fbpx
Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Olanlar

Obezite cerrahisi olanlar bu operasyon için neler diyor? Kararlarından dolayı mutlular mı, pişmanlar mı? Sonrasında neler yaşamışlar?

Tüp mide ameliyatı (mide küçültme ameliyatı) olanlar ve bu operasyonu geçiren kişilerin yorumları… Öncesinde ve sonrasında yaşadıkları sıkıntıları, nelermiş onları aktarmaya çalışacağız.

Obezite cerrahisi oyuncak - Obezite cerrahisi olanlar ve ameliyat ile ilgili yorumları

Aşağıda bu yorumları okuyabilirsiniz.

Obezite cerrahisi olanlar ile ilgili sorularınız olursa, buraya tıklayarak sorabilirsiniz. 24 saat içerisinde yanıt verilmektedir.

Ya da tüp mide ameliyatı olanların, yorumlarını izlemek isterseniz, Youtube üzerinden onları da izlemenizi öneriyoruz.

Obezite Cerrahisi Olanlar: İbretlik Bir Yorum

Obezite ameliyatı konusunda sıkıntılarını genel olarak anlatan bir hastanın ağzından anlatılanları paylaşmak istiyoruz…

 • Ben operasyonu 5 sene önce yurtdışında çalıştığım şirketin de yardımı ile izin alarak oldum. Ameliyatın olumlu faydaları kan şekerimi daha stabil hale getirimesi ve tansiyonumu 2 puan kadar düşürmesiydi.
  Ancak ileal interpozisyon ameliyatının yan etkileri de var. Tamam faydaları çok ama sosyal hayatı bozan etkileri de var. Bu yan etkileri şöyle sıralayabilirim:
  – Normalden fazla düzeyde zayıflama. Resmen sadece bir kafa, bir kemik kaldım. Ameliyattan 8 ay sonra Türkiye’ye akraba ziyareti yaptığımda yakınlarım çok üzüldü ve kötü hastalığa tutulduğumu bile sandılar.
  – Ameliyat kas gücümü sıfırladı resmen. Kas kütlem de ciddi gerileme oldu. Eskiden vücut geliştirme ile ilgilenirdim. Ameliyattan sonra kaldırdığım ağırlıkları çift el ile kaldıramaz duruma geldim. Çünkü sadece yağdan değil kastan da büyük oranda kayıp yaşadım.
  – Libidomda da düşüş var. Ameliyat öncesinden çok gerideyim. Neredeyse cinselliği hiç canım istemiyor.
  – Enfeksiyonlara eğilim başladı. Daha kolay grip, zatürre falan geçirir oldum. Bünyesel bir zayıflama oluştu sanki. Bademciklerim bile şişiyor en ufak bir şeyde.
  – Bazı gıdaların sindirimi tam bir probleme döndü. Özellikle protein ve yağdan zengin gıdalarda sorun oluşuyor. Kusmak zorunda bile kalıyorum bazen. İzne geldiğimde çok sevdiğim kokoreci yemiştim ve 2 gün midemde kaldı resmen. Ameliyat sonrası veganlığa eğilim artıyor. Hayvani ürünler midemi bulandırıyor artık çünkü sindirimi çok güç.
  – Ara ara ciddi ishal ve kabızlık atakları oluyor. İşyerinden izin alacak kadar. Neyse ki patronum durumdan haberdar da yardımcı oluyor izinlerde. Yani bir de olayın karanlık yüzü var.

Obezite Cerrahisi Olanlar Her Zaman Mutlu Değil!

 • Lütfen bunları da dile getirin. Mucizeymiş gibi lanse etmeyin. Faydaları çok bu ameliyatın. Bazı vakalarda hayat kurtarıyor ama bu tarz da yan etkileri var.
  – Ameliyattan önce haftada 1 gün mesai bitiminde arkadaşlarla bira veya şarap içerdik. Alman kültüründe bir gelenektir. Sorun şu artık içki içemiyorum. İstiyorum içmeyi ama içemiyorum. Az miktarda alkol bile fena baş ağrısı ve mide bulantısı yapıyor. Bir anda sersemleştirme yapıyor. Zar zor içtiğim 1 bardak biradan sonra bile trafik kontrollerinde yüksek promil alkollü gözüktüm. Ehliyetime el kondu buranın polisi tarafından.
  Ben ameliyattan sonra başka biri oldum.
  Robota döndüm.
  Onu belirteyim.
  Saygılar.

“2.5 sene sonrasında hem kansız hem de vitaminsiz kaldım…”

Ben 2.5 sene oldu obezite ameliyatı olalı. Kansız kaldım, folik asit yok, B12 vitaminim yok, D vitaminim yok oldu.

1 sene içinde safram bozuldu, 2 sene icinde de midemde fıtık oluştu. Yine ameliyat diyorlar, yani anlayacağınız organlarımın çoğu bozulmuş durumda.

Bir kere bıçak değdi mi, için allak bullak oluyor, dikkat edin derim!

“Bu ameliyatı olmamın tek nedeni dış etkenler…”

Makine mühendisiyim. 33 yaşındayım. 150 kilo ile yolculuğa başladım şu an 97 kiloyum.

Bu ameliyatı olmamın tek nedeni dış etkenler diyebilirim psikolojik olarak. Çünkü ne eğitiminizin ne de sizin kişiliğinizin hiçbir önemi yok.

Tamamen dış görünüşünüz ile yargılanıyorsunuz. Bu şekilde davranılıyorsunuz. Ön yargılar çok fazla.

Tembel olduğunuza dair, çalışmadığınıza dair, hatta IQ’nüzün bile düşük olduğuna dair… Ama tamamen bundan farklı olduğunu hissettiğiniz zaman, adım atmak durumunda kalıyorsunuz. Ve benimki de bu şekilde ilerledi.

Artık yoldaki insanların önümü kesmeleri, lütfen yüzün çok güzel, biraz kilo ver, kilonu kontrol et. Az ye tarzında sürekli önerilerde bulunması bir yerde canınıza tak ediyor.

Çünkü kimse sizin sağlık sorunlarınızı bilmiyor. Ben hem Hashimoto hastası ve hipertroidi hastasıyım. Bunun kilo almada ve kilo vermede çok büyük etkisi var.

Ben de bir gün tamamen bir Whatsapp mesajı ile bu maceraya başladım. Kuzenimin lütfen Işın Karaca’nın son haline bakar mısın demesiyle başladı ve 2 haftada ameliyat olmam ile sonuçlandı.

En sonunda oldum. Şu an çok enerjiğim çok pozitifim. Kendime güvenip çok yükseldi bu yüzden de hayatınıza çok farklı yönlerde yol verebiliyorsunuz. Çok mutluyum…

“Normal mağazalardan alışveriş yapabilmek için bu ameliyatı oldum.”

27 yaşındayım. Normal mağazalardan alışveriş yapabilmek için bu ameliyatı oldum. Öncesinde ameliyattan çok korkuyordum.

Fakat sonrasında olan arkadaşlarım bana büyük destek verdi ve ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim. Hiç pişman değilim, iyi ki olmuşum.

Sağlığım çok şükür şu an yerinde. 6 ay geçti operasyonun üzerinden ve 35 kilo verdim. Bu ameliyatı olanların bir çoğunun dediği gibi, her şey yolunda keşke daha önce olsaymışım.

“…sahip olduğunuz yüzü hiç özler misiniz bilmiyorum…”

40 yaşındayım, 40 yaşıma 140 değil 156 kilo girdim. Çok zor bir süreçti daha doğrusu ben hep şöyle diyorum.

Felçli bir hasta ölümü bekliyordu ve sanki o çılgın deli hareketli ruhum, bambaşka bir bedenin içinde hapsolmuştu. Çok çaresiz hissediyordum kendimi ve artık buradan çıkamayacağımı zannediyordum.

Oysa çare varmış. Ameliyatı hiç düşünmüyordum çünkü çok korkuyordum. Hatta benim kadar korkan hiçbir insan tanımadım.

Bugüne kadar hiç serum bile almamıştım ama 5 gün içinde bir karar aldım ve 5 gün içinde uyguladım. Ondan sonra hakikaten, hani o bi “yeteeeer” diye bir çığlık atarız ya hayatımızda… O çığlıktan sonra hayatımda her şey değişmeye başladı.

Büyük tuvalete gitmek bir işkenceydi. Uçakta kemerler asla takılmıyordu. Hiçbir yere sığmıyordum, sandalyeler kırıyordum felan derken şimdi kendisiyle çok barışmış, barışma yolunda.

Hani o sahip olduğunuz yüzü hiç özler misiniz bilmiyorum ama tekrar yüzüne kavuşmuş bir insan olarak hayata devam ediyorum. Bunlar biraz görsel ve ruhsal yolculuktu. Bir de günde 5 şeker 2 tansiyon hapı alırken, şimdi hiçbirini kullanmıyorum.

Günde 3 saat yürüyorum. En çok yürümeyi özlemişim. O yüzden korkmayalım. Yani gerçekle yüzleşmek, korkuyla yüzleşmekten inanın daha kolay. Korkmayalım.

Ameliyata girmekten o kadar korkan kadın, uyandığımda ilk olarak şu cümleyi söyledim, “Beni ameliyat edemediniz galiba, hiç ağrım yok.”

Obezite cerrahisi olanlar ve olmaya karar verenler, korkmayalım. Bu arada ne mi yaptım? Bizleri anlatan bir oyun yazdım.

“…fotoğraflarımdan çok rahatsız olmaya başladım ve psikolojim bozuldu…”

25 yaşındayım. Çok küçüklüğümden beri hep kilolu bir çocuktum. Ama bundan hiçbir zaman rahatsızlık duymadım.

Ta ki geçen sene 2014 senesine kadar, bir tatildeydik annem ile ve fotoğraflarımdan çok rahatsız olmaya başladım. Bu da benim biraz psikolojimi bozdu.

Çok yakın bir arkadaşım bu ameliyattan olmuştı. Bu ameliyatı biliyordum fakat annem hiçbir zaman istemedi böyle bir ameliyat olmamı.

Sonra arkadaşım ile görüştürdüm ve birkaç doktorla da görüştük. Ben de bu ameliyatı olmaya karar verdim. 105 kilo ile girdim bu ameliyata.

Yaklaşık bir sene içinde 37 kilo verdim. Çok kilolu değildim fakat VKİ tutuyordu. Tiroidlerim çalışmıyordu, şeker başlangıcındaydım.

Olsan olur, olmasan da olur deniyordu. Şu an iyi ki olmuşum diyorum. Çok mutluyum. İlk 15 kg verdiğim zaman, bütün hastalıklarımdan da kurtulmuş oldum.

Bu benim için çok önemliydi. Zaten ameliyat olma sebebim de buydu. Kiloya bağlı değildi. Onun dışında bu ameliyattan korkabileceğinizi düşünüyorum.

Evet korku olabilir ama çok kısa sürüyor zaten, 5 dakika gibi sürüyormuş operasyon. 15 dakika da ayılmanızı bekliyorlar. 3 gün hastanede kalıyorsunuz ve bu süre sonunda bile kilo vermiş olarak ayrılıyorsunuz.

Bu bile size çok büyük motivasyon oluyor. Ondan sonra her gün kilo vermeye başlıyorsunuz, her gün birer kilo gidiyor. Bir sene sonrasında 37 kilo vermiş bir şekilde, hayata mutlu devam edebiliyorsunuz.

“…ilk hafta zor oldu…”

34 yaşındayım. 6 ayım bitti ameliyat olalı, toplamda 40 kg verdim. Daha önceden hep, normalde 20 kilo verip 30 kilo alıyordum. Seneler boyunca hep böyle olmuştur.

Daha sonra tüp mide ameliyatını araştırdım ve 1 hafta içinde karar verdim. Şu an çok mutluyum, iyi ki de olmuşum. İlk ameliyat esnasında, ilk 1 hafta sıvıyla beslendiğimiz için daha önceki yeme içme şeklimiz tamamen değişti.

İlk 1 hafta biraz zor geçti. Ondan sonraki yaşantım, toplamda 6 aylık süre zarfında geçti ameliyat olduktan sonra. 40 kilo verdim. Yaşamım olsun, çalışma hayatım olsun düzene girdi. Daha da sosyalleştim. Mutluyum.

“…90-60-90…”

İnce belli 36 bedenden azıcık daha ince hatları olan bi hatun olduğum doğrudur. Tüp mide sonrası estetik ameliyatımın üzerinden neredeyse 1 yıl geçti. Tüp mide ameliyatımın üzerinden ise tam 2 yıl.

Şu an 56 kiloyum. Ne tüp mide ameliyatımda ne de estetiğimde hiçbir problem ile karsılaşmadım. Olmayı düşünen herkese tavsiyemdir.

Hiçbir şey bir kadının aynaya mutlu bakabilmesi, sağlıklı kiloda olabilmesi kadar önemli değildir. 114 kilo ile çıktığım yolda tüp mide ameliyatımı gerçekleştiren hocama teşekkür ederim. İdeal kiloya indikten sonra hayallerimdeki 90-60-90 vücuda beni kavuşturan plastik cerraha da teşekkürler.

Çok kısa zaman sonra nereden nereye nasıl geldim. Olmayı düşünen varsa bunlar benim yaşadıklarım ve deneyimlerim.

Hayallerinizdeki bedene benim gibi bi an evvel kavuşabilmeniz umudu ile. Sevgiler…

“Yüzün çok güzel ama anne gibisin…”

Benim obezite cerrahisi hikayeme, tamamen dibi gördüğümde zirveye çıkmak denilebilir. Nefes alamazsın, iki merdiven çıkarsın nefesin daralır…

Koşamaz, yürüyemez, hep göze batan olursun insanların gözünde, hep bir laf atma peşindedirler. Hep bir şey söyleme peşindedir, yüzün çok güzel ama anne gibisin der dururlar. Ama benim de kalbim olduğunu unutarak.

Her şeyden önce ben insanım evet… Mutlu görünmeye çalışan, aslında mutsuz olan bir insandım…

Kalbi hassas olan bir insandım her şey fizik değildi… Lütfen rica ediyorum, insanların dış görünüşlerine laf atmayın… Siz de çok mükemmel değilsiniz bana göre!

Her şeyden önce zafere, çiçekli yollardan gidilmiyor maalesef… 5 yıl dile kolay… Hiçbir şey de hop diye olmadı.

Çok çabaladım, çok uğraştım, çok üzüldüm, çok geri kaldım, çok incindim, çok yıprandım. Çok direndim ama herşeyden çok cesur bir kalbim ve inancım vardı… Ve ben bir insandım…

En çok ağrıma giden şeyler; kıyafet almaya gittiğimde, insanların bana anne kıyafetleri göstermesiydi. 5 XL, 4XL. Hiç unutmam, insanların bana 10 XL demesini! Unutmadım… Ben de bir insandim…

Lafa gelince fizik önemli değil deriz, valla önemli… (Ben hala insan kalbinin güzelliğine inananlardanım) insanların size bakışı bile değişiyor… Sizin tercihleriniz… Yaşam tarzınız… Fikirleriniz…

Çok daha güçlü durabiliyorsunuz hayatta. Kolay değil 90 kilo verdim… 2 insan neredeyse… 5 yıl geçmesine rağmen hala aynı kiloyu korumak…. Görenlerin şok geçirmesi ve bendeki gözlüklü emoji modu.

Her şeyi boşverin; rahat koşmak, rahat yürümek için ameliyat olmaya değer… Ertelemeyin ve olumsuz hiçbir şeyi duymayın. İnsanlar hep konuşur ve genellikle boş konuşur… Siz size yardım etmezseniz, kimse size yardim etmeyecek.

Siz kendinizi düşünmüyorsanız kimse de sizi düşünmez… Sağlık için ameliyat olmaya değer çünkü bu yaşam bizim ve kendimize şans vermeye değer…

Sağlıcakla kalın, esen kalın, en çok da bol eksili kilolarda kalın… Sevgiyle kalın, en çok da yüreğinizdeki umudu hiç yitirmeyin

“Sen kadın mısın, seni kim ne yapsın?”

Bugün benim 2.doğum günüm…
Su gibi akıp geçti zaman. Dün gibi ameliyatı araştırmalarım, acaba olabilecek miyim, endişelerim, ya birşey olursa,?evladım bensiz bir başına kalırsa korkuları…

Yine olsa yine olurdum, asla pişman olmadım 1 saniye bile… Şanslıydım midem büyük mü acaba diye diye, sağlıklı beslenerek asla vitamin kullanmayarak 50 kiloyu toprağa gömdüm…

118 le başladım şu an 68 kilo ile 1. senemi doldurmuş bulunmaktayım. Ve kalan son 8 kilo da gidecek hatta belki daha fazlası ama fazlasında gözüm yok.

Şu an bile yakından görenler gayet fit ideal oldugumu daha fazla vermemen gerektiğini söylüyor. Yakın zamanda safra kesesi ameliyatı oldum. Bu sonrası fotolarda biraz şişlik var karın bölgemde ama o bile tatlı o bile minnoş

Nerede o eski varil göbek?  Yazsam sayfalara sığmaz bilirsiniz her şey değişti. Şeker hapına baslayacakken potansiyel seker hastalığı riskinden kurtuldum. Kolesterol düştü. Hayat kalitem artmadı fırladı.

Sabah asla erken kalkamazdım. Yaklaşık 10 sene boyunca mecburi olmadıkça öğlen 3 hatta 4’e kadar yatardım.

Şimdi pazar günleri 10 da kalksam bir tuhaf oluyorum, 5-6 saat uyku kafi geliyor. Oğlumla olan bağımız sadece beraber yemek yemek ve uyumaktı. Artık hayatı yaşıyoruz…

Ben mutluyum dolayısıyla yavrum mutlu…

Geç Kalmayın!

Geç kalmayın lütfen. Korku her ameliyatta oluyor, diş çektirirken bile risk var…

Doktorunuzu ve ekibini iyi araştırın. Allah’a tevekkül edin ve adımınızı atın… Yaşayan herkes biliyor hayatımızdaki zorlukları…

Evliliğim süresince her yumruk yediğimde, sen kadın mısın, seni kim ne yapsın, diye diye suratım değil yüreğim parçalanıyordu…

Yediğim yumrukların sayısı belki bir adamı devirirdi ama ben anneydim benim gücümü yıkamadı.. Yüreğimi yaktı geçti…

Şimdi her anlamda DAHA GÜÇLÜ, DAHA GÜZEL, DAHA UMUTLU BİR KADIN VAR, BIR ANNE VAR…

1 SENEDE BİR HAYAT BU KADAR MI DEĞİŞİR? RABBİM İSTIYEN TÜM ARKADAŞLARİMA HAYIRLISIYLA NASIP ETSIN..

KİLOSUNU VEREN ARKADAŞLARIMI DA BİZLERİ DE BİR DAHA O GÜNLERE ASLA DÖNDÜRMESIN…

O kadar heyecanlıyımki konudan konuya atladım maruz görün sevinç gözyaşı heyecan tüm güzel duygular bir arada. Deli bir mutluluk içerisindeyim…

Sevgiyle kalın… Benden de kocaman sevgilerle…


Sonuç olarak;

Obezite cerrahisi olanlar, bazen iyi bazen de kötü yorum yapmışlar bu ameliyat için.

Bizim amacımız, bu ameliyatı olmaya karar vermeden önce iyi yorumları da pişman olup kötü yorum yazanları da göstermekti. İyice düşünün ve kararınızı öyle verin!

Eğer sizlerin de obezite ameliyatları (mide küçültme ameliyatı) olanlar kadar bilginiz varsa, aşağıdaki yorum kısmından yazımıza ilave yapabilirsiniz.

Eating Disorders (Yeme bozuklukları) dergisinde, obezite cerrahisi olanlar için ameliyat sonrasında gece yeme sendromlarının çok sıklıkla yaşandığı tespit edilmiştir. Bu akademik araştırmaya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.