fbpx
Kategoriler
Obezite

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir? Sağlıklı Kilo Verme (2019)

Sağlıklı kilo nasıl verilir? Sağlıklı kilo vermenin yolları nelerdir? Obezite hastalarının sağlıklı kilo vermesi mümkün mü? Kilo vermek istiyorum fakat sağlıklı bir şekilde olsun istiyorum, diyenler neler yapmalı? Sağlıklı yaşam için kilo nasıl verilir? Sorularına yanıt arayacağız ve bu yazıyı sürekli güncellemeye çalışacağız.

Sağlıklı kilo vermek nasıl olur? Bu konuda nelerin yapılması gerekiyor, altını çizerek yazımızda paylaşmak istiyoruz. Yolları maddeler halinde yazdıktan sonra her birini tek tek açıklamaya çalışacağız.

Sağlıklı kilo vermek kısa sürede mümkün değildir. Sağlıklı kilo verme niyetindeyseniz asla kısa vadeli düşünmemelisiniz. Uzun vadede yavaş yavaş geliştirilen bir süreç olmalıdır. Sağlıklı yaşam için en önemli kriter, yeni yaşam tarzının uygulanabilir ve sürdürülebilir olması gerekmektedir. Sadece 3 aylık bir program uygulandıktan sonra, program bitiminde eskiye dönmenin hiçbir anlamı bulunmamaktadır.

Dünyanın en faydalı yaşam tarzını da ele geçirseniz, uygulanabilir olmadıktan sonra hiçbir şey ifade etmez. Uygulanabilir bir diyet devamında sürdürülebilir de olmalıdır.

Şu sözü istisnasız herkesten duymuşsunuzdur: “Diyetisyene gittim 5 kg verdim, bırakınca 10 kg aldım.” Zayıflayarak mutlu olmak isteyen kişi, böyle bir sonuç sonrasında, psikolojik olarak daha kötü bir konuma düşürmektedir.

Kaş yaparken göz çıkarmak da bu olsa gerek. Çok öğünlü klasik diyetlerin sürdürülebilir olması pek mümkün değildir.

Yazı İçeriği

Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir?

  1. Yemek yeme eyleminin düzene sokulması
  2. Sıvı alımının düzene sokulması
  3. Fiziksel aktivite ve egzersiz
  4. Uykunun düzene sokulması
  5. Obezite ilaç tedavisi
  6. Davranış değişiklikleri

1- Yemek Yeme Eylemini Düzene Sokulması

Yemek yeme eylemini düzene sokmak, sağlıklı kilo verme yollarının en başında gelmektedir. Kişi, diyetini düzeltmedikçe diğer maddeleri istediği kadar yapsın kalıcı kilo vermesi imkansıza yakındır. Bu yüzden ilk önce diyetin düzene sokulması gerekmektedir.

1 saat boyunca tempolu bir yürüyüşün, 1 kaşık çikolataya kalori bakımında eş değer olduğunu düşündüğümüzde, boğazımızı tutmamızın en iyisi olduğu sonucuna ulaşabilirsiniz.

Bu bilgiler eşliğinde sağlıklı bir diyetin bulunması ve uygulanması en önemli unsurdur. Yeme düzenindeki asıl hedef yağ yakımı olmalıdır. Fazlalıklarımız yağ olarak depolanmaktadır ve yağlarımızı yakacak yolları bulmalıyız.

2- Sıvı Alımının Düzene Sokulması

Sıvı alımının düzene sokulması bölümü genel olarak yeme düzenine dahil edilir. Fakat biz sıvı tüketimini çok ayrı bir yerde tutuyoruz. Sıvı tüketimi vücudumuzdaki sindirimin en önemli elemanı durumundadır.

“Su nasıl tüketilmeli? Maden suyu ne zaman içilmeli? Çay içmenin zararı olur mu? Türk Kahvesi içmek sağlıklı kilo vermeye neden olur mu?” gibi soruların cevabının iyi araştırılması gerekmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için sıvı dengesinin de güzel sağlanması gerekmektedir.

3- Fiziksel Aktivite ve Egzersiz

Fiziksel aktivite ve egzersiz konusunda atalarımızdan çok gerilerdeyiz. Bu yüzden sağlık bakanlığının önerdiği günlük 10,000 adım hedefinin tutturulmasını tavsiye etmekteyiz.

Aşırı derecede kilolu olan, obez hastaların kendilerini fiziksel aktivite konusunda zorlamasınlar aksi halde spor yaralanmaları oluşabilir. Kaş yaparken göz çıkartmamalıyız.

4- Uykunun Düzene Sokulması

Sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için uykunun da düzene sokulması gerekmektedi. Obez kişilerin uyku konusunda çok ciddi sıkıntıları olmasına rağmen, kilo verme süreci sonunda rahata kavuşacaklardır.

Asıl önemli olan ise hangi zamanlarda uyunması gerektiğidir. Bu konuyu da detaylı olarak bilen bir hekimden destek almanızda fayda bulunmaktadır.

5- Obezite İlaç Tedavisi

Obezitenin ilaçla tedavisi nasıl olur? Obezitenin ilaçla tedavisi için genel olarak endokrinoloji uzmanlarına gitmek ve obezite ilaçlarını yazdırmak gerekmektedir. Genelde cilt altına yapılan bu ilaçlar, hap şeklinde değil aynen insülin enjektörleri gibi kullanılmaktadır.

Obezitenin ilaçla tedavisini, sağlıklı kilo vermenin yollarından biri olarak görmüyoruz.

Obezite ilaçlarının genel etkisi, yağların bağırsaklarda durmasını engelleyerek, kişiyi ishal yaparak zayıflatmaya yöneliktir. Bu tedavi uzun süreler boyunca devam ederse eğer vücutta ciddi elektrolit dengesizliklerine yol açarak, kişiyi ölüme dahi götürebilir. Bu yüzden kesinlikle çok dikkatli kullanılmaktadır.

6- Davranış Değişiklikleri

Davranış değişiklikleri, sağlıklı kilo verdikten sonra bunu korumanın en temel yolu. Diyet sürecinde edindiğimiz özellikleri, tüm yaşantımıza yansıtmamız ve hayatımızda davranış değişiklikleri oluşturmamız gerekmektedir.

Sağlıklı kilo vermek için davranış değişiklikleri konusunda dikkat etmemiz gerekmektedir.


Sitemizdeki, sağlıklı yaşam haberleri ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü websitesine girerek, sağlıklı kilo vermenin yollarını bulabilirsiniz.

Sağlıklı kilo nasıl verilir sorusuna maddeler halinde yanıt vermeye çalıştık. Bu sayfayı sürekli güncelleme çalışacağız. Sorularınız ile yazıya yön verebilirsiniz.

“Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir? Sağlıklı Kilo Verme (2019)” için 2 yanıt

Faydalı bir site. Kilom fazla ve Yararlı olacağını düşünüyorum düşünüyorum.

Teşekkürler güzel yorumlarınız için Fatma hanım. Herhangi bir sorunuz olursa, iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

draw-freehand.png
Yazı ile ilgili yorumlarınızı paylaşabilir ya da sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Sorulara en kısa sürede yanıt vermeye çalışacağız. Lütfen iletinizi gönderirken dil bilgisi kurallarına özen gösteriniz.
 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.