fbpx
Kategoriler
Obezite Egzersizleri Obezite Videoları

Merdiven Çıkmanın Faydaları

1 saat merdiven çıkmak 1100 kalori! Merdiven çıkmanın faydaları pek az bilinse de sağlığa yararları bakımından bir çok spor ve egzersiz yöntemine nazaran çok daha etkili bir kardiyo egzersizi olarak dikkat çekiyor.

Uzmanların yaptıkları araştırmalarda 2 ay boyunca günde 10 dakika merdiven çıkmanın, ortalama olarak 6 aylık süreyle her gün 35 dakika yürüme ile eşdeğer olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

Özellikle basen yağları ve kalça büyüklüğü sorunu olan kadınların denemesi gereken bir egzersiz yöntemi merdiven çıkmaktır. Hem damarlardaki kan dolaşımını hızlandırarak forma girmenizi sağlıyor. Hem de basen bölgelerindeki selülitten kalıcı olarak kurtulmanıza katkı sağlar.

Merdiven çıkma; hem bacak kaslarını güçlendirir hem de kalça, baldır ve basen sıkılaşmasına yardımcı olur.

Merdiven çıkmanın faydaları olarak en bariz görünen yarar ise, yaşlılıkta kol ve bacak kaslarının kullanılmamasına bağlı olarak sarkmalara yol açan sarkopeni dediğimiz hastalığı engellemesidir. Belki zayıflamak için değil ama kas kütlenizi korumak için en iyi egzersiz merdiven çıkmak olacaktır.

Kesinlikle binanızda asansör olsa bile, onu kullanmayarak kendiniz için çok güzel bir sağlıklı yaşam alışkanlığı edinmiş olursunuz. Bu yazıdan sadece bu öneriyi hayatınıza geçirmeniz, çok büyük etkilere yol açacaktır.

Not: En son güncelleme, 2018 yılında yapılmak istense de 2019 yılında yapılmıştır.