete göre değişmektedir. Özellikle 18 yaşın altında farklı ve yanlış sonuç verebilir. 18 yaş altında, bebeklerde ve çocuklarda obezite hesaplama sistemi daha farklıdır. Çocuğum ya da bebeğim obez mi, hesaplama yaparak kilosunu değerlendirmek istiyorum diyen, çocuklarda obezite hesabı yapmak isteyen pek çok anne baba bulunmaktadır. Bebek ve çocuklarda obezite, persentil değerine göre hesaplanır… Persentil sonuçları da aşağıdaki şekilde yorumlanır.

Persentil değerlerine göre kilo durumu değerlendirmek için, aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurulur.

 • 0 – 5 persentil arası = Zayıf
 • 5 – 85 persentil arası = İdeal kilo
 • 85 – 95 persentil arası = Fazla kilo
 • 95 ve üzeri = Obez

Sonra aşağıdaki tablolardan persentil, değerini bulacaksınız. Bulduğunuz persentil değerine göre de, çocuğunuzun “zayıf”, “ideal kilo”, “fazla kilolu”, “obez” kategorisinde olup olmadığını bulabilirsiniz.

Not: Bazı kurumlara göre, 3 – 97 persentil arası çocuklar için normal kilo olarak kabul edilir. 3’ün altı zayıf, 97’nin üzeri ise obez olarak kabul edilir. İdeal olanı, 50 persentilde bulunmasıdır.

Çocuklarda persentil ile obezite hesaplama (Kolay yöntem)

Çocuklar için de obezite ya da aşırı kilonun nasıl hesaplandığını kısaca anlatmak istiyoruz. Birkaç farklı yolu bulunmaktadır. En kolay yöntem, aşağıdaki tablo ile beden kitle indeksi üzerinden yapılan hesaplamadır.

Gerekli bilgiler; boy (m), kilo (kg) ve cinsiyet… Yukarıdaki beden kitle indeksi hesaplama aracını da kullanabilirsiniz direkt olarak. Örnek olarak, 3 farklı çocuk ile hesaplama yapacağız. Lütfen aşağıdaki örnekleri ve tabloyu dikkatle inceleyiniz…

Bebek ve çocuklarda kilo değerlendirme

3 farklı örnek ile kilo durumunu kolay olarak hesaplama

 1. İlk önce en ortadaki sütundan ay ve yaşına göre, yaş sütunundan ilgili yaş seçilir.
 2. Erkekler için tablonun solu, kızlar için sağ tarafı kullanılır.
 3. Yukarıdaki “Beden kitle indeksi hesaplama aracı” ile boy ve kilo değerleri girilerek, beden kitle indeksi hesaplanır.
 4. Beden kitle indeksinin, ilgili yaş satırında (çocuğunuz kaç yaşındaysa) hangi aralığa geldiği bulunarak persentil değeri hesaplanır.
 5. Bu sonuca göre de çocuğun kilosu hakkında değerlendirme yapılır.
ÖRNEK 1 (Mavi renkle yapılan hesaplama)

– 4 yaşında, 120 cm boyunda, 25 kg ağırlığında bir erkek çocuk için yapılan hesap. Yukarıdaki araçta; “boyunuz” kısmına 120, “kilonuz” kısmına ise 25 yazdık. Hesapla tuşuna basınca, “Beden Kitle İndeksiniz” bölümünde 17.36 sonucu çıktı.

* İlk olarak aşağıdaki tabloda yaş sütunundan, 4 yaş satırını buluyoruz. Erkek olduğu için tablonun sol tarafını kullanıyoruz. Beden kitle indeksi, 17.36 çıkmıştı. Tabloda sol tarafa giderek o değeri buluyoruz ve yuvarlak içine alıyoruz. Yuvarlak içindeki değer, yukarıda en üstte 85’e karşılık geliyor. Bu da bize, çocuğun 85 persentil olduğunu gösteriyor.

SONUÇ: 85 persentile göre kilosunu değerlendiriyoruz. 85 persentil ideal kilo aralığında olduğu için, çocuğumuz ideal kilonun en üst sınırındadır diyebiliyoruz. Yapılan işlemleri, tablo içerisinde mavi çizgi ile belirttik. Lütfen dikkatle tekrar tekrar inceleyiniz…

ÖRNEK 2 (Pembe renkle yapılan hesaplama)

– 6 yaşında, 140 cm boyunda, 30.5 kg ağırlığında bir kız çocuk için yapılan hesap. Yukarıdaki araçta; “boyunuz” kısmına 140, “kilonuz” kısmına ise 30.5 yazdık. Hesapla tuşuna basınca, “Beden Kitle İndeksiniz” bölümünde 15.56 sonucu çıktı.

* İlk olarak aşağıdaki tabloda yaş sütunundan, 6 yaş satırını buluyoruz. Kız olduğu için tablonun sağ tarafını kullanıyoruz. Beden kitle indeksi, 15.56 çıkmıştı. Tabloda sağ tarafa giderek o değeri buluyoruz ve yuvarlak içine alıyoruz. Yuvarlak içindeki değer, yukarıda en üstte 50’ye karşılık geliyor. Bu da bize, çocuğun 50 persentil olduğunu gösteriyor.

SONUÇ: 50 persentile göre kilosunu değerlendiriyoruz. 50 persentil ideal kilo aralığında olduğu için, çocuğumuz tam ideal kilodadır diyebiliyoruz. Yapılan işlemleri, tablo içerisinde pembe çizgi ile belirttik.

ÖRNEK 3 (Kırmızı renkle yapılan hesaplama)

– 10 yaşında, 150 cm boyunda, 60 kg ağırlığında bir erkek çocuk için yapılan hesap. Yukarıdaki araçta; “boyunuz” kısmına 150, “kilonuz” kısmına ise 60 yazdık. Hesapla tuşuna basınca, “Beden Kitle İndeksiniz” bölümünde 26.67 sonucu çıktı.

* İlk olarak aşağıdaki tabloda yaş sütunundan, 10 yaş satırını buluyoruz. Erkek olduğu için tablonun sağ tarafını kullanıyoruz. Beden kitle indeksi, 26.67 çıkmıştı. Tabloda sol tarafa giderek o değeri buluyoruz ve yuvarlak içine alıyoruz. Yuvarlak içindeki değer, yukarıda en üstte 95’den daha büyük bir yere (kırmızı yukarı ok ile belirtilen yer) karşılık geliyor. Bu da bize, çocuğun 95 persentilden büyük olduğunu gösteriyor.

SONUÇ: 95 persentilden büyük olmasına göre kilosunu değerlendiriyoruz. 95 persentil üzeri, obezite aralığında olduğu için, çocuğumuz obezdir diyebiliyoruz. Yapılan işlemleri, tablo içerisinde kırmızı çizgi ile belirttik.

Bir diğer kilo değerlendirme yolu

İlk önce çocuğunuzun cinsiyet, yaş, boy (cm), ağırlık (kilo, kg), ve 3 yaşına kadar olanlar için baş çevresi (BÇ) bilinmelidir.

Tablo, ilk kez görenler için biraz karışık gelebilir. Bir örnek erkek çocuk ile obez mi değil mi sorusuna birlikte cevap arayalım.

Örnek bir hesaplama ve değerlendirme

ÖRNEK: Ayşe Hanım, “7 yaşında, 125 cm ve 25 kg olan bir erkek evladım var, çocuğum obez mi acaba?” diyor.

Örnekteki çocuk için aşama aşama bakalım. Obez mi değil mi birlikte karar verelim.

1. Aşama: İlk önce cinsiyetine bakalım, erkek. Aşağıdaki tablolardan üstteki tablo, erkekler için olduğundan, onu kullanacağız.

2. Aşama: Yaşına bakalım, 7 yaşında. Erkekler için olan aşağıdaki tablonun en sol sütununda “Yaş” yazan kısımdan aşağı satırlara doğru inerek, 7 yaş satırını bulacağız. Aşağıdaki tabloda 17. satırda 7 yaşı bulabilirsiniz.

3. Aşama: 7 yaşa karşılık gelen 17. satırda, sağa doğru ilerleyerek 125 cm ve 25 kg değerlerine denk gelen kısım bulunmalı.

4. Aşama: Denk gelen kısım bulunduktan sonra, yukarıya çıkarak tablonun en üstündeki sayı not edilmeli. Bizim örneğimizde, 75’e denk geliyor. Bu da 7 yaşındaki bir erkek çocuğun, 125 cm ve 25 kg olması durumunda, 75 persentil olduğu anlamına geliyor.

5. Aşama: Bulduğumuz sonucu, yukarıdaki persentil değerlerine göre kilo durumu değerlendirme kurallarına göre yorumlayacağız. 75 persentil, 5 -85 persentil aralığına denk geldiği için; bu aralık için tanımlanan ideal kilo kategorisine girmektedir. Yani örnekteki çocuk, ideal kilodadır.

Bir diğer örneğe hızlıca bakalım.

ÖRNEK: 15 yaşında bir kız çocuğu, 175 cm ve 75 kg. Acaba obez mi?

Sonuç: Kız çocuğu olduğu için aşağıdaki tablolardan, alttakini kullanacağız. 15 yaş için, en soldaki bölümden aşağı doğru ineceğiz, 25. satıra denk geliyor. Satırda sağa doğru ilerleyin. 175 cm ve 75 kg için ilgili aralığı bulun. Yukarıya doğru çıktığımızda 75-90 persentil arasına denk gelmektedir. 75- 90 persentil de ideal kilo ile normal kilo arasında bir değerde olduğunu gösterir.

Çocuklarda obezite hesabı için farklı bir yöntem

DSÖ (WHO) olarak bilinen Dünya Sağlık Örgütü tarafından, çocuk ve bebekler için hazırlanan persentil tabloları ile de hesaplama yapabilirsiniz. Sadece kiloya göre ya da sadece boya göre persentil tablolarına bakarak sonuç bulabilirsiniz.

DSÖ’nün ilgili sayfalara ulaşmak için tıklayabilirsiniz. (Az düzeyde İngilizce bilmeyi gerektirir.)

Ülkemizde bu tabloları referans alarak hazırlanmış, Sağlık Bakanlığı kitapçıklarını da kullanabilirsiniz. Çocuklar bu tablolar ile obez miyim sorusunda en kolay yanıtı bulabilirler.

Çocuklar için bir hediye: Tüm bunları uygulamaya çalıştınız fakat sonucu bulmakta başarılı olamadınız mı? Aşağıdaki yorum kısmına bebeğiniz ya da çocuğunuzun; cinsiyet, yaş, boy ve kilosunu yazarsanız sizin için hesaplama yapabiliriz.

Erkek bebek ve çocuk için persentil hesaplama ile obezite hesabı

(Erkek bebek veya çocukların obez olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki tablo kullanılmalıdır.)

Erkek bebek ve çocuklar için persentil tablosu

Kız bebek ve çocuk için persentil hesaplama ile obezite hesabı

(Kız bebek veya çocukların obez olup olmadığını değerlendirmek için aşağıdaki tablo kullanılmalıdır.)

Kız bebek ve çocuklar için persentil tablosu

Obez çıktım. Ne yapmalıyım?

Eğer sonuç obez olarak çıktıysa, ilk olarak obezite nedir yazımızı okumanızı ve ne tarz bir hastalık olduğunu detaylı olarak incelemenizi kesinlikle öneririz. Ayrıca obezite testi, obezite testi nasıl yapılır yazımızı da inceleyerek, obeziteye yatkınlığınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Boyunuz ve kilonuzu ya da beden kitle indeksinizi (İngilizce’de Body Mass İndex “BMI” olarak da bilinir.) aşağıya yazabilirsiniz. Obez misiniz değil misiniz, yorumlayabiliriz.

Sitemizi inceleyerek bu hastalık hakkında bilgilenebilirsiniz. Obezite hastalığı ve sağlıklı yaşam yazılarını bulabilirsiniz. Bu yazıları yazıları dikkatlice okumanızı öneririz.

Özellikle 2. derece ve üzerinde çıkan obezite hastalarının (morbid obez ve üzeri çıkanların) kesinlikle bir tıbbi destek almasını öneririz.

Aşağıdaki yorum kısmına, çocuğunuzun ya da kendi boyunuz ve kilonuzu ya da vücut kitle indeksi (VKİ) yazın. İdeal kiloda olup olmadığınız hakkında ücretsiz değerlendirme yapalım.

😌 Güzel bir öneri: Dostlarınıza ve sevdiklerinize güzel bir hediye vermek istiyorsanız, BKİ hesaplama aracı en iyi hediye olacaktır. Mevcut durumlarını bilmeleri, daha erken önlem almalarını ve obezite ile savaşmalarını kolaylaştıracaktır.

İdeal kilo hesaplama uygulaması: Obez miyim?

Sitemiz tarafından, android işletim sistemi kullanan telefonlar için hazırlanan ve Google Play Store’da sergilenen “Obez miyim?” uygulamasını ücretsiz olarak telefonunuza indirebilirsiniz.

Uygulama ile neler yapılabiliyor? (Girilen boy, kilo ve cinsiyet verilerine göre)

 • Beden kitle indeksiniz hesaplanıyor.
 • Obez olup, olmadığınız görülüyor.
 • İdeal kilo hesaplama yaparak, ideal kilonuzun kaç kg olması gerektiği sorusuna cevap veriyor.
 • Hangi kilo aralığında normal kiloda olacağınızı belirliyor.
 • Hangi kilolarda olursanız, 1.derece, 2. derece ve 3. derece obezite olacağınıza dair kişiye özel değerler gösteriyor.
 • Kalça ölçünüze göre, obeziteyi hesaplıyor.
 • Bel/kalça oranınıza göre, kalp sağlığı riskini gösteriyor.

Uygulamayı ücretsiz indirmek için tıklayınız: İdeal Kilo Hesaplama ve Obezite Testi

Yurtdışında Amerika’daki Ulusal Kalp Enstitüsü’nün, body mass index (BMI) aracına ulaşarak obezite hesaplamak ve obez miyim sorusuna yanıt aramak için buraya tıklayınız.