fbpx
Kategoriler
Obezite Araştırmaları Obezite Haberleri

3 Günlük Açlık Orucu: Nasıl Tutulur?

3 günlük açlık orucu nedir, nasıl tutulur ve yapılır? 72 saatlik açlık orucu tutmanın sağlık sistemimi üzerine etkilerini, 2020 yılında bilimsel olarak inceledik. Bu orucu tutarak otizm hastalığı bulunan bir çocuğun düzelme hikayesini sizlerle paylaştık.

UYARI: Hayatınızı ve bakış açınızı değiştirecek bir yazı olabilir. Biraz uzun ama kesinlikle okunmalı! Değer verdiğiniz kişilerle de paylaşmanızı öneririz.

1. Tavsiye: 3 günlük oruç süreci ile ilgili Harvard Üniversitesi’nin bilimsel araştırması kesinlikle okunmalı. Okumak için tıklayınız…
2. Tavsiye: 21 gün su orucu tutarak, Lenfoma kanserini yenen hasta ile alakalı bilimsel bir makale. Okumak için tıklayınız…

Spor yapanlar, kas geliştirenler ve yoğun enerji harcayan kişiler de yapabilir mi, 72 saatlik açlık orucu yapan bir sporcunun Youtube videosunu sizlerle paylaştık.

Su orucu ve bağışıklık sistemi ile ilgili yazımızı, ünlü İngiliz yayın organı Telegraph’ta yayınlandıktan sonra çevirdik. Açlık diyetleri ve açlık süresince vücudun kendini yenilediğine dair çalışmalar olsa da bu kadar büyük bir gazete tarafından gündeme getirilmemişti. Açlık orucu ve faydaları nelerdir, sorularına da yanıt bulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemi, hastalıklardan korunmak ve daha kaliteli bir yaşa sürmek için faaliyet gösteren en önemli sistemi ifade eder. Bu noktada, güçlü bir bağışıklık sitemi, vücut direncinin de bu yönde yüksek olması ve olası hastalık risklerine karşı direnç göstermesini sağlar.

ÖNERİ: 3 günlük açlık orucu yazımızı dinlemek isterseniz, yazının video halini koyduk izleyebilirsiniz.

Telegraph Gazetesi 3 Günlük Açlık Orucu Haberi

3 günlük açlık orucu doktor kontrolü

Bağışıklık sistemini etkileyen pek çok faktör bulunmakta olup, bu faktörlerin bir bölümü kişilerin kendi yapı özellikleriyle ilişkili olurken; büyük bir çoğunluğu ise dış faktör kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle beslenmenin çok büyük etkisi olduğu ve bu doğrultuda bağışıklık sitemini güçlendiren gıda maddelerinin tüketilmesi, tavsiyeler arasında ilk sırada kendini gösterir. Yanı sıra doğru ve düzenli egzersiz, zararlı alışkanlıkların tüketiminin azaltılması, hatta bırakılması ve düzenli ve yeterli uyku da yine bağışıklığı arttırmak için karşımıza çıkan öneriler arasında yer alır.

Bağışıklık sisteminin yapısını ve çalışma prensibini anlamak ve beraberinde daha güçlü ve etkin bir bağışıklığa sahip olmak için pek çok araştırma yapılmaktadır.

Bu doğrultuda son dönemlerde öne çıkan bir araştırma, bağışıklık sistemi ile ilgili çarpıcı sonuçlar göstermektedir. Bu araştırma çerçevesinde elde edilen sonuçlar 3 günlük açlık diyeti ile bağışıklık sisteminin kendini tamamen yenilemesi ve güçlendiğini ortaya koymuştur.

Bu noktada önce bir düşünmek gerekiyor. Hasta olduğumuz zamanlarda iştahımızın kesilmesi neden kaynaklanır? Bu durum, acaba vücudun kendini kapatarak hastalığa karşı tam anlamıyla bir mücadele verme çabasından mı ileri gelmektedir? Bu sorular ışığında araştırma sonuçları nasıl bir paralellik gösteriyor bunu inceleyelim.

3 Gün Açlık Orucu ve Bağışıklık Sistemine Etkileri

3 günlük açlık vücut mekanizması

Bağışıklık sistemini güçlendirdiği öne sürülen açlık diyeti 3 gün süre ile uygulanır. Açlık diyetinde su haricinde başka bir gıda alınmaz. Bu 3 gün sonrasında vücudun bağışıklık sisteminin kendini tamamen yenilemesi ve beraberinde daha sağlıklı bir hale geleceği öne sürülür. Yanı sıra bu diyet sonrasında vücudun kendini onarması da söz konusu olmaktadır.

The Telegraph gazetesinde yayınlanan bir araştırma doğrultusunda bu konuda çok çarpıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Araştırmalar dâhilinde 3 günlük açık orucu uygulaması sonrasında vücudun bağışıklık sistemi, yeni akyuvar (savunma hücreleri) oluşumunu tetikler ve bu doğrultuda bağışıklık sistemi tamamen yenilenir.

Araştırmalarda öne çıkan bir başka sonuç da, bu etkilerin çok yaşlı bünyelerde bile gözle görülür etkiler barındırması olmaktadır. Bu kişilerde, özellikle vücudun daha dinç bir görünüm kazanması en belirgin sonuçlar arasında yer alır.

3 Günlük Açlık Orucu Sırasında Vücutta Olanlar

3 günlük açlık bilimsel araştırma

Kaliforniya Üniversitesi gerontoloji ve biyolojik bilimler alanı profesörü Walter Longo, 3 günlük açlık orucu kök hücrelere aktif ol emri verdiğini ve bu doğrultuda bağışıklık sisteminin kendini yenilediği görüşünü ortaya koymuştur.

Bu doğrultuda, açlık durumunun kök hücrelerin aktifleşmesini sağlayan bir maddeyi etkinleştirdiği ve bu doğrultuda savaşçı akyuvar hücrelerinin üretiminin arttığı düşünülmektedir.

Uzun süren açlık, ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılayabilmek için vücudun glikoz ve yağ depolarını zorlar. Kişiler bu açıdan diyet döneminde halsizlik ve yorgunluk hissedebilir ve enerjilerinin düştüğünden yakınabilirler.

Diğer yandan, bu açlık durumu vücudumuzun savaşçı beyaz kan hücrelerini yok eder. Bu yok oluş durumu ise kök hücrelerin yenilenmesini teşvik ederek bağışıklık sistemine dair hücrelerin gelişimini sağlar.

Bu doğrultuda yapılan araştırmalar sonucunda uzman tavsiyeleri, kişilerin 6 aylık sürelerde 2 ile 4 gün süresince oruç tutmaları yönünde olmaktadır.

Açlık Diyeti Hücreleri Yeniliyor

3 günlük açlık hücre yenilenmesi

Tavsiyeye konu bu açlık durumunun, hücre yenilenmesi teşviki beraberinde, yaşlılık etkilerini ve kanser riskini önemli ölçüde engellediği ve var olan beyin tümörlerinin büyümesine neden olan PKA enziminin salgılanmasını azalttığı yönünde güçlü bulgular söz konusudur.

Profesör Walter Longo’ ya göre, açlık süreci ve akyuvar – kök hücre ilişkisi bağışıklık sistemi, yenilenmesinin temelini oluşturmaktadır.

Yapılan araştırmalardaki gözlemler, açlık diyeti süresinde yok olan akyuvar hücrelerinin büyük çoğunluğunun verimsiz ve hasarlı bağışıklık hücreleri olduğunu göstermektedir.
Diyet sonrasında tekrar yeme sürecinin başlaması ile kök hücreler aktifleşerek yeni, verimli ve bağışıklık sisteminin çalışmasına olumlu etkiler yaratacak aktifliğe sahip akyuvar hücrelerini üretir.

3 günlük açlık diyetlerinin otaya çıkan bulguları doğrultusunda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlaması söz konusu olsa da, Profesör Walter Longo bu diyetlerin mutlaka bir doktor kontrolünde yapılmasını gerektiğini belirtmiştir. Yanı sıra, bu açlık diyeti (su diyeti olarak da bilinir) ile ilgili klinik araştırmaların daha fazla ve farklı alan ve faktörler çerçevesinde yapılması ve deneylerle desteklenmesi gerektiğini de ifade etmiştir.

Ayrıca, bu diyetin sadece bağışıklık sistemi açısından değil, diğer organ ve sistemler açısından da olumlu etkiler sağlayacağı düşünülmektedir.

3 Günlük Açlık Orucu ve Kanser İlişkisi

3 gün açlık orucu

Yapılan deney ve araştırmalar neticesinde 72 saat süresinde yapılan açlık diyetinin bir diğer etkisi de kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları üzerinde görüldü. USC Norris Kanser Merkezinde asistan profesör olan Tanya Dorff, kemoterapinin kanser tedavisinde hayat kurtarıcı bir rolü olmasına arşın, vücudun bağışıklık sistemini ciddi anlamda tükettiğini savundu.

Bu doğrultuda, yapılan araştırmalar sonucunda kemoterapinin kanser tedavisinde umut vadeden etkisinin devamında getirdiği zararlı etkilerinin azaltılması amacıyla bu diyetin faydalı olduğunu ortaya çıktı.

3 günlük açlık orucu ile ilgili benzer şekilde Güney Kaliforniya Üniversitesi bünyesinde bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarda, bu diyetin bağışıklık sistemi büyük oranda zarar görmüş hastalarda, şaşırtıcı etkiler yaratacağını ortaya koymuştur. Bu noktada, özellikle kemoterapi gören kanser hastaları ya da yaşlılık nedeniyle bağışıklık sistemleri çok zayıflamış ve bu doğrultuda en basit hastalıklara bile direnç göstermeyen kişiler de bu diyetin olumlu yönde etkisi olacağı düşünülmektedir.

Açlık Orucuna Dair Farklı Görüşler

3_gun_aclik_orucu-2

3 günlük açlık orucu ile ilgili araştırma sonuçları, bu noktada farklı kesimleri karşı karşıya getirmektedir. Özellikle bazı İngiliz bilim adamları bu sonuçlar hakkında kuşku duyduklarını ve araştırmaların geçerliliği olmadığını savunmaktadır. Londra Üniversitesi Hastanesi profesörü Graham Rook böyle bir durumun kesinlikle mümkün olmadığını ve bu nedenle uygulanmaması gerektiğini söylemiştir.

Farklı bir açıdan bakıldığında da kimi uzman ve bilim adamlarının bu diyeti kesin bir şekilde reddetmemekle beraber, doğruluğundan şüphe ettikleri görülmektedir. Bu şüpheler doğrultusunda yapılan araştırmalar, 72 saat süren bu açlık diyeti sırasında vücutta akyuvarlar ve diğer bağışıklık hücrelerinin önemli ölçüde azaldığı görülmektedir.

Diyetin sona ermesi doğrultusunda, tekrar yemeye başlayan kişilerde üretilen hücre sayılarının eskisine oranla çok daha yüksek miktarlarda olduğu ve bu durumun vücudun dengesi açısından verimli olmadığı araştırma sonuçları ile elde edilen değerler sonucu saptanmıştır.

Kanser Hastalarındaki İyileşmeler

Bu konuyla ilgili araştırmalar konusunda en bilinen ve öncü isimlerden biri olan profesör Walter Longo, farklı görüşlere karşı, bulguların ortaya çıkardığı sonuçların değerlendirilmesinin en doğru yöntem olduğunu savunmaktadır.

Ayrıca, Longo, doktor kontrolünde uygulanacak bu açlık orucunun vücudun hastalıklara ve yaşlanma etkilerine göre daha güçlü bir savunma yapabilecek hale getireceğini savunduğu bu diyet konusunda, özellikle kanser hastalarında gözle görülür değişimlerin söz konusu olduğunu belirtmiştir. (Açlık kanser tedavisi için yol gösterici olabilir.)

Bazı diyet uzmanları ve beslenme otoriterleri tarafından kesin bir şekilde reddedilse de, araştırma sonuçları bu açlık diyeti ile kök hücreleri aktif hale gelmekte ve bu doğrultuda yeni akyuvar üretimi söz konusu olmaktadır.

Diğer yandan araştırma sonuçlarında, doktor kontrolünde yapılan diyetin, vücudun sağlığını olumsuz etkileyecek önemli bir verinin olmaması da, bu diyetin geçerlilik kazanmasında etkili olmaktadır.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/


Otizmli Çocuğun 3 Günlük Açlık Orucu Tecrübesi

UYARI: D. Yavuz isimli kişinin 4.5 yaşındaki otizmli çocuğuna (otistik çocuklar, özel çocuklar olarak da bilinir.) 4 ay boyunca aralıklarla, şifa olması için yaptığı 3 günlük açlık orucu ve yaşadıkları tecrübeler tamamen kendilerine özeldir. Sadece bu yazıdan yola çıkarak, kendi başına böyle bir açlık orucu yapmak çok tehlikeli olabilir! Hekiminize danışmadan asla böyle bir diyet yapılmamalıdır!


Çok şükür bitti evet ama yine yapmayı düşünüyorum doğrusu, mükemmel bir tedavi yöntemi bu. Gerçekten çok güzel sonuçlar elde ettik. Şimdilik hayal gibi geliyor bize ama 4 ay bitti nasıl bitti anlamadık inanın. En önemlisi oğlum çok iyi, maşallah çok iyi dayandı. Karaciğer temizliği de iyi geçti.

“Anneee” diyor artık bana inanamıyorum, vallahi billahi…

Oğlum çok iyi durumda çok şükür öncelikle onu belirteyim. Neler değişti, çok şey… İlk olarak algısı süper açıldı. Spiriyotik tüm hareketleri, tikleri ve takıntıları bitti diyebilirim, gönül rahatlığıyla hem de. Vazgeçiremediğim takıntılar bitti, şu an sadece ışığa duyarlılığı var.

Çok uslu bir çocuk oldu, tam bir beyefendi, göz teması süper, her dediğimi anlıyor. Vazgeçiremediğim çok büyük sıkıntı olan bir takıntı vardı, o gitti şaşırdık, çok uğraş vermiştik onun için bir türlü vazgeçmiyordu. Tuvalet alışkanlığı vardı ama artık kendisi gidiyor ışığını yakıyor, giriyor herşey çok güzel.

Rabbim devamını getirsin, biz bu değişimden çok memnunuz. Rabbim herkese nasip etsin inşallah. Ve en güzel şey belli benim için “anneeeee” sözünü duymak oldu. “Anneee anneee” diye geziyor evde, şunu biliyorum artık benim oğlum konuşabiliyor, o “anneee” kelimesi dünyalara değermiş. Şu an gözüne bakıp “anneciğim konuşman lazım seni anlamam için” diye konuştuğumda beni anlıyor biliyorum.

Oğlum Artık Etrafı ile İlgileniyor

Artık çabamız konuşması yönünde. Çocuklarla ilgilenmeye başladı çok şükür, biz hep aynı yere pikniğe giderdik. Ben hep onun arkasında aman dikkat; aman gel, piknik eziyet olurdu.

Ama yine de biraz oyun oynar umudu ile hep aynı yere, neler değişecek diye ısrarla götürürdüm ve geçenlerde yine aynı yere gittim.

Bu kez ben oturdum oğlum diğer çocuklara takıldı benden koptu. 😊

Merak etmeye başladı, oturmayı öğrendi ya, algı açıldı ben buna inanıyorum ve arkası çorap söküğü gibi geldi ama daha yolun başında daha iyi olacak inşallah. Ben buna tüm kalbimle inanıyorum ve gerilemesine izin vermeden bu noktadan ileriye taşımak için ne lazımsa tüm çabamla, Rabbimin yardımıyla yapacağım inşallah.

Rabbim şifa, güç kuvvet versin, “iyi ki doğdun oğlum, bak bu dünya” dedim, karaciğer temizliği bittiği an. İnanın ilk defa bu kadar yoğun ağladım, şu an uyuyor mışıl mışıl, biraz yorgun düştü karaciğer temizliği sonrası. İştahı yavaş yavaş açıldı ama her şey yolunda elhamdülillah 🙏

Şimdi biz nasıl bir yol izleyeceğiz karar verdik, bir süre daha bağırsak temizliği yapacağız. Sonra yine bir kaç etap, 3 günlük açlık orucu düşünüyorum.

Hemen akabinde karaciğer temizliği yenileyecek, sonra ozon tedavisi ve hemopati ilaçlarım geldi yurtdışından. Hücre besleyici ilaçlarımız geldi. Ozon tedavisi ile bunlara başlayacağım inşallah, temiz bir bedene sahip oldu inşallah. Bağırsak florasını beslemeye çalışacağız bu arada tabi, artı eğitimler devam, evde kendi aldığım eğitimlerle destek vereceğim.

Gerisi takdiri ilahi inşallah dönecek bizim dünyamıza, otizmli bir birey olmaktan çıkacak diye umut ediyorum. Ama inanın şu açlıkla bile mükemmel sonuç aldık, elimden gelse sürekli aç bırakacağım diyor babası.


Açlık Orucu Yapan Kas Geliştirmeci

Bu videoyu da kesinlikle izlemenizi öneririz. 3 günlük açlık orucu nasıl tutulur, videosunda da net bir şekilde anlatıyor.


Su orucu günlüklerini yayınlayan, Youtube kanalları da oluşturulmuş durumda, bir kanal örneği: https://www.youtube.com/channel/UCbLE6GM3HxcFxHFTqoPX0IQ Su orucu günlüğü için instagram hesabı arayanlar için bir hesap önerebiliriz: http://www.instagram.com/sismankizinyolu

Aidin Salih tedavileri olarak da Türkiye’de bilinmektedir. Gerçek Tıp kitabını okuduktan sonra, hekim eşliğinde yapan kişiler de bulunmaktadır. Su orucu ya da şifa orucu konusunda dini kaynaklar, dinimizde böyle bir orucun ibadet niyetiyle yapılamayacağını söylemektedir. Yine İslamiyet’te böyle bir ibadetin bulunmadığını bildirmektedir.

Su orucu yapan ünlüler kimler?

Türkiye’de yerli ünlü olarak, cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan örnek verilebilir. Kendisinin haftanın belirli günleri oruç tuttuğu ve sağlıklı yaşama değer verdiği bilinmektedir. Yine dünyanın en meşhur doktorlarından olan Dr. Mehmet Öz de tam bir su orucu olmasa da günde 2 öğün yemeyi ve vücudu her gün 12 saat dinlendirmek gerektiğini söylüyor.

 1. Emine Erdoğan
 2. Dr. Mehmet Öz

Yurtdışında ünlü Hollywood yıldızları ve en ünlü sanatçılar, bu sistem ile vücutlarını arındırdıkları bilinmektedir.

 1. Jennifer Lopez (Dünyanın en ünlü şarkıcılarından)
 2. Beyonce (Bir başka dünyaca ünlü şarkıcı)
 3. Ben Affleck (Batman filminin başrol oyuncusu)
 4. Hugh Jackman (Su orucuna en çok inanan ünlü)
 5. Kourtney Kardashian
 6. Terry Crews
 7. Miranda Kerr
 8. Jimmy Kimmel
 9. Chris Hemsworth
 10. Benedict Cumberbatch

Kaynak: https://superfastdiet.com/celebrity-fasters/

Araştırmadan çıkan sonuçlar

 • 3 günlük açlık orucu (açlık diyeti, su diyeti) bağışıklık sisteminin yenilenmesini sağlayabiliyormuş.
 • Açlık diyeti, kemoterapinin yan etkilerini azaltabiliyor ve bu özelliği ile kanser hastalarının tedavisi için yeni araştırmalara yol gösterici olabilirmiş.
 • Açlık orucunun en iyi tarafı, doktor kontrolünde yapıldığında vücut sağlığını olumsuz etkileyecek bir veri bulunamamış.
 • Açlık diyeti, doktor kontrolünde yapılmalıymış.
 • Makalede yayınlanan verilerin, daha çok araştırma ve farklı ortamlarda da tekrarlanması gerekiyormuş.
 • Açlık diyetinin doğru olmadığını savunan bilim adamları da bulunuyor.
 • Aç kalarak kanseri yenmek, 72 saat aç kalmak suretiyle, bazı durumlarda mümkünmüş.
 • Dünyada 36 saatlik oruç ile zayıflama, 7 günlük su orucu, 10 günlük ve 21 günlük açlık orucu gibi kavramlar bulunmaktadır. Şifa orucu olarak da isimlendirilir.

AÇLIK ORUCU İLETİŞİM FORMU

(Açlık orucu hakkında, danışmak istediklerinizi sorabilirsiniz.)


  Siz hiç 3 günlük açlık orucu yaptınız mı? Konu ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sorularınız varsa bize aşağıdaki bölümden yazabilirsiniz. Bizler cevaplayamasak da açlık orucu konusunda tecrübeli kişiler ile fikir paylaşımı yapılabilir.