Kategoriler
Obezite Haberleri

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Felç Oldu

Tüp mide ameliyatı sonrası felç

Sakarya’da mide küçültme ameliyatı sonrası mide kanaması geçiren 27 yaşındaki Ebru Çoban felç oldu. Talihsiz kadın bir yıldır yaşam mücadelesi veriyor.

Sakarya’da, mide küçültme ameliyatı olduktan sonra mide kanaması geçiren 27 yaşındaki kadın felç oldu.

Evlendiğinde yaklaşık 110 kilogram ağırlığında olan Çoban Ankara’da tedavi altında.

Çoban, ağabeyinin Ankara’daki bir hastanede geçirdiği mide küçültme ameliyatıyla eski sağlığına kavuşması üzerine aynı hastanede ameliyat olmaya karar verdi.

Operasyonun ardından yaklaşık 70 kilograma kadar düşen Çoban, eski sağlığına bir türlü kavuşamadı.

Ameliyattan sonra önce mide kanaması ardından da felç geçiren Çoban, yaklaşık bir yıldır çeşitli hastanelerde tedavi gördü.

En son Toyotasa Acil Yardım Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi gören Çoban, ambulansla Kocaeli’deki özel bir hastaneye nakledildi.

Ebru Çoban’ın tedavisi burada sürecek.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/mide-kucultme-ameliyati-sonrasi-felc-oldu,SssWPAWbhEiFWOgSTy2fCw

Kategoriler
Obezite Haberleri

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Canından Oldu

Samsun’da bir bankanın çiftlik şubesinin müdürü Gülcan Erim’e, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, dosyasında ‘pilor stenozu’ ameliyatı yazmasına rağmen mide küçültme ameliyatı yapıldığı iddia edildi. Erim’in ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra ölmesi üzerine hastane yönetimi tarafından olayla ilgili inceleme başlatıldı.

Tüp mide ameliyatı öldürdü

İlkadım İlçesi’nde bir bankanın çiftlik şubesinin müdürü 1 çocuk annesi 42 yaşındaki Gülcan Erim, iddiaya göre mide küçültme ameliyatı olmak için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Genel Cerrahi Uzmanı Opr.Dr. V.K.’ya başvurdu. Yapılan tetkiklerde Erim’in obezite cerrahi yapılması için gerekli sınır olan vücut kitle indeksi 40’ın altında olmasına rağmen, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ameliyat masraflarını karşılaması için, dosyasında pilor stenozu ameliyatı (mide çıkışındaki darlık için yapılan ameliyat) olarak gösterilip mide küçültme ameliyatı yapıldı. Yaklaşık bir hafta önce yapılan ameliyat sonrasında durumu kötüye giden Erim, aynı hastanede dün yoğun bakımda hayatını kaybetti. Erim’in mide küçültme ameliyatı sonrasında yaşamını yitirdiği iddiaları üzerine hastane yönetimi tarafından olayla ilgili olarak inceleme başlatıldı.

YAKINLARI KARŞI ÇIKMIŞ

Gülcan Erim ise bugün düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Erim için Atakum İlçesi’ndeki Atakent Merkez Camii’nde cuma namazı sonrasında cenaze namazı kılındı. Cenaze töreninde yakınları gözyaşlarına boğuldu. Erim’in yakınlarının mide küçültme ameliyatı olmamasını söylemesine rağmen ısrarla bu ameliyatı olmaya karar verdiği belirtildi. Gülcan Erim’in cenazesi daha sonra Alanlı Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/mide-kucultme-ameliyati-sonrasi-canindan-oldu,KBeHDwecokOvZPt2l9a8Aw

Kategoriler
Obezite Haberleri

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Pankreas Kanseri Riski Artıyor

Uluslararası Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, obezite tedavilerinde uygulanan tüp mide ve diğer ameliyat yöntemlerinin ardından pankreas kanseri riskinin arttığını bildirdi.

Anadolu Ajansı’na konuşan Uluslararası Avrasya Gastroenteroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Özkan, son yıllarda obezite tedavisinde tüp mide ve diğer ameliyat yöntemlerinin artış gösterdiğini, cerrahi işlemler yerine toplumu doğru ve sağlıklı beslenme tarzına yönlendirmenin daha doğru bir yaklaşım olduğunu ifade etti.

Mide ve bağırsaklarda 100 milyon nöron olduğunu belirten Özkan, bu sayının omurilikteki nöron sayısından daha fazla, beyindekinden ise daha az olduğunu söyledi.

Tüp mide sonrası pankreas kanseri

Midenin, “beyinle ilgili kendi kararlarını alan sindirim sisteminin bir parçası” olarak tarif edilebileceğini dile getiren Özkan, “Karında kelebekler uçuşması, batma, midede yanma ve midede üşümenin nörolojik bir temel taşıdığı da böylece ortaya çıkıyor.

Mideyi astarlayan nöronlar, sinir hücrelerine birbirleriyle iletişim kurmada yardımcı olan nörotransmitterler, kimyasallarla doludur. Midemiz aynı zamanda, stres duygularını doğrudan etkileyen, hafızayı, öğrenmeyi ve karar vermeyi etkileyen sinyalleri beyne gönderir. dedi.

Özkan, midenin gıdaları depolayarak parçaladığını ve oniki parmak bağırsağına boşalttığını, vitamin ve mineral-elektrolit emilimini ayarlayarak aynı zamanda vücuda sindirim yoluyla giren mikropları yok ettiğini belirtti.

“MİDE AMELİYATI ETKİLİ AMA RİSKLERİ OLAN BİR YÖNTEM”

Mide ameliyatlarının kilo vermede etkili olduğunu ancak ölüme kadar gidebilen çok ciddi riskleri bulunduğunu anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“Mide, içine giren yiyecekleri, fiziksel ve kimyasal olarak parçalar. Midenin proksimal kısmı depolama görevini yaparken, distal kısmı gıdaları karıştırır ve öğütür. Sonuçta boza kıvamında yarı sıvı bir materyal meydana gelir. Mide, sıvı gıdaları, katılardan daha hızlı boşaltır. Midede suyun yarı boşalma süresi yaklaşık 12 dakika, katıların ise yaklaşık 2 saattir.

Tüp mide ameliyatında midenin neredeyse dörtte üçü sağlam olmasına rağmen kesilir, çıkarılır ve atılır. Böylelikle uzun vadeli olarak çeşitli hastalıklara, mikroplara ve henüz bilinmeyen komplikasyonlara davetiye çıkarılır.”

“PANKREAS KANSERİ RİSKİ 4 KAT ARTIYOR”

Prof. Dr. Özkan, “Mide ameliyatı olan kişiler üzerinde yapılan pek çok çalışmada 20 yıl sonra pankreas kanseri riskinin 4 kat arttığı görülmektedir.” dedi.

Midenin görevlerinden birinin de vitaminlerin emilimi olduğunu vurgulayan Özkan, şu bilgileri paylaştı:

“VİTAMİNLER BESİN YOLUYLA ALINAMAYABİLİR”

“Özellikle B12, C ve D vitaminleri mideden emilir. Mide küçültme ameliyatları sonrası bu vitaminler, besin yoluyla alınamayabilir. Bunun sonucunda anemi, enfeksiyona hassaslık, kırılgan kemikler, zayıf kaslar ortaya çıkabilir. Öte yandan, mide kapasitesinin azalmasına bağlı olarak yetersiz su tüketimiyle birlikte dehidrasyon görülme riski çok yüksektir. Ameliyat sonrası dışkı ve idrar kaçırma sorunu da göz ardı edilemeyecek kadar yüksek oranlarda görülmektedir.”

“VÜCUDUN FİZYOLOJİK ÇALIŞMA SİSTEMİ ZARAR GÖREBİLİR”

Mide küçültme ameliyatı olanların ömür boyu kullanmaları gereken ilaçlar bulunduğuna işaret eden Özkan, “Mide küçültme ameliyatları, çözüm gibi dursa da aslında vücudun fizyolojik çalışma sistemini kalıcı olarak bozup kilo vermenize neden oluyor. Bu aslında çözüm değil, kalıcı zarar vermektir. Vücudun fizyolojik çalışma sistemi zarar görürse ileride sizi hastalıklara karşı koruyamaz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/tup-mide-ameliyatindan-sonra-pankreas-kanseri-riski-artiyor,c4zJpcak6EWZm60tGG9EoA