Kategoriler
Obezite Cerrahisi

Obezite Cerrahisi Sonrası Hatalar

Obezite cerrahisi sonrası hatalar yazısı, obezite cerrahisini bir mucize gibi görenler için. Kendisinin hiçbir şey yapmasına gerek olmadığını düşünenler için faydalı olacak bir yazı. Obezite cerrahisi hataları nelerdir, obezite ameliyatından sonra hastaların dikkat etmesi gereken konular nelerdir, sorularına da yanıt bulabilirsiniz.

Obezite, kişilerin yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra, pek çok sağlık sorununa da davetiye çıkaran bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu noktada obezite problemi yaşayanlar, diyet, egzersiz gibi çabaların fayda vermediği durumlarda, cerrahi yöntemlere yönelirler.

Doğru uygulama ve alanında uzman kişilerce yapılan obezite cerrahileri, kilo verme ve vücut fonksiyonlarının düzene girmesi açısından olumlu etkiler sağlar. Hastaların istedikleri fiziksel görünümü ve sağlıklı yaşamlarını devam ettirmeleri için cerrahi müdahale sonrasında da dikkat etmeleri gerekir.

obezite_cerrahisi_sonrasi_yapilan_hatalar-5

Obezite, vücudu pek çok açıdan etkileyen bir durumu ifade eder. Bu yüzden cerrahi müdahalenin hemen sonrasında tam anlamıyla sürecin tamamlandığından söz etmek mümkün değildir. Aksine, cerrahi işlemden sonra devam eden süreç daha çok dikkat edilmesi gereken bir kavramdır.

Ameliyat sonrası ilk dönemlerde kilo kaybının gözle görülür seviyede olması ve bu hızlı kilo artışı, fiziksel doyum ve özgüven yaşatır. Bu da erken cerrahi dönemde yapılan hataları tetikleyen başlıca sebebi oluşturur.

Öyle ki, pek çok hasta, ameliyattan hemen sonra eski yaşam düzenine dönme eğilimi göstermektedir. Bu durum ise, ilerleyen dönemlerde obezitenin tekrar ortaya çıkışını hızlandırırken, vücutta başka yönlerden sağlık sorunlarının ortaya çıkışına da zemin hazırlar.

Obezite cerrahisi sonrası hatalar deyince akla ilk gelenler, beslenme düzensizliğin devam ettirmek ve yeterince egzersiz yapmamaktır. Bu doğrultuda, obezite ameliyatı sonrası en sık yapılan hataları ayrıntılı olarak açıklamaya çalışalım.

Ameliyat Sonrası Aynı Hızda Kilo Vereceğini Düşünmek

Konunun başında bahsettiğimiz gibi obezite cerrahisi, kilo kaybına büyük ölçüde yardımcı olur. Kişinin ameliyat sonrasındaki yaşam tarzı ve alışkanlıkları önemlidir. Kilo vermenin daha aktif ve sürekli olmasına yardımcı olan en büyük faktördür.

Hal böyle olunca, ameliyat öncesi kötü alışkanlıklarına devam eden kişilerin sağlıklı kalmak istemeleri, bir anlamda mucize beklemek olur. Ameliyat sonrası ilk birkaç aylık dönemde (genelde 6 aylık bir süreçtir.) kilo kaybı yüksek seviyede olur. Hastalar da artık tamamen kilo probleminden kurtulduklarına dair bir inanç kazandırır.

Bu inanç ise, artık dikkat etmelerine gerek olmadığı düşüncesinin oluşmasına yardımcı olur. Ve kişiler eski beslenme düzenlerine ve hareketsiz yaşamlarına geri dönerler.

Oysa ameliyat sonrası verilen kilo kaybının ilk başlardaki gibi hızlı olmaz. Devamında da doğru beslenme ve egzersiz dahilinde kilo vermeye devam edilebileceği bilincinin hakim olması gereklidir. Bu bilinç dahilinde ancak, eski alışkanlıklarını terk edip, gereken ağırlıklı yaşam düzeni geliştiren kişiler, istedikleri yaşam kalitesine kavuşabilirler.

Yeterince Su Tüketmemek

obezite_cerrahisi_sonrasi_yapilan_hatalar-2

Obezite cerrahisi sonrasında hastaların yaptığı hatalardan biri de yeterince su tüketmemeleridir. Suyun yeterince tüketilmemesi bireylerde halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi şikayetlerin görülmesine sebep olur. Bu şikayetler, yeterince su tüketmeyen hastalarda daha sık ve şiddetli olarak ortaya çıkar.

Cerrahi müdahale sonrasında yağ yakımının hızlı bir şekilde devam etmesi için,  su tüketimin belirlenen düzeyi karşılaması gerekir. Bu nedenle, obezite cerrahisi sonrasında yeterli su tüketmeye dikkat etmek, hem kilo kontrolünü ve yağ yakımının devamlılığını sağlar. Hem de vücutta su kaybına bağlı problemlerinin ortaya çıkışının önlenmesi açısından önemli bir konudur.

Yanlış Beslenme ve Aşırı Karbonhidrat Tüketimi

Obezite cerrahisi sonrasında en sık yapılan hatalardan biri de beslenme düzenine dikkat etmemektir. Besin değeri bakımından zengin ve vücudun enerji ihtiyacını fazla kalori almadan karşılamayı sağlayan besinler, obezite cerrahisi sonrası fayda sağlayacak yiyeceklerdir.

Sebze ve meyve ağırlıklı ve kalorisi düşük gıdaların yerine, fazla yağlı ya da şekerli yiyecekler, kilo almaya davetiye çıkarırlar. Bisküvi, kek, kurabiye, şerbetli tatlılar gibi karbonhidratları çok fazla tüketmekle yükselen kan şekeri, çok fazla ve sık acıkmaya neden olur. Bu da yeniden kilo almaya neden olur.

Bunun yerine protein ağırlıklı et ve süt ürünlerinin beslenme programında daha sık tercih edilmelidir. Bu, operasyonun sonuçlarını uzun vadede görmeye yardımcı olacaktır.

obezite_cerrahisi_sonrasi_yapilan_hatalar-4

Obezite Cerrahisi Sonrası Hatalar Kralı: Sürekli Atıştırmak

Obezite cerrahisi sonrası hataların en çok kilo aldıranı, sürekli bir şey yemektir. Operasyon sonrası, ana ve ara öğünlerin dengeli bir şekilde belirlenmesi gerekir. Burada yapılan hatalardan biri ise belirlenen öğünlerin dışında atıştırmalıklar tüketmektir. Genel olarak 3 ana ve 3 ara öğün olarak tavsiye edilen dengeli beslenme piramidi öğünlere göre farklı kaloride besinleri içerir.

Bu besinler ise vücudun enerji durumuna göre metabolizmaya uygun besinlerdir. Ek olarak sürekli atıştırmalıkların tüketilmesi ise vücuda alınan fazladan kalori olarak tekrar kilo almaya neden olur. Bu açıdan, obezite cerrahisinden sonra atıştırmaktan vazgeçmelisiniz.

Canınız ekstra bir atıştırmalık istediğinde, kendinize bir hobi ya da o anda sizi oyalayacak bir uğraş bulmalısınız. Öğünlerinizi düzenli bir şekilde devam ettirebilirsiniz.

Hareketsiz Yaşam Tarzına Devam Etmek

Sağlıklı bir yaşamın gereksinimlerinden biri de spor ve egzersizdir. Obeziteye neden olan faktörlerden biri hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Bu yüzden, obezite cerrahisi hastalarına hem operasyon öncesi hem de sonrasında egzersiz yapmaları önerilir.

Obezite ameliyatı sonrasında kişilerin birçoğu, istedikleri kiloya kavuştuklarını düşünerek eski hareketsiz yaşam tarzlarına geri dönerler. Hal böyle olunca, operasyon dahilinde verilen kilolar tekrar geri alınmaya başlar. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrasında daha önceki hareketsiz yaşam tarzı bırakılmalı ve düzenli spor ve egzersizden oluşan bir program oluşturulmalıdır.

Vitamin ve Mineral Takviyelerini Gözardı Etmek

obezite_cerrahisi_sonrasi_yapilan_hatalar-1

Obezite ameliyatları, kişilerin kısa bir sürede yüksek miktarda kilo kaybetmesini sağlar. Bu doğrultuda vücut ek vitamin ve mineral takviyelerine ihtiyaç duyar. Obezite hastalarının birçoğu ise, doktorları tarafından önerilen vitamin ve mineral takviyelerini almayı reddeder ya da düzenli bir şekilde kullanmaz.

Bu durumda da vücutta yapısal bozulmalar başlayarak, bağışıklık sistemi zayıflar. Bu açıdan obezite ameliyatı geçirdiyseniz, sonrasında önerilen vitamin ve mineral takviyelerin düzenli olarak kullanmanız gerekir. Aksi takdirde halsizlik, yorgunluk ve kas kayıplarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Öğünlerin Yanında İçecek Tüketmek

Yemeklerin yanında kola ya da meyve suyu içmek, pek çok kişi için normal görünebilir. Fakat obezite ameliyatı geçirmiş hastalar için yapılmaması gerekenler arasında yer alır.

Asında bu durum yemekten önce ve sonra 30 dakika içecek tüketilmemesi kuralıdır. Yemekte içilen meyve suyu, kola, ayran gibi içecekler ise besinlerden istenen vitaminlerin alınamamasına ve midenin genişlemesine neden olur. Ve bu durum kilo almaya neden olacaktır.

Diğer yandan özellikle meyve suyu, kola gibi şeker içeriği fazla içecekler kan şekerini düşürür. Böylece öğün sonrasında kısa sürede yeniden acıkma durumu ortaya çıkar.

Soda Tüketmeye Devam Etmek

Sodanın besinleri daha rahat sindirmeye yardımcı olduğuna dair bir inanış vardır. Bu nedenle obez hastaların pek çoğunda soda tüketimi bir alışkanlık olarak görülür.

Sodanın vücuda genel olarak bir zararı olmasa da içerisinde bulunan gaz, midenin genişlemesine neden olur. Obezite cerrahisi sonrasında soda tüketilmemesi gerekir. Aksi takdirde genişleyen mide iç hacmi, yenden kilo almaya neden olmaktadır.

Alkolü Kararında ve Doğru Tüketmemek

Obezite operasyonu geçiren hastaların ilk 3 ay kesinlikle alkol tüketmemeleri gerekir. Sonrasında ise alkolü hayatlarından tamamen çıkarmasalar bile, doğru seçimlerle ve doğru dozda tüketmek daha doğru olacaktır. Bu anlamda yüksek kalorili ve alkol oranı yüksek alkollü içeceklerin yerine daha düşük kalorili şarap gibi içecekler alınabilir. Hem mideyi yormayacak, hem de kilo almayı önleyecek seçimler arasında yer alır. Kesinlikle hiçbir şekilde tüketilmemeli.

Obezite cerrahisi sonrası hatalar hakkındaki yazımızı birkaç başlık altında toplamak istedik. Eğer bu konuda sorularınız varsa aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Obezite ameliyatı olduktan sonra yapılan hataları özetleyen bir hasta;

Obezite Cerrahisi Sonrası Hatalar: Büyük Hatalarım!

Özellikle tüp mide ameliyatını çok iyi bilen ve araştıran biri olarak ben maalesef kontrolü kaybettim. Beslenme alışkanlıklarımı değiştirmeyerek maalesef bugün bu acı tabloyla karşı karşıya kaldım.

İlk dönemde gerçekten çok dikkatliydim ve son derece yediklerime içtiklerime dikkat ediyordum. Ama maalesef arkadaşlarımın, kahvenin yanında küçük bir parça çikolata ikramlarıyla kaçamaklarım başladı. Giderek artmaya, günden güne büyümeye başladı.

Doktorum Facebook’ta ekliydi ve her fotoğraf paylaşımımda telefona sarılır, bunu yapma diye defalarca nasihat etmiştir. Hatta defalarca kızmıştır ve sen kesinlikle böyle beslenmeye devam edersen kilo alırsın diye defalarca uyarmıştır.

NELER YAPTIĞIM İÇİN AMELİYAT SONRASI TEKRAR KİLO ALDIM?

DONDURMA: Arkadaşlar yemek sizi hemen tıkamaz ama kalorisi yüksek besinlerden biri olan dondurmayı rahatlıkla oturup bir kilo yersiniz. Bu sizi asla rahatsız etmez. Lütfen dikkat edin çok yemeyin!

KABAK ÇEKİRDEĞİ: Normal şartlarda kabak çekirdeği bir avuç yerseniz son derece yararlıdır. Ama oturup benim gibi kase kase yerseniz maalesef yarardan çok zarar verir. Vücudunuza aşırı derecede kalori yüklemesi yaparsınız buda size tombik tombik kilolar olarak geri döner. Lütfen benim düştüğüm hataya düşüp kaselerce tüketmeyin 🙂

ÇİKOLATA: Uzmanlarca da tavsiye edilen bitter çikolata, yararlı ama tabii ki kararında olursa… Ben ameliyattan sonra iki küçük parça yiyerek başladım. Şimdi günde 3 koca paketi bitirmeye başladım, bu da yüksek derecede kilo olarak bana geri döndü.

Lütfen kahve bahanesinin arkasına saklanmayın, çikolatadan uzak durun kuru meyvede hurma da iyi gidiyor. Kahvenin yanına deneyin bakın dediğim gibi benim hatama düşmeyin çikolata sevdasından vazgeçin.

SUYU YETERİNCE İÇMEMEK: Eskiden bilinçli biri olarak her şekilde 2 litre düzenli su içerdim. Su üstünüzdeki yağları parçalamanızın yok olmasına sebep olacak en büyük etkendir. Bunu çok iyi bilmeme rağmen su tüketimim git gide azaldı.

Şimdi günde 1 veya 2 tane 0.5 litre suyu zor içer oldum buda sizin yemek yemeye odaklanmanıza sebep oluyor. Lütfen günde minimum 1.5 litre su içmeye gayret edin. Hem böylelikle kilo veriminizde hızlanır ama yeterince su tüketmezseniz maalesef istediğiniz zamanda istediğiniz kiloyu veremezsiniz.

ŞEKER: Ameliyattan sonra şeker tüketimini tamamen bırakmıştım. 2 yılın sonuna doğru saçmalamaya başlayarak çayıma 4 şeker atarak, bu süreci ciddi anlamda baltalamaya başladım.

Arkadaşlar kilo veriminizin yavaşlamasını istemiyorsanız lütfen ama lütfen şekerden çok ama çok uzak durun şekerli besinler tüketmekten kaçının …

İŞLENMİŞ HAZIR GIDALAR: Arkadaşlar maalesef bunlarda kilo veriminizi ciddi anlamda etkiliyor. Özellikle ben bunlara çok yöneldim. Gong türü mısır patlağını paket paket yiyerek bu sürecimi ciddi anlamda baltaladım. Geri kilo alımını başlatmış oldum. Aferin bana iyi bok yedim ne diyeyim 🙂

Obezite Cerrahisi Sonrası Hatalar Silsilesi: Doktorları Dinlememek!

Ben hiç bir doktorun size bu ameliyatı yaptım. Artık geri kilo almayacaksın dediğini veya diyeceğini sanmıyorum. Evet doktorlar midemizi küçültüyor ama maalesef benim gibi bazı insanların beyni obez kalıyor.

Lütfen doktorlarınızı can kulağıyla dinleyin. Bazı arkadaşlar maalesef hiç bir şekilde geri kilo alınmayacağını söylüyor. Ama maalesef bu doğru değil arkadaşlar. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz ciddi anlamda geri kilo alırsınız. Tüp mide ameliyatı gerçekten son derece yararlı bir araç ama bu aracı doğru şekilde kullanmak tamamen bizim elimizde.

Bunu ciddi anlamda kullanan arkadaşlar var, onları burdan tebrik ediyorum. Ama gerçekten sonradan doktorları suçlayan arkadaşlar görüyorum. Sevgili arkadaşlar doktorlar bir cerrahtır ve onların işi başarılı bir ameliyat çıkarmaktır. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek tamamen sizin ellerinizde.

Size tavsiyem ameliyattan sonra mutlaka bir diyetisyenden yardım almanızdır. Böylelikle benim gibi saçmalamaz geri kilo almanın da önüne geçmiş olursunuz

NOT: BUNU SİZE YAZMAMIN AMACI, SİZİ TÜP MİDE AMELİYATINDAN SOĞUTMAK DEĞİL. AKSİNE BENİM YAPTIĞIM HATALARI YAPMAMANIZ VE SON DERECE DİKKATLİ OLMANIZDIR.

Obezite cerrahisi sonrası hatalar yapmamaya özen gösterin lütfen. Yazı son olarak 2020 yılında güncellenmiştir.

Kategoriler
Obezite

Obezitenin Zararları (Obez Hastaların Dilinden)

Obezitenin zararları, obezitenin yol açtığı sıkıntılar, obezitenin hayatta yol açtığı zorluklar nelerdir, hayata olumsuz etkilerinin araştırıldığı çalışmamızla alakalı detayları sizinle paylaşmak istiyoruz. Obez olmayan insanlar için çok normal olan durumlar, birçok obezite sorunu yaşayan hasta için problem olabiliyor. İnsanların neden zayıflamak istediğini, şişmanlığın ne gibi zararları olduğunu göstermek istiyoruz. Bu konuda obez olan ya da olmayan herkesi bilgilendirmek istiyoruz.

Obezite zararları
Obezite zararları

Şişmanlığın zararları hakkındaki görüşler şu şekildedir. (Her satır farklı bir hastamızın görüşünü yansıtmaktadır.)

 • Valla bazen nefes alamıyor gibi oluyorum. Karın ve göbek bölgem çok genişledi. Kıyafetlerim olmuyor. Eğilip kalkarken namazda bile zorlanıyorum. Çevremdekiler n’olmuş sana, çok kilo almışsın diye sinir ediyor. Bazen oyunda çocuğuma yetişemiyorum ve hamileyken bile bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Yürürken ve merdiven çıkarken de zorlanıyorum.
 • Obezite sosyal hayatimi çok etkiliyor. Kendime özgüvenim maalesef düştü. İstediğimi giyip istediğim şeyleri yapamıyorum. Hayatımı çok kısıtlıyor.
 • Kiloya bağlı hastalıklardan korkuyorum. Bedenimden memnun değilim. İstediğim kıyafeti bulamıyorum. Hareketlerim oldukça kısıtlı ve etrafımdaki insanların bakışları ve sözleri beni rahatsız ediyor.
 • Yaş ilerledikçe kilo daha fazla geliyor, hareketlerimi kısıtlıyor, bir de istediğimi giyememek anlatılamaz. Sadece yaşayan bilir.
 • Öncelikle kendim için zayıflamak istiyorum. Aynaya baktığımda mutsuz olmak istemiyorum. Kilolarım beni asosyal insan yapmaya başladı. Evden çıkmak istemiyorum. Enerjim çok düşük ve çok çabuk yoruluyorum. Bu yüzden zayıf,  enerji dolu olmak istiyorum. Bir mağazaya gittiğimde bunlar bana olmaz deyip hemen çıkmak istemiyorum.
 • Sağlık sorunlarım ve görüntüm rahatsız edici. Göbeğimden kurtulmak istiyorum, göbek bölgesi yağlanma fazla 6 aylık hamile gibiyim.
 • Sağlıklı olup güzel görünmek için zayıflamak istiyorum, koşamıyorum yaşıtlarıma göre daha yavaşım.
 • Çok hızlı hareket edemiyorum. Çok çabuk yoruluyorum. Halbuki yaşım 29 yani daha çok genç. Artık  aynaya bakmak istemiyorum, aynada gördüğüm görüntü hiç hoşuma gitmiyor artık. Evliyim yeni bebeğim var. Evliliğim ve bebeğime örnek olmak için acil zayıflamam lazım.
 • Obezitenin zararları en başında, mutsuz ediyor.
 • Aslına bakılırsa artık kendimi beğenmiyorum dolabım elbise dolu ama hiçbiri  olmuyor alışveriş hayatım bitti.
 • Ben 3 yıldır zayıflamak istiyorum fakat bunu düşünürken bile strese giriyorum. Çünkü normal şartlarda zayıf biriydim neden bu hale geldim ya da neden hiç kilo kaybı yaşamıyorum gibi sorularla yaşıyorum, uygulama yok. Aşırı stresli duygusal biriyim hevesim çok çabuk kaçıyor. Kilo beni kendimden soğuttu, özgüvenim kayboldu. Artık kıyafet bulmak da çok güçleşti mesela çizme bile bulamıyorum kendime. Koşamıyorum, hızlı yürüyemiyorum, merdiven çıkarken çabuk tıkanıyorum. Kısacası çok çabuk yoruluyorum! Kilom görüntü olarak çok fazla sırıtmıyor belki ama kilom iyice arttı.
 • Hayatımı olumsuz etkiliyordu. İnsanlar içinde güvensizlik oluşturuyordu. 3 ay öncesine kadar. Şimdi daha iyi olduğumu düşünüyorum…
 • Çocukluktan beri hep fazla kiloluydum. Üniversite döneminde zayıflayıp tekrar aldım. Giyinip kuşanmayı çok sevdiğimden hep engel oldu kilolarım. Düşünmeden her istediğimi giymek istiyorum. Beğendiğim şeyleri dilediğimce almak istiyorum.
 • Sürekli yorgun oluyorum. İstediğim kıyafeti bulamıyorum. Dikkat çekiyorum.  Dışlanıyorum.
 • Ben yurtdışındayım, buradaki bayanlar hep zayıf ben de gittikçe kilo alıyorum ve eşim bunu dalga konusu yapmaya başladı ve benden uzaklaşmaya başladı.
 • Sağlıklı olmak ve fit görünmek için.
 • Daha sağlıklı bir yaşam edinmek istiyorum kendimi şişman görmek istemiyorum. Aynaya baktıkça utanıyorum ve giysilerim olmuyor. Zor elbise buluyorum, genellikle sırt ağrılarım çok oluyor ve bu durum beni artık sıkmaya başladı, ortamlarda alay konusu oluyorum.
 • Daha zayıf ve sağlıklı olmak için.
 • İstediğim güzel pantolonların içine girebilmek ve rahatça giyinebilmek, özgür hareketlerde bulunmak istiyorum.
 • İlk önce sağlık için, vücudumda olmaması gereken ağırlıklarla yaşıyorum dolayısıyla daha çabuk yoruluyorum. Fiziksel görüntüm de en az sağlık kadar önemli benim için.
 • Psikolojik olarak kötü yönde etkiliyor kendimi eski halime göre ağır hissediyorum. Sanki kendi vücudumu taşıyamıyorum gibi, sağlıklı olabilmek için zayıflamak istiyorum.
 • İlk olarak obezite hastası değilim ve ben tam olarak armut tipliyim o yüzden kolay kilo alıp, zor veririm.
 • Obezite hastalığım yok ama kendimi kilolu hissediyorum bundan 2 yıl öncesine kadar gayet zayıf bir insandım ancak artık öyle değil ve kilo vermek istiyorum.
 • Çünkü vücudumu böyle güzel bulmuyorum mutlu değilim, özgüvenim yok.
 • İstediğim kıyafetleri giyemiyorum, kendimi çirkin hissediyorum.
 • Babam, amcam ve halam onların çocukları fazla kilolular. Genetik herhalde bende de başladı lise döneminde bir tane bile sivilcem (ne alaka diyebilirsiniz ne zaman kilo almaya başladıkça yüzüm sivilcelenmeye başladı) olmadı ve fiziğim herkes tarafından çok güzel olduğu söylenirdi. Lise 2. sınıfta okul ile yaşadığım bazı sorunlardan sonra o yılı 10 kilo almış bir şekilde bitirdim. Tabii bünye kiloyu aldıkça istiyor bende duramadım liseyi tam 65 kiloyla kapattım ve son iki yılda tam 68 kilo oldum. Bu kilolarımı fark etmem 1  hafta önce oldu göbeğimin fazla çıkması üzerine artık dur demem gerektiğini fark ettim ama duramıyorum o ayrı . Hayatım boyunca gezmeyi koşmayı seven ben artık yapamıyorum ve bu beni gerçekten üzüyor. Yaşım çok küçük önümde uzun yıllar var kendimi durdurmaz isem sonra daha kötü sonuçlar yaşamak istemiyorum.
 • Etrafımdakiler birden çok kilo aldığımı söylediler, kötü hissediyorum.
 • Çok sıkıntı çekmiyorum ama zayıflamak istiyorum.
 • Eskiden sporcuydum ve haliyle zayıftım ama bırakınca kilo aldım ve çevrem sürekli kilolarım hakkında konuşuyorlar ve sinir oluyorum daha fit daha ince yağlardan kurtulmak istiyorum.
 • Çabucak yoruluyorum. Kıyafetler üzerimde düzgün durmuyor. Arkadaşlarımın yanında kendimi şişman hissediyorum. Kalça kısmımdaki aşırı kilodan dolayı çok dikkat çektiğimi düşünüyorum ve yürürken bile kendimi kötü hissediyorum. Aslında aşırı bir kilom olmamasına rağmen, zayıflamayı en azından 5-6 kilo vermeyi çok istiyorum. Eğer zayıflarsam kendimi çok iyi hissedeceğim.
 • Obez değilim ama şişmanım. Alt bedenim 42, üst bedenim medium veya large. Spordan dolayı sarkma yok, vücudum sıkı ve kemiklerim 2 kg 800 gram çıktı, bir de kemiklerim ince olduğundan da olabilir tek sorunum istediğim kıyafeti giyebilsem de bir zayıfta durduğu gibi bende durmuyor, vücudum orantısız. Ve tabii ki kondüsyon ve hız olayına da yan etkisi çok oluyor, bundan çok rahatsızım aslında.

Şişmanlık ve obezitenin zararları konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Obez hastaların ne gibi sorunları olabilir? Bu konuda kendinizde ya da etrafınızdan gördüğünüz sorunları aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Kategoriler
Harvard Obezite Serisi Obezite Araştırmaları

Alışkanlıklar ve Obezite (Harvard Obezite Serisi)

Harvard Üniversitesi Obeziteden Korunma Serisi içerisinde yayına aldığımız ilk makale “Alışkanlıklar ve Obezite” başlığı ile yayında. Obeziteden korunmak için hangi alışkanlıkları edinmeliyim? Sağlıklı yaşam için edinilmesi gereken alışkanlıklar nelerdir?

Obeziteden korunmak için edinilmesi gereken alışkanlıklar ve izlenmesi gereken politikalar nelerdir, hareketsizliği oluşturan çevresel bariyerler olarak anlandırılan bir takım engeller ve bu engelleri kaldırarak obeziteden kurtulmanın yollarını öğrenebilirsiniz.hareketsizlik_bariyerleri_ve_obezite-2


Bisiklete binmek, merdiven çıkmak ya da parkta yürüyüş yapmak, fiziksel açıdan fayda sağlayan aktivitelerdir.

Araştırmalar, düzenli egzersiz yapan kişilerin daha sağlıklı, güçlü, akıllı ve fit olduğunu ortaya koymaktadır.

Peki, insanlar, neden fiziksel aktiviteleri günlük yaşamlarında bir alışkanlık haline getiremiyorlar? Bu noktada çevresel bariyer adı verilen ve kişinin ev, iş, aile ya da yaşadığı ortamın oluşturduğu bir etkiden söz etmek mümkün olmaktadır.

Yine, sosyal çevre ve bu çevreyle olan ilişkiler de çevresel bariyerler arasında yer alır. Bu doğrultuda, nerede yaşadığımız, çalıştığımız ya da ilişkilerimizin yoğunlukta olduğu çevre, hareketlilik düzeyimizin belirleyicisi olmaktadır.

Bu makalede fiziksel aktivite düzeyimizi etkileyen faktörleri, bu faktörlerin oluşma şekillerini ve obezite oluşumundaki rollerini özetlemeye çalışacağız.


Fiziksel Aktiviteleri Etkileyen Çevresel Faktörler

Fiziksel aktivite düzeni ve bireylerin bu yönde bir eğilime sahip olması bazı faktörler ışığında gerçekleşmektedir. Bu faktörlerin yanlış biçimlendirilmesi ise, günümüzün en büyük sorunlarından biri haline gelen hareketsizliği ve beraberinde obeziteyi ortaya çıkarmaktadır.


Aile

Fiziksel açıdan aktif bir yaşamın temelini aile oluşturur.

Araştırmalar, ebeveynlerin özellikle çocukluk ve ergenlik dönemindeki bireylerin davranışları açısından önem taşıyan cesaretlendirici ve teşvik edici bir rol model olduğunu ortaya koymaktadır.

Çocuklara spor ekipmanları almaktan, onları egzersize yönlendirmelerine kadar pek çok rolü üstlenecek olan ebeveynler, diğer yandan gelir durumlarına göre çeşitli aktivitelerle bu durumu geliştirmelidirler. Bu konuda, aile temelli egzersiz programları uygulansa da, bu programlar daha çok evdeki aktivitelerin yoğunlukta olduğu süreçler olduğundan, yönlendirme ve takip açısından, ailelerin bu konudaki desteği çok önem taşımaktadır.

hareketsizlik_bariyerleri_ve_obezite-5


Çalışma Ortamı ve İşe Gidiş Geliş

Kişilerin en çok zaman geçirdiği alanlardan biri de hiç kuşkusuz iş ortamıdır. Bu açıdan, iş ortamının fiziksel konumu ve çalışanlar arasındaki genel hareketlilik düzeyi de evrensel bariyerler arasında yer almaktadır. İş yerlerinde asansör yerine merdiven kullanan çalışanlar, daha üretken, aktif ve dikkat düzeyi yüksek olarak gözlemlenmiştir.

Yanı sıra, çalışanların birbirlerini aktivite yönünde desteklemesi de önemli bir adımdır. Spor salonuna beraber gidilmesi, merdiven kullanmak ya da gün içerisinde verilen küçük yürüyüş araları bile bu yönde olumlu bir davranış oluşturmayı sağlamaktadır.

Çalışılan iş ortamı kadar işin ev ortamına olan uzaklığı da fırsat olarak değerlendirilebilir. Yakındaki bir iş yerinde çalışılıyorsa, yürüyüş ya da bisiklete binerek hem ulaşım, hem de egzersiz yapmak mümkün olacaktır. Daha uzak bir mesafede oturan kişiler için, 1 – 2 durak atlayarak ek yürüyüş imkânı sağlamak da giderek hareketli bir yaşama doğru yol almaya yardım edecektir.

hareketsizlik_bariyerleri_ve_obezite-4


Okul ve Okula Gidiş Geliş

Okullar, iş yerlerine benzer şekilde çocuk ve gençlerin zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri mekânlardır. Diğer yandan, çocukluk döneminde kazanılan hareket alışkanlığının daha uzun süreli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, okulda hareket eğiliminin kazandırılması, ileri vadede yararlar sağlamaktadır. Bu anlamda, okullarda belli ders programları dâhilinde öğrencilerin fiziksel aktivitelerde bulunması, bu doğrultuda, hareketlilik ve egzersizi bir yaşam biçimi haline getirmeleri konusunda teşvik edici bir etki sağlar.

Yanı sıra, doğru beslenme ve egzersiz, çocukların boy kilo ve zihin gelişimlerini de olumlu yönde etkilemektedir.

Okula gidiş gelişte yürüyüş, bisiklet gibi aktif yolculuk yapılması da hareketliliği sağlayacak öneriler arasında yer alır. Günümüzde okul çağındaki pek çok çocuk için toplu taşıma araçları ya da bireysel araçlarla ulaşım sağlanmakta olup, bu durum, çocukların hareket etmelerine karşı bir bariyer oluşturmaktadır.


Yaşanan Çevre

Yaşanan çevre, fiziksel aktivite düzeni ve sıklığı konusunda en fazla belirleyiciliği olan faktörlerden biridir. Bu yönde çevrenin konumu, lokasyonu ve aktivite yapabilmeye uygun alanları söz konusu olmaktadır. Diğer bir ifadeyle, yaşanılan çevrede fiziksel aktivite yapabilecek alanların olması ve bu çevrede yaşayan insanların bu yönde aktiviteler yapan kişilerden oluşması, kişinin bu yönde kendi kendini motive etmesine imkân tanır.

Düşük ve orta gelirli kişiler genel olarak, yüksek gelirli kişilere göre daha kırsal alanlarda yaşamak zorunda olup, bu anlamda spor yapacakları merkezlere olan erişimleri daha kısıtlı olmaktadır. Bu doğrultuda, hareketsizlik oranı bu kesimde daha fazla olup, obezite oranı da bu yönde daha yüksek oranlarda görülmektedir. Diğer yandan, yaşadığı çevrede spor salonu olsa bile,  belli bir ücret dâhilinde olması da, kişilerin pek çoğu için hareketsizlik bariyerini oluşturur.

Yaşanan çevrenin koyduğu bariyerlerden biri de yürüyüş yapmaya elverişli alanların bulunmamasıdır. Genellikle site yaşamının fazlalaştığı günümüzde, kişilerin en kolay egzersiz olan yürüyüş dahi yapabilecek bir çevrede yaşamaması, hareketsiz yaşamı tetikleyen bir durumu ifade eder. Yanı sıra beraber yürüyüş ve diğer aktiviteleri yapabileceği kişilerle bir bağı olmayan ve komşuluk ilişkileri gelişmemiş bir çevre de yine kişileri hareketsizliğe itmektedir.

Çevre faktörü bariyerinin oluşmasında bir diğer etken de güvenlik konusudur. Tehlikelere açık ve güvenliği tam sağlanmamış bir çevrede kişiler mümkün olduğunca ev – iş dengesini sürdürmekte ve hareketsiz yaşamlarına devam etmektedir. Bu anlamda daha güvenli bir çevrede yaşayan bireyler arasında fiziksel aktivitelerin daha yaygın olduğu yapılan araştırmalarla desteklenmiştir.

hareketsizlik_bariyerleri_ve_obezite-1

Fiziksel Aktiviteleri Şekillendirecek Politikalar

Yeterli ve gerekli politikalar, çevre ve yaşam tarzını şekillendiren güçlü araçlardır. Toplum sağlığı araştırmacıları, bu anlamda, fiziksel aktiviteleri arttırma yönünde hangi politikaların ve geniş çaplı yatırımların yapılması gerektiği yönünde araştırmalar yapmaktadır.


Arazi Kullanım Projeleri

Amerika’da 20. yüzyılda ve 21. yüzyılın başlarında kenar mahallerin gelişimi açısından otoban ve benzeri yol çalışmaları için hükümet kredileri ve doğrudan sübvansiyonlar yönünde önemli politikalar kullanılmıştır. Yanı sıra, bölgelerin imar planları ile ilgili düzenlemeler doğrultusunda, alanların fiziksel aktiviteleri destekleyecek nitelikte orman alanlarına dönüştürülmesi üzerinde de önemli çalışmalar söz konusudur. Bu durum, geliştirilen politikalar beraberinde hem şehirsel bir görünüme imkân tanıyan konut ve alışveriş merkezi yerleşimlerinin; yürüyüş ve diğer egzersizlere imkân veren alanlarla bütünleşen fonksiyonel bir kullanım olanağı sunduğunu kanıtlamaktadır.


Toplu Ulaşıma Erişim

Özellikle düşük gelir gruplarında yer alan kişilerde, toplu taşıma araçlarına gidiş ve geliş süreçlerinde yapılan yürüyüş aktivitesi, hareketli bir yaşam tarzı için en önemli destekleyicilerden biridir.  Bu noktada yürüyüşün obezite riskini önemli ölçüde düşürdüğü ortadayken araba yolculukları ters bir etkiye sahiptir.

Yapılan araştırmalar arabada geçirilen her saatin obezite riskini arttırdığını göstermektedir.

Bu nedenle, Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri, kişilerin toplu taşıma araçlarına ulaşım sırasında yürüyüş yapmaya teşvik edilmelerinin obeziteyi önlemek adına önemli bir strateji olacağı yönünde tavsiyelerde bulunmaktadır.

Yaya ve Bisikletliler için Tasarlanacak Sokak Politikaları


Pek çok uzman tarafından gerek sağlıklı bir yaşam, gerekse obezitenin risklerinden korunmak için önerilen en etkin aktivite yürüyüş olmaktadır. Diğer yandan yürüyüş yapmak, farklı gelir gruplarını da bir arada toplayan, yapılabilirliği yüksek bir egzersiz türünü ifade eder.

Yanı sıra hem ulaşım, hem de egzersiz anlamında ihtiyaçları karşılayan bisiklet, aynı şekilde sağlıklı bir yaşam açısından önerilmektedir. Kişileri hareketli bir yaşam konusunda teşvik etmek, aynı zamanda da obezite oluşumu riskine karşı önlem almak için uygulanabilecek politikalardan biri de yaya ve bisikletlilerin kullanabileceği alanların oluşturulması olmalıdır.

Şehirleşmenin olumsuz etkileri ve bina ve otoyol kavramlarının çokça yer alması ile bu alanlara olan ihtiyaç daha da artmakta olup, bu açıdan, yürüyüş ve bisiklet parkurlarına yönelik oluşumlara ağırlık verilmelidir. Diğer yandan, bu tür alanların artışı ile toplu taşıma araçlarında hareketiz kalan bireylerin bisiklet ile gidiş gelişlerini gerçekleştirebilmeleri mümkün olacak ve daha hareketli bir birey topluluğu oluşabilecektir.hareketsizlik_bariyerleri_ve_obezite-3


Aktif Yaşamı Destekleyecek Bir Çevre İnşa Etmek

Yaşadığımız çevre ve bu çevreye dair politikalar, günlük yaşantımızda nerede, nasıl ve ne zaman hareket edeceğimize dair pek çok konuda büyük bir etki oluşturur. Yanı sıra, aile, okul, iş ve arkadaş çevremizde, yine hareketliliği etkileyen faktörler arasında yer alır. Bu noktada, hareketli ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için bu faktörleri ve etkilerini göz önünde bulundurmak ve her anlamda karşımıza çıkan fırsatları değerlendirmek gerekir. Bu durum, hem kısa hem de uzun vadede sağlıklı olmanın anahtarı olurken, aynı zamanda çağımızın en önemli sorunlarından biri olan obezite hastalığından korunmak açısından da çok önemli bir adım olacaktır.

Referanslar

 1. Ding D, Sallis JF, Kerr J, Lee S, Rosenberg DE. Neighborhood environment and physical activity among youth, a review. (Gençler açısından yaşanan çevre ve fiziksel aktivite araştırması) Am J Prev Med. 2011;41:442-55.
 2. Pucher J, Buehler R, Seinen M. Bicycling renaissance in North America? An update and re-appraisal of cycling trends and policies.Transportation Research Part A: Policy and Practice. (Bisiklete binme trendleri ve politikaları güncelleştirme ve yeniden değerlendirme. Ulaşım Araştırması Bölüm A: Politika ve Uygulamalar) 2011; 45:451–475
 3. Papas MA, Alberg AJ, Ewing R, Helzlsouer KJ, Gary TL, Klassen AC. The built environment and obesity.  (Yaşanan çevre ve obezite araştırması ) Epidemiol Rev. 2007;29:129-43.
 4. Lovasi GS, Hutson MA, Guerra M, Neckerman KM. Built environments and obesity in disadvantaged populations. (Dezavantajlı toplumlarda yaşanan çevre ve obezite ) Epidemiol Rev. 2009;31:7-20.
 5. Sallis JF, Glanz K. Physical activity and food environments: solutions to the obesity epidemic. (Beslenme ortamı ve fiziksel aktivite: obezite salgını için çözümler) Milbank Q. 2009;87:123-54.
 6. Brownson RC, Chriqui JF, Burgeson CR, Fisher MC, Ness RB. Translating epidemiology into policy to prevent childhood obesity: the case for promoting physical activity in school settings. ( Çocukluk çağında obeziteyi önlemek için epidemolojinin politikalara dönüştürülmesi: okul ortamında fiziksel aktivitelerin ödüllendirilmesi durumu araştırması) Ann Epidemiol. 2010;20:436-44.
 7. Eyler AA, Brownson RC, Donatelle RJ, King AC, Brown D, Sallis JF. Physical activity social support and middle- and older-aged minority women: results from a US survey. ( Orta ve ileri yaş azınlık kadınlar ve fiziksel aktivite sosyal desteği: US araştırma sonuçları ) Soc Sci Med. 1999;49:781-9.
 8. Ferreira I, van der Horst K, Wendel-Vos W, Kremers S, van Lenthe FJ, Brug J. Environmental correlates of physical activity in youth—a review and update. ( Gençlerde fiziksel aktivite ve çevre ilişkisi – araştırma ve güncelleme ) Obes Rev. 2007;8:129-54.
 9. Beets MW, Cardinal BJ, Alderman BL. Parental social support and the physical activity-related behaviors of youth: a review. (Ebeveyn sosyal desteği ve fiziksel aktivitenin gençlerin davranışlarıyla olan ilişkisi araştırması ) Health Educ Behav. 2010;37:621-44.
 10. Cleland V, Timperio A, Salmon J, Hume C, Telford A, Crawford D. A longitudinal study of the family physical activity environment and physical activity among youth. (Aile içerisindeki fiziksel aktivite ortamı ve gençler arasındaki fiziksel aktivite ilişkisi üzerine geniş kapsamlı bir araştırma) Am J Health Promot. 2011;25:159-67.
 11. van Sluijs EM, Kriemler S, McMinn AM. The effect of community and family interventions on young people’s physical activity levels: a review of reviews and updated systematic review. (Genç bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri üzerindeki toplumsal ve ailevi müdahaleler: araştırma değerlendirmesi ve sistematik değerlendirmelerin eleştirileri) Br J Sports Med. 2011;45:914-22.
 12. O’Connor TM, Jago R, Baranowski T. Engaging parents to increase youth physical activity a systematic review. (Gençlerin fiziksel aktivitelerini arttırmak için ebeveynlerle ilişkilerin sistematik araştırması ) (Am J Prev Med. 2009;37:141-9.
 13. Schulte PA, Wagner GR, Ostry A, et al. Work, obesity, and occupational safety and health. (İş, obezite ve işle ilgili güvenlik ve sağlık) Am J Public Health. 2007;97:428-36.
 14. Katz DL, O’Connell M, Yeh MC, et al. Public health strategies for preventing and controlling overweight and obesity in school and worksite settings: a report on recommendations of the Task Force on Community Preventive Services. (Okulda ve çalışma ortamlarında şişmanlık ve obeziteyi önlemek ve kontrol etmek adına toplumsal sağlık stratejileri: Toplumsal önleme servislerinin önerileri hakkında rapor) MMWR Recomm Rep. 2005;54:1-12.
 15. Atkinson G, Fullick S, Grindey C, Maclaren D. Exercise, energy balance and the shift worker. (Egzersiz, enerji dengesi ve vardiyalı işçiler) Sports Med. 2008;38:671-85.
 16. Zhao I, Bogossian F, Song S, Turner C. The Association Between Shift Work and Unhealthy Weight: A Cross-Sectional Analysis From the Nurses and Midwives’ e-Cohort Study. (Vardiyalı Çalışma ve Sağlıksız Kilo Arasındaki İlişki: Hemşire ve Ebe Topluluğuna Yönelik Kesitsel Analiz) J Occup Environ Med. 2011.
 17. Meyer P, Kayser B, Kossovsky MP, et al. Stairs instead of elevators at workplace: cardioprotective effects of a pragmatic intervention. (İş yerinde asansör yerine merdiven: faydacı müdahalelerin kalbi korumaya yönelik etkileri) Eur J Cardiovasc Prev Rehabil. 2010;17:569-75.
 18. Nicoll G, Zimring C. Effect of innovative building design on physical activity. (Yenilikçi bina tasarımlarının fiziksel aktivite üzerindeki etkisi) J Public Health Policy. 2009;30 Suppl 1:S111-23.
 19. Soler RE, Leeks KD, Buchanan LR, Brownson RC, Heath GW, Hopkins DH. Point-of-decision prompts to increase stair use. A systematic review update. (Merdiven kullanımı arttırma noktasında teşvik kararları sistematik araştırması) Am J Prev Med. 2010;38:S292-300.
 20. Herman CW, Musich S, Lu C, Sill S, Young JM, Edington DW. Effectiveness of an incentive-based online physical activity intervention on employee health status. (Teşvik bazlı online fiziksel aktivite müdahalelerinin çalışan sağlık durumu üzerindeki etkileri) J Occup Environ Med. 2006;48:889-95.
 21. Anderson LM, Quinn TA, Glanz K, et al. The effectiveness of worksite nutrition and physical activity interventions for controlling employee overweight and obesity: a systematic review. (İşyerinde beslenme ve fiziksel aktivite müdahalelerinin çalışanlardaki şişmanlık ve obezitenin kontrolü üzerindeki etkileri) Am J Prev Med. 2009;37:340-57.
 22. Barr-Anderson DJ, AuYoung M, Whitt-Glover MC, Glenn BA, Yancey AK. Integration of short bouts of physical activity into organizational routine, a systematic review of the literature. (Kısa süreli fiziksel aktivitelerin organizasyon rutinindeki tamamlayıcı etkisi hakkında sistematik literatür araştırması) Am J Prev Med. 2011;40:76-93.
 23. Lachapelle U, Frank LD. Transit and health: mode of transport, employer-sponsored public transit pass programs, and physical activity. (Ulaşım ve sağlık: ulaşım şekli, çalışan destekli toplu taşıma geçiş programları ve fiziksel aktivite) J Public Health Policy. 2009;30 Suppl 1:S73-94.
 24. Kaczynski AT, Bopp MJ, Wittman P. Association of workplace supports with active commuting. (Aktif işe gidiş geliş ve işyeri desteği ilişkisi) Prev Chronic Dis. 2010;7:A127.
 25. Waters E, de Silva-Sanigorski A, Hall BJ, et al. Interventions for preventing obesity in children. (Çocuklarda obeziteyi önlemek için müdahaleler) Cochrane Database Syst Rev. 2011;12:CD001871.
 26. Katz DL, O’Connell M, Njike VY, Yeh MC, Nawaz H. Strategies for the prevention and control of obesity in the school setting: systematic review and meta-analysis. (Okul ortamında obezitenin önlenmesi ve kontrolü için stratejiler hakkında meta analiz ve sistematik araştırma) Int J Obes (Lond). 2008;32:1780-9.
 27. Farley TA, Meriwether RA, Baker ET, Watkins LT, Johnson CC, Webber LS. Safe play spaces to promote physical activity in inner-city children: results from a pilot study of an environmental intervention. (Şehir içinde çocukları fiziksel aktiviteye yönlendirmek için güvenli oyun alanları: çevresel müdahalelerle ilgili pilot araştırma sonuçları) Am J Public Health. 2007;97:1625-31.
 28. McDonald NC, Brown AL, Marchetti LM, Pedroso MS. U.S. school travel, 2009 an assessment of trends.( Amerika okul yolculuğu, 2009 veri değerlendirmesi)  Am J Prev Med. 2011;41:146-51.
 29. Lubans DR, Boreham CA, Kelly P, Foster CE. The relationship between active travel to school and health-related fitness in children and adolescents: a systematic review. ( Çocuk ve ergenlerde okula aktif ulaşım ve sağlık amaçlı fitness aktiviteleri arasındaki ilişki hakkında sistematik araştırma) Int J Behav Nutr Phys Act. 2011;8:5.
 30. Mendoza JA, Watson K, Nguyen N, Cerin E, Baranowski T, Nicklas TA. Active commuting to school and association with physical activity and adiposity among US youth. (Amerikada gençler arasında okula aktif gidiş gelişin fiziksel aktivite ve şişmanlık ile ilişkisi) Phys Act Health. 2011;8:488-95.
 31. Ding D, Gebel K. Built environment, physical activity, and obesity: What have we learned from reviewing the literature? (Çevre, fiziksel aktivite ve obezite: Lieratür taramalarından neler öğrendik?) Health Place. 2011.
 32. Hannon C, Cradock A, Gortmaker SL, et al. Play Across Boston: a community initiative to reduce disparities in access to after-school physical activity programs for inner-city youths. (Boston Genelinde Oyun Oynamak: Şehir içerisinde yaşayan gençlerin okul sonrası fiziksel aktivite programlarına erişimi konusundaki ayrımcılığı azaltmak için toplumsal girişimler) Prev Chronic Dis. 2006;3:A100.
 33. Moore LV, Diez Roux AV, Evenson KR, McGinn AP, Brines SJ. Availability of recreational resources in minority and low socioeconomic status areas. (Azınlık ve düşük sosyoekonomik düzey alanlarda eğlence kaynaklarına erişim olanağı) Am J Prev Med. 2008;34:16-22.
 34. Powell LM, Slater S, Chaloupka FJ, Harper D. Availability of physical activity-related facilities and neighborhood demographic and socioeconomic characteristics: a national study. (Yaşanna çevrenin demografik ve sosyo ekonomik özellikleri ile fiziksel aktiviteye yönelik faaliyetlerin ilişkili olma durumu hakkında ulusal araştırma) Am J Public Health. 2006;96:1676-80.
 35. Feng J, Glass TA, Curriero FC, Stewart WF, Schwartz BS. The built environment and obesity: a systematic review of the epidemiologic evidence. Health Place. (Yaşanan çevre ve obezite hakkında epidemolojik kanıtlar ile ilgili sistematik araştırma) 2010;16:175-90.
 36. Frank LD, Schmid TL, Sallis JF, Chapman J, Saelens BE. Linking objectively measured physical activity with objectively measured urban form: findings from SMARTRAQ. (Objektif ölçüm fiziksel aktivite ve şehir yaşamı bağlantısı) Am J Prev Med. 2005;28:117-25.
 37. Berke EM, Koepsell TD, Moudon AV, Hoskins RE, Larson EB. Association of the built environment with physical activity and obesity in older persons. (Yaşlı bireylerde yaşanan çevrenin fiziksel aktivite ve obezite ile ilişkisi) Am J Public Health. 2007;97:486-92.
 38. Ewing R, Schmid T, Killingsworth R, Zlot A, Raudenbush S. Relationship between urban sprawl and physical activity, obesity, and morbidity. (Kentsel dağılım, fiziksel aktivite obezite ve morbid obezite arasındaki ilişki) Am J Health Promot. 2003;18:47-57.
 39. Li F, Harmer P, Cardinal BJ, et al. Built environment and 1-year change in weight and waist circumference in middle-aged and older adults: Portland Neighborhood Environment and Health Study. (Orta yaş ve ileri yaş grubundaki bireylerde yaşanan çevre ve ağırlık ve bel çevresindeki 1 yıllık değişim: Portland Mahalle, Çevre ve Sağlık Araştırması) Am J Epidemiol. 2009;169:401-8.
 40. Rundle A, Roux AV, Free LM, Miller D, Neckerman KM, Weiss CC. The urban built environment and obesity in New York City: a multilevel analysis. (New York şehrinde şehir içi yaşanan çevre ve obezite hakkında çok yönlü araştırma) Am J Health Promot. 2007;21:326-34.
 41. Lee IM, Ewing R, Sesso HD. The built environment and physical activity levels: the Harvard Alumni Health Study. (Yaşanan çevre ve fiziksel aktivite düzeyi hakkında araştırma) Am J Prev Med. 2009;37:293-8.
 42. Dunton GF, Kaplan J, Wolch J, Jerrett M, Reynolds KD. Physical environmental correlates of childhood obesity: a systematic review. (Çocukluk çağı obezitesinde fiziksel çevre bağıntıları hakkında sistematik araştırma) Obes Rev. 2009;10:393-402.
 43. Stark Casagrande S, Gittelsohn J, Zonderman AB, Evans MK, Gary-Webb TL. Association of walkability with obesity in Baltimore City, Maryland. (Maryland Baltimore şehrinde yürüyüş ve obezite arasındaki ilişki) Am J Public Health. 2010.
 44. Carver A, Timperio A, Crawford D. Playing it safe: the influence of neighbourhood safety on children’s physical activity. A review.(Güvenli oyun: Çevre güvenliğinin çocukların fiziksel aktivitesi üzerindeki etkisi) Health Place. 2008;14:217-27.
 45. Harrison RA, Gemmell I, Heller RF. The population effect of crime and neighbourhood on physical activity: an analysis of 15,461 adults. (Toplumsal suç ve çevrenin fiziksel aktivite üzerindeki etkisi) J Epidemiol Community Health. 2007;61:34-9.
 46. Molnar BE, Gortmaker SL, Bull FC, Buka SL. Unsafe to play? Neighborhood disorder and lack of safety predict reduced physical activity among urban children and adolescents. (Oyun oynamak güvenli değil mi? Şehirde yaşayan çocuklar ve ergenler arasında fiziksel aktiviteyi azaltan çevre düzensizliği ve güven eksikliği) Am J Health Promot. 2004;18:378-86.
 47. Fish JS, Ettner S, Ang A, Brown AF. Association of perceived neighborhood safety on body mass index. (Algılanan çevre güvenliği ve vücut kitle indeksi ilişkisi) Am J Public Health. 2010;100:2296-303.
 48. Gomez JE, Johnson BA, Selva M, Sallis JF. Violent crime and outdoor physical activity among inner-city youth. (Şehir içinde gençler arasındaki açık hava fiziksel aktiviteleri ve suç oranı) Prev Med. 2004;39:876-81.
 49. Brown HS, 3rd, Perez A, Mirchandani GG, Hoelscher DM, Kelder SH. Crime rates and sedentary behavior among 4th grade Texas school children. (Teksas’ ta 4. Sınıf öğrencileri arasındaki suç oranları ve yerleşik davranışlar) Int J Behav Nutr Phys Act. 2008;5:28.
 50. Bennett GG, McNeill LH, Wolin KY, Duncan DT, Puleo E, Emmons KM. Safe to walk? Neighborhood safety and physical activity among public housing residents. (Yürüyüş güvenli mi? Çevre güvenliği ve toplu konut sakinleri arasında fiziksel aktivite) PLoS Med. 2007;4:1599-606; discussion 607.
 51. Cradock AL, Kawachi I, Colditz GA, Gortmaker SL, Buka SL. Neighborhood social cohesion and youth participation in physical activity in Chicago. (Chicago’da yaşanan sosyal çevreye bağlılık ve gençlerin fiziksel aktiviteye katılımı) Soc Sci Med. 2009;68:427-35.
 52. Lindstrom M, Hanson BS, Ostergren PO. Socioeconomic differences in leisure-time physical activity: the role of social participation and social capital in shaping health related behaviour. (Boş zaman fiziksel aktiviteleri ile ilgili sosyoekonomik farklılıklar: sosyal katılım ve gelirin sağlıkla ilgili davranışları şekillendirmedeki rolü) Soc Sci Med. 2001;52:441-51.
 53. Saelens BE, Sallis JF, Frank LD. Environmental correlates of walking and cycling: findings from the transportation, urban design, and planning literatures. (Yürüyüş ve bisiklete binmenin çevresel bağıntıları: ulaşım, kentsel düzenleme ve planlama literatürü ile ilgili bulgular) Ann Behav Med. 2003;25:80-91.
 54. Heath GW, Brownson RC, Kruger J, Miles R, Powell KE, Ramsey LT. The effectiveness of urban design and land use and transport policies and practicies to increase physical actvity: a systematic review. ( kentsel dizayn, alan kullanımı, ulaşım politika ve uygulamalarının fiziksel aktiviteyi arttırmaya etkisi: sistematik araştırma) Journal of Physical Activity and Health. 2006;3:S55-S76.
 55. Hayden D. Building Suburbia: Green Fields and Urban Growth, (Kentsel Gelişim ve Yeşil Alanlar) 1820-2000. New York: Pantheon; 2003.
 56. Durand CP, Andalib M, Dunton GF, Wolch J, Pentz MA. A systematic review of built environment factors related to physical activity and obesity risk: implications for smart growth urban planning. (Fiziksel aktivite ve obezite riski ile ilgili inşa edilen çevresel faktörler hakkında sistematik araştırma: kentsel planlama gelişimi doğrultusundaki etkileri) Obes Rev. 2011;12:e173-82.
 57. Besser LM, Dannenberg AL. Walking to public transit: steps to help meet physical activity recommendations. (Toplu taşıma araçlarına yürüyüş: fiziksel aktiviteye yönelik önerileri karşılamaya yönelik adımlar) Am J Prev Med. 2005;29:273-80.
 58. Pucher J, Buehler R, Merom D, Bauman A. Walking and cycling in the United States: evidence from the National Household Travel Surveys. (Amerika’da yürüyüş ve bisiklete binme: Ulusal Hanehalkı Seyahat Anketleri 2001-2009 verileri) Am J Public Health. 2011;101 Suppl 1:S310-7.
 59. Frank LD, Andresen MA, Schmid TL. Obesity relationships with community design, physical activity, and time spent in cars. ( Toplumsal yapı, fiziksel aktivite ve arabada geçirilen zaman ile obezitenin ilişkisi) Am J Prev Med. 2004;27:87-96.
 60. Khan LK, Sobush K, Keener D, et al. Recommended community strategies and measurements to prevent obesity in the United States. (Amerika’da obeziteyi önlemek için önerilen toplumsal stratejiler ve ölçütler) MMWR Recomm Rep. 2009;58:1-26.
 61. Maibach E, Steg L, Anable J. Promoting physical activity and reducing climate change: opportunities to replace short car trips with active transportation. (Fiziksel aktiviteyi destelemek ve iklim değişikliğini azaltmak: Aktif ulaşım ile araç yolculuklarını azaltma fırsatları) Prev Med. 2009;49:326-7.
 62. Woodcock J, Banister D, Edwards P, Prentice AM, Roberts I. Energy and transport. (Enerji ve Ulaşım) Lancet. 2007;370:1078-88.
 63. Pucher J, Dijkstra L. Promoting safe walking and cycling to improve public health: lessons from The Netherlands and Germany. (Toplum sağlığını iyileştirmek açısından güvenli yürüyüş ve bisiklet alanlarının teşviki: Hollanda ve Almanya’dan örneklemeler) Am J Public Health. 2003;93:1509-16.
 64. Pucher J, Dill J, Handy S. Infrastructure, programs, and policies to increase bicycling: an international review. (Bisiklet biniciliğini arttıran altyapı, program ve politikalar: uluslararası araştırma) Prev Med. 2010;50 Suppl 1:S106-25.
 65. National Complete Streets Coalition. Complete Streets. Accessed January 30, 2012.
 66. Lusk AC, Furth PG, Morency P, Miranda-Moreno LF, Willett WC, Dennerlein JT. Risk of injury for bicycling on cycle tracks versus in the street. ( Sokakta parkurlara kıyasla bisiklete binerken yaralanma riski) Inj Prev. 2011;17:131-5.
 67. Centers for Disease Control and Prevention. Health Impact Assessment. (Sağlık Etki Değerlendirmesi) Accessed January 30, 2012.

Kaynak:

https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source